دسته ها
شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

بررسی رنو اسکالا و ویژگی های فنی این فرانسوی خوش رخ

  • حکیمه فهیمی
  • ۲۵ آبان ۱۳۹۹
  • ۰

رنو اسکالا درحقیقت نسل سوم رنو مگان می باشد که در ایران با اسم اسکالا شناحته می شود. این هاچبک فرانسوی از سال ۲۰۱۳ توسط شرکت نگین خودرو به بازار کشور ارائه شد و دو سال پس از نخستین عرضه اسکالا، نسخه فیس لیفت آن در سال ۲۰۱۵ به کشور وارد شد. با بررسی رنو اسکالا همراه این مطلب از آرگا باشید.

نسل سوم رنو مگان با نام متفاوت رنو اسکالا توسط شرکت نگین خودرو در دو مدل E2 و E4 از سال ۲۰۱۳ به بازار ایران وارد شد و در سال ۲۰۱۵ نسخه فیس لیفت این خودرو در اختیار مشتریان قرار گرفت. اگر مایلید تا با ویژگی ها و آپشن های این هاچبک فرانسوی آشنا شوید در ادامه این مطلب به بررسی کامل رنو اسکالا خواهیم پرداخت.

آشنایی و بررسی خودرو رنو اسکالا

 

رنو اسکالا در حقیقت نسل سوم رنو مگان می باشد که از سال ۲۰۰۸ روی خط تولید کمپانی فرانسوی رنو جای گرفت. البته این خودرو در ترکیه و اسپانیا نیز تحت تولید می باشد. اما در ایران به خاطر مونتاژ نسل دوم مگان توسط پارس خودرو نسخه وارداتی نسل سوم مگان با نام متفاوت اسکالا در سال ۲۰۱۳ در دو مدل E2 و E4 از طریق شرکت نگین خودرو به بازار کشور ارائه شد. البته نسخه های اولیه در تعداد کمی فروخته شد و بعد از دو سال نسخه فیس لیفت این هاچ بک فرانسوی در ۲۰۱۵ روانه بازار شد.

چهره اسکالا فیس لیفت نسبت به قبل هیجانی تر شده ولی در نمای عقب با تغییراتی همراه نبود. نکته عجیب در مورد اسکالا نیوفیس این می باشد که تعداد اندک نسخه های وارداتی آن دارای موتور ۱.۶ لیتری بودند و از نظر تجهیزات، مهمترین تفاوتشان با اسکالا E2 (ظرفیت ۲.۰ لیتری) در تعداد کیسه های هوا خلاصه می شد. از این رو اسکالا ۱.۶ لیتری پس از مدتی کوتاه از ایران خداحافظی کرد. رونق کم بازار اسکالا فیس لیفت تنها به نسخه ۱.۶ لیتری مختص نبود بلکه نسخه ۲.۰ لیتری و حتی نمونه کروک اسکالا هم به خاطر تبلیغات ضعیف، قیمت گذاری و خدمات پس از فروش نامناسب نتواسنتند به موفقیت چشمگری دست پیدا کنند و در حال حاضر در زمره کمیاب ترین نسخه وارداتی رنو به حساب می آیند. ناگفته نماند نسخه فیس لیفت اسکالا با تغییراتی در چراغ ها و نمای جلو با استقبال و توجه بیشتری روبرو شد. در ادامه به بررسی کامل رنو اسکالا می پردازیم .

طراحی

طی بررسی ها می توان گفت طراحی ظاهر رنو اسکالافیس قدیم در قالب مدل های وارداتی ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ عملکرد متوسطی داشته و در نمونه فیس لیفت سال ۲۰۱۵ چهره خودرو به طور قابل توجهی بهبود یافته و هیجان انگیزتر شده است. در نمای جلو شاهد حضور نشان بزرگ رنو بر روی جلو پنجره ای هستیم و چراغ ها به جلو پنجره ای اتصال یافته اند. در نمای عقب نیز چراغ های بزرگی مشاهده می شود که با فرم کلی بدنه در سازگاری می باشد.

مهمترین شاخصه چهره اسکالا در نمای جلو به چراغهای بزرگ آن برمی گردد. طراحی سپر و مجرای هوای بزرگ وسط آن فرم لبخند مانندی به ظاهر رنو اسکالا فیس قدیم بخشیده و باید اشاره کرد نقاط ضعف طراحی ظاهر در این نسخه در نمونه فیس لیفت ۲۰۱۵ تا حد زیادی جبران شده و با شاخصه های مدرن تری همراه شده است. آن طور که بررسی ها نشان می دهد سایز چراغ ها در اسکالا نیوفیس کوچکتر شده و از گرافیک داخلی جذابتری بهره می برند. جلوپنجره ای کشیده دارای نشان بزرگ رنو به همراه طراحی بروزتر قاب های مه شکن و چراغ های دی لایت داخل آن به نمای روبروی خودرو جذابیت بصری بیشتری بخشیده است.

در نمای کناری طراحی اسکالا نسبتا اسپرت بوده و در کنار شیب سقف آیرودینامیک و خوشایند جلوه می کند. فریم پنجره ها هم در نوع خود ساده و دل پسند طراحی شده و به نظر می رسد نمای جانبی نسخه فیس لیفت با مدل قبلی تغییر چندانی نداشته و تنها تفاوت به استفاده از رینگهای جذابتر در نسخه نیوفیس مربوط است.

  •  قاصدک 24

در بررسی نمای عقب رنو اسکالا متوجه شدیم که بین نسخه های رنو در این نما تفاوت چندانی وجود ندارد. چراغ های دو تکه عقب اندازه تقریبا بزرگی داشته و قسمتی از آنها تا ستون سی انحنا پیدا کرده اند. فرم شیشه پشت، شیوه طراحی سپر و درب صندوق عقب نیز حالتی نسبتا حجیم برای نمای عقب به ارمغان آورده است. طبق بررسی ها در یک جمع بندی می توان اینطور بیان کرد که طراحی ظاهر رنو اسکالا در مدل فیس قدیم بخصوص در مقایسه با محصولات همرده کره ای و چینی آنچنان جذاب به نظر نمی سرد ولی در نسخه نیوفیس چهره خودرو با جلوه های جذابتری همراه شده و تا حدود زیادی می تواند مورد پسند مشتریان این نوع هاچ بک خانوادگی قرار گیرد.

کابین

با ورود به داخل کابین رنو اسکالا می توان گفت که رنو برای زیبا جلوه دادن این نما بسیار تلاش کرده است و تاحدی موفقی نیز بوده است. در وسط داشبورد نمایشگری حضور دارد و ورودی هوا در قسمت پایین آن و در میانه قرار گرفته است. طراحی خوش استایل غربیلک فرمان و فرم اسپرت صفحه کیلومتر شمار به راننده حس خوب و خوشایندی القا خواهد کرد. ضمنا بهره گیری از تریم دو رنگ و مواد باکیفیت از نقاط قوت کابین رنو اسکالا محسوب می شود.

با توجه به اینکه اسکالا خودرویی هاچ بک است اما صندلی های عقب فضای خوبی ارائه می دهند و نسبت به رقبایی مانند هیوندای ولستر و هیوندای i30 شرایط مطلوی تری دارد. ضمنا فضای کابین این خودرو برای حضور چهار یا پنج سرنشین بزرگسال با قد متوسط و حداقل محدودیت کافی می باشد.

ظرفیت صندوق عقب رنو اسکالا حدود ۴۰۵ لیتر بوده که گنجایش کافی برای وسایل یک مسافرت خانوادگی چهار نفره را به ارمغان می آورد.

پیشرانه و امنیت

بر اساس بررسی ها رنو اسکالا در بازارهای جهانی با پیشرانه های متعددی ارائه می شود و در ایران با دو پیشرانه ۱.۶ لیتری و ۲۰۰۰ سی سی به بازار عرضه شده است. ضمنا نسخه ۱.۶ لیتری در تعداد محدودی به کشور وارد شده است که از نوع چهار سیلندر تنفس طبیعی بوده و توانی معادل با ۱۱۵ اسب بخار قدرت تولید و حداکثر گشتاور آن ۱۵۶ نیوتن بر متر است. این نیرو از طریق یک جعبه دنده ضریب متغیر پیوسته CVT به چرخهای جلو هدایت می شود.

 

رنو اسکالا ۲۰۰۰ سی سی به پیشرانه چهارسیلندر تنفس طبیعی مجهز است که قدرتی معادل با ۱۴۳ اسب بخار تولید کرده و حداکثر گشتاور تولیدی آن ۱۹۵ نیوتن متر می باشد. این نیروی تولید شده توسط یک گیربکس خودکار CVT به چرخهای جلو منتقل می شود از این رو به نظر نمی رسد خودروی سریعی باشد ولی از لحاظ فنی شما را ناامید نمی سازد. شتاب صفر تاصد خودرو ۱۰.۴ ثانیه بوده و حداکثر سرعتی برابر با ۱۹۵ کیلومتر بر ساعت را به ارمغان می آورد.

از نظر امنیت خودرو ، رنو اسکالا از موسسه یورو انکپ موفق به دریافت ۵ ستاره ایمنی در بخش حفاظت سرنشینان بزرگسال، ۴ ستاره ایمنی در قسمت حفاظت از سرنشینان خردسال و دوستاره ایمنی در قسمت حفاظت از عابرین پیاده شده است.

تجهیزات و امکانات رفاهی

از جمله تجهیزات و امکانات رفاهی در نسخه فول آپشن رنو اسکالا می توان به ۶ عدد کیسه هوا(راننده، سرنشین، جانبی، پرده ای)، کروز کنترل، حسگر پارک جلو و عقب، کنترل کشش و پایداری، توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD، ترمز ضد قفلABS ، سنسور باران، ترمز کمکی، ترمز پارک برقی، چراغهای دی لایت، اتولایت، فرمان برقی حساس به سرعت با روکش چرمی و کلیدهای کنترل، چراغ های مه شکن جلو و عقب، سیستم صوتی Arkamys با هشت اسپیکر، نمایشگر ۸ اینچی لمسی، رهیاب، دوربین جانبی، بلوتوث، یو اس بی، پنل کیلومتر شمار نیمه دیجیتال، پشت سری فعال، کمربند ایمنی پیش کشنده و محدودکننده، ورود بدون کلید، کارت هوشمند استارت، سیستم تهویه اتوماتیک دوگانه، استارت دکمه ای، دریچه تهویه عقب، تنظیم دستی صندلی راننده و سرنشین جلو در ۶ جهت، صندلی عقب تاشو، ایزوفیکس صندلی، پورت ۱۲ ولت، آینه وسط الکتروکرومیک، آیینه های جانبی برقی با گرمکن و … اشاره نمود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.