دسته ها
یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹

طریقه کاشت و پرورش گل سینره و آشنایی با شرایط ایده آل برای رشد این گیاه

  • ملیحه بال افکن
  • ۱ آبان ۱۳۹۹
  • ۰

توجه داشته باشید که گیاه سینره از دسته گیاهان بومی مناطق جزایز قناری دانست که اغلب به دلیل عطر و تنوع فراوان مورد کشت قرار می گیرد و به همین منظور در این مقاله سعی داریم شما را با روش های پرورش گل سینره در گلدان آشنا نماییم با ما همراه باشید.

به طور کلی گیاه سینره به دلیل عطر و بوی دلنشینی که دارد معمولا در باغچه ها، تراس و بازار های شب عید یافت می شود و در واقع می تواند نوید آغاز سال نو برای ما باشد. از آنجایی که این گیاه در رنگ و طرح های مختلفی رشد می کند می توانید آن را متناسب با سلیقه خود کشت نمایید.

آشنایی با پرورش گل سینره

بهتر است بدانید که گیاه سینره در واقع با نام های سینرر و یا سینزه نیز شناخته می شود و می توان آن را از دسته گیاهان بومی جزایر قناری دانست. همچنین که نمونه های مختلفی از این گیاه در جنوب آفریقا نیز یافت می شوند و هم اکنون در بسیاری از کشور های جهان به ویژه ایران پرورش داه می شوند. این گیاه معمولا از اواخر فصل زمستان تا اوایل بهار گل می دهد و از دسته گیاهان یکساله محسوب می شود. گل های سینره مشابه گل های مینا هستند و اغلب در رنگ های آبی، صورتی، بنفش و یا دو رنگ مشاهده می شوند. همچنین بهتر است بدانید که گل سینره در کشور ما به عنوان یک گیاه نوروزی در رنگ و نوع های مختلفی یافت می شود و اغلب به عنوان گیاهی یک ساله مورد کشت قرار می گیرد. این گیاه نوروزی معمولا برای پرورش در گلدان و آپارتمان مورد استفاده قرار می گیرد که بر اساس اندازه آن سه نوع سینره وجود دارد:

  1. سینرر هیبریدگلدرشت با بلندی ۴۰ سانتی متر
  2. سینرر ستاره ای در رنگ های بسیار متنوع و با بلندی ۴۵ الی ۷۰ سانتی متر
  3. سینرر پرگل و پاکوتاه به صورت معمول بلندی بوته این گیاه بین ۳۰ الی ۶۰ سانتی متر

چگونگی پرورش گل سینره

  • بلج

زمان مناسب برای کاشت گیاه سینره:

توجه داشته باشید که زمان ایده آل برای کاشت بذر سینره اواخر فصل بهار تا اوایل فصل تابستان می باشد. بهتر است اوایل پاییز بوته های سینره را به گلدان های اصلی منتقل کنید زیرا گل سینره در اواخر زمستان به گل می نشیند و در ایام نوروز به اوج خود خواهد رسید.

زمان ایده آل برای کاشت بذر سینره

دستورالعمل کاشت سینره:

بهتر است بدانید که معمولا کاشت و پرورش گل سینره از طریق بذر آن صورت می گیرد و از آنجایی که مراحل رویشی بسیار طولانی دارد حدود ۹ ماه طول می کشد تا گل بدهد. همچنین لازم به ذکر است بدانید که بذر های سینره از دوام بسیار پایینی برخوردار هستند و خیلی زود قوه نامیه خود را از دست خواهند داد که به همین خاطر باید بلافاصله پس از برداشت بذر و خشک کردن آن در اوایل مرداد اقدام به کاشت مجدد بذر ها نمایید. در ادامه مراحل کاشت گل سینره به صورت کامل بیان شده است:

در ابتدا برای کاشت این گیاه باید خزانه ای را آماده کنید تا بذور در آن کاشته شوند و نباید  اصلا بذر ها را به صورت مستقیم در گلدان اصلی کشت نمایید.

شما برای خزانه گرفتن نیاز به گلدانی با دهانه بزرگ و کم ارتفاع دارید.

گلدان مورد نظر را باید با ترکیبی از ۳۰ درصد کوکوپیت، ۵۰ درصد پیت ماس و ۲۰ درصد پرلیت پر کنید و آبیاری لازم را انجام دهید تا خاک بستر خشک نشود.

اصول کاشت گیاه سینرر

بذر ها سینره را باید با فاصله ۲ الی ۳ سانتی متر بر روی خاک بپاشید و سپس لایه نازکی از خاک را بر روی بذر بریزید به گونه ای که روی بذر ها کامل پوشیده نشود زیرا بذور ریز هستند و سریع پوسیده خواهند شد.

پس از کاشت گلدان را به آرامی با کمک اسپری آبیاری نمایید.

حال باید روی بستر را با پلاستیک شفافی بپوشانید و بر روی آن سوراخی ایجاد کنید تا تهویه هوا به خوبی صورت بگیرد و همچنین که کشیدن پلاستیک باعث حفظ رطوبت و دما محیط می شود و بنابراین روند جوانه زنی راحت تر و سریع تر انجام خواهد شد.

به طور کلی برای جوانه زنی و رشد اولیه گیاه حدود ۳۰ الی ۴۰ روز مدت زمان لازم است و زمانی که جوانه ها سر از خاک بیرون آوردند بهتر است پلاستیک را از روی گلدان بردارید.

توجه داشته باشید زمانی که گیاه سینره چهار الی شش برگ درآورد آن را باید از خزانه خارج کنید و در زمین و یا گلدان اصلی همراه با خاکی غنی به صورت جداگانه بکارید.

نکته مهمی که در روند پرورش گل سینره باید به آن دقت داشته باشید کاربرد کودهای اسیدی برای ساحت بهتر رنگدانه های گیاه است که اغلب برای داشتن آنتوسیانین بهتر و رنگریزه های شاداب تر در گل های سینره از محیط اسیدی برای کشت این گیاه استفاده می کنند.

 

نحوه پرورش گل سینره

شرایط مورد نیاز برای پرورش گیاه سینره:

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رشد خود را به خوبی طی کنند نیاز به شرایطی دارند که شما بایستی آن را فراهم نمایید و به همین منظور در ادامه به بیان برخی از شرایط لازم برای پرورش گل سینره در گلدان پرداخته ایم:

آبیاری:

از آنجایی که گل سینره در طول رشد خود نیاز به رطوبت دارد باید مرتبا مورد آبیاری قرار بگیرد. همچنین می توانید در نگهداری این گیاه از مه پاشی روزانه نیز استفاده نمایید. سعی کنید خاک بستر را مادام مرطوب نگه دارید و. آبیاری را اغلب از قسمت پایین و از طریق زیرگلدانی انجام دهید.

آبیاری مورد نیاز برای گل سینرر

نور و دما:

توجه داشته باشید که گیاه سینره برای رشد نیاز به نور کافی و غیر مستقیم دارد و به همین خاطر قرار دادن آن در پنجره های جنوبی آپارتمان می تواند بهترین فضا باشد. بهتر است بدانید که تابش مستقیم نور خورشید به گیاه موجب رنگ پریدگی گل ها خواهد شد. همچنین دمای مناسب برای پرورش گل سینره بازه دمایی ۱۳ الی ۱۸ درجه سانتی گراد می باشد که اگر در دمایی پایین تر از این بازه قرار بگیرد با پوسیدگی ریشه ها مواجه خواهد شد.

خاک:

معمولا خاک ایده آل برای کاشت این گیاه باید دارای زهکشی خوب و مواد آلی کافی باشد و همچنین که باید از دو سوم خاک پرقوت باغچه، یک سوم خاک برگ به همراه کود آلی تشکیل شده باشد.

شرایط مورد نیاز برای بستر گیاه سینره

آفات و بیماری:

از آفات مهم گیاه سینره می توان به شته، کنه، مگس سفید و لارو ها اشاره کرد که باید با آن ها به صورت شیمیایی مبارزه نمایید البته که دقت داشته باشید برگ های این گیاه نسبت به سم بسیار حساس هستند و به همین خاطر نباید از سموم بسیار غلیظ استفاده نمایید. همچنین از بیماری های رایج در این گیاه می توان به ورتیسلیومی، پیتیوم و رایزوکتونیا اشاره کرد که با گندزدایی خاک و استفاده از سموم قارچ کش قابل کنترل هستند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.