دسته ها
شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰

نگاهی به موزه پمپی ایتالیا و آشنایی با جذابیت های بازدید از آن

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۵ مهر ۱۳۹۹
  • ۰

موزه پمپی می تواند یکی از جذاب ترین و مهم ترین جاذبه های تاریخی در این شهر باشد این موزه را به عنوان شهر سوخته نیز می شناسند شهری که در اثر فوران آتشفشان ها مدفون شده است و هم اکنون دارای جذابیت های زیادی است و مورد توجه خیلی از گردشگران قرار می گیرد. این موزه جذابیت های زیادی دارد اما تنها جاذبه های این شهر نیز و در ادامه با جاذبه های بیشتری از آن آشنا می شوید.

موزه پمپی یکی از مهم ترین جاذبه های دیدنی در ایتالیا به شمار می آید خیلی از گردشگران در نقاط مختلف دنیا این موزه را با عنوان شهر سوخته می شناسند که بعد از گذر سالیان دراز هنوز بقایایی از آن به طور سالم باقی مانده است که موجب حیرت همگام می شود این موزه جذابیت های بسیار زیادی دارد و از نظر گردشگران بسیار دوست داشتنی است. این شهر در شمار حیرت انگیزترین بناهایی است که بر جای مانده است این شهر متروکه و سوخته دارای جاذبه های بسیار زیادی است که همانطور که می دانید دارای ارزش تاریخی بسیار بالایی هستند و در شمار یکی از مهم ترین موزه های دنیا قرار دارد. در این موزه اجسادی را می بینید که سالم مانده اند و همانطور که خوابیده یا ایستاده اند زیر فوران آتشفشان سوخته و باقی مانده اند از این جهت دیدن برخی از مناظر در این موزه برای خیلی ها حیرت انگیز است و ممکن است بازدیدکنندگان را به برهه ای تاریخ ببرد. ردپایی که از تاریخ در این شهر باقی مانده است بعد از گذر سالیان دراز هنوز هم ردپایی زا تاریخ در آن دیده می شود خانه هایی که از آن دوران باقی مانده اند و تخریب شده اند نیز ارزش تاریخی زیادی دارند و اهمیت این شهر را بیشتر کرده اند. اطلاعات گردشگری و تاریخی که می توانید درباره این شهر به دست آورید بسیار با اهمیت هستند  و می تواند شما را با یکی از باستانی ترین شهرهای دنیا آشنا کند.

جاذبه های پمپی

جاذبههای باستانی موزه پمپی:

این موزه یکی از معروف ترین جاذبه های تاریخی در ایتالیا و در تمام نقاط دنیا است خرابه هایی که در این شهر قرار دارند در دامنه های کوه های وزوو واقع شده اند این کوه یک کوه آتشفشانی فعال بوده است که در مناطق کوهپایه ای آن سکونتگاه های انسانی وجود داشته اند. با فوران شدن این کوه آشتفشانی فعال در سال ۷۹ میلادی بخش مهمی از شهر در این آتشفشان مدفون شده است در آن دوران ۶ متر از خاک های این شهر زیر آتشفشان باقی ماند این شهر قرن ها در این خاکسترها مدفون شده است و اکنون به دلیل اهمیت تاریخی خود جذابیت های بسیار زیادی دارد و سالانه گردشگران زیادی را از نقاط مختلف دنیا به خود جذب می کند.

محوطه پمپی

این محوطه باستانی به خوبی سبک زندگی مردمان رومی در آن دوران را به نمایش می گذارد و امروزه نیز یکی از محبوب ترین جاذبه هایی است که باید از آن دیدن شود این شهر پیش از وقوع آتشفشان نیز در معرض وقوع زلزله های هولناک بوده است و خسارت های زیادی نیز بر اثر زلزله دیده است بعد از وقوع آن زلزله هولناک مردم در پی  بازسازی  بناهای خود بودند که به ناگاه با وقوع این آتشفشان زحمات آن ها از بین رفت و خودشان نیز جا خود را از دست دادند و اکنون به عنوان یک مجمسه تاریخی اجساد آن ها باقی مانده است.

  • کالا چیو

چه بلایی بر سر شهر سوخته آمده است؟!

زمانی که وارد شهر سوخته ایتالیا می شوید با دیدن اجسادی که ایستاده خشک شده اند و یا در حین اینکه خوابیده اند به یک مجسمه تبدیل شده اند این سوال برایتان ایجاد می شود که چه بلایی بر سر این مردم و این شهر آمده است؟ در آن دوران که سونامی آتشفشان به ناگاه و به یک باره فوران شد و خود را به نزدیکی کوهپایه ها رساند مردمانی که در نزدیکی کوهپایه ها ساکن بودند دست به فرار زدن در این میان تعداد زیادی از مردم در حین فرار کردن درگیر مواد مذاب شدند و جان خود را از دست دادند. این مواد مذاب با جاری شدن در میان مردم و خانه ها جان ۲ هزار نفر از جعیت این منطقه را گرفت مواد مذاب بخش های وسیع و تمامی این شهر را پوشانده بود این مواد مذاب مردم و شهر را در خود دفن کرد و طی سالیان بعد با حفاری های باستان شناسی که بر روی این منطقه انجام شد بخش مهمی از این شهر سر بیرون آورد و حیرت همگان را برآورد.

موزه پمپی

طی حفاری های مختلفی که بر روی شهر سوخته صورت گرفت بخش های مهمی از اشیای آن به موزه نپال انتقال داده می شد اما از سال ۱۹۱۱ باستان شناسان تصمیم گرفتند تا موزه پمپی را راه اندازی کنند و با نگه داشتن اشیای و اجساد در همین شهر بر جذابیت آن بیافزایند و آن را به یکی از مهم ترین مکان های دیدنی دنیا تبدیل کنند.

پمپی چه جاذبه هایی دارد؟

با وارد شدن به این موزه به خوبی می توانید سبک زندگی رومیان آن دوران را مشاهده کنید بخش عظیمی از خانه ها، فروشگاه های شهر، مکان های عمومی و … هنوز پا برجا است و در اثر مواد مذاب سالم باقی مانده اند اما جاذبه های شهر پمپی تنها به این موزه ختم نمی شود و می توانید در سفر خود به این منطقه از ایتالیا جاذبه های بسیار زیبایی را مشاهده کنید. این شهر به دلیل اهمیت تاریخی که دارد دارای جاذبه های تاریخی بسیار زیادی است از مهم ترین جاذبه های تاریخی در این شهر می توان به موزه آنتیکواریوم اشاره کرد این موزه  مجموعه آثار ارزشمند تاریخی همچون ظروف کوزه ها را در خود جای داده است و از این حیث دارای جذابیت های بسیار زیادی برای گردشگران است.

شهر تاریخی پمپی

فروم میدان اصلی شهر و یکی دیگر از جاذبه های موزه پمپی است این میدان دارای ستون های مختلفی است و زیارتگاه های متعددی اطراف آن را احاطه کرده اند حمام عمومی استابیان نیز می تواند یکی دیگر از جذابیت های این شهر باشد. این حمام بسیار قدیمی است و یکی از قدیمی ترین حمام ها است بخش هایی از این حمام وسیع شامل ورزشگاه و استخر می باشد که بر جذابیت های این بنا افزوده است. این شهر یکی از مکان های دیدنی ایتالیا است و همانطور که در این بخش مطالعه کردید دارای جاذبه های تاریخی بسیار زیادی است این شهر قدمت تاریخی زیادی دارد و یکی از مهم ترین جاذبه های آن نیز شهر سوخته محسوب می شود. از دیگر جاذبه های این شهر نیز می توان به خانه مناندر، آمفی تئاتر، خانه ویتی، خیابان مقبره و … اشاره نمود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.