دسته ها
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳

گل لیسیانتوس و نحوه پرورش و کاشت آن

  • ملیحه بال افکن
  • ۲۲ شهریور ۱۴۰۱
  • ۰

بهتر است بدانید که در واقع گل لیسیانتوس یکی از گل های مناسب برای دسته گل عروسی است که طرفداران بی شماری نیز در این زمینه پیدا کرده و در این مطلب به بیان خصوصیات روند پرورش این گل زیبا خواهیم پرداخت.

بهتر است بدانید که در واقع گل لیسیانتوس به گیاه گلدانی مشهور است و تنها در ده سال اخیر به طور گسترده در دسترس عموم قرار گرفته است و اغلب به عنوان گیاه گلدانی شکوفه دهنده به فروش می رسد و همچنین می توانید آن را در کنار گیاهان تنومندی مانند کالانچو و گلاکسینیا بیابید. این گیاه به طور مناسب رشد خواهد کرد و گلهای بسیار زیبا و ظریف را با انواع رنگ های مختلفی نشان می دهد و به فضای اطراف جلوه خاصی خواهد بخشید.

آشنایی با گل لیسیانتوس

توجه داشته باشید که گل لیسیانتوس در واقع متعلق به قاره آمریکا می باشد که اغلب در حاشیه رودخانه ها و چمن زار ها رشد می کند. همچنین در ایالات تگزاس، نوادا و کلورادو به این گل زیبا جنتیانای چمنی هم گفته می شود. جالب است بدانید که این گیاهان در واقع کوهستانی هستند و دارای رنگی بنفش می باشند. اگرچه که این گیاه در واقع متعلق به آمریکا است اما بایستی اصناف را هم در نظر بگیریم و کشور ژاپن را نیز از صاحبان این گل بدانیم، زیرا در حقیقت برای اولین بار ژاپنی ها بودند که در سال ۱۹۳۰ به پرورش انبوه و اصلاح این گل پرداختند. بهتر است بدانید که در واقع در مورد معنی لیسیانتوس روایت های متفاوتی وجود دارد اما برخی از افراد معتقد هستند واژه لیسیانتوس به معنای گل تلخ است و این نام به مزه تلخ آن و مصرف دارویی اش در دوران گذشته باز می گردد.

آشنایی با گل لیسیانتوس

انواع لیسیانتوس و ویژگی های این گل

گلهای لیسیانتوس از نظر رنگ و ظاهر دارای تنوع زیادی است و در رنگ های مختلف از سبز تا سفید که شامل رنگ های آبی، قرمز، صورتی مایل به نارنجی، بنفش و یاسی و حتی گلبرگهای چند رنگ که به اصطلاح به آنها ابلق گفته می شود، موجود هستند. در بین این رنگها، گلهایی با رنگ بنفش و رنگ های سرد دارای فراوانی بیشتری می باشند، اگرچه امروزه گلهای لیسیانتوس با رنگ های گرم تر مثل قرمز در گلفروشی های تهران یافت می شوند. حال همانطور که گفتیم؛ تنوع این گلها محدود به رنگ نمی شود و شاخه های آن در انواع تک گل، چند گل و با گلهای کوچک و بزرگ وجود دارند.

گلبرگ های این گلها نیز ممکن است با هم تفاوت داشته باشند؛ مثلا لبه های برخی از آنها به حالت چروک خورده یا کاملا صاف و لخت باشد، لیسیانتوس با گلبرگ های نرم و صاف از انواع این گل زیبا بوده که اخیرا کشف شده است.

در صورتی که در تشخیص لیسیانتوس از دیگر گلها شک دارید، می توانید از روی ساقه آن که دارای تعدادی گل لوله ای شکل زیبا بر روی خود است، متوجه این گل شوید. جالب است بدانید که این گل از جمله گلهای پر زرق و برق بوده که خوراکی نیست و در صنایع آرایشی و بهداشتی نیز کاربرد چندانی ندارد.

  •  آرون گروپس

این گل اگرچه سمی نیست اما می تواند برای برخی افراد در اثر لمس گلبرگ ها، حساسیت پوستی ایجاد نماید و یا برای افرادی که آلرژی های خاصی دارند، خطرناک باشد، همچنین بلع حجم عظیمی از این گلها منجر به آسیب های جزئی به دستگاه گوارش خواهد شد.

گلهای زیبای لیسیانتوس

دستورالعمل کاشت گیاه لیسیانتوس:

توجه داشته باشید که بهترین زمان برای کاشت بذر لیسیانتوس اوایل فصل بهار است و برای کاشت بایستی مقداری خاک را درون گلدان و یا سبد بریزید و سپس بذر ها را بر روی آن بپاشید و بستر را به خوبی آبیاری نمایید. پس از آبیاری لازم است تا بر روی گلدان یک نایلون بکشید تا رطوبت برای بذر ها فراهم شود و بهتر است بدانید که حدود ۳ الی ۵ روز بعد بذر ها سبز خواهند شد و زمانی که مقداری بزرگ شدن می توانید آن ها را از گلدان خارج نمایید و در محلی که قصد کاشتن آن را دارید به فاصله ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر نشا کنید زیرا این روش در واقع بهترین راه برای کاشت گل لیسیانتوس به شمار می آید.

بهتر است بدانید که بذر این گل بسیار ریز بوده و نیازی به ریختن خاک بر روی بذر ها نمی باشد و تنها موردی که بایستی تا زمان سبز شدن بذر ها انجام دهید این است که رطوبت محیط را فراهم نمایید و می توانید این کار را با کشیدن نایلون بر روی بذرها انجام دهید. برخی از افراد بذر ها را در محل اصلی کشت می پاشند تا در همان محل سبز شوند، اما توجه داشته باشید که این روش درست نیست زیرا ممکن است بذر ها در کنار یا روی هم بیفتند و هنگامی که سبز شدند در کنار هم سبز شوند و شکلی نامنظم به خود بگیرند.

دستورالعمل کاشت گل لیسیانتوس

دستورالعمل تکثیر گیاه لیسیانتوس:

بهتر است بدانید که برای تکثیر این گیاه در واقع دو روش وجود دارد که در ادامه به بیان آن پرداخته ایم:

کشت بذر: توجه داشته باشید که در واقع این روش، روش اصلی تکثیر گیاه لیسیانتوس به شمار می آید و برای انجام آن بایستی بذر را در پاییز یا در اواخر زمستان درون بستری که بتواند آب را در خود ذخیره نماید کشت می شود. همچنین از آنجایی که گیاهچه های حاصل ضعیف و کوچک هستند حتما باید آبیاری را منظم انجام دهید. حدود سه ماه پس از کشت بذر ها می توانید نشاها را به زمین اصلی منتقل نمایید.

قلمه زدن: بهتر است بدانید که در برخی از اقلام این گیاه از جوانه انتهایی به عنوان قلمه استفاده می کنند و سپس آن را در محیطی با آب و هوای مرطوب کشت می کنند تا گیاه بتواند روند رشد خوبی را در پیش داشته باشد.

دستورالعمل تکثیر گیاه لیسیانتوس

شرایط مورد نیاز برای گل لیسیانتوس:

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رشد خود را انجام دهند نیاز به شرایطی دارند که شما بایستی آن را فراهم نمایید و به همین منظور در ادامه به بیان برخی از اصول لازم برای گل لیسیانتوس خواهیم پرداخت:

آبیاری:

بهتر است بدانید که این گیاه برای رشد خوب نیاز به آبیاری منظم و مرتب دارد تا بهترین گلدهی خود را داشته باشد البته که نباید همیشه پای بوته ها خیس باشد زیرا این مسئله می تواند منجر به زرد شدن برگ ها و تا حدودی خشک شدن آن ها شود. به همین منظور توصیه می شود تنها زمانی به آبیاری گیاه اقدام نمایید که سطح بستر کشت تا عمق ۵ سانتی متری خشک شده باشد. همچنین توصیه می شود که هنگام آبیاری سعی نمایید برگ ها را خیس نکنید زیرا با رعایت این شرایط به جلوگیری از شیوع بیماری های قارچی کمک فراوانی کرده اید.

آبیاری لازم برای کاشت گل لیسیانتوس

نور:

به طور کلی گیاه لیسیانتوس برای رشد بهتر نیاز به مکانی با نور مستقیم خورشید حداقل ۶ ساعت در طول روز دارد و عدم دریافت نور کافی می تواند بلند شدن بیش از اندازه ساقه ها، عدم استحکام گیاه و کم رنگ شدن برگ ها را در پی داشته باشد. همچنین نور مستقیم آفتاب زمانی که دمای محیط هم گم می باشد می تواند مشکلاتی نظیر سوختگی حاشیه و نوک برگ ها و عدم گیاه را برای این گل ایجاد نماید.

دما:

توجه داشته باشید که در واقع بهترین دما برای پرورش این گیاه در طول روز ۲۰ الی ۲۵ درجه سانتی گراد و در طول شب ۱۶ الی ۱۸ درجه سانتی گراد می باشد و به همین خاطر این گیاه با مناطقی که دارای تابستان های بسیار گرم هستند سازگاری خوبی ندارد زیرا هوای گرم و نامناسب از جمله دلایل گلدهی این گیاه به شمار می آید. به طور کلی در مناطقی که دمای هوا به بیش از ۲۵ درجه سانتی گراد می رسد بایستی گیاه را در مکانی کشت نمایید تا در طول بعد از ظهر از سایه برخوردار باشد.

دمای لازم برای رشد گل لیسیانتوس

خاک و تغذیه:

به طور کل گیاه لیسیانتوس برای رشد نیاز به خاکی با زهکشی خوب و همچنین غنی از مواد ارگانیک دارد تا بتواند گلدهی خوبی را در پی داشته باشد و به همین منظور شما می توانید از ترکیب خاک شامل پیت ماس، خاک برگ و خاک باغچه نیز برای پرورش این گل زیبا استفاده نمایید. اگرچه که وجود فسفر اصولا به گلدهی گیاهان گلدار کمک شایانی می کند اما به نظر می رسد که این گیاه چندان عکس العمل مثبتی نسبت به این کودها نشان نمی دهد. همچنین شما می توانید از این کودها هر دو هفته یک مرتبه برای گیاه خود استفاده نمایید و پس از آغاز روند گلدهی بایستی روند کوددهی را با فواصل ۴ هفته یک بار انجام دهید.

استفاده از خاک مرغوب برای بستر کشت

تعویض گلدان:

توصیه می شود که در اوایل فصل بهار به تعویض گلدان گیاه خود بپردازید و برای انجام این کار بایستی گیاه را از درون گلدان قبلی خارج نمایید و درون گلدانی بزرگ تر قرار دهید و سپس گلدان را با خاکی تازه پر کنید.

آفات گیاه لیسیانتوس:

توجه داشته باشید که در واقع پشه های قارچی یکی از شایع ترین آفاتی محسوب می شوند که می توانند از اوایل دوره گلخانه با گیاهان سفر کنند و از ریشه های گیاه تغذیه مورد نیاز خود را انجام دهند و در نهایت گیاهتان را ویران خواهند کرد و به همین منظور شما می توانید از روش های شیمیایی برای دفع و از بین بردن این آفت استفاده نمایید.

امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما مفید بوده باشد، در صورت تمایل برای آشنایی با پرورش گل یاس زرد و پرورش گل سیکاس می توانید از مطالب قبلی آرگا در این زمینه دیدن کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *