دسته ها
جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹

بستنی در بارداری بخوریم یا نه؟

  • مهتاب علی پناه
  • 19 آوریل 2020
  • ۰

دوران حاملگی از حساس ترین دوران زندگی خانم ها است که در طول این مدت ممکن است ویار های مختلفی را تجربه کنند و تمایل زیادی به خوردن انواع شیرینی، کیک و بستنی داشته باشند و اطلاعی از مفید و مضر بودن آن نداشته باشد، در این مقاله شما را با مفید و مضر بودن مصرف بستنی در بارداری بیشتر آشنا خواهیم کرد.

بستنی یکی از خوراکی پر طرفدار در بین مردم است که حتی زنان باردار نیز میل شدیدی به خوردن آن دارند و باید در مصرف هر ماده غذایی حد اعتدال را رعایت کنند تا مشکلاتی برای مادر و جنین به وجود نیاید، بستنی نیز از این دسته مواد غذایی است که باید از خوردن بیش از حد آن خودداری کرد.

مفید و مضر بودن بستنی در بارداری

خوردن بستنی در بارداری

اینکه مصرف بستنی در طول مدت حاملگی مفید است یا خیر، سوال بسیاری از خانم ها می باشد بنابراین اگر شما نیز در دوران حاملگی هستند و تمایل زیادی به خوردن بستنی دارید بهتر است تا پایان مطلب همراه ما باشید تا با فواید و مضرات آن آشنا شوید.

فواید خوردن بستنی در دوران حاملگی:

خوردن بستنی در دوران حاملگی در حد تعادل هیچی خطری را برای جنین به وجود نمی آورد و سبب افزایش میزان کلسیم در بدن و در نتیجه کمک زیادی به رشد استخوان ها و دندان های جنین می کند همچنین به دلیل اینکه از شیر و خامه تهیه می شود ویتامین، پروتئین و پتاسیم بدن را تامین می کند.

 وجود ویتامین K در بستنی سبب افزایش گردش خون می شود و از ایجاد خون لختگی در خون جلوگیری می کند و حتی حالت تهوع دوران بارداری را نیز برطرف می کند، در مورد اینکه سرمای حاصل از بستنی بر روی مغز جنین تاثیرگذار است باورهایی وجود دارد اما از آنجایی که شما ساعت های زیادی مشغول بستنی خوردن به شکل مداوم نیستند از این رو، سرما بر روی جنین تاثیر نمی گذارد و همچنین بستنی پیش از وارد شدن به شکم تان توسط حرارت بدن تان آب می شود.

مصرف بستنی در دوران حاملگی

به صورت کلی می توان در مورد خوردن بستنی در طول مدت حاملگی گفت که خوردن بستنی پاستوریزه در حد معمول برای سلامت شما خطری نداشته و فقط باید دقت داشته باشید که از مصرف بستنی های قیفی یا آن هایی که از تخم مرغ خام تهیه شده اند خودداری کنید.

مضرات خوردن بستنی در حاملگی:

۱. ممکن است در زمان خوردن بستنی به باکتری لیستریا آلوده شوید و یا این احتمال وجود دارد که ماشین های تولید کننده به باکتری آلوده باشند بنابراین بستنی را از برنده های معتبر و مشهور خریداری نمایید.

۲. در صورتی که در دوران حاملگی در خوردن بستنی زیاده روی کنید امکان دارد به دیابت دوران بارداری مبتلا شوید و مجبور شوید انسولین تزریق کنید و از رژیم غذایی خاصی استفاده کنید.

۳. مصرف بستنی به دلیل اینکه سبب افزایش انرژی در بدن تان می شود ممکن است سبب چاقی، زایمان زودرس و سزارین شود.

۴. امکان دارد در صورتی که بدن تان به باکتری های مختلف آلوده شود مایع آمنیوتیکی، جفت و حتی جنین نیز در معرض آلوده شدن قرار گرفته شوند.

خوردن بستنی در دوران حاملگی

نکاتی در مورد مصرف بستنی:

۱. بستنی را از فروشگاه های معتبر خریداری کرده و از بهداشتی بودن آن مطمئن شوید.

۲. همانطور که می دانید یخ زدن سبب نابود شدن اکثر باکتری ها می شود اما لیستریا در فریزر از بین نرفته و رشد می کند.

۳. از فروشگاه های نامعتبر یا غیر بهداشتی بستنی تهیه نکنید.

۴. بهتر است از بستنی های که دارای قاشق هستند استفاده کنید زیرا قاشق ها تمیز بوده و تنها برای یک مشتری قابل استفاده هستند.

نکاتی در رابطه با مصرف بستنی در دوران حاملگی

اگر تمایل زیادی به خوردن بستنی دارید بهتر است میوه های مورد علاقه تان را داخل فریزر قرار داده و پس از منجمد شدن آن را داخل مخلوط کن ریخته و له نمایید البته در مصرف میوه هم زیاده روی نکنید و در مورد بستنی توصیه می کنیم با پزشک تان مشورت نمایید، در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کودک و والدین می توانید بر روی لینک کلیک نمایید

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.