دسته ها
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱

مراقبت بعد از ختنه نوزاد و راهکارهایی برای کاهش درد در نوزادان

 • ملیحه بال افکن
 • ۱۹ آذر ۱۴۰۱
 • ۰

مراقبت بعد از ختنه که اغلب در روز های اولیه انجام می شود و موجب نگرانی اغلب والدین شده و به همین منظور در این مقاله شما را با نکات ویژه در مورد مراقبت از شرایط کودک آشنا خواهیم کرد با ما همراه باشید.

بهتر است بدانید که ختنه در واقع یک عمل جراحی است که طی آن پوست اضافی رو آلت تناسلی چیده می شود و این عمل نیز بایستی توسط دکتر متخصص انجام شود. این عمل را می توان در زمان های مختلفی انجام داد و به طور کلی بهترین زمان برای انجام آن دوران نوزادی فرد است زیرا کودکانی که در این دوران ختنه می شوند نسبت به سایر کودکان کمتر دچار عفونت های ادراری خواهند شد. در ادامه با مراقبت های بعد از ختنه آشنا می شوید.

آشنایی با مراقبت بعد از ختنه

به طور کلی می توان گفت که ختنه یک عمل جراحی است که طی آن پوست اضافی بر روی آلت تناسلی فرد چیده خواهد شد و بهترین زمان برای انجام آن از زمان تولد تا ۱۲ ماهگی می باشد. بهتر است بدانید که عمل ختنه از طریق دو روش متفاوت جراحی و حلقه قابل انجام خواهد بود و در روش حلقه که متداول ترین روش نیز به شمار می آید حقله ای پلاستیکی را بر روی نوک آلت قرار می دهند و با نخ گره می زنند و مدت زمان ۵ الی ۷ روز اجازه می دهند در همان حالت بماند پس از این مدت حلقه خواهد افتاد و پس از این عمل بایستی کودک خود را پوشک کنید. همچنین می توانید کودک را پس از ادرار زیر آب ببرید زیرا محل عمل هیچ گونه پانسمانی ندارد. توجه داشته باشید که اغلب از این روش تا قبل از ۳ ماهگی استفاده می شود. در صورتی که ختنه کودک در یکی دو ماه اول تولد انجام نشود پزشک پس از سه ماهگی از روش جراحی ختنه استفاده می کند.

شناخت مراقبت های بعد از ختنه

شما نیز ممکن است در مورد مراقبت از آلت تناسلی نوزاد پس از ختنه کمی نگران باشید اما توجه داشته باشید که آلت تناسلی کودک آن قدر که به نظر می آید هم حساس نیست و انجام ختنه به او آسیبی نمی رساند. به طور کلی مراقبت های پس از ختنه نسبتا ساده است و تا زمان بهبود آلت تناسلی حدود ۷ الی ۱۰ روز طول خواهد کشید. در ادامه شما را با فرآیند و سن ختنه در نوزادان و نکات مهم برای مراقبت بعد از ختنه کودک آشنا خواهیم کرد:

مراقبتها و نکاتی که باید پس از ختنه انجام دهید:

توجه داشته باشید که نوزاد بایستی پس از عمل حدود ۳۰ الی ۶۰ دقیقه تحت نظر قرار گیرد و در منزل نیز هر یک ساعت یک مرتبه از محل عمل جهت خونریزی و تورم چک شود. دقت کنید که اگر خونریزی بعد از ختنه رخ داد بایستی محل ختنه را به مدت ۱۰ دقیقه فشار دهید تا خونریزی متوقف شود. اما توجه داشته باشید که اگر بیش از یک چهارم پوشک نوزاد خونین بود بایستی این را با پزشک متخصص در میان بگذارید و مشورت بگیرید.

توصیه می شود که پس از اولین ادرار پانسمان اولیه را دور بیندازید و شستشوی محل ختنه گاه را به خوبی انجام دهید. سپس آن را به صورت کامل خشک کنید و حالا باید پانسمان زخم گاز استریل و کمی پماد را بر روی محل عمل قرار دهید تا از بروز عفونت های ادراری در کودک جلوگیری شود. دقت کنید که تا زمان بهبودی و جدا شدن حلقه بایستی از پانسمان استریل استفاده نمایید ولی پس از افتادن حلقه دیگر نیازی به استفاده از پانسمان نمی باشد و تنها باید نوک مجرا را با پماد چرب نمایید.

نکات مهم در مورد ختنه کودک

 • مبل و میز
 • بلیط کیش

توصیه می شود که محل عمل را از هر نوع آلودگی و مدفوع مخصوصا در چندین روز اول دور نگه دارید و در صورت وجود آلودگی یا مدفوع آن را با آب و صابون تمیز نمایید.

بهتر است بدانید که توصیه آکادمی علمی جراحان آمریکا در مورد عمل ختنه این است که از آنتی بیوتیک برای پیشگیری از عفونت به هیچ وجه نباید استفاده شود مگر اینکه در طی چند روز پس از عمل نوزاد دچار عفونت در موضع شود که در این مواقع بایستی از آن به عنوان یک درمان کننده استفاده نمود.

توجه داشته باشید که بیقراری نوزاد پس از ختنه و تسکین درد حاصل از عمل با تجویز قطره استامینوفن به ازای هر کیلوگرم به مدت ۱ الی ۲ روز باعث کاهش درد خواهد شد. به طور کلی می توان گفت که درد عمل ختنه یکی دو روز بیشتر طول نخواهد کشید.

بهتر است بدانید که دو روز پس از عمل ختنه کودک می تواند به راحتی استحمام نماید و هیچ مشکلی در روند حمام کردن کودک وجود ندارد.

توجه داشته باشید که پوست آلت همواره باید تمیز و خشک باشد به همین خاطر شستشوی آن با آب خالی و خشک کردن آن به آرامی توسط پارچه تمیز کافی خواهد بود.

بهتر است بدانید که پس از انجام ختنه ممکن است سر آلت قرمز و براق و یا حتی بنفش شود زیرا پوستی که روی نوک آلت را می پوشاند مانند غشاء مخاطی عمل خواهد کرد و هنگامی که این پوست توسط ختنه برداشته شود نوک آلت حساس و تیره خواهد شد.

توجه داشته باشید که ممکن است اولین ادرار پس از عمل ختنه در کودک احساس درد و گریه ایجاد کند که علل
آن تماس ادرار گرم با سر ملتهب آلت است که کودک را دچار حساسیت و نگرانی کرده است.

بهتر است بدانید که چرب نمودن سر آلت توسط وازلین یا پماد و شست و شوی مرتب آن در ماه اول پس از ختنه می تواند از عارضه تنگی دهانه مجرا که ممکن است برای فرد پیش بیاد جلوگیری نماید و اینگونه مراقبتهای بعد از ختنه را به خوبی انجام داده اید.

مراقبت های لازم بعد از ختنه

موارد نیازمند مراجعه به پزشک:

توصیه می شود که مراقبت قبل از ختنه و مراقبت بعد از ختنه را به خوبی انجام دهید و اما اگر سر آلت نوزاد با کمی قرمز همراه بود نگران نشوید. همچنین خارج شدن ترشحات زرد رنگ نیز کاملا طبیعی هستند و تنها به این معنی است که بدن در حال ارسال مایعات شفا بخش به این ناحیه می باشد. حتی مشاهده نمودن یک لکه خون نیز در پوشک نوزاد کاملا طبیعی خواهد بود و نیازی به نگرانی نیست. اما توجه داشته باشید اگر کودکتان علائمی را که در ادامه بیان کرده ایم به همراه دارد بایستی فورا به پزشک اطلاع دهید:

 • تب کردن کودک
 • مشکل در ادرار کردن
 • ورم شدید بیضه و آلت
 • خونریزی مادام در محل ختنه
 • خون مردگی وسیع در آلت و بیضه ها
 • ادرار نکردن نوزاد ۲۴ ساعت پس از عمل
 • تغییر رنگ و تیره شدن نوک آلت
 • ایجاد زخم های پوسته پوسته و ترشح کننده
 • قرمز شدن ناحیه ختنه بیش از ۵ روز
 • افتادن حلقه در کمتر از ۳ روز و یا نیفتادن حلقه تا ۱۰ روز پس از ختنه نوزاد

نکات مهم در مورد عفونت های حاصل از ختنه

موارد منع ختنه

اگر سوراخ خروج ادرار در ناحیه ای به جز نوک آلت قرار داشته باشد که به آن هیپوسپادیاس می گویند یا اینکه طول آلت خیلی کم باشد، همچنین به دلیل چاقی زیاد نوزاد و یا وجود پرده در زیر آلت، لازم است عمل ختنه را به تعویق بیندازید.

چسبندگی بعد از ختنه

 وجود چسبندگی بعد از ختنه در روش جراحی با این نوع چسبندگی در روش حلقه با هم تفاوت دارند، در ختنه از طریق جراحی امکان دارد در زمان بخیه کردن به دلیل ضعف تکنیک، سر آلت به بدنه آلت دوخته شود، ولی به هنگام ختنه به روش ختنه معمولا بخیه ای انجام نگرفته است و در نتیجه احتمال بروز این عارضه وجود نخواهد داشت، البته به دلیل ترشح طبیعی ماده ای چسبناک در محل شیار بین سر و بدنه آلت نوزاد پسر، گاهی احساس حالت چسبندگی دارد که این عارضه با پاک کردن ترشحات برطرف خواهد شد.

نکات مراقبتی بعد از ختنه

فواید ختنه کردن نوزادان

ختنه کردن نوزد پسر فواید زیادی دارد، در نتیجه این امر موجب شده تا همه افراد انجام این عمل برای فرزندان خود را پذیرفته اند، در زیر به معرفی مزایای انجام ختنه می پردازیم :

 بر اساس مطالعات انجام گرفته در این زمینه؛ نوزادانی  که در روز های اول تولد، عمل ختنه آنها انجام می گیرد، خطر ابتلا به عفونت ادراری در آنها به شدت کاهش می یابد.

به غیر از تاثیرات کوتاه مدت آن، تاثیرات بلند مدت نیز در انجام این عمل وجود دارد؛ مثلا بیماری های جنسی (STI) که از جمله بیماری های دیگر پر خطر می باشد، در صورت انجام عمل ختنه از بروز آن جلوگیری می شود.

ضمن اینکه تمیز و ضدعفونی کردن نوزادان پسر که ختنه شده اند، بسیار راحت تر از سایر نورادان می باشد. بنابراین انجام این عمل به جز موارد ذکر شده، تاثیر زیادی در بهداشت و پیشگیری از سایر بیماری ها خواهد داشت.

مراقبت پس از ختنه

توجه داشته باشید که به غیر از این موارد اگر هر گونه علائم دیگری در نوزاد مشاهده کردید که غیر طبیعی به نظر می رسید لازم است تا با پزشک متخصص کودک مشورت نمایید تا مشکلی برای نوزاد پیش نیاید.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *