دسته ها
یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹

مزایای گوش کردن به موسیقی و انواع آهنگ در بارداری

  • حکیمه فهیمی
  • ۳ فروردین ۱۳۹۹
  • ۰

زنان در مرحله بارداری به دلیل تغییرات هورمونی یا فیزیولوژیکی که در بدنشان رخ می دهد معمولا با درجاتی از اضطراب یا افسردگی روبرو می شوند. با توجه به این که استفاده از داروهای آرام بخش در این دوران برای زنان باردار پیشنهاد نمی شود گوش دادن به موسیقی به عنوان یک راه حل مورد پژوهشهای مختلفی قرار گرفته است. در این مطلب قصد داریم به بررسی مزایای شنیدن آهنگ در بارداری بپردازیم.

در این مطلب قصد داریم به فواید و مزایای شنیدن موسیقی در دوران بارداری بپردازیم. گوش دادن به آهنگهای مورد علاقه در این دوران موجب سرحال شدن و شادابی شما خواهد شد و حتی شاید کودک داخل رحم نیز با شنیدن آهنگ، به جنب و جوش افتاده و به نوعی از آن لذت ببرد. چرا که جنین در ماه پنجم صداها را می شنود و قادر است به محرکهایی مانند ضربان قلب مادر و حتی صدای آهنگی که مادر می شنود پاسخ دهد.

مزایای شنیدن آهنگ در بارداری

اثرات اهنگ در حاملگی

یکی از موضوعاتی که امروزه مورد پژوهش متخصصین قرار گرفته است فواید شنیدن موسیقی در دوران بارداری است و این که برخی بیان کرده اند موسیقی ویژگیهای شفابخشی داشته و موجب آرامش ،کاهش استرس و بهبود خلق و خو می شود آیا بر روی جنین و مادر باردار نیز اثرات سودمندی دارد؟ در این زمینه تحقیقات مختلفی صورت گرفته است از جمله محققین موسسه رفتار شناسی و مغز لایپزیش آلمان بیان کردند مغز و سیستم بدنی زنان باردار بر خلاف زنان غیر باردار به شنیدن موسیقی گوش خراش یا دلنشین بیشتر واکنش نشان داده اند. در این پژوهش بیش از ۱۰ موزیک ویدیوی ده تا سی ثانیه ای دلنشین و نامطلوب پخش شد و با بررسی فاکتورهای آزمایشی به این نتیجه رسیدند موسیقی، محرک مهمی برای زنان باردار محسوب شده و بر روی احساس آرامش یا ناراحتی این افراد بیشتر از زنان غیر باردار تاثیر دارد.

اثرات موسیقی در بارداری

نتایج مطالعه دیگری که متخصصین پزشکی بر روی اثرات آهنگ در بارداری بر روی جنین انجام دادند نشان داد جنین یا نوزاد درون رحم که تحت آهنگ یا موسیقی قرارگرفته پیشرفت زیادی در رشد ذهنی، حواس، آگاهی و احساسات نسبت به نوزادانی که تحت چنین شرایطی نبوده اند دارند. در پژوهشی دیگر اثرات موسیقی کلاسیک هندی بخصوص کالیانی رگا بر روی زنان باردار مورد بررسی قرار گرفت. در این پژوهش از زنان خواسته شد تا طی ۲۰ روز حداقل ۲۰ دقیقه هر روز به این موسیقی گوش دهند. نتایج نشان داد موسیقی تاثیر مثبتی بر روی جنین(بهبود واکنش های جنین) و زنان باردار داشته است.

پخش موسیقی برای جنین از طریق هدفون

ممکن است شما در دوران بارداری زیاد موسیقی گوش کنید ولی جنین مانند شما قادر نیست تا موسیقی پخش شده را بشنود. بنابراین اگر علاقمندید نوزاد درون رحم شما به موسیقی مورد علاقه تان گوش دهد آن را با هدفون پخش نموده و هدفون را روی شکم خود قرار دهید. ولی صدای آن زیاد بلند نباشد. رحم قادر است ریتم ها را انتقال دهد.

آهنگ در بارداری

به طور کلی در پخش موسیقی مانند هر کاری که هنگام بارداری انجام می دهید زیاده روی نکنید. برای پخش موسیقی از طریق هدفون این کار را بیش از چند ساعت در طی روز انجام ندهید و مطمئن شوید جنین به جای واکنش مداوم به ریتم آهنگ استراحت هم می کند. همچنین توجه کنید که پخش موسیقی با صدای بلند ممکن است در الگوی خواب طبیعی نوزاد اختلال ایجاد کند. و این موضوع مهم است که چنین خواب کافی داشته باشد زیرا بیشتر پیشرفت های روانی، ذهنی و فیزیکی او در خواب ایجاد می شود. به طور کلی حجم صدا هنگام گوش دادن به موسیقی بیشتر از ۶۵ دسی‌ بل نباشد و برای یک تایم طولانی حجم صدا را در حدود یا کمتر از ۵۰ دسی ‌بل قرار دهید.

تاثیر موسیقی بر کاهش استرس زنان باردار

ارتباط موسیقی و بارداری

در تحقیقی ۲۳۶ مادر باردار به صورت تصادفی انتخاب شدند و طی دو هفته مورد آزمایش قرار گرفتند. این مادران باردار به دو گروه تقسیم بندی شدند یک گروه توصیه شد هر روز آهنگی آرام و موسیقی مناسب حاملگی گوش دهند و گروه دوم در این دو هفته هیچ موسیقی و آهنگی گوش نکنند. نتایج این تحقیق نشان داد گروهی که تحت شنیدن موسیقی بودند کاهش شدید استرس را تجربه کردند درحالی که گروه دیگر همچنان به اندازه قبل استرس داشتند. بنابر این پژوهش می توان مادران باردار را تشویق کرد تا برای کاهش استرس و افسردگی به شنیدن موسیقی یا آهنگ بپردازند.

در پژوهشی دیگر که تاثیر موسیقی بر روی ۱۲۰ مادر باردار در چین را مورد بررسی قرار داد نتایج حاکی از آن شد که در گروهی که طی دو روز مداوم حدود ۲۰ دقیقه آهنگ گوش داده بودند به طور چشمگیری میزان استرس و بدخلقی کاهش یافته و علایم حیاتی جنین نیز افزایش پیدا کرده است. به این ترتیب موزیک های مناسب شاد یا آرامش بخش مانند آهنگهای موتزارت می توانند استرس و افسردگی دوران بارداری را کاهش دهند.

تقویت حس شنیداری جنین با موسیقی

مدتهاست که حس شنیداری جنین مورد سوال است و اینکه توانایی شنوایی جنین به چه چیزهایی بستگی دارد؟ قدرت شنوایی جنین به سن بارداری مادر و خصوصیت صدای پخش شده دارد. جنین از هفته ۲۶-۲۸ یا همان ماه ششم حس شنوایی اش قدرت می یابد. و صداهای داخل بافت بدن مادر مانند معده، ضربان قلب و حتی صدای مادرش موجب تحریک حس شنوایی او می شود.

کاهش استرس با موسیقی

جنین قادر است صداهای تکراری نظر ضربان قلب مادر، صدای پدر یا مادر و موسیقی را تا بعد از زایمان و دوران کودکی به یاد داشته باشد. به این ترتیب با گوش دادن به موسیقی های مناسب و آرامش بخش هم حس شنوایی جنین خود را تقویت کنید و هم موجب آرامش خاطر خود گردید. در ضمن تقویت حس شنوایی جنین سبب می شود نوزاد در بزرگسالی قدرت یادگیری بهتری پیدا کند.

محققین عقیده دارند جنین قادر است موسیقی و صداهای آرامش بخشی را که مادر هنگام بارداری به آن گوش داده است به خاطر آورد بنابراین می توانید از این آهنگها برای آرام کردن نوزاد استفاده کنید. در ضمن نوع موسیقی که مادر باردار گوش می دهد می تواند بر شخصیت کلی کودک نیز تاثیرگذار باشد. چنانچه موسیقی ملایم و آرامش بخش گوش دهید کودک شخصیتی آرام خواهد داشت و اگر موسیقی های خشن و بلند گوش کنید ممکن است در کودک شخصیت پرخاشگر و نگران ایجاد شود. هرچند متخصصین در این زمینه هنوز مشغول به پژوهش هستند و مطالعه دقیقی صورت نگرفته است.

باهوش شدن جنین یا نوزاد با موسیقی

بهبود خلق و خو با موسیقی

اینکه شنیدن یا عدم شنیدن موسیقی یا آهنگ در دوران بارداری جنین را باهوش تر می سازد بسیار مورد بحث می باشد. گروهی عقیده دارند شنیدن موسیقی سطح هوش نوزاد را بالا می برد اما گروهی با این عقیده مخالفند. ولی باور رایج بر این است که جنینی که داخل رحم در معرض موسیقی بوده است پس از تولد کودکی باهوش خصوصا در ریاضی خواهد بود. البته هنوز  مطالعه پزشکی دقیقی برای اثبات این ادعا وجود ندارد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.