دسته ها
پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

افزایش امنیت لپ تاپ و حفظ اطلاعات مهم با چند ترفند ساده

  • رسول پنق
  • 7 آوریل 2020
  • ۰

امنیت اطلاعات در سیستم های رایانه ای و لپ تاپ ها یکی از مهمترین مسائل برای هر فردی است. برای بالا بردن امنیت سیستم های رایانه ای و لپ تاپ ها راه کار هایی وجود دارد. در این مطلب شما را با روش ها و راه کار های افزایش امنیت لپ تاپ آشنا خواهیم کرد پس با ما همراه باشید.

اگر شما جزو افرادی هستید که از رایانه ی خود برای اهداف تجاری مانند پرداخت های بانکی و یا بررسی حساب های بانکی خود می پردازید. حتما لازم است که امنیت سیستم خود را بالا ببرید. اگر امنیت رایانه شما پایین  باشد ممکن است ارادی وارد رایانه شما شوند و اطلاعات را دستکاری کنند. ما در این مطلب می خواهیم شما را با چگونگی بالا بردن امنیت رایانه آشنا کنیم تا شما بتوانید به راحتی امنیت را برای اطلاعات شخصی و کاری خود تامین کنید.

راه هایی برای افزایش امنیت لپ تاپ

در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با راه های بالا بردن امنیت سیستم های رایانه ای آشنا کنیم. شما می توانید با خواندن این مطلب و انجام دادن این راه کار ها می توانید امنیت لپ تاپ و کامپیوتر خود را چه در اینترنت و چه در ویندوز تا حد چشمگیری افزایش دهید.

بالا بردن امنیت سیستم های رایانه ای

نصب آنتی ویروس و نرم افزار های حفاظتی بر روی سیستم

در شرایط امروزی که در هر روز ویروس ها و بد افزار های جدیدی ساخته می شود که نصب یک برنامه حفاظتی و آنتی ویروس ها را بر روی سیستم و لپ تاپ شما ضروری می کند. شما با نصب برنامه های حفاظتی و آنتی ویروس ها نگرانی در مورد ویروس ها نخواهید داشت. آنتی ویروس ها و نرم افزار های حفاظتی برای پیدا کردن ویروس ها و بدافزار های موجود در سیستم و از بین بردن آن ها استفاده می شوند. همچنین این برنامه ها مرتبا در حال بروز رسانی هستن تا مسئولیت خود را به بهترین نحو ممکن انجام دهند.

راه کار های افزایش امنیت لپ تاپ

باز نکردن ایمیل های دریافتی از منابع نا مشخص

اگر ایمیلی برای شما آمد که فرستنده ایمیل را نمی شناسید برای باز کردن و خواندن ایمیل بسیار با احتیاط عمل کنید زیرا ممکن است فرستنده ایمیل با پیوست هایی که در ایمیل ایجاد کرده است یک بدافزار را به لپ تاپ و یا سیستم شما انتقال دهد. بهترین راهکار در صورتی که یک ایمیل ناشناس برای شما فرستاده شده است پاک کردن آن ایمیل به صورت کلی است.

باز نکردن ایمیل های مشکوک

یعنی شما علاوه بر پاک کردن ایمیل دریافتی از صندوق دریافت، از سطل زباله ی ایمیل خود نیز باید ایمیل ناشناس  را پاک کنید. به این نکته نیز توجه کنید که اگر دوستان شما نیز برای شما امیل ارسال کرده باشند برای باز کردن و خواندن آن با دقت عمل کنید زیرا ممکن است دوست شما به صورت تصادفی برای شما بدافزار فرستاده باشد.

استفاده از کلمه عبور

کلمات عبور می توانند امنیت لپ تاپ و سیستم رایانه ای شما را تا حد قابل قبولی افزایش دهند. با گذاشتن رمز عبور برای سیستم خود کسی به راحتی قادر به وارد شدن به سیستم رایانه ای و لپ تاپ شما را نخواهد داشت. اگر در سیستم و یا لپ تاپ خود اطلاعات مهمی دارید پیشنهاد ما این است که رمزی برای لپ تاپ خود انتخاب کنید که به راحتی قابل حدس زدن نباشد. برای انتخاب رمز عبور به نکات زیر توجه کنید.

  • حداقل شامل هشت کاراکتر باشد
  • تا حد ممکن بی معنی باشد
  • از ترکیب حروف کوچک و بزرگ همراه با اعداد استفاده شود
  • به صورت دوره ای رمز عبور خود را تغییر دهید

استفاده از دیوار آتش برای امنیت بیشتر

دیوار آتش یا فایروال برنامه ای امنیتی در سیستم های ویندوزی است که به صورت پیش فرض بر روی ویندوز شما نصب شده است. دیوار آتش مسئولیت حفاظت اطلاعات شما در برابر بدافزارهای اینترنتی و شبکه ای بر عهده دارد. دیوار آتش به دو صورت نرم افزتری و سخت افزاری تولید می شوند که نسخه های موجود در سیستم های شخصی به صورت نرم افزاری است.

استفاده از دیوار آتش برای افزایش امنیت لپ تاپ

دیوار آتش داده ها را در هنگام ورود به سیستم شما را شناسایی می کند و داده هایی را که برای سیستم خطرناک باشند را فیلتر کرده و مانع ورود آن ها به سیستم می شوند و به داده های مجاز اجازه عبور می دهند. همچنین با تنظیم کردن دیوار آتش شما می توانید مانع از ورود افراد غیر مجاز به سیستم خود شوید.

عدم اشتراک منابع رایانه با افراد دیگر

سیستم های عامل این امکان را برای کاربران خود فراهم می آورند که با هدف اشتراک گذاری فایل، دسترسی دیگران را از طریق شبکه و یا اینترنت به دیسک سخت محلی فراهم آورند. این قابلیت امکان انتقال ویروس از طریق شبکه را فراهم می آورد. از سوی دیگر در صورتی که کاربر دقت کافی را در به اشتراک گذاشتن فایل ها به عمل نیاورد، امکان مشاهده فایل های خود را به دیگرانی که مجاز نیستند فراهم می کند. بنابراین در صورتی که نیاز واقعی به این قابلیت ندارید به اشتراک گذاری فایل را متوقف نمایید.

عدم اشتراک اطلاعات با دیگران

قطع اتصال اینترنت در مواقع عدم استفاده

همواره به یاد داشته باشید که وقتی سیستم شما به اینترنت متصل است امکان ورود افراد غیر مجاز به سیستم شما وجود دارد حتی در مواقعی که شما از سیستم خود استفاده نمی کنید. پس برای افزایش امنیت لپ تاپ و سیستم رایانه ای خود در مواقعی که از اینترنت استفاده نمی کنید اتصال اینترنت را قطع کنید.

تهیه نسخه پشتیبان از داده های سیستم

همیشه ممکن است اطلاعات سیستم شما به هر دلیلی پاک شود و از بین بروند. برای امنیت بیشتر از اطلاعات کاری و یا شخصی خود همیشه از آن ها نسخه پشتیبان تهیه کنید تا در هنگام از بین رفتن به طور ناگهانی، آن اطلاعات را بتوانید بازگردانید. برنامه های خرفه ای زیادی برای تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات وجود دارد که شما بنا به نیاز خود می توانید ان ها را تهیه کنید.

تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات

تهیه بروزرسانی های امنیتی برنامه ها

در گذر زمان شرکت های تولید کننده نرم افزار به مشکلات امنیتی برنامه های خود پی می برند و هر از چند گاهی بروزرسانی های جدید با امنیت بیشتر را برای نرم افزار های خود ارائه می کنند. کسانی که بخواهند به سیستم شما به صورت غیر مجاز وارد شوند می توانند با استفاده از مشکل امنیتی این برنامه ها وارد سیستم شما شوند. پس برای بالا بردن امنیت سیستم یا لپ تاپ خود همواره بروزرسانی های ارائه شده توسط شرکت های ساخت نرم افزاری را دریافت نمایید.

بررسی منظم امنیت رایانه

برای افزایش امنیت لپ تاپ و سیستم های رایانه ای خود در بازه های زمانی مشخص وضعیت امنیتی سیستم رایانه ای خود را مورد ارزیابی قرار دهید و آن را بازبینی کنید. طبق گفته ی کارشناسان امنیتی انجام این کار در هرسال حداقل دوبار توصیه می شود. بررسی پیکر بندی امنیتی نرم افزارهای مختلف شامل مرورگرها و  اطمینان از مناسب بودن تنظیمات سطوح امنیتی در این فرآیند انجام می شود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.