دسته ها
دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

دلیل لرزش غیر عادی ماشین چیست؟

  • رسول پنق
  • ۳ مرداد ۱۳۹۹
  • ۰

لرزیدن ماشین یکی از متعدد مشکلاتی است که برای ماشین ها به وجود می آید. دلیل لرزش ماشین نیز به دلایل گوگانی ممکن است رخ دهد که ما در این مطلب به بیان این دلایل و روش رفع آنها می پردازیم.

اگر عمر ماشین شما زیاد است و مدت زیادی از آن استفاده کرده اید حتما متوجه آن شده اید که ماشین شما گاهی اوقات دارای لرزش هایی می شود. این لرزش ها اگر زیاد شوند باعث افتادگی ماشین خواهند شد. در ادامه به بیان دلیل لرزش ماشین و روش ها رفع این مشکل می پردازیم.

دلایل لرزش ماشین و روش های رفع آن

لرزش ماشین یکی از عمده مشکلاتی است که برای خودرو های با عمر زیاد به وجود می آید. این مشکل ممکن است به دلایل مختلفی باشد. اگر مشکل لرزش ماشین را از همان روز اول به وجود آمدن مشکل جدی بگیرید برطرف کردن این مشکل بسیار ساده و ارزان حل خواهد شد. تشخیص دلیل لرزش ماشین کار سختی است اما کمی دقت کنید متوجه آن خواهید شد.

دلایل لرزیدن ماشین

در زیر به چند نمونه از دلایل لرزش ماشین اشاره شده است که با مطالعه ان ها تا حدودی می توانید دلیل لرزش ماشین خود را پیدا کنید.

مشکل در لاستیک ها

یکی از اصلی ترین دلایل لرزش ماشین مربوط به لاستیک های آن است. از اصلی ترین دلایل لرزش ماشین که با لاستیک به وجود می آید می توان به این موارد اشاره کرد که  روش های رفع آن ها را نیز توضیح داده ایم. اگر لاستیک های شما در برخی نقاط بیشتر و بر خی نقاط دیگر کمتر ساییده شده باشد دلیل لرزش ماشین است که در این مواقع باید لاستیک های خود را تعویض کنید.

  • کالا چیو
  •  بلیط کیش

لرزش خودرو به دلیل ایراد در لاستیک ها

اگر ماشین شما در سرعت های خاصی شروع به لرزش کند به دلیل بالانس نبودن لاستیک ها است که باید لاستیک های خود را بالانس کنید. اگر آج های لاستیک از هم جدا شده باشند نیز دلیل لرزش ماشین است که در این مورد نیز باید لاستیک های خود را تعویض کنید. گاهی اوقات دلیل لرزش ماشین از خود لاستیک ها نیست و این مشکل می تواند از رینگ ها باشد. دلیل لرزیدن ماشین اگر به رینگ مربوط است می تواند به علت رانندگی در جاده های پر دست انداز به وجود آمده باشد.

مشکلات ترمز

اگر ماشین شما در هنگام ترمز کردن شروع به لرزش می کند این مشکل مربوط به ترمز ها است. یکی از احتمالات مهم در لرزیدن خودرو که مربوط به ترمز است می تواند مشکل در روتور ترمز باشد. مشکل در روتور ترمز ماشین موجب می شود که ترمز ها به خوبی کار نکنند و در هنگام ترمز گیری ماشین شروع به لرزیدن کند. در صورتی که لرزش ماشین شما به دلیل مشکل در ترمز ها است باید به یک تعمرکار متخصص مراجعه کنید تا مشکل را برطرف کنید

وجود ایراد در ترمز ها

مشکل در توپی چرخ ها

اگز احساس می کنید که فرمان و همچنین ماشین شما لرزش دارد احتمالا مشکل به بالانس نبودن لاستیک ها مربوط باشد اما احتمال اینکه مشکل از توپی چرخ ها و بلبرینگ ها نیز باشد قوی تر است. به طور مثال مشکل می تواند از کج شدن مهره های چرخ ها یا فرسودگی بلبرینگ ها باشد.

احتراق بد موتور در اثر نبود سوخت کافی و کمبود هوا

اگر احساس می کنید که ماشین شما از قسمت موتور و جلو در حال لرزیدن است می تواند به دلیل احتراق بد موتور در اثر کمبود سوخت و هوا باشد. اگر دلیل لرزش ماشین به این دلیل باشد با نشانه های که در ادامه بیان می شود به این قضیه پی ببرید. هنگامی که استارت ماشین خود را می زنید پس از مدتی شروع به لرزیدن می کند.

مشکل در فرمان پذیری

زمانی که پدال گاز را فشار می دهید خودرو شروع به لرزیدن می کند. بعداز حرکت ماشین در سرعت های مشخصی شروع به لرزیدن می کند. علائمی که گفته شد می تواند به وجود مشکل در شمع خودرو اشاره کند. اگر دلیل لرزیدن ماشین شما به این دلایل باز گردد باید شمع ماشین خود را تعویض کنید.

فرسودگی برخی قطعات ماشین

در برخی موارد ممکن است دلیل لرزش ماشین به فرسودگی قطعات ماشین مربوط شود. برای برطرف کردن این مشکل باید به یک تعمیرکار متخصص مراجعه کنید.

تنظیم نبودن موتور

به طور کلی پایین بودن دور موتور یکی از دلایل لرزش ماشین است. در این شرایط با گاز دادن مشکل حل خواهد شد اما اگر موتور ماشین به درستی تنظیم نشود ممکن است با لرزش های پی در پی مواجه شوید.

دلیل لرزش ماشین به علت تنظیم نبودن موتور

عیب در کلاچ

عیب در کلاچ و صفحه کلاچ و تمام شدن آن باعث می شود در ابتدای حرکت با لرزش ماشینن مواجه شوید. همچنین کثیف شدن صفحه کلاچ نیز موجب لرزش ماشین خواهد شد. در مواجه شدن با این مشکل باید صفحه کلاچ خود ر تعویض کنید.

سوختن واشر سر سیلندر

اگر واشر سرسیلندر ماشین شما سوخته باشد که این موجب وارد شدن آب به محفظه احتراق می شود که باعث احتراق بد خودرو می شود. با نبود احتراق درست ماشین نیز با لرزش هایی مواجه خواهد شد.

خرابی سنسور هوا

در خودروهای دارای موتور انژکتوری که دارای سنسور هایی برای شناسایی خرابی سیستم ماشین هستند. خراب بودن سنسور هوا وعیب در عملکرد آن مانع تنظیم هوای ورودی به موتور و انژکتور ها می شود و به این دلیل بنزین نیز به حد کافی به موتور  نخواهد رسید که این موضوع باعث لرزش خودرو خواهد شد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.