دسته ها
چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱

از بین بردن جای سوختگی را با این روش های طبیعی تجربه کنید

  • مهتاب علی پناه
  • ۸ آبان ۱۴۰۱
  • ۰

از دردناک ترین آسیب دیدگی های پوستی سوختگی پوست می باشد که بر اساس میزان درصد انواع مختلفی دارد و با کمک روش های طبیعی جهت از بین بردن جای سوختگی می توانید این مشکل را برطرف کنید.

سوختگی از درد ناک ترین درد ها می باشد که در بیشتر موارد باعث چین و چروک، اسکار و زخم در بدن می شود که رفع جای آن کار دشوار است و به صبر و تحمل نیاز دارد و درمان سوختگی و بهبود جای زخم روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه مطلب شما را با راه های  موثر جهت از بین بردن جای سوختگی از روی پوست آشنا خواهیم کرد.

روش های محو کردن جای سوختگی

روش های از بین بردن جای سوختگی

همانطور که روش های طبیعی جهت از بین بردن خط اخم، از بین بردن آکنه، از بین بردن پف زیر چشم و از بین بردن فوری جوش بسیار موثر می باشد برای سوختگی نیز روش های طبیعی و موثری وجود دارند که باعث بهبود جای سوختگی می شوند در این مقاله به این روش ها می پردازیم.

روغن بادام

به منظور رفع جای سوختگی می توانید روغن بادام را بر روی زخم ماساژ دهید برای رسیدن به نتیجه مطلوب و کوچک تر شدن زخم دو بار  در روز از ماساژ روغن بادام استفاده کنید، البته ناگفته نماند بادام برای مو نیز بسیار مفید است.

از بین بردن جای سوختگی با راهکارهای طبیعی

روغن اسطوخودوس

استفاده از روغن اسطوخودوس به کم رنگ و کوچک تر شدن زخم کمک شگفت انگیزی می کند بنابراین روغن اسطوخودوس را بر روی پارچه یا یک گاز بمالید سپس هر چند ساعت یک بار بر روی محل سوختگی قرار دهید.

روش های محو کردن جای سوختگی

  •  بلیط کیش
  •  قاصدک 24

جودوسر

استفاده از جودوسر هنگامی محل سوختگی رو به بهبود است و دچار خارش شده است بسیار مناسب است، بنابراین به آب وان حمام یک فنجان جو اضافه کنید سپس به مدت بیست دقیقه داخل آن دراز بکشید تا تاثیرات شگفت انگیز آن را مشاهده کنید اما اگر قسمتی کوچکی از پوست تان دچار سوختگی شده است به یک کاسه آب مقداری کمی جو اضافه نمایید سپس ناحیه آسیب دیده را در آن قرار دهید.

درمان جای سوختگی با روش های خانگی

روغن نارگیل و لیمو

در صورتی که ناحیه سوخته روی پوست تاول زده است به منظور درمان آن بهتر است مقداری روغن نارگیل و آب لیمو با هم مخلوط کنیدسپس ترکیب حاصل را بر روی  نواحی آسیب دیده بمالید.

چگونه جای سوختگی را می توان درمان کرد؟

سیب زمینی

سیب زمینی به دلیل داشتن خواص ضد باکتریایی به بهبود زخم کمک می کند بنابراین پوست زمینی را بکنید و بر روی نواحی سوخته قرار دهید.

ماست

از موثر ترین مواد طبیعی برای از بین بردن جای سوختگی ماست می باشد بنابراین دو قاشق غذا خوری ماست، یک قاشق زردچوبه و یک قاشق چای خوری پودرجو را با هم مخلوط نمایید و بر روی محل سوختگی اعمال کنید همچنین به منظور عملکرد بهتر می توانید به ترکیب حاصل آب لیمو نیز اضافه کنید استفاده از این ماسک به صورت منظم به مدت پانزده روز به حذف جای سوختگی کمک شگفت انگیزی می کند.

روش های از بین بردن جای سوختگی

آلوئه ورا

آلوئه ورا سبب بهبود زخم های ناشی از سوختگی می شود و به از بین بردن سلول های مرده و باز پوست کمک شایانی می کند همچنین آلوئه ورا دارای خواص ضد عفونی کننده نیز است، می توانید ژل آلوئه ورا بر روی پوست آسیب دیده به مدت پانزده دقیقه قرار دهید و به منظور رفع جای سوختگی به شکل کاملا این روش را تا زمان بهبود انجام دهید.

از بین بردن جای سوختگی با راهکارهای خانگی

دانه های زغال اخته

دانه های زغال اخته به از بین بردن اثر سوختگی کمک شایانی می کند بنابراین به مدت یک شب این دانه های پر خاصیت را خیس کنید و به یک خمیر تبدیل نمایید سپس خمیر به دست آمده از آن را بر روی نواحی سوختگی قرار دهید پس از خشک شدن خمیر آن را با آب بشویید به صورت مرتب از این روش استفاده کنید تا از شر جای سوختگی خلاص شوید.

روش فوق العاده موثر جهت درمان جای سوختگی

زردچوبه

از دیگر روش های طبیعی موثر جهت درمان جای سوختگی استفاده از زردچوبه می باشد از این رو به نسبت یکسان و مساوی زردچوبه، ماست و جو را با هم مخلوط کنید سپس خمیر به دست آمده از آن را بر روی محل سوختگی قرار دهید تا اثرات آن را مشاهده کنید.

روش های برطرف کردن جای سوختگی

آب لیمو و گوجه فرنگی

ترکیب آبلیمو و گوجه فرنگی می تواند به جوان سازی پوست کمک کند، لیمو به دلیل خاصیت اسیدی که دارد، موجب روشن شدن جای زخم می شود، همچنین آب گوجه فرنگی نیز یک ماده سفید کننده طبیعی می باشد و می تواند علائم سوختگی را برطرف کند، از این رو برای رفع جای سوختگی و جوانسازی  پوست با گوجه و لیمو می توانید به صورت زیر عمل کنید :

در ابتدا ناحیه سوختگی را با آب سرد (متناسب با دمای اتاق) شست و شو دهید و سپس یک دستمال تمیز مرطوب را به مدت چند ساعت بر روی محل سوختگی بگذارید و بعد کمی آب لیمو تازه روی آن برزید، یک دستمال مرطوب دیگر را با آبلیمو تازه مرطوب کرده و روی ناحیه سوختگی قرار دهید، بعد از خشک شدن ناحیه سوختگی، مقداری آب گوجه فرنگی تازه را بر روی آن بزنید، همانطور که گفتیم این مواد خاصیت سفید کنندگی قوی دارند  به این وسیله می توانید از آثار سوختگی رهایی پیدا کنید، انجام این روش دو بار در روز و به طور مرتب می تواند علائم سوختگی را برطرف نماید.

رفع جای سوختگی

رفع جای سوختگی با عسل

عسل به عنوان یک درمان خانگی عالی برای بسیاری از بیماری ها می باشد، حال استفاده از این ماده طبیعی برای بهبود جای سوختگی نیز می تواند کاربرد داشته باشد، زیرا دارای مقدار زیادی آنتی بیوتیک است و می تواند از عفونت زخم سوختگی جلوگیری نماید، ضمن اینکه ph متعادل دارد و از ورود باکتری ها به زخم جلوگیری خواهد کرد.

روشهای طبیعی از بین بردن جای سوختگی

رفع جای سوختگی با وازلین

وازلین از جمله روغن های ارگانیک می باشد که از تصفیه نفت خام به وجود آمده است، از این رو استفاده از آن در ناحیه سوختگی مانع از تبخیر رطوبت می شود و در نتیجه خیلی سریع منجر به بهبود جای زخم و ترمیم پوست خواهد شد.

استفاده از وازلین به دلیل خاصیت رطوبت رسانی فوق العاده ای که دارد به عنوان یک روغن مناسب برای رفع جای سوختگی کاربرد دارد.

برطرف کردن جای سوختگی

عوارض ناشی از سوختگی

همانطور که می دانید سوختگی جزئی خودش خوب می شود و به مراقبت های پزشکی هم نیاز ندارد اما محو کردن جای سوختگی درجه دو و سه و یا سوختگی های شدید تر به مراقبت های پزشکی نیاز دارد زیرا ممکن است عوارض زیر را در پی داشته باشد:

عفونت :سوختگی ممکن است سبب ورود باکتری و آلودگی ها به بدن می شود هر چند عفونت ناشی از سوختگی ممکن است جزئی باشد اما در برخی موارد به عفونت های شدیدتری مانند سپتیسمی یا گَندخونی تبدیل می شود و سپتیسمی زمانی ایجاد می شود که عفونت وارد خون شده است که می تواند کشنده باشد.

از دست دادن آب بدن: سوختگی باعث می شود بدن با کم آبی مواجهه شود و زمانی که بدن آب از دست می دهد بر میزان خون جاری در بدن تاثیر میگذارد.

پایین رفتن دمای بدن : زمانی که پوست دچار سوختگی می شود از دست دادن دمای بدن به هیپوترمی منجر خواهد شد که در هیپوترمی دمای بدن به شکل ناگهانی به حدی پایین می آید که وارد مرحله خطرناکی می شود.

جمع شدن پوست : در زمان بهبودی بافت زخم شکل گرفته می شود و در نتیجه پوست را سفت و جمع می کند و باعث می شود مفصل ها یا استخوان ها سخت حرکت کنند.

انواع سوختگی

درجه یک : سوختگی در این نوع به لایه بیرونی پوست آسیب می زند و قرمزی و درد برجای می گذارند که معمولا در مدت شش روز بهبود می یابند و بر روی پوست اثری از جای زخم نمی ماند.

درجه دو: این نوع سوختگی علاوه بر لایه بیرون پوست به لایه های زیرین نیز آسیب می زند و پوست این دسته از افراد علاوه بر درد و قرمزی تاول نیز می زند و معمولا در طی دو تا سه هفته خوب می شود و البته به احتمال زیاد زخم ایجاد می کند.

درجه سه : این دسته از سوختگی در حقیقت شدیدترین و دردناک ترین نوع سوختگی است و به هر دو لایه آسیب می زنند و امکان دارد به تاندون یا زردپی ها، استخوان ها و حتی اعصاب هم آسیب وارد کند و پوست این دسته از افرادی که به این نوع سوختگی گرفتار می شوند ممکن است سفید یا سیاه بشود و بهبود آن نیاز به زمان طولانی دارد و زخم هم ایجاد می کند.

آشنایی با انواع سوختگی

شدت سوختگی و همچنین سرعت عمل در رسیدگی به سوختگی ایجاد شده در بهبود جای سوختگی از اهمیت بالایی برخوردار است و سوختگی درجه اول خود به خود بهبود می یاید و هیچ اثری از خود باقی نمی گذارد اما سوختگی درجه دوم و سوم امکان اینکه زخم هایی ایجاد کند بسیار زیاد است که درمان هایی مانند: پوشک متراکم و پیوند پوست سبب کاهش دید آن ها می شود و فرایند بهبود را سرعت می دهد و به منظور از بین بردن جای سوختگی از نوع درجه دو یا سه حتما به پزشک مراجعه نمایید.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *