دسته ها
پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳

آموزش مسواک زدن به کودکان و نکاتی که نباید از یاد ببرید

 • ساناز براتی
 • ۳ مرداد ۱۳۹۹
 • ۰

امروزه اکثر والدین می دانند که مسواک زدن به تنهایی برای جلوگیری از پوسیدگی و خرابی دندان ها موثر نیست. یکی از بهترین روش ها برای جلوگیری از پوسیدگی دندان آموزش صحیح مسواک زدن به کودکان است. تمییز کردن دندان کودکان بهتر است از سنین پایین ۲ تا ۳ سالگی آغاز شود تا کودک به تدریج بتواند به تنهایی و به درستی مسواک بزند.

امروزه بیشتر از ۴۰ درصد از کودکان، کودکستانی دچار مشکل پوسیدگی دندان هستند. پوسیدگی دندان در کودکان نسبت به سایر بیماری ها شایع تر است. برای جلوگیری از پوسیدگی دندان مسواک زدن نتیجه بخش نخواهد بود بلکه روش صحیح انجام آن مهم است. در این مطلب با روش های آموزش مسواک زدن به کودکان همراه ما یاشید.

آموزش مسواک زدن به کودکان خردسال

یکی از اولین راه های مبارزه با پوسیدگی دندان ها آموزش و تمرین روش های درست مسواک زدن در کودکان است. همیشه دیدن دندان های سالم و سفید کودکان والدین و اطرافیان را به وجد می آورد. امروزه همه والدین می دانند که کودکشان برای داشتن دندانی سالم نیاز به مسواک زدن داشته و همچنین سلامت دهان و دندان آن ها بسیار مهم است. آموزش مسواک زدن به بچه ها کمی سخت و مشکل است و باید با صبر و حوصله همراه باشد.

آموزش مسواک زدن به کودکان پیش دبستانی

چرا باید مسواک زد؟

بعد از خوردن غذا یا هر نوع خوراکی دیگر باکتری ها در بین دندان ها و لثه باقی می مانند. این باکتری ها در طولانی مدت به دندان ها حمله کرده و باعث خرابی دندان و سوراخ شدن و پوسیدگی آن ها می شوند. هیچ والدینی نمی خواهد کودکش از خرابی دندان و مشکلات آن رنج ببرد. در این خصوص باید به کودکان خود روش های صحیح مسواک زدن و مراقبت از دندان ها را آموزش داد.

یاد دادن مسواک زدن به کودکان

مراقبت از دندان کودک در نوزادی

نوزاد در ابتدا دندانی ندارد اما بهتر است بعد از هر بار شیر خوردن لثه هایش را با دستمال مرطوب یا گاز تمیز کرد. این کار باعث برداشته شدن پلاک روی لثه که ماده چسبناکی بوده و باکتری در آن وجود دارد، می شود. همچنین باعث می شود تا کودک با داشتن دهانی تمیز عادت کرده و در مراحل بعد مسواک زدن برایش ساده تر باشد. بعلاوه در آینده با دست زدن دندانپزشک به دهانش راحتتر برخورد می کند. اولین دندان کودکان بیشتر در شش ماهگی تا یک سالگی رشد می کندو در این مرحله می توان دندان نوزاد را به کمک یک گوش پاک کن پاک کرد و بعد با بیشتر شدن دندان ها می توان از یک مسواک انگشتی نرم کمک گرفت. در این مورد شاید کودک کمی مقاومت کند اما میکروب ها و باکتری ها از روی دندان پاک خواهند شد.آموزش مسواک زدن به بچه ها

 • آرون گروپس

زمان شروع آموزش

دندان های شیری کودکان بعد از سنین شش تا هفت سالگی شروع به افتادن می کنند. بعد از آن رشد دندان های دائمی کودک آغاز خواهد شد. تا قبل از این دوران بهتر است والدین خودشان برای کودک خود مسواک زده و دندانهایش را تمیز کنند. بعد از افتادن اولین دندان شیری در مرحله اول بهتر است در طول هفته سه یا چهار بار دندان های کودک را شسته و در هنگام انجام این کار از اهمیت این موضوع برای او صحبت نمایید. برای کودک خود از اهمیت مسواک و خمیر دندان در از بین بردن باکتری های مضر دهان و دندان بگویید. کودکان به مرور در طول رشد می توانند مسواک را به دست گرفته و خودشان این عمل را انجام دهند. مسواک زدن و تکنیک های دایره ای و بالا به پایین را از همان اول به آن ها آموزش دهید.

روش های اموزش مسواک زدن به بچه ها

آموزش به کودکان نوپا

بهتر است تا زمان ۲ یا ۳ سالگی کودک والدین خودشان برای آن ها مسواک بزنند و این کار را تا وقتی که دقت و هماهنگی کودک و همچنین توجه به جزئیات در آنها تقویت شد ادامه بدهند. آموزش باید از همین دوره شروع شود . کودک با دیدن این که شما مسواک را خیس کرده و بعد از خمیر دندان استفاده می کنید خود به خود با مراحل اولیه مسواک زدن آشنا می شود. بهتر است هر چند یکبار اجازه دهید تا خود کودک مسواک زدن را به تنهایی انجام دهد. ساده ترین روش برای مسواک زدن دندان های کودکان زیر سه سال این است که کودک را روی پاهایتان بنشانید و سر کودک را بر روی آرنج دست خود به صورت خم شده نگه داشته و به کمک یک مسواک کوچک با موهای نرم نایلونی به آرامی دست در هان او کرده و با سرعت بیشتری مسواک بزنید. از مقدار خمیر دندان کمی استفاده نمایید.

روش آموزش مسواک زدن به کودکان

تبدیل مسواک زدن به یک نوع سرگرمی

مسواک زدن برای ما یک کار عادی و روزانه است. در آموزش مسواک زدن به کودکان بهتر است آن را به یک کار سرگرم کننده و جذاب برای آن ها تبدیل نماییم.

 • مسواک زدن گروهی در کنار سایر اعضای خانواده برای کودک شادی بخش بوده و به یک رسم خانوادگی تبدیل می شود.
 • برای مسواک زدن کودکتان در پایان هر ماه پاداشی در نظر بگیرید.
 • استفاده از مسواک هایی با شخصیت کارتونی مورد علاقه کودکان نیز بسیار سرگرم کننده است.
 • از خمیر دندان هایی استفاده کنید که طعم خوشایندی برای کودکتان داشته باشند. طعم خمیر دندان باعث تشویق بیشتر او به مسواک زدن می شود.
 • استفاده و خواندن آهنگ مورد علاقه کودک در زمان مسواک زدن.
 • هر سه ماه یکبار مسواک کودک را عوض کرده و تنوع به کار ببرید و همچنین هر چند وقت به دندانپزشک مراجعه نمایید.
 • شروع هر چه زودتر هر نوع آموزشی به کودکان نتیجه و ماندگاری بیشتری دارد.

روش های صحیح اموزش مسواک زدن به کودکان

روش های برای آسان تر شدن آموزش به کودکان

برای ساده تر شدن آموزش مسواک زدن به کودکان از روش های زیر استفاده نمایید:

۱.در زمان مسواک با کودک بازی کرده و به زور دهانش را باز نکنید. فرصت علاقه پیدا کردن به مسواک زدن را به کودک بدهید. تشویق بهترین راه برای جذب کودک به مسواک زدن است.

۲.در خرید وسائل لازم مثل مسواک و خمیر دندان کودک خود را همراه ببرید و اجازه انتخاب به او بدهید.

۳.زیاده از حد از کودکتان در تمیز شدن دندان هایش توقع نداشته باشید چون هنوز قادر به صحیح مسواک زدن نیست و فعلا شما باید او را عادت به انجام این کار دهید. و در مراحل اولیه اموزش خیلی بر تکنیک های صحیح مسواک زدن تاکید و اسرار نداشته باشید.

آموزش روش های درست زدن مسواک به بچه ها

۴.در زمان مسواک زدن دندان های کودکتان با آرامش این کا ر را آموزش و انجام دهید تا به لثه ها و دهان کودک آسیبی نرسد و باعث رنجش او نشود.

۵.اگر نگران تمیز نشدن دندان های کودک خود هستید به نوبت این کار را انجام دهید و در طول روز یکبار خودتان برایش مسواک بزنید.

۶.در زمان آموزش مسواک زدن به کودکان خود شما نیز با او همراهی کرده و مسواک بزنید. این کار باعث می شود تا کودک در کنارش ما زمان بیشتری برای تمیز کردن دندان هایش صرف کند. از نخ دندان قبل از مسواک زدن به ویژه در شب ها استفاده کنید تا کودک نیز رفته رفته این کار را انجام دهد.

یاد دادن درست مسواک زدن به کودکان

۷.در آموزش مسواک زدن به کودکان، گاهی اوقات به کودک این امکان را بدهید که دندان های شما را مسواک بزند و در آن موقع همواره لبخند بزنید و خوشحال باشید تا به کودک نشان دهید که مسواک زدن کار جالبی است.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *