دسته ها
شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰

از بین بردن شته گیاهان با چند روش ساده و کاربردی

  • حکیمه فهیمی
  • ۱۵ آذر ۱۳۹۸
  • ۰

شته حشره ای مکنده بوده که با جثه بسیار کوچکش شیره گیاهان را مکیده و نوعی آفت محسوب می شود. چنانچه در گیاه خود علائمی مانند زرد شدن و پیچ خوردگی برگها، کند شدن رشد و ایجاد لکه های سیاه چسبناک بر روی گیاه را مشاهده نمودید به احتمال زیاد گیاه دچار آفت شته شده است. این مقاله بهارائه راهکارهایی برای از بین بردن شته گیاهان می پردازد.

چنانچه در گیاه خود علائمی مانند زرد شدن و پیچ خوردگی برگها، کند شدن رشد و ایجاد لکه های سیاه چسبناک بر روی گیاه را مشاهده نمودید به احتمال زیاد گیاه دچار آفت شته شده است. شته ها با مکیدن شیره گیاهان علاوه بر ایجاد ظاهر بد در گیاه، رشد آن را نیز کند خواهند کرد. بعلاوه شته ها سبب انتقال ویروسها نیز می گردند. ما در این مقاله از آرگا به ارائه راهکارهایی برای نابودی شته گیاهان خواهیم پرداخت.

راهکارهای از بین بردن شته گیاهان

آشنایی با آفت شته

شته حشره ای مکنده بوده که با جثه بسیار کوچکش شیره گیاهان را مکیده و نوعی آفت محسوب می شود. این حشره در اغلب نقاط جهان و با بیشترین تعداد گونه ای در مناطق معتدله پیدا می شود. رنگ بیشتر شته ها سبز روشن بوده اما این حشرات کوچک به رنگهای سفید، صورتی، خاکستری و سیاه نیز دیده می شوند. این آفت سرعت گسترش بالایی دارد. شته برای مکیدن شیره گیاهان به سرعت از یک گیاه به گیاه بعدی می رود و کلنی های متعددی را ایجاد می کند. در این میان مورچه ها نیز برای تغذیه از مایع عسل مانند(عسلک) ایجاد شده توسط شته در انتقال شته ها نقش دارند. اما به طور کلی شته با پرواز یا خزیدن بین گیاهان به حرکت می پردازد.

نابود ساختن شته گیاهان

شته طیف وسیعی از گیاهان را مورد تغذیه قرار می دهد و در مواقعی که هجوم شدید داشته باشد رشد گیاه را مانع می شود. شته بعد از خوردن گیاه ماده چسبناک یا همان عسلک را تولید کرده که اطراف این ماده را سریعا کپک دوده ای فرا گرفته که ظاهر گیاه را زشت می سازد. این حشره کوجک علاوه بر الوده کردن گیاهان سبب انتقال ویروسها نیز می شوند بنابراین کنترل این حشره در مزارع، باغات، باغچه ها یا گلدانهای منازل دارای اهمیت بسیاری می باشد. در ادامه شما با چندین روش نابودی شته گیاهان آشنا خواهید شد.

  • کالا چیو

روشهای متداول برای رفع شته گیاهان

آفت کش بیولوژیکی

بهره گیری از آفت کش های بیولوژیکی تجاری یا اسپری نمودن حشره کش یا روغن های مخصوص دفع حشرات مانند روغن چریش نیز در از بین بردن شته  گیاهان موثر است.

راهکار های دفع افات

استفاده از کاغذهای چسبان

کاغذهای چسبان که به تله چسبان معروف هستند را در اطراف گیاه خود قرار دهید. این کاغذها دارای موادی هستند که شته و حشرات را به سمت خود جذب می کنند. برای تهیه این تله چسبان ها می توانید به فروشگاههای کشاورزی یا باغبانی مراجعه کنید.

شستن شته توسط آب

این روش ساده ترین راه برای از بین بردن شته گیاهان می باشد. برای این کار از جریان آب با فشار بالا بهره ببرید و به شستن شته از روی گیاه بپردازید. البته اگر شته ها تعداد کمی داشتند می توانید با انگشت یا پنبه آن ها را از روی گیاه بردارید.

از بین بردن شته گیاهان

گیاه را در داخل آب قرار دهید

چنانچه گیاه ظریف و شکننده بوده و تحمل فشار زیاد آب را برای شستشو ندارد. آن را وارونه کرده و شاخ و برگهایش را داخل ظرف آب تمیز در دمای اتاق قرار دهید به این ترتب شته ها از بین می روند.

آردپاشی

 با پاشیدن آرد بر روی گیاه و برگهایش می توان شته ها را از بین برد.
روشهای حذف شته گیاهان

بهره گیری از الکل

پنبه ای را به الکل آغشته نموده و با آن شته گیاه را از بین ببرید. البته این روش کمی وقتگیر است.

استفاده از شوینده معمولی

در این روش یک شوینده معمولی را با آب رقیق نموده و به اسپری نمودن این محلول بر روی گیاه بپردازید. به طور مثال یک پیمانه آب را با یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی و یک قاشق چایخوری فلفل تند ترکیب کنید سپس این مخلوط را روی برگهای پر از آفت شته اسپری کنید. این راهکار، روشی خانگی برای از بین بردن شته گیاهان می باشد.

روش از بین بردن شته گیاهان

استفاده از دشمنان طبیعی

شته ها دارای دشمنان طبیعی زیادی هستند که می توانید توسط آن ها جمعیت شته ها را کنترل کنید. به طور مثال با رهاسازی کفشدوزک یا بال توری در اطراف گیاه می توان شته ها را از بین برد.

کاشت گیاهان دیگر در کنار گیاه اصلی

می توانید گیاهانی مانند نعناع، لادن، سیر، پیاز، بومادران و … در باغچه بکارید تا شته به سراغ محصول یا گیاه اصلی شما نرود.

مبازره با آفات گیاهان

اسپری شیمایی

حتی الامکان از اسپری شیمایی استفاده نکنید اما چنانچه قسمتهای زیادی از گیاه را شته آلوده کرده باشد و با روشهای قبلی قابل درمان نباشد می توانید از اسپری های دارای پیترین، پیرترویدها یا ایمیداکلوپراید برای از بین بردن شته استفاده کنید. اسپری پیرترین با سموم و ماندگاری کمتر امنتر می باشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.