دسته ها
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲

آشنایی با سگ چاو چاو و اصول نگهداری و مراقبت از این نوع نژاد سگ

 • ملیحه بال افکن
 • ۱۱ تیر ۱۴۰۱
 • ۰

سگ چاو چاو از دسته سگ هایی است که اگر از کودکی به درستی تربیت نشود در آینده سرکشی خواهد کرد و صاحب خود را مورد آزار و اذیت قرار می دهد ما در این مقاله به بیان تغذیه مناسب و چگونگی نگهداری این سگ خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

سگهای چاو چاو، یکی از سگهای شرق آسیا و از کهن ترین نژاد سگها و نشانه تکامل تمامی سگها است که برای شناخت کامل نژاد این سگ، تحقیقاتی انجام گرفت که به مقایسه توالی ژنوم و پوست خاکستری و قهوه ای گرگ ها که شبیه نژاد این نوع سگها هستند پرداخت. ما در این مقاله شما را با این نژاد از سگها آشنا خواهیم کرد با ما همراه باشید.

همه چیز درباره سگ چاو چاو

سگهای چاو چاو که یکی از جذاب ترین نژاد سگهای خانگی محسوب می شود به دلیل زیبایی بسیار زیاد طرفداران زیادی در جای جای جهان پیدا کرده است. ملیت این نوع سگها نیز متعلق به کشور چین می باشد. این نوع سگها به دلیل حالت های فیزیکی و جسمانی که دارند آنها را چاو چاو خرسی و چاو چاو پاندا می نامند.

نگهداری سگ چاو چاو در خانه

این نژاد یکی از سگ های امپراطوری تانگ محسوب می شود و بدان شیر های نگهبان چین یا شیر نگهبان امپراطور که همان مجسمه های سنگی و سنتی چینی که در جلوی معابد قرار دارند گفته می شود.

چاو چاو یک نژاد قدیمی و از اولین گروه هایی است که از دسته گرگ ها جدا شده است و DNA انجام شده بر روی آن نشان داده که منشا این نژاد از مغولستان و سیبری است و بعدها به عنوان سگهای نگهبان در چین مورد استفاده قرار گرفته است.

این نژاد محافظه کار است و بر خلاف زیبایی و بانمکی زیادی که دارد علاقه چندانی به در آغوش گرفتن ندارد و همین رفتار او باعث شده تا رفتار خوبی با بچه ها و دیگر نژاد سگ ها نداشته باشد. اما اگر شما به دنبال یک سگ برای به گردش بردن و در آغوش گرفتن هستید این سگ برای شما مناسب نیست و باید به دنبال نژاد دیگری باشید.

 • آرون گروپس
 • مبل و میز

علاقه نداشتن چاوچاو بهدر آغوش گرفتن

این نژاد از سگ، نسبت به افراد غریبه احساس خوشایندی ندارد اما برای کسانی که آن ها را می شناسد مطیع و وفادار است. چاو چاو بزرگ می تواند در صورت تربیت ناصحیح نسبت به توله ها سرکش و عصیان گر باشد و شما را مورد آزاد و اذیت قرار دهد.

چاو چاو سگی تنومند و دارای جمجمه ای کوچک، پهن، مثلثی و گوشهای گرد و ایستاده و دماغی مشکی است. همچنین این نوع سگها با پوشش متراکم و دوگانه و اخلاق خشن خود شناخته می شود زیرا یال آن دارای خزی خشن است که برای او ظاهری پرخاشگر می سازد.

اندام سگ چاو چاو

این سگ در رنگ های مختلف حنایی، کرمی، دارچینی، آبی و قرمز یافت می شود البته لازم به ذکر است که بگوییم این تنوع رنگ در تمامی کشور ها یافت نمی شود و پوشش خال دار و رنگارنگ آن بسته به این است که شما در هفته دو بار موهایش را شانه بزنید.

جالب است بدانید که این نوع سگ بسیار باهوش بوده و از این رو مطالب را خیلی راحت تر فرا می گیرد، البته به منظور یادگیری برای آنها بهتر است از روش های تشویقی بیشتر استفاده شود.

از دیگر ویژگی های این سگ، اینکه این نژاد به راحتی با سگ های دیگر دوست نمی شود و بسیار محتاط می باشد، اما بعد از مدتی می تواند ارتباط بهتری با سایر سگ ها داشته باشد.

در صورتی که سگ چاو چاو با کودکان بزرگ شود، اگرچه آنها را به راحتی خواهد پذیرفت، اما باید بدانید که این نوع نژاد صبر و حوصله چندانی برای کودکان ندارد.

انواع سگهای چاو چاو

شکل ظاهری اغلب این  سگ ها ثابت بوده و نمی توان انواع زیادی را برای آنها مشخص کرد، اما در زیر به معرفی دو نوع از این سگ ها می پردازیم :

سگهای چاو چاو

چاو چاو مینی

این نوع سگ نسبتا کوچک بوده اما تپل است، از این رو همچون عروسک های دوست داشتنی هستند که محبیبیت زیادی در بین مردم دارند، این نژاد از سگ های چاو چاو تقریبا باهوش است و به دلیل فعالیت های کمی که در طول روز دارد، از جمله سگ های تبل محسوب می شود.

چاو چاو مشکی

رنگ مشکی و پوزه گرد و کوتاهاین نوع نژاد از سگ چاو چاو موجب شده تا زیبا و دوست داشتنی به نظر برسد، رنگ این سگ کاملا مشکی است از این رو به همین نام شناخته می شود، حال د رصورتی که به دنبال سگی با رنگ خاص و با این نژاد هستید، این سگ پیشنهاد خوبی برای شما می باشد.

سگهای چاو چاو مشکی

سگهای چاو چاو ترکیبی

این نوع سگ بسیار زیبا و منحصر به فرد است و خیلی از افراد به خصوص سلبریتی ها آن را دارند، سگ چاو چاو ترکیبی فرق چندانی با نژاد معمولی خود نمی کند و تفاوت کمی با آنها دارد.

بیماری هایی که ممکن است سگهای چاو چاو به آن دچار شود:

حیوانات نیز اگر در شرایط مساعد قرار نگیرند و مراقبت از آن ها صورت نگیرد به بیماری های مختلفی دچار خواهند شد که درمان کردن آن بسیار دشوار و سخت خواهد بود. در ادامه برخی از بیماری هایی که ممکن است چاو چاو بدان دچار شود را بازگو کرده ایم.

بیماری هایی که در سگ چاو چاو اتفاق می افتد

عفونت ها در چاو چاو:

نژاد چاو چاو در مبتلا شدن به عفونت های باکتریایی و ویروسی پیش قدم است و عامل ایجاد این عفونت ها در سگهای چاو چاو ویروس های هاری و پاروویروس هستند که از طریق انجام واکسیناسیون می توانید از آن ها جلوگیری کنید و توجه داشته باشید این عمل بایستی بر اساس سن این نوع سگها انجام شود.

بیماری های دهان و دندان:

این بیماری از شایع ترین بیماری ها در حیوانات محسوب می شود که در اکثر گونه ها در سن دو سالگی مشاهده می شود و متاسفانه خود سگهای چاو چاو نیز نسبت به سایر سگها بیشتر به این بیماری مبتلا می شود.

بیماری های موجود در سگ

شروع این بیماری با ایجاد جرم و پلاک بر روی دندان ها و بعد به عفونت لثه ها می رسد. اما اگر نتوانید که از این بیماری جلوگیری کنید باعث خراب شدن دندان های سگ می شود و این حیوان را در معرض بیماری هایی مثل کبد،قلب،کلیه و مفاصل قرار دهد بنابراین برای اینکه سگی با دندان های سالم داشته باشید توصیه می کنیم تا مراقبت های لازم از این حیوان را انجام دهید.

دیابت در سگهای چاو چاو:

این بیماری ممکن است در هر نژادی از سگ ها اتفاق بیفتد و درصد این بیماری در این نژاد سگ متوسط است. اگر سگ دچار این بیماری شود قادر به تنظیم متاپولیسم قند بدنش نخواهد بود و بایستی بدان انسولین تزریق شود البته توجه داشته باشید که دیابت یک بیماری جدی و خطرناک در سگ ها محسوب می شود که بایسیتی زود شناسایی و درمان شود.

شناسایی بیماری های سگ چاو چاو

برخی از نشانه های وجود دیابت در حیوانات می تواند زیاد شدن حجم مصرف غذا و دفع ادرار همراه با کاهش وزن باشد که اگرچه این علائم در سگ شما نیز مشاهده می شود بایستی اقدام به انجام آزمایش های لازم برای سگتان بکنید.

انگل ها در بدن چاو چاو:

انواعی از کرم ها و انگل ها مثل کرم های گرد، کرم های قلاب دار، کرم های قلب، کک و کنه می توانند به راحتی وارد بدن سگ شوند و آن را آلوده سازند. همچنین راه های انتقال این انگل ها به بدن سگهای چاو چاو می تواند راه رفتن بر روی خاک آلوده، نوشیدن آب آلوده و گاز گرفته شدن این نوع سگها توسط یک پشه آلوده باشد.

وجود این انگل ها در بدن چاو چاو ممکن است منجر به مرگ حیوان شوند به همین علت بهتر است تا او را به طور مداوم به آزمایش ببرید و اقدام به مصرف دارو برای پیشگیری از مبتلا شدن به این انگل ها بکنید.

انجام مراقبت های لازم برای حفظ سلامت چاو چاو

بیماری سرطان در این نوع نژاد سگ ها

امروزه یکی از دلایل مرگ و میر در بین سگها سرطان است که درصد مبتلا شدن سگهای چاو چاو بدین بیماری نسبت یه سایر نژادها کمی بیشتر است که در سنین مختلف مشاهده می شود. برای درمان این بیماری در سگها از دو روش مختلف مثل شیمی درمانی و انجام جراحی برای برداشتن توده اصلی استفاده می کنند که البته انجام این دو کار وابسته به شناسایی زودرس این بیماری در سگها بستگی دارد. اما برای جلوگیری از ایجاد چنین بیماری در سگها پیشنهاد می کنیم تا از او به صورت منظم آزمایش خون گرفته شود و اگر برجستگی هایی در بدن این سگها مشاهده کردید حتما او را نزد پزشک ببرید.

عقیم کردن چاو چاو:

یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای جلوگیری از مبتلا شدن سگتان به بیماری های مختلف انجام دهید این است که او را عقیم کنید. انجام این کار در سگ های ماده بدین گونه است که بایستی تخمدان ها و رحم آن ها را برداشت و در سگ های نر با انجام عمل جراحی بیضه های آن ها برمی داریم. این کار باعث جلوگیری از ابتلا به بیماری های مختلفی مثل سرطان و دیابت و همچنین امکان بارداری هایی که در حیوانات خانگی اتفاق می افتد را از بین خواهد برد.

عقیم کردن سگ چاو چاو

چگونگی تغذیه سگهای چاو چاو:

سگهای چاو چاو استعداد زیادی در افزایش وزن ناگهانی دارد به همین منظور شما بهتر است تا با قرار دادن یک برنامه غذایی مناسب برای این سگ، وزن او را در حالت ایده آل نگه دارید که در ادامه به بیان چگونگی فراهم کردن یک برنامه غذایی خوب برای چاچاو خواهیم پرداخت.

کربوهیدرات مورد نیاز:

مصرف کربوهیدرات غذای اصلی این سگها نیست اما آن ها در برنامه غذای خود به ۳۰ الی۵۰ درصد کربوهیدرات احتیاج دارند. به همین خاطر شما می توانید از سیب زمینی ترجیحا سیب زمینی شیرین استفاده کنید و البته برای تغذیه سگهای چاو چاو می توانید از برنج قهوه ای و جو برای تامین کربوهیدرات مورد نیاز بدنش استفاده کنید.

نیاز سگ چاو چاو به غذای با کیفیت

گوشت مورد نیاز:

سگهای چاو چاو نیز مانند هر نژاد دیگر برای تغذیه به گوشت نیاز دارد البته هنگام تهیه گوشت برای این سگ، بایستی مطمئن شوید که گوشت سالمی را خریداری کنید زیرا گوشت های مشکوک که از منبع مشکوکی نیز تهیه شده اند می تواند اثرات زیان باری را بر سلامت چاچاو بگذارند و شما برای شناسایی گوشت سالم می توانید برچسب روی محصول را مطالعه کنید.

پروتئین مورد نیاز سگهای چاو چاو :

در تمامی غذای سگها بایستی حدود ۱۸ درصد پروتئین وجود داشته باشد که البته در سگهای چاو چاو این مقدار بایستی به حدود ۲۰ الی ۲۴ درصد برسد زیرا در این نژاد نیاز به پروتئین بیشتر است تا بتوانند شکل و اندام خود را حفظ کنند.

تغذیه مناسب چاو چاو

قند مورد نیاز:

توجه داشته باشید که وجود مقدار زیادی قند در برنامه غذایی سگهای چاو چاو علاوه بر اینکه باعث چاقی این نوع سگها می شود، همچنین منجر به ابتلای این نوع سگ هابه بیماری های دیابت و قند خواهد شد پس در مقدار مصرفی قند توسط این نوع سگها دقت کنید.

چربی مورد نیاز چاو چاو:

از آنجایی که چاو چاو به ۹ تا ۱۵ درصد چربی نیاز دارد شما می توانید این میزان چربی را از گوشت مرغ به دست آورید و یا ماهی را جایگزین آن کنید. تامین چربی مورد نیاز بدن چاو چاو بسیار مهم بوده و بر خلاف سایر نژادها نمی تواند زندگی بدون چربی داشته باشد.

چربی مورد نیاز سگ چاو چاو

فیبر مورد نیاز :

مقدار فیبری که برای هر یک از سگهای چاو چاو لازم است ۵ درصد است. اگر چاو چاو شما دچار مدفوع نامنظم شود بهتر یک برنامه غذایی که شامل فیبر نیز باشد در برنامه غذایی اش قرار دهید البته توجه داشته باشید که مصرف بیش از اندازه فیبر توسط چاو چاو ممکن است با اسهال مواجه شود و به همین علت بهتر است تا به اندازه مصرف شود.

نحوه نگهداری سگهای چاو چاو:

 • به هیچ وجه غذای او را به صورت ناگهانی تغییر ندهید
 • سعی کنید برای تغذیه ی او از مواد غذایی سالم و با کیفیت استفاده کنید
 • هر سال یک بار او را نزد دام پزشک ببرید
 • چاو چاو به دلیل پوشش بدنش لازم است تا هر روز موهایش کوتاه شود

کوتاه کردن مو های سگ چاو چاو

 • روزانه حدود ۴۵ دقیقه او را به پیاده روی ببرید
 • از همان زمان کودکی سگ را به درستی تربیت کنید زیرا این نژاد حیوان مطیعی نیست و با درست تربیت نشدن ممکن است در آینده صاحب خود را اذیت کند.

امیدواریم این مقاله درباره این نوع نژاد از سگها برای شما مفید بوده باشد برای آشنایی بیشتر با انواع نژاد سگ همچون سگ دوبرمن و سگ هاسکی کلیک کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *