دسته ها
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸

قلمه زدن گل سنگ و پرورش بهتر این گیاه زیبا

  • سحر بهرامی مقدم
  • 10 سپتامبر 2019
  • ۰

گل سنگ یکی دیگر از زیباترین گیاهان آپارتمانی می باشد که با نام خال صورتی هم در ایران شناخته می شود، این گل به دلیل برگ های زیبایی دارد مورد توجه فراوانی قرار گرفته است و باعث شده عده زیادی به قلمه زدن گل سنگ روی بیاورند که در ادامه با روش قلمه زدن این گل زیبا آشنا خواهیم شد.

گل سنگ یک گیاه بسیار کوچک با برگ های لکه داری است که ترکیب آن با رنگ سبز باعث شده برگ های زیبایی را دارا باشد، بیشترین استفاده ای که از این گل می شود کاشت آن در تراریوم ها همراه با خز است و دیگر گیاهان است که با وجود رنگ های صورتی، قرمز و سفید که دارد نمای زیبایی را به وجود می آورد که شما می تواند با قلمه زدن گل سنگ نمونه ای از این گل زیبا را در منزل داشته باشید و از دیدن آن لذت ببرید. شرایط پرورش و نگهداری گل سنگ

نام لاتین گل سنگ: Polka Dots از خانواده آکانتاسه است، این گیاه عمر کوتاهی دارد و همچنین دارای پرورش بسیار ساده ای می باشد که می توانید به راحتی از این گیاه نگهداری کنید. بیشترین دلیل پرورش این گیاه همانند گیاه حسن ویوسف به دلیل وجود رنگ های زیبای این گیاه و ترکیب آن با دیگر گیاهان برای پرورش گروهی است که در ادامه با نحوه قلمه زدن این گل زیبا آشنا می شوید.

آموزش قلمه زدن گل سنگ و پرورش آن

از راه های تکثیر گل سنگ روش قلمه زنی و همچنین کاشت بذر آن می باشد که متداول ترین روش تکثیر آن از طریق قلمه ساقه می باشد.

برای انجام این کار باید از قلمه ای استفاده کنید که جوان باشد، این کار باید در ابتدای فصل بهار انجام شود، بعد از آن قلمه را با استفاده از یک چاقو تیز به اندازه ۷ سانتی متر از گیاه اصلی جدا کرده و آن را درون آب طوری قرار می دهیم تا بالای گره قلمه داخل آب قرار بگیرد و می گذاریم تا ریشه دهد، بعد از ان زمانی که قلمه تان به اندازه کافی ریشه داد باید آن را در یک گلدان حاوی خاک کمپوست بکارید.

نگذارید ریشه ها در آب بیش از اندازه رشد کنند زیرا ممکن است به آب عادت کنند. سپس گلدان را در دمای ۲۰ درجه سانتی گراد به دور از تابش مستقیم نور خورشید قرار دهید.

قلمه زنگ گل سنگ از ساقه

شما می توانید برای قلمه زدن گل سنگ، از ساقه ای که از گیاه جدا کردید در خاک بکارید، اما قبل از آن باید قلمه را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید و سپس درون خاک سبک قرار دهید و روی آن را با یک پلاستیک بپوشانید تا رطوبت داخل برای ریشه دهی حفظ شود. ممکن است ریشه دهی این گیاه مدت زیادی زمان ببرد.

همانگونه که گفتیم این گیاه عمر کوتاهی دارد شما می توانید بعد از گذشت ۱ سال که به مرحله گل دهی می رسد با چیدن گل های این گیاه مدت زمان بیشتری از زیبایی آن استفاده کنید، اگر متوجه کاهش رشد گیاهتان شدید بهتر از گلدان و خاک را تعویض کنید.

آموزش قلمه زدن گل ینگ به راحتی

شرایط پرورش گل سنگ

این گل زیبا هم همانند دیگر گیاهان به شرایط پرورش خاصی نیاز دارد، اگر شما بتوانید به بهترین نحو از این گیاه مراقبت کنید شاهد عمر طولانی گل خواهید شد.

نور مورد نیاز

دریافت نور برای این گیاه زیبا بسیار مهم است، قرار دادن گیاه در مکانی روشن البته به دور از نور مستقیم خورشید می تواند بهترین جا برای آن باشد، اگر این گیاه نور مورد نیاز خود را دریافت نکند باعث می شود برگ ها رنگ خود را از دست بدهد و به طور یکدست سبز شوند. اگر گیاهتان دچار چنین مشکلی شد گلدان را برای مدت کوتاهی در معرض تابش نور مستقیم خورشید قرار دهید تا رنگش را دوباره به دست آورد. نزدیک پنجره می تواند مکان خوبی برای نگهداری باشد.

آبیاری

همانطور که می دانید تابستان فصل رشد گیاهان است پس سعی کنید همواره خاک را مرطوب نگه دارید و در فصل زمستان هم آبیاری را به نسبت کاهش دهید. اگر گیاهتان وارد دوره کمون شد آبیاری را به حد اقل بپردازید. در حد فاصل ۲ آبیاری بگذارید تا سطح خاک کمی خشک شود.  نبازی نیست برای این گیاه از روش غبار پاشی استفاده کنید.

شرایط قلمه زدن گل سنگ

خاک

بهترین خاک برای کاشت، پرورش و قلمه زدن گل سنگ خاکی بسیار سبک، غنی و با قدرت زهکشی بالا است. این خاک می تواند ترکیبی از کمپوست همراه با ماسه و کمی کود باشد.

دما

برای پرورش این گیاه باید دمای روز ۲۹-۲۴ و دمای شب ۲۳-۲۱ درجه سانت گراد باشد، اگر دما به زیر ۱۳ درجه سانتی گراد برسد گیاه از بین می رود.

کوددهی

شما می توانید برای رشد بهتر گیاهتان در فصل رشد به تقویت گیاه خود بپردازید. برای این کاتپر می توانید از کود های مایع ضعیف استفاده کنید.

معرفی شرایط و نگهداری گل سنگ

گلددهی

گل هایی که در فصل رشد بر روسی این گیاه رشد می کنند جلوه ای ندارد شما می توانید برای اینکه انرژی گیاهتان صرف گل دادن نشود به محض دیده شدن آنها را بچینید تا به عمر گل افزوده شود.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه پرورش گل گیاه کلیک نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.