دسته ها
چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱

چطور مهارت نه گفتن را در خودمان تقویت کنیم؟

 • مریم صبوری
 • ۲۲ آذر ۱۴۰۱
 • ۰

چطور مهارت نه گفتن را در خودمان تقویت کنیم؛ یکی از مشکلات امروزه ما به دلیل توان نه گفتن درست همان جایی که باید پاسخ نه بگوییم بله می گوییم و بسیاری از آسیب های اجتماعی در جوامع مختلف حاصل همین ناتوانایی هایی هست که در نه گفتن وجود دارد.

درست است که موافقت کردن و گفتن بله خیلی راحت تر است ولی لزوما بهترین جواب نیست. توانایی نه گفتن از آن جمله مهارتهایی است که خیلی ها دنبال آن هستند. این مهارت، یعنی قدرت این را داشته ایم که به درخواست دیگران جواب منفی بدهیم این کار واقعا سختی است برای مثال این که یکی از دوستان قدیمی تان  از شما پولی به قرض می خواهد و برای شما این کار بسیار سخت است که این مقدار پول را به او بدهید و حتی ممکن است پول کافی نداشته باشید اما به خاطر دوست قدیمی تان نتوانید به او بگویید که ندارید در همین رابطه برای کسب این توانایی با ما همراه باشید.

چه زمانی نه بگوییم

راهکارهای تقویت مهارت نه گفتن

گفتن نه ساده نیست آن هم زمانی که ما و دیگران تمام زندگی مان را صرف بهبود توانایی بله گفتن کرده ایم و می کنیم افرادی که تجربه زیادی در مذاکره دارند می دانند که دست یابی به پاسخ مثبت طرف مقابل تنها یک روی سکه است و روی دیگر سکه توانایی نه گفتن و پاسخ مثبت ندادن به خواسته طرف مقابل می باشد. خواسته هایی که ممکن است اخلاقی یا منطقی باشند یا نباشند اما برآورده کردن آن ها از عهده ما خارج است. همان طور که مخالفت کردن و نه گفتن پیامد دارد موافقت کردن نیز دارای پیامد های خودش است واقعیت این است که با گفتن بله به آن چیزی که علاقه ندارید به چیزی که دوست ندارید نه گفته اید. کسانی که پاسخ منفی ما را می شنوند به ندرت از شنیدن این پاسخ خوشحال می شوند که این طبیعی است پاسخ منفی به معنای رد کردن خواسته های طرف مقابل و رد کردن آرزو و ایده و نیز عدم برآورده اولویت های طرف مقابل است به همین دلیل در اکثر گفتگو ها نه گفتن پایان گفتگو نیست بلکه آغاز آن است.

قوانین نه گفتن

شناختن رویا

اولین نکته ای که باید در نظر داشت باید رویا های خود را بشناسید به عنوان مثال در قالب موقعیت اجتماعی، زندگی مشترک، شغل، زندگی، تحصیل و یا … است در این زمان است که خیلی راحت می شود نه گفت و تصمیم گیری شما را به رویاهایتان نزدیک تر می کند که در توانایی نه گفتن به شما کمک می کند.

چه زمانی نه بگوییم

علت نه گفتن

علت اصلی خیلی از نه نگفتن ها بر می گردد به نگران بودن ما که از نتیجه احتمالی است مثلا می گوییم اگر نه بگوییم ناراحت می شود یا فکر می کند ما آدم تنبل و ترسویی هستیم.

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

نه گفتن را یاد بگیریم

برای تقویت توانایی نه گفتن باید بدانیم چطور نه بگوییم

 • رک و صریح باشید؛ به راحتی نه بگویید و خیلی کوتاه دلیلش را توضیح دهید و نیاز به توضیح زیاد نیست و به طور مودبانه درخواست او را رد کنید.
 • پیشنهاد نرم تری بدهید؛ زمانی خودتان کاری دارید و کسی از شما درخواست کمک دارد اما وقتش را ندارید به جای این که درخواست او را کامل رد کنید پیشنهاد کنید که وقت کمتری را صرف کمک به او می کنید البته باید توجه کنید پیشنهادی که می دهید باید از پس آن بر بیایید و توانایی نه گفتن داشته باشید.
 • به وقت دیگری موکول کنید؛ اول شرایط جیب خود را بسنجید سپس با خود بی اندیشید که فکر خودتان باشید یا شادی فروشنده سپس به راحتی از کلمه نه استفاده کنید.
 • با نه گفتن از خودتان فروتنی نشان دهید؛ اگر در قبال مسئولیت کسی بخواهید قبول کنید و توانایی شما در آن حد نباشد این روش در محل کار فکر خوبی است.
 • بی پرده صحبت کنید؛ فکر کنید در موقعیتی قرار دارید که از جانب کسی درخواستی از شما دارد و با تکنیک های مختلف سعی می کنید مودبانه او را رد کنید ولی خیلی ها این درک را ندارند که در این موقع باید کمی رک و بی پرده باشید. اما وقتی کسی نمی تواند عدم تمایل شما را درک کند خوب است که کمی تنبیه شود که از این تکنیک به عنوان آخرین راه کار استفاده کنید.

چگونه نه بگوییم

 • مهارت نه گفتن به خودتان اهمیت دهید؛ در واقعیت همه ما انسان های مهمی هستیم که چه لزومی دارد ما خود را برای چیزی یا کسی نادیده بگیریم و به او اهمیتی فراتر از آن چه که هست بدهیم.
 • به پیامد هایش فکر کنید؛ اگر برای هر تقاضای کوچکی به افراد مختلف کمک کنید و پاسخ مثبت دهید در صورتی که حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه از وقت شما را بگیرد هیچ مشکلی پیش نمی آید ولی اگر زیاد تر زمان ببرد ممکن است به کار های خود نرسید. این نکته مهم در یادگیری نه گفتن کشف اعتقادات در نه گفتن که در شما باعث می شود نتوانید دست رد بر سینه کسی بزنید یادتان باشد که وقت طلاست پس باید آن را به درستی خرج کنید.
 • توانایی «نه» گفتن؛ بهترین روش برای نه گفتن را انتخاب کنید؛ شما برای این که پیام خود را انتقال دهید می توانید با استفاده از پیامک یا تلفنی و یا راه دیگری انتقال دهید.
 • خودمان را باور داشته باشیم؛ گاهی مشکل ما با نه گفتن در این است که برای بهره گیری و یادگیری و مهارت بی نظیرش مواردی توصیه می شود؛ نوشتن لیستی از نقاط قوت خودمان و پرهیز از مقایسه خود و دیگران و تعیین اهدافی واقع بینانه برای خودمان و انجام گفتگویی مثبت با خود همراه، کشف علایق و خواسته هایمان استفاده از این استراتژی و مهارت، تا حد زیادی به رشد فردی ما کمک می کند تا واقعی به نظر برسیم و آن گونه که می خواهیم رفتار کنیم در توانایی نه گفتن موثر است.

تاثیر نه گفتن در زندگی

نه گفتن هیچ اشکال و عیبی نخواهد داشت

واقعا در نه گفتن چه اشکالی وجود دارد که مدام با خودتان فکر کنید که نکند شخصی از دست شما ناراحت شود و دیدگاه دیگران آدم بدی به نظر برسد که از ادب به دور است و یا دلایل دیگر برای نه نگفتن داشته باشد که این اندیشه ها نشان می دهد خیرخواه و حسن نیت شما است. اما خیلی از این ترس ها فقط زایده ذهن شماست اگر طرف مقابل شما شخص فهمیده و با ملاحظه ای باشد حتما این دلیل را درک می کند و برای این کار اول خودتان بپذیرید که گفتن نه بخش مهمی از زندگی شماست و نباید تمامی درخواست هایی که از شما دارد را بپذیرد نه گفتن هیچ مشکلی ندارد و تنها نکته مهم در پاسخگویی شما به گفتن نه یا بله رعایت رفتاری توام  با احترام می باشد. در انتها تکرار این مطلب را ضروری می‌دانم که: همیشه حق ماست که دعوت یا درخواستی را رد کنیم یا بپذیریم تا بتوانیم توانایی نه گفتن را در خود تقویت کنیم.

تقویت گفتن نه

چرا اغلب افراد توانایی نه گفتن ندارند ؟

معمولا در کشورمان سیستم پرورش افراد به گونه ای است که مظلومیت و خجول بودن یک ارزش محسوب می شود، در واقع خانواده، مدرسه، دانشگاه  و سبک زندگی ایرانی همواره از عباراتی همچون “سر به زیر بودن”، “مؤدب بودن” و “محجوب” بودن در توجیه از خجولی استفاده می کنند، بنابراین پرورش و رشد در چنین سیستمی از جمله دلایل مهمی است که اغلب ایرانی ها خجالتی بار آمده و نمی توانند قاطعیت لازم را داشته باشند.

در صورتی که قدرت نه گفتن شهامت می خواهد و از مهمترین مهارتهایی که بر قدرت نه گفتن فرد می افزاید، شهامت و ابراز وجود می باشد، در حقیقت این فرد با داشتن شهامت نمی تواند ترسی از ابراز وجود خود و حد و مرز هایش داشته باشد و در نتیجه به موقع از حقوق خود دفاع خواهد کرد و بدون اینکه بخواهد به دیگران پرخاش کند با نهایت احترام و با قاطعیت از حد و مرز های خود دفاع کرده و به موقع نیز به دیگران «نه» می گوید.

مهارتهای «نه» گفتن

اهمیت آموزش «نه گفتن» به کودکان

برخی از بزرگترها به اشتباه به کودکان خود آموزش می دهند که هر چه بزرگترها می گویند باید آنها گوش کنند و در مقابل خواسته های آنها نه نیاورند، در حالی که این نوع آموزش منطق درستی ندارد، لازم است به کودکانتان آموزش دهید که در کنار احترام به بزرگ ترها با در برابر زورگویی، تعرض و رفتار های این چنینی بزرگتر ها به طور محکم و قاطع «نه» بگویند.

در صورتی که نمی خواهید کودک شما قربانی ظلم و زورگویی دیگران شود، باید حتما این موارد به وی آموزش دهید، هنگامی که فرزند شما مقابل حرف زور می ایستد، از وی حمایت کنید، البته فراموش نکنید که قاطعیت داشتن را به همراه حفظ ادب و احترام آموزش دهید و به کودک خود بیاموزید که اجازه بی احترامی به کسی را ندارد.

حال در صورتی که فرزندتان در مقابل حرف زور شما نیز «نه» گفت، نباید از وی عصبانی شوید، بلکه بالعکس باید از توانایی «نه» گفتن وی خوشحال شوید و تلاش کنید باب گفتگو با وی را باز کنید.

قدرت نه گفتن

امیدواریم در این بخش با ما که به موضوع مهارت نه گفتن است همراه بوده باشد و در روانشناسی مسیر موفقیت هر یادگیری در این موضوع به نحو احسن این توانایی را کسب کرده باشید.

همچنین در صورت تمایل برای آشنایی با مهارت سیاست در محل کار و افزایش مهارت کلامی می توانید مطالب قبلی آرگا در این زمینه را مطالعه کنید.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *