دسته ها
شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹

چطور مهارت نه گفتن را در خودمان تقویت کنیم؟

 • مریم صبوری
 • ۲۲ شهریور ۱۳۹۸
 • ۰

چطور مهارت نه گفتن را در خودمان تقویت کنیم؛ یکی از مشکلات امروزه ما به دلیل توان نه گفتن درست همان جایی که باید پاسخ نه بگوییم بله می گوییم و بسیاری از آسیب های اجتماعی در جوامع مختلف حاصل همین ناتوانایی هایی هست که در نه گفتن وجود دارد.

درست است که موافقت کردن و گفتن بله خیلی راحت تر است ولی لزوما بهترین جواب نیست. توانایی نه گفتن از آن جمله مهارتهایی است که خیلی ها دنبال آن هستند. این مهارت، یعنی قدرت این را داشته ایم که به درخواست دیگران جواب منفی بدهیم این کار واقعا سختی است برای مثال این که یکی از دوستان قدیمی تان  از شما پولی به قرض می خواهد و برای شما این کار بسیار سخت است که این مقدار پول را به او بدهید و حتی ممکن است پول کافی نداشته باشید اما به خاطر دوست قدیمی تان نتوانید به او بگویید که ندارید در همین رابطه برای کسب این توانایی با ما همراه باشید.

چه زمانی نه بگوییم

راهکارهای تقویت مهارت نه گفتن

گفتن نه ساده نیست آن هم زمانی که ما و دیگران تمام زندگی مان را صرف بهبود توانایی بله گفتن کرده ایم و می کنیم افرادی که تجربه زیادی در مذاکره دارند می دانند که دست یابی به پاسخ مثبت طرف مقابل تنها یک روی سکه است و روی دیگر سکه توانایی نه گفتن و پاسخ مثبت ندادن به خواسته طرف مقابل می باشد. خواسته هایی که ممکن است اخلاقی یا منطقی باشند یا نباشند اما برآورده کردن آن ها از عهده ما خارج است. همان طور که مخالفت کردن و نه گفتن پیامد دارد موافقت کردن نیز دارای پیامد های خودش است واقعیت این است که با گفتن بله به آن چیزی که علاقه ندارید به چیزی که دوست ندارید نه گفته اید. کسانی که پاسخ منفی ما را می شنوند به ندرت از شنیدن این پاسخ خوشحال می شوند که این طبیعی است پاسخ منفی به معنای رد کردن خواسته های طرف مقابل و رد کردن آرزو و ایده و نیز عدم برآورده اولویت های طرف مقابل است به همین دلیل در اکثر گفتگو ها نه گفتن پایان گفتگو نیست بلکه آغاز آن است.

قوانین نه گفتن

شناختن رویا

اولین نکته ای که باید در نظر داشت باید رویا های خود را بشناسید به عنوان مثال در قالب موقعیت اجتماعی، زندگی مشترک، شغل، زندگی، تحصیل و یا … است در این زمان است که خیلی راحت می شود نه گفت و تصمیم گیری شما را به رویاهایتان نزدیک تر می کند که در توانایی نه گفتن به شما کمک می کند.

چه زمانی نه بگوییم

علت نه گفتن

علت اصلی خیلی از نه نگفتن ها بر می گردد به نگران بودن ما که از نتیجه احتمالی است مثلا می گوییم اگر نه بگوییم ناراحت می شود یا فکر می کند ما آدم تنبل و ترسویی هستیم.

نه گفتن را یاد بگیریم

برای تقویت مهارت نه گفتن باید بدانیم چطور نه بگوییم

 • رک و صریح باشید؛ به راحتی نه بگویید و خیلی کوتاه دلیلش را توضیح دهید و نیاز به توضیح زیاد نیست و به طور مودبانه درخواست او را رد کنید.
 • پیشنهاد نرم تری بدهید؛ زمانی خودتان کاری دارید و کسی از شما درخواست کمک دارد اما وقتش را ندارید به جای این که درخواست او را کامل رد کنید پیشنهاد کنید که وقت کمتری را صرف کمک به او می کنید البته باید توجه کنید پیشنهادی که می دهید باید از پس آن بر بیایید و توانایی نه گفتن داشته باشید.
 • به وقت دیگری موکول کنید؛ اول شرایط جیب خود را بسنجید سپس با خود بی اندیشید که فکر خودتان باشید یا شادی فروشنده سپس به راحتی از کلمه نه استفاده کنید.
 • با نه گفتن از خودتان فروتنی نشان دهید؛ اگر در قبال مسئولیت کسی بخواهید قبول کنید و توانایی شما در آن حد نباشد این روش در محل کار فکر خوبی است.
 • بی پرده صحبت کنید؛ فکر کنید در موقعیتی قرار دارید که از جانب کسی درخواستی از شما دارد و با تکنیک های مختلف سعی می کنید مودبانه او را رد کنید ولی خیلی ها این درک را ندارند که در این موقع باید کمی رک و بی پرده باشید. اما وقتی کسی نمی تواند عدم تمایل شما را درک کند خوب است که کمی تنبیه شود که از این تکنیک به عنوان آخرین راه کار استفاده کنید.

چگونه نه بگوییم

 • مهارت نه گفتن به خودتان اهمیت دهید؛ در واقعیت همه ما انسان های مهمی هستیم که چه لزومی دارد ما خود را برای چیزی یا کسی نادیده بگیریم و به او اهمیتی فراتر از آن چه که هست بدهیم.
 • به پیامد هایش فکر کنید؛ اگر برای هر تقاضای کوچکی به افراد مختلف کمک کنید و پاسخ مثبت دهید در صورتی که حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه از وقت شما را بگیرد هیچ مشکلی پیش نمی آید ولی اگر زیاد تر زمان ببرد ممکن است به کار های خود نرسید. این نکته مهم در یادگیری نه گفتن کشف اعتقادات در نه گفتن که در شما باعث می شود نتوانید دست رد بر سینه کسی بزنید یادتان باشد که وقت طلاست پس باید آن را به درستی خرج کنید.
 • مهارت نه گفتن؛ بهترین روش برای نه گفتن را انتخاب کنید؛ شما برای این که پیام خود را انتقال دهید می توانید با استفاده از پیامک یا تلفنی و یا راه دیگری انتقال دهید.
 • خودمان را باور داشته باشیم؛ گاهی مشکل ما با نه گفتن در این است که برای بهره گیری و یادگیری و مهارت بی نظیرش مواردی توصیه می شود؛ نوشتن لیستی از نقاط قوت خودمان و پرهیز از مقایسه خود و دیگران و تعیین اهدافی واقع بینانه برای خودمان و انجام گفتگویی مثبت با خود همراه، کشف علایق و خواسته هایمان استفاده از این استراتژی و مهارت، تا حد زیادی به رشد فردی ما کمک می کند تا واقعی به نظر برسیم و آن گونه که می خواهیم رفتار کنیم در توانایی نه گفتن موثر است.

تاثیر نه گفتن در زندگی

نه گفتن هیچ اشکال و عیبی نخواهد داشت

واقعا در نه گفتن چه اشکالی وجود دارد که مدام با خودتان فکر کنید که نکند شخصی از دست شما ناراحت شود و دیدگاه دیگران آدم بدی به نظر برسد که از ادب به دور است و یا دلایل دیگر برای نه نگفتن داشته باشد که این اندیشه ها نشان می دهد خیرخواه و حسن نیت شما است. اما خیلی از این ترس ها فقط زایده ذهن شماست اگر طرف مقابل شما شخص فهمیده و با ملاحظه ای باشد حتما این دلیل را درک می کند و برای این کار اول خودتان بپذیرید که گفتن نه بخش مهمی از زندگی شماست و نباید تمامی درخواست هایی که از شما دارد را بپذیرد نه گفتن هیچ مشکلی ندارد و تنها نکته مهم در پاسخگویی شما به گفتن نه یا بله رعایت رفتاری توام  با احترام می باشد. در انتها تکرار این مطلب را ضروری می‌دانم که: همیشه حق ماست که دعوت یا درخواستی را رد کنیم یا بپذیریم تا بتوانیم توانایی نه گفتن را در خود تقویت کنیم.

تقویت گفتن نه

امیدواریم در این بخش با ما که به موضوع مهارت نه گفتن است همراه بوده باشد و در روانشناسی مسیر موفقیت هر یادگیری در این موضوع به نحو احسن این مهارت را کسب کرده باشید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.