دسته ها
دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱

ترک قلیان با راهکارهای علمی و ساده در خانه

 • سحر بهرامی
 • ۱۱ تیر ۱۴۰۱
 • ۰

بسیاری از مردم با اینکه از خطرات و مضرات قلیان بر روی سلامتی شان آگاه هستند اما نسبت به آن ها بی توجهی نشان می دهند،  اما باید بدانید که مصرف دخانیاتی همچون قلیان یکی از مخرب ترین روش های از بین بردن سلامتی است که هر چقدر زودتر به ترک قلیان بپردازید تا از بروز اثرات بیشتر آن در آینده جلوگیری کنید.

 نکشیدن قلیان و همچنین ترک سیگار برای افرادی که به صورت مدام از آن استفاده می کنند نیاز و مستلزم یک تحول روانی و روحی است که می توانید به سادگی با استفاده از راه کار های علمی به ترک آن بپردازید.

ترک قلیان در خانه

متاسفانه امروزه کشیدن قلیان به خصوص با طعم های میوه ای بیشترین جای خود را در میان جوانان باز کرده است، و بیشتر جوانان معتقدند قلیان هیچگونه وابستگی در آنها ایجاد نمی کند، اما باید دانست که قلیان علاوه بر پیامد های جبران ناپذیری که برای فرد به وجود می آورد وابستگی روحی و روانی برای وی ایجاد می کند.

 • تصفیه آب خانگی
 • بلیط کیش

تنباکوهای میوه ای که امروزه برای کشیدن قلیان استفاده می کنند از بی کیفیت ترین نوع توتون ساخته شده است که در آن هزاران ماده سمی وجود دارد و که فرد را دچار ابتلا به امراض مختلف مانند آسم و بیماری های قلبی می کند.

چگونه قلیان کشیدن را ترک کنیم

مصرف قلیان برای فردی هیچ چیزی جز پوستی پیرو چروکیده، دهانی بد بود، تنگی نفس، سرفه های پی در پی و دندان هایی ناسالم و ابتلا به بیماری های تنفسی و قلبی چیزی را بر جای نمی گذارد به همین دلیل کنار گذاشتن قلیان می تواند بهترین راه چاره برای رهایی از این مشکلات است.

در مطالب قبل شما را با رفتار صحیح با همسر سیگاری آشنا کردیم، حال امروز قصد داریم تا شما را با روش های علمی  کنار گذاشتن قلیان آشنا کنیم.

 • چکاد بام
 • قاصدک 24

ترک قلیان با روش های علمی در خانه

شما می توانید با نکشیدن قلیان زندگی را لذت بخش تر از آنچه که هست حس کنید، در واقع شما با  کنار گذاشتن آن می توانید تضمینی برای قلیانی نشدن فرزندان خود شوید، می توانید از هزینه های که صرف آن می شود به نحو بهتری استفاده کنید و دیگر اینکه شما تبدیل به فردی با عزت نفس بالا و پشتوانه ای محکم برای عزیزان خود می شوید، که کشیدن  آن باعث می شود شما تمام این ها را از دست بدهید.

روش های علمی ترک قلیان

کار های قبل ار کنار گذاشتن قلیان

اولین نکته که شما باید به آن توجه داشته باشید این است که با خودتان گمان نکنید کنار گذاشتن قلیان کار ساده ای است.

اولین گام برای کنار گذاشتن قلیان این است که مکان هایی را برای خود مشخص کنید که نباید در آنجا قلیان بکشید که ابتدا این کار را باید از خانه خود شروع کنید و سپس در محیط های بیرون گسترش دهید. (مانند مکان های عمومی) در این موضوع همسر و فرزندان بهترین مشوق و همراه کننده هستند.

زمانی که یک فرد برای کنار گذاشتن قلیان اقدام می کند معمولا اولین سوالی که به ذهنش می آید این است که چرا باید آن را کنار بگذارد؟ که این دلایل مهم ترین بخش برای فرد می باشد تا آن را از انجام این کار باز دارد.  تاثیری مهمی که نکشیدن قلیان می تواند برای فرد به وجود آورد کاهش خطرات آن و همچنین بدست آورند شخصیت محبوب در بین خانواده می باشد.
دومین گام برای کنار گذاشتن به وجود آوردن یک انگیزی قوی برای خود، منظور از به وجود آوردن انگیزه این است که خود فرد بتواند برای آن تلاش کند و بتواند خود به وجود آورنده این انگیزه باشد.

سومین گام تهیه یک لیست از مضرات و خاصیت های قلیان برای خود تهیه کنید. سپس با عقل خود بسنجید که کشیدن آن چه چیز هایی را به دست می آورید و چه چیز هایی را از دست می دهید.

قلیان را با روش های ساده ترک کنید

گام بعدی این است که زمان هایی که بیشترین میل به مصرف قلیان را دارید مشخص کنید و همچنین دلایلی که به کشیدن آن هم روی می آورید در ذهنتان مرور کنید. خواهید دبد که قطعا از سر عادت و وابستگی به استفاده از آن روی می آورید.

سپس در گام آخر و اتمام روز ببینید که مهمترین دلایل شما چیست آیا به دلیل مشغله های فکری است آیا به دلیل مشکلات خانوادگی است و یا اینکه فقط در جهت تفریح  است که از آن استفاده می کنید. زمانی که ذهن شما به سراغ جستجوی این جواب ها می رود خود را در راه  کنار گذاشتن قلیان خواهد دید.

کمک گرفتن از دوستان

در راه ترک قلیان قطعا داشتن یک دوست خوب می تواند تاثیرات مهمی را بر روی فرد ایجاد کند، اگر هم دوست شما مبتلا به چنین مشکلی است می توانید با کمک و همکاری یکدیگر در انگیزه دادن به خود لحظات سخت را در کنار یکدیگر سپری کنید و قدم ها استوار تری را بردارید.

راه های ترک قلیان

دست کم نگرفتن کنار گذاشتن قلیان

 همانطور که در ابتدا گفتیم نباید کنار گذاشتن قلیان را آسان گرفت زیرا در این صورت کنار گذاشتن آن ساده گرفته می شود و فرد در ابتدای راه با شکست روبه رو می شود. پس بهتر است فرد از همان ابتدا این کار را کاری بزرگ بداند تا با انگیزی قوی تری گام های خود را قدم بردارد. زمانی که شما در این راه موفق شوید قطعا از اعتماد به نفس بیشتری برخوردار خواهید شد.

روشن های علمی ترک قلیان

روشهای درمانیعدم استفاده از قلیان

 درمانهای جایگزین نیکوتین؛ با استفاده از این محصولات می توانید به آرامی اعتیاد خود به قلیان را با استفاده از دوز های کنترل شده نیکوتین از بین ببرید و با مصرف آن، کم و کمتر کنید، از این رو قبل از ترک کامل قلیان به نیکوتین کمتری عادت می کنید.

آدامس نیکوتینی؛ برای این منظور دوز مصرف آدامس بستگی به میزان مصرف قلیان دارد، زمانی که حس سوزن سوزن شدن در دهان دارید، جویدن آن را متوقف کرده و در گونه تان قرار دهید و بعد  از رفع این حالت، دوباره می توانید جویدن را شروع کنید، این کار را تا زمانی که حالت سوزن سوزن شدن رفع شود، انجام دهید، درمان با این روش ۱۲ هفته به طول می انجامد.

پاستیل های نیکوتینی؛ به شکل کپسولهایی هستند که بعد از غذا مصرف می شوند، این کپسول ها در دهان حل شده و دوز مصرف شان بستگی به میزان مصرف سیگار دارد و طول درمان آن ۱۲ هفته است.

اسپری های نیکوتین؛ برای ترک اعتیاد، از این اسپری ها از راه بینی و یا دهان استفاده می شود، استنشاق موجب می شود تا مقداری نیکوتین تنفس کنید و از این اسپری ها نیز همچون سایر محصولات نیکوتین باید ۱۲ هفته استفاده شود.

استفاده نکردن از قلیان

وارنیکلین؛ این دارو روی بخشی از مغز که حساس به نیکوتین است، عمل می کند تا بتواند لذت کشیدن قلیان را کاهش دهد، استفاده از این ماده با محصولات نیکوتین تداخلی ندارد و از عوارض جانبی وارنیکلین می توان به حالت تهوع، اختلالات خواب، سردرد و استفراغ اشاره کرد.

بوپروپیون؛ دارویی ضد افسردگی بوده و جایگزین نیکوتین می باشد، از مصرف بوپروبیون با محصولات نیکوتین به منظور کنار گذاشتن قلیان خودداری کنید، مگر در شرایطی که پزشک تجویز کرده باشد. از عوارض جانبی آن می توان به خشکی دهان، بی خوابی و کابوس اشاره کرد.

قلیان های الکترونیکی؛ از طریق این وسیله می توان نیکوتین را بدون تاثیرات مضر آن به حالت استنشاقی تبدیل کنید، چون بخار آن فاقد مونوکسیدکربن است

هیپنوتیزم و طب سوزنی نیز دو روش درمانی دیگر برای ترک قلیان می باشند، برخی مطالعات نشان می دهد که روش هیپنوتیزم بهتر از محصولات نیکوتین عمل می کند، اما در برخی مطالعات دیگر این موضوع رد شده است.

عدم استفاده از قلیان

در آخر باید به این نکته اشاره کرد که هر حرکتی مثبتی که قرار است در زندگیان بزنید قطعا با سختی همراه خواهد بود، اگر می خواهد در این راه شکست نخورید باید با اراده ای قوی به سراغ ترک قلیان قدم بردارید زیرا ممکن است در این راه دچار وسوسه شوید و از مسیر اصلی خارج شوید.

در صورت تمایل برای آشنایی با روش های دفع الکل از بدن با درمان های خانگی موثر می توانید در اینجا کلیک کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.