دسته ها
سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

از بین بردن استرس با چند توصیه ساده اما کاربردی

  • سمیه نیک فرجام
  • ۲۴ خرداد ۱۳۹۸
  • ۰

استرس یکی از معظلاتی است که در جوامع کنونی بسیاری از افراد درگیر آن هستند و این موضوع موجب شده است تا بسیاری از افراد به دنبال تکنیک های از بین بردن استرس باشند که می تواند بدن و ذهن را در حالتی از تعادل قرار دهد.

برای مقابله با استرس و درمان استرس تکنیک های مختلفی وجود دارد که توسط روانشناسان ارائه می شود از مهم ترین راهکارهایی که برای مقابله کردن با این مشکل ارائه می شود تنفس عمیق است. افرادی که در شرایط استرس زا قرار می گیرند می تواند با چند نفس عمیق اکسیژن بیشتری را وارد مغز کنند و گردش خون آن ها بهتر عمل می کند در نتیجه استرس در این افراد کاهش پیدا می کند. علاوه بر این راهکارهای بسیار موثر دیگری برای کاهش استرس پیشنهاد می شود که در اینجا با برخی از مهم ترین آن ها آشنا خواهید شد.

 

غلبه بر استرس

روش های علمی برای از بین بردن استرس

استرس می تواند دارای علت های بسیار متعددی باشد که تاثیر این عوامل هم به لحاظ روحی و هم به لحاظ فیزیکی ذهن فرد را درگیر خواهد کرد. افرادی که در شرایط استرس زا قرار می گیرند در حقیقت دارای واکنش های عصبی غیرکنترل شده ای هستند که می تواند آن ها را تحت تاثیر قرار دهد. کاهش اضطراب با توصیه های مهم و کاربردی زیر می تواند به شما برای غلبه بر استرس کمک کنند.

با توجه به اینکه در دنیای امروزه افراد دارای نگرانی ها و دغدغه های گوناگونی هستند می توان پیش بینی کرد که اضطراب و نگرانی جزیی جدایی ناپذیر از زندگی افراد شده است. اما در این میان روش های درمانی متعددی برای درمان استرس وجود دارد که در میان این راهکارها برخی از شیوه های دارو درمانی استفاده می کنند و برخی استفاده از روش های طبیعی و کنترل شخصی را ترجیح می دهند.

  • کالا چیو

در اینجا سعی بر این بوده تا با استفاده از تکنیک های ساده اما راحت بتوان بر استرس خود غلبه کرد و آن را درمان نمود این راهکارها توسط بسیاری از روانشناسان توصیه می شود و می تواند به کنترل استرس شما کمک کند.

روش های از بین بردن استرس

شناخت به عوامل ایجاد کننده:

همانطور که می دانید در افراد علت های مختلفی وجود دارد که می تواند ایجاد کننده اضطراب باشد شما برای درمان و کنترل استرس در خود باید به دنبال شناخت این عوامل باشید. در این راهکار توصیه می شود تا با نگرانی و اضطراب خود به راحتی کنار بیایید و در واقع آن را بپذیرید زیرا در این شرایط شما می توانید آن را کنترل کنید.

تفکرات منفی را دور کنید:

در بین افراد مبتلا اغلب وجود افکار منفی و نگرانی هایی از این قبیل است که موجب می شود دچار استرس و اضطراب شوید و به همین خاطر یکی از راه های درمان استرس دور کردن تفکرات منفی از اخود است. آموزش تغییر افکار منفی برای تحول زندگی می تواند در این زمینه موثر باشد و آگاهی افراد را برای کنترل کردن افکار منفی بالا خواهد برد.

جذاب افکار مثبت و تاثیر آن بر از بین بردن استرس

انرژی مثبت و افکار مثبتی که شما به سمت خود جذب می کنید می تواند تاثیر مهمی بر روی کاهش استرس درونی شما داشته باشد. در این زمینه پیشنهاد می شود تا با درون خود به گفت و گو بپردازید در واقع روانشناسان بیان می کنند که شما می توانید با حرف با ضمیر ناخودآگاه خود و بیان جملات مثبت درون خود را از افکار منفی و اضطراب خالی کنید.

انجام فعالیت های عادی:

یکی دیگر از فعالیت هایی که برای از بین بردن استرس که به شما پیشنهاد می شوید انجام کارهای روزمره و عادی است چون مشغلولیت در هنگام انجام این کارها موجب می شود تا نگرانی از شما دور شود. در زمان هایی که دچار استرس و اضطراب هستید انجام دادن اینگونه از کارها شما را از فکر کردن بهبود و ایجاد استرس بیشتر دور می کند.

راهکارهای کاهش استرس

در حال زندگی کنید:

فکر کردن به گذشته و آینده یکی دیگر از دلایل عمده ای است که موجب ایجاد استرس د شما می شوید شما می توانید با افزایش تمرکز بر حال و زندگی کردن در لحظه به آرامش بیشتری دست پیدا کنید.

ورزش و مدیتیشن:

مدیتیشن یکی از تکنیک هایی است که برای درمان استرس به کار می رود انجام دادن تکنیک های ورزشی می تواند به لحاظ جسمی نیز شرایط شما را در وضعیت مطلوب و مناسبی قرار دهد. زیرا در زمان استرس سیستم های عصبی فرد نیز دچار مشکل می شود.

گسترش ارتباط موجب از بین بردن استرس می شود

ارتباطات یکی دیگر از عوامل مهمی هستند که می توان شرایط استرس زا را برای افراد کاهش دهند شما باید در برقراری روابط خود از دقت بالایی برخوردار باشید. افرادی را برای برقراری ارتباط انتخاب کنید که به آرامش می دهند و هم عقیده شما هستند و سعی کنید ارتباط خود را با این افراد مثبت اندیش قوی تر کنید.

تخلیه فشار ذهنی:

در مواردی که استرس بالایی را تحمل می کنید باید ذهن خود را از افکار و اندیشه های باطل و آزار دهنده خالی کنید در این زمینه نیز تکنیک های مختلفی ارائه می شود که می تواند به تخلیه ذهنی شما کمک کند. در اینگونه از مواقع می توانید با استفاده از موسیقی، انجام کارهای مورد علاقه، استراحت و … ذهن خود را در حالت آرام قرار دهید.

کاهش استرس با شکرگزاری

درمان استرس زمانی امکان پذیر است که شما فردی شاکر باشید و به آنچه که دارید قناعت کنید افراد شکرگزار اغلب از تنش ها دور می شوند و کمتر چیزی می تواند آن ها را آشفته و به هم ریخته کند.

استرس را چگونه کنترل کنیم

مصرف دمنوش ها:

در بسیاری از تحقیقات نشان داده شده است که مصرف برخی از مواد غذایی موجب تولید اکسیژن بیشتر در بدن خواهند و ترشح آدرنالین خون را بالا می برند و از سوی دیگر موجب می شوند تا اضطراب و استرس در فرد کاهش پیدا کند.

تکنیک های کاربردی دیگر در رفع استرس

  • شناسایی علائم اضطراب زا و نوشتن آن ها بر روی کاغذ موجب می شود تا آگاهی بیشتری پیدا کنید.
  • انجام دادن کارهای خیر و قوی تر کردن ارتباط با خدا
  • برنامه ریزی کردن در زندگی و رعایت نظم
  • محبت کردن به دیگران و عشق ورزیدن به خود
  • ماساژ دادن

استفاده از این تکنیک های موثر می تواند روش های مناسبی برای از بین بردن استرس باشد که به شما عزیزان توصیه می شود تا با استفاده از آن ها استرس را از خود دور کنید. نکته کلیدی که باید در آخر به آن اشاره کرد خواست و توانایی خود فرد رد مقابله با استرس است که دارای تاثیرات بالایی است.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.