دسته ها
دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱

راهکارهای خانگی موثر برای رفع خستگی چشم

 • سحر بهرامی
 • ۲۹ خرداد ۱۴۰۱
 • ۰

 خستگی چشم  ممکن است در اثر عوامل زیادی به وجود بیاید که به طور معمول به دلیل فشار بیش از حد روی چشم به خصوص کار طولانی  مدت با کامپیوتر ، مطالعه زیاد و رانندگی های طولانی مدت به وجود می آید. اما امروز ما در این مطلب می خواهیم چند راهکار بسیار موثر برای رفع خستگی چشم در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید این مشکل کوچک را در سریع ترین زمان حل کنید.

در ابتدا باید گفت خستگی چشم یک بیماری محسوب نمی شود بلکه یک عوارض در اثر بیش از حد کار کشیدن از چشم است که به صورت خستگی نمایان می شود، همانطور که می دانید چشم ها در هر چهره ای مهم ترین عضو در صورت است و گویای خیلی از احساسات و حتی بیماری ها  است که منجر به تغییر حالت چشم و آشفتگی آنها می شود که برای رفع خستگی چشم می توان از ساده ترین روش ها استفاده کرد.

  درمان خانگی خستگی چشم

آشنایی با روشهای رفع خستگی چشم

همانطور که گفتیم یکی از رایج ترین مشکلات کنونی داشتن چشمانی خسته است که این خستگی ممکن است با ورم کردن دور چشم همراه باشد. خستگی چشم ممکن است یک وضعیت آزار دهنده باشد اما مسئله زیاد جدی و مهمی نیست و معمولا با روش های بسیار ساده می توان خستگی چشم ها را برطرف نمود که به طور معمولا با استراحت تین خستگی  برطرف می شود.

 • تصفیه آب خانگی
 • بلیط کیش

علت خستگی چشم

از مهم ترین عواملی که می تواند باعث خسته به نظر رسیدن چشم می شود:

 • حساسیت های فصلی
 • کمبود خواب
 • گریه کردن بیش از حد
 • خستگی چشمی در اثر کار زیاد
 • نرسیدن اکسیژن کافی به قرنیه
 • نگاه کردن طولانی مدت به صفحات مانیتوری
 • تمرکز شدید در حین مطالعه  یا تمرکز در تاریکی و روشنایی زیاد
 • زدن عینک با نمره اشتباه و غیر مناسب برای چشم.
 • خستگی های جسمی و داشتن

راه های درمان خستگی چشم

تمامی این عوامل به سادگی خود را در چهره نشان می هند، اما اگر زمانی که این عوامل با مشکلاتی دیگر مانند سردرد های شدید و تاری همراه باشد نشانگر مشکلی جدی در چشم است که در این صورت حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

علائم خستگی چشم

 1. احساس درد و خشکی  چشم
 2. داشتن دیدی تقریبا تار
 3. دوبینی
 4. حساسیت داشتن به نور شدید و خفیف
 5.  ناتوانی در تمرکز در روی یک تصویر و یا نوشته
 6. داشتن سوزش و خارش چشم
 7. خشک شدن و یا آبدار شدن چشم
 8. ناتوانی در باز نگه داشتن چشم

علائم خستگی چشم

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

عوارض خستگی چشم

این عوارض خیلی جدی و خطرناک نمی باشد و تنها توانایی فرد برای انجام کار های روزانه اش را کاهش می دهد، اگر چشم دچار بیماری خاصی بوده و به موقع درمان نشود، می تواند بر بینایی فرد و تمرکز وی در کارها تاثیر بگذارد.

در صورتی که به مدت طولانی در معرض نور آبی قرار گیرید، می تواند خستگی چشم را ایجاد کرده و با عوارضی همچون مشکلات شبکیه چشم، آب مروارید، اختلالات خواب همراه باشد.

روش های پیشگیری از خستگی چشم

در مواقع رانندگی به منظور از بین بردن خستگی چشم، بعد از هر یک ساعت رانندگی، ماشین را پارک کرده و چشم هایتان را برای چند دقیقه ببندید و استراحت کنید.

به جای ساعت های طولانی مطالعه، آن را به بازه های زمانی نیم ساعته و یا ۴۰ دقیقه ای تقسیم کرده و در این فاصله, چشم هایتان را باز و بسته کنید یا به اطراف بچرخانید.

رفع خستگی چشمها

به منظور پیشگیری از خستگی چشم، زمانی که گوشی موبایل در دست داشته، یا در حال بازی هستید و یا اینکه پشت کامپیوتر نشسته اید، به چشمهایتان استراحت دهید و از خیره شدن طولانی به صفحه اجتناب کنید.

در صورتی که چشم هایتان ضعیف است، حتما از عینک استفاده کنید.

اگر در حال انجام کاری هستید که نیاز به تمرکز دارد، حتما پلک بزنید.

کشیدن سیگار را ترک کنید، زیرا این عمل موجب می شود تا مواد شیمیایی مضر از راه ریه ها, جذب خون شوند و از این طریق سلامت بدن و چشم را تحت تاثیر قرار می دهد، ضمن اینکه مواجهه با دود سیگار نیز می تواند چشم را خسته کند.

چه زمان به پزشک مراجعه شود ؟

خستگی چشم، مشکل آزار دهنده ای می باشد که با علائمی همچون خارش، سوزش یا آبریزش از چشم همراه است، در صورتی که این حالت بر اثر خستگی از کارها اتفاق افتد، با استراحت کردن رفع خواهد شد، اما در صورت مشاهده هر یک علائمی همچون دوبینی چشم، اختلال در دید به مدت طولانی، خستگی چشم و سرگیجه، اگر با استراحت خستگی رفع نشود، حتما لازم است سریعا به چشم پزشک مراجعه شود.

درمان خستگی چشم

راه های درمان خستگی چشم

 1. اگر کار شما طوری است که با کامپیوتر  سرکار دارید سعی کنید هر ۱۵ دقیقه یک بار به چشمان خود استراحت کنید و به یک نقطه دور تر نگاه کنید و یا اینکه کلا چشم هایتان را ببندید.
 2. در حین کار و یا مطالعه هر چند دقیقه چشم هایتان را ورزش دهید به این صورت که به بالا و پایین و چپ و راست مردمک چشم خود را حرکت دهید تا از خستگی آنها جلوگیری کنید.
 3. برای برطرف کردن خستگی چشم از حلقه های خیار و قرار دادنشان روی چشم استفاده کنید.
 4. می توانید از دو تا قاشق برای دور کردن خستگی چشم هایتان استفاده کنید به این صورت که آن ها را در داخل فریزر گذاشته تا کاملا یخ شود . سپس بعد از سرد شدن قاشق ها آن ها را در زیر و یا روی چشمانتان قرار دهید.
 5. با استفاده از یک تکه پنبه کوچک و آغشته کردن آن به چای آنها را به مدت  چند دقیقه بر روی چشمانتان بگذارید.
 6. سعی کنید چشمان خود را مرطوب نگه دارید چرا که یکی از مهم ترین عوامل خستگی چشم خشک شدن سطح چشم می باشد. به همین دلیل سعی کنید به طور مرتب پلک بزنید تا از خشکی سطح چشم جلوگیری شود. همچنین می توانید چشم های خود را به طور مرتب با آب سرد شستشو دهید  تا تمام خستگی های چشم برطرف شود.
 7. استفاده از چای کیسه بابونه  کمک  فراوانی به رفع خستگی چشم می کند، که باید آن را کمی مرطوب کرده و سپس در یخچال قرار دهیم تا سرد شود بعد از سرد شدن می گذاریم به مدت ۲۰ دقیقه بر روس چشم ها باقی بماند.
 8. ماساژ آرام چشم یکی از موثر ترین روش ها برای برطرف کردن خستگی چشم است که این ماساژ باعث می شود تا فشاری که در اثر عوامل مختلف بر روی چشم مانده را کاهش دهد و عضلات چشم را آرام کند.

انجام تمرینات چشمی برای رفع خستگی چشم

اگر تمامی این روش های ذکر شده را روزی ۲ الی ۳ مرتبه انجام دهید می توانید خستگی را از چشمانتان دور کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.