دسته ها
پنج شنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰

آموزش دوخت پرده ساده و شیک با ساده ترین ابزار در منزل

 • ندا خوشرو
 • ۸ دی ۱۴۰۰
 • ۰

در این مطلب آموزش دوخت پرده ساده را در اختیار شما همراهان عزیز و گرامی قرار داده ایم که امیدواریم باکمک مراحل ذکر شده بتوانید پرده ای زیبا و شیک را برای قسمت های مختلف منزل خود بدوزید.

یکی از بهترین روش ها برای ایجاد تغییرات مثبت در دکوراسیون داخلی منزل عوض کردن پرده ها می باشد و اگر شما تمایل دارید در هزینه هایتان صرفه جویی نمایید بهتر است برای دوخت پرده های منزل تان خودتان دست به کار شوید.

پرده ساده از انواع مدل پرده های پرطرفدار و جذاب است و شما می توانید از این مدل پرده برای قسمت های مختلف منزل نظیر آشپزخانه و سالن پذیرایی و اتاق خواب استفاده نمایید.
مدل پرده زرشکی

آموزش دوخت پرده ساده برای قسمت های مختلف منزل

برای دوختن پرده های ساده ابتدا باید متراژ پرده را اندازه گیری نمایید سپس اقدام به دوختن این مدل پرده کنید. در مطالب قبلی خیاطی بدون الگو و آموزش دوخت روتختی و آموزش دوخت کاور مبل را مشاهده کردید در ادامه این مطلب مراحل دوختن پرده ساده را به شما عزیزان آموزش خواهیم داد.

 • تصفیه آب خانگی آکواجوی
 • بلیط کیش

مدل پرده شیک

محاسبه کردن متراژ پرده ساده

 • طول و عرض قسمتی را که تمایل دارید پرده را در آنجا نصب نمایید اندازه گیری کنید.
 • نوع نوار پرده تان را مشخص کنید.
 • جنس و طرح پارچه پرده را مشخص نمایید.
 • توجه داشته باشید که برای پرده ها با پارچه های توری به ۲ تا ۴ برابر میله به پارچه نیازمند هستید و برای پارچه های ضخیم نیز به ۲ تا ۳ برابر میله به پارچه نیازمند هستید.

دوخت پرده توری

 • اگر پارچه پرده شما گلدار یا ساده است قسمت ترکی پارچه به عنوان طول پرده استفاده خواهد شد و اگر پارچه پرده حاشیه دار می باشد قسمت ترکی پارچه به عنوان عرض استفاده می شود.
 • اگر پارچه پرده حاشیه دار است می توانید پرده را به صورت تخته برش زده و بدوزید و اگر پارچه پرده ساده یا گلدار است می توانید از چند تخته برای دوختن و برش زدن پرده استفاده نمایید.

پرده شیک و ساده

مراحل دوختن پرده ساده

۱. برای دوختن پرده ساده نیازی به استفاده از الگو ندارید و می توانید پارچه پرده را روی سطحی صاف پهن نمایید و اگر پارچه دارای سرکج است بهتر است به کمک گونیا آن را علامت گذاری نمایید سپس قسمت های علامت گذاری شده را برش بزنید.
۲. توجه داشته باشید که از قسمت دو سر عرض پارچه که آن را صاف کرده اید می توانید طول ترکی قد پرده را بدست آورید و تخته های پرده را که در قسمت قبلی علامت گذاری کرده اید به یکدیگر وصل نمایید و این خط ها را هم ببرید.
۳. قطعات بریده شده را به شکل دو به دو در کنار هم قرار دهید و این قطعات را با فاصله یک و نیم سانتی متری از قسمت ترکی به یکدیگر بدوزید.

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

پرده سبز ساده
۴. در این مرحله از آموزش دوختن پرده، لبه ترکی کنار پرده را به اندازه یک سانت تا زده و اتو نمایید و دوباره این قسمت را به اندازه ۲ سانت تا بزنید و اتو نمایید و با فاصله ۲ میلی متری از قسمت لبه تا شده اقدام به دوختن پرده نمایید.
۵. قسمت لبه پایینی پرده را نیز به اندازه یک و نیم سانت تا زده و اتو کنید و این قسمت را دوباره ۱۰ سانت تا زده و اتو نمایید سپس از فاصله ۲ میلی متری از قسمت تا زده پارچه پرده شروع به دوختن پرده کنید.
۶. بعد از دوختن لبه ترکی کنار پرده و لبه پایینی پرده، قدی را که برای پرده محاسبه کرده اید بعلاوه ۱.۵ سانت لبه پایین به سمت بالا کنید سپس این نقاط را علامت گذاری نمایید و این اندازه را در طول لبه پایین به طرف قسمت بالایی چند بار تکرار و علامت گذاری نمایید و لبه بالایی را هم از روی این علامت ها تا بزنید و اتو نمایید.

مدل پرده شیک
۷. اگر پارچه ای که برای دوختن پرده انتخاب کرده اید نازک است به اندازه ۱.۵ سانت و به اندازه نوار پرده به زاپاس نیازمند هستید و اگر پارچه پرده ضخیم است به اندازه ۲.۵ سانت به زاپاس نیازمند هستید توجه داشته باشید که در صورتی که قسمت بالایی پرده اضافه است می توانید آن را برش زده و دور بریزید.
۸. لبه بالای نوار پرده را به اندازه ۱.۵ سانت پایین تر از لبه قسمتی که اتو کرده اید قرار دهید و با سنجاق این قسمت را به صورت ثابت نگهدارید.
۹. با فاصله ای برابر با ۲ میلی متر از قسمت لبه نوار پرده اقدام به دوختن لبه بالایی و پایینی نوار پرده نمایید و قسمت ابتدایی و انتهایی دوختن پرده را دوختهای معکوس بزنید.
۱۰. در این مرحله نخ های قسمتی از نوار پرده که آزاد است را به صورت همزمان بکشید تا پرده ای که دوخته اید به اندازه پرده خور شود و این نخ ها را گره بزنید و چین های پرده را مرتب نمایید و گیره های پرده را هم روی نوار پرده تان قرار دهید سپس پرده را روی میله آن نصب کنید و فاصله چین های پرده را مرتب نمایید.

پرده ساده و دو رنگ
نکاتی در رابطه با دوختن پرده های ساده

همانطور که می دانید از مهم ترین آیتم ها در دکوراسیون منزل پرده می باشد که اگر به درست انتخاب و دوخته شود تغییر بی نظیری  و چشمگیری در دکوراسیون منزل دارد اما، اگر در انتخاب رنگ و جتس و طرح  و …. دقت نداشته باشید تاثیر منفی بر روی دکوراسیون منزل دارد، به منظور دوخت پرده باید به یک سری نکات توجه داشته باشید تا بتوانید پرده ساده و شیکی را بدوزید، در ادامه شما را با نکات مهم در مورد دوختن پرده آشنا خواهیم کرد.

انتخاب رنگ و طرح مناسب :

اتخاب رنگ پرده نقش مهمی در زیبایی دکوراسیون داخلی منزل ایفا می کند و بهتر است از رنگ های مکمل کمک گرفته و بسته به رنگ کاغذ دیواری، رنگ دیوار، فرش ها و …رنگی را اتتخاب کنید که هم خوانی داشته باشد و اگر تمایل به رنگ های گوناگون ندارید می توانید از رنگ خنثی استفاده کنید که به راحتی با هر نوع دکوراسیون ست خواهد شد و اگر تمایل به استفاده از پرده تک رنگ دارید بهتر است رنگ انتخابی از رنگ دکوراسیون شما یک درجه تیره تر باشد.

دوختن پرده ساده

جنس پرده :

پرده دارای جنس های مختلفی می باشد که به منظور دوختن پرده باید جنسی را انتخاب نمایید که علاوه  بر  میزان نور و روشنایی محیط تاثیر بی نظیری بر میزان دمای محیط نیز داشته باشد به طور مثال می توان گفت پرده های ساده ضخیم برای محیط های سرد و پرده ای نازک برای محیط های گرم مناسب هستند.

سایز و اندازه پرده :

از دیگر نکاتی که در زمان دوختن پرده باید به آن دقت داشته باشید سایز و اندازه پرده می باشد زیرا، اندازه دقیق طول و عرض پنجره بسیار مهم و ضروری است که برای دوختن پرده زیبا نکات زیر را رعایت نمایید.

۱. اگر طول دو طرف پرده دیوار بود ابتدا با کمک متر از یک دیوار تا دیوار بعدی را اندازه گرفته و بعد ارتفاع از سقف تا زمین را اندازه گیری نمایید.

۲. اگر طول و عرض پرده ها کوتاه بود باید از سمت چپ و راست به اندازه ده سانتی متر و از قسمت پایین پنجره به اندازه ده تا بیست سانتی متر به متراژ پرده ای که انتخاب کرده اید بیفزایید.

۳. اگر تمایل به استفاده از چوپ پرده معمولی جهت آویزان کردن پرده دارید  هتر است از بلندی پرده پنج ساتنتی متر کم کرده اما در صورت تمایل به مشخص نشدن چوب پرده قد پرده را دستکاری نکرده و اقدام به وصل کردن گیره ها به سوراخ نوار پرده نمایید.

۴. اگر تصمیم به استفاده از میل پرده های حلقه دار دارید به منظور دوخت بهتر از بلندی پرده هشت سانتی متر کم کنید.

دوختن پرده ساده و نکاتی درباره آن

در این مطلب ۱۰ مرحله برای دوخت پرده ساده را مشاهده کردید که امیدواریم با کمک مراحل ذکر شده بتوانید مهارت لازم را دوختن پرده بدست آورید و به راحتی پرده ای با طرح و رنگ مناسب را بدوزید، در صورت تمایل جهت آموزش خیاطی می توانید روی لینک کلیک نمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.