دسته ها
پنج شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸

با عوارض مصرف الکل بیشتر آشنا شوید

  • زهرا خانزاده
  • ۲۸ آذر ۱۳۹۷
  • ۰

الکل مایعی فرار است، که بوی آن بسیار تند می باشد و استفاده از آن باعث بروز مشکلاتی جبران ناپذیری می گردد. برای آشنایی با عوارض مصرف الکل می توانید، با این مطلب از آرگا همراه شوید.

الکل ها(اتانول، متانول) کاربردهای مختلفی دارند و برای مصارف پزشکی، سوخت خودرو و … مورد استفاده قرار می گیرند. البته مصرف خوراکی آن از دیدگاه اسلام حرام می باشد، زیرا الکل اعتیاد آور می باشد و اشخاصی که از الکل استفاده می کنند، مشکلات جدی برای آنان عارض می شود و سلامت روانی آنان به خطر می افتد. از این رو در ادامه، به معرفی عوارض مصرف الکل می پردازیم.

عوارض جانبی مصرف الکل

از عوارض مصرف الکل چه می دانید؟

مصرف الکل سبب ایجاد رفتارهای جنون آمیز در فرد مصرف کننده می شود و شخص قادر به کنترل رفتار خود نمی باشد. نوشیدن آن در مدت کوتاه باعث خماری و مستی می گردد و در مدت طولانی موجب آسیب بیشتر به بخش های مختلف بدن می گردد.

پس از مصرف الکل، جذب آن به خون از طریق روده کوچک و معده صورت می پذیرد و پس از گذشت ۳۵ الی ۴۵ دقیقه با توجه به وزن شخص، غلظت الکل در خون به حداکثر میزان خود می رسد. همچنین در صورتی که فرد با معده پر الکل مصرف کند، جذب آن کندتر می باشد.

بدن در مصرف بیش از اندازه الکل، نیاز به زمان بیشتری برای تجزیه الکل دارد، زیرا کبد در مدت یک ساعت، تنها می تواند یک واحد از آن را تجزیه نماید. اعتیاد به الکل سبب بلهوسی و بروز رفتار های خشونت آمیز در خانواده و اجتماع می گردد.

عوارض مصرف بیش ازحد الکل

مصرف الکل عملکرد مغز را مختل می کند و موجب عدم تعادل حرکتی می شود(تلو تلو خوردن در هنگام راه رفتن) و استفاده از آن در طولانی مدت باعث کند شدن حافظه، اختلال در یادگیری و صدمه به مغز می گردد.

از دیگر عوارض مصرف الکل بروز مشکلات حاد برای کبد همچون ابتلا به سیروز کبدی و سرطان می باشد. همچنین باعث ابتلا به زخم معده، زخم اثنی عشر(دوازده) و سرطان معده می گردد.

دفع گرما از بدن به دلیل گشاد شدن رگ های پوستی از دیگر موارد سوء مصرف الکل است.

اختلال در عملکرد جنسی و کاهش میزان باروری از دیگر مضرات مصرف بیش از حد الکل می باشد.

از دیگر عوارض مصرف الکل در طولانی مدت، افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا است. همچنین سبب بروز رفتارهای ناصحیح نظیر پرخاشگری، کم حرفی یا پرحرفی، گوشه گیری و غیره می شود.

علاوه بر موارد ذکر شده، اعتیاد به الکل در دراز مدت موجب اختلال خواب، ضعف عضلانی، سوء تغذیه، فراموشی، افزایش خطر ابتلا به سکته مغزی و قلبی، خطر ابتلا به سرطان دستگاه گوارش و سر و گردن، ابتلا به انواع بیماری های گوارشی می گردد.

عوارض شایع مصرف الکل

نشانه های ترک مصرف الکل:

اشخاصی که تمایل به ترک الکل دارند و یا در صدد کاهش میزان مصرف الکل می باشند، ممکن است دچار حالت های همچون افزایش ضربان قلب، تعرق، لرزش شدید دست ها، بی خوابی، استفراغ و تهوع، توهمات بینایی و شنوایی، تشنج، اضطراب و هیجانات شدید شوند، بنابراین افراد بهتر است، زیر نظر پزشک اقدام به ترک الکل نمایند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.