دسته ها
چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸

درمان سرماخوردگی با 8 روش علمی و تاثیر سریع

  • سمیرا غلامحسینی
  • 6 اکتبر 2015
  • ۰

سرماخوردگی یکی از بیماری های شایع است که داروهای زیادی برای بهبود آن وجود دارد. با این حال مصرف خودسرانه از این داروها اثرات بسیار مخربی بر بدن می گذارد.

داروهای سرماخوردگی تقریبا یکی از رایج ترین مصارف جهت درمان سرماخوردگی به شمار می روند. اغلب درمان هایی که برای سرما خوردگی به کار می رود نمی توانند بیماری را درمان کنند بلکه علائم سرماخوردگی را کاهش می دهند. در این مطلب با برخی از درمان های علمی و موثر سرماخوردگی آشنا می شویم.

مهمترین روش ها و راهکارهای درمان سرماخوردگی

اگر که دچار سرماخوردگی شدید, باید بدانید که این بیماری 1 تا 2 هفته طول می کشد. علاوه بر این استراحت کافی در بهبود سرماخوردگی بسیار موثر است. همچنین درمان سرماخوردگی با دو هدف انجام می شود: کاهش علائم بیماری و مبارزه با ویروس ها. در ادامه با 8 روش علمی و موثر در درمان سرماخوردگی آشنا می شویم.

وجود آب کافی در بدن

یکی از فاکتورهای مهم در طول سرماخوردگی, وجود آب کافی در بدن است. مصرف آب بیشتر, آبمیوه, سوپ رقیق و شربت آبلیمو و عسل باعث کاهش گرفتگی های بدن و فراهم شدن آب کافی در بدن می شود. مصرف نوشیدنی های کافئین دار و قهوه می تواند آب بیشتری را از بدن دفع کند. بنابراین از مصرف این نوشیدنی ها در زمان سرماخوردگی باید اجتناب شود.

درمان سرماخوردگی

استراحت کردن

یکی از مهمترین مسئله در هنگام سرماخوردگی استراحت کردن است. چرا که بدن در  هنگام سرماخوردگی نیاز به بهبود التهابات دارد. همچنین یکی از مواد گیاهی موثر در درمان سرماخوردگی زنجبیل می باشد. از پودر این گیاه می توان چای زنجبیل تهیه و در طول دوره سرماخوردگی از آن استفاده نمود.

تسکین گلودرد

به منظور تسکین گلو درد و کاهش خارش آن می توان از غرغره کردن با آب نمک استفاده کرد. برای این منظور باید 1/4 یا 1/2 قاشق چای خوری نمک را با مقداری آب حل نمود و از آن جهت غرغره کردن استفاده کرد. کودکان زیر 6 سال ممکن است نتوانند از این روش استفاده کنند. (برای مشاهده روش های درمان سرماخوردگی کودکان کلیک کنید)

رفع گرفتگی بینی

به منظور تنفس راحت تر و باز شدن گرفتگی های بینی در سرماخوردگی می توان از اسپری های بینی شور استفاده کرد.

تسکین درد

در درمان سرماخوردگی, به منظور کاهش و تسکین درد از داروهای مسکن استفاده می شود. به کودکان زیر 6 ماه یا کمتر, تنها استامینوفن برای تسکین درد داده می شود. برای کودکان بزرگتر از 6 ماه علاوه بر استامینوفن ممکن است ایبوپروفن نیز تجویز شود. این داروهای مسکن با توجه به سن و وزن توسط پزشک معالج تجویز می شوند و بدون تجویز دکتر نباید از این داروها استفاده نمود.

درمان سرماخوردگی

چشیدن مایعات گرم

چشیدن مایعات گرم مانند سوپ مرغ, چای و آب سیب یکی از درمان های مرسوم سرماخوردگی در بسیاری از فرهنگ ها به شمار می آید که تسکین دهنده است و ممکن است گرفتگی ها را با افزایش جریان مخاط تسکین دهد و موجب حفظ مایعات در بدن می شود.

بخار سرد

افزایش رطوبت در هوا می تواند در تسکین گرفتگی های ناشی از سرماخوردگی موثر باشد. از این رو استفاده از دستگاه بخار سرد برای این مظور مفید است. همچنین برخی مواد غذایی مانند شلغم خاصیت ضد ویروسی دارند و بخار و استنشاق آن از طریق بینی, موجب از بین رفتن ویروس ها شده و گرفتگی های ناحیه تنفسی را بهبود می دهند.

سرماخوردگی

دوش آب گرم

دوش گرفتن با آب گرم یکی از راه های موثر در تسکین دردهای سرماخوردگی می باشد و فرد بیمار را سرحال می کند.

در درمان سرماخوردگی بهتر است از داروهای ضد سرفه و مسکن بیش ار حدی که پزشک تجویز می کند, استفاده نشود چرا که مصرف بیش از حد این داروها ممکن است باعث ایجاد مشکلات در سیستم داخلی بدن شود و سلامتی بدن را به خطر بیاندازد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.