دسته ها
دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰

بهترین زمان آزمایش خون بارداری و نکاتی که باید بدانید

  • بهاره سلطانی
  • ۱۵ فروردین ۱۴۰۰
  • ۰

روش های مختلفی برای تست بارداری وجود دارد که هر کدام از این روش ها باتوجه به شرایط فردی و زمان بعد از رابطه جنسی ممکن است کاربرد بیشتری پیدا کند. به عنوان مثال بعضی از زنها از روش بی بی چک, سونوگرافی یا آزمایش خون بارداری استفاده می کنند. در این مقاله شرایط این آزمایش و عوامل تاثیر گذار بر روی میزان درستی و خطای آن بررسی می شود.

آزمایش خون بارداری زنان معمولا در طی هفته دوم بارداری (دو هفته بعد از نزدیکی) با جواب مشخص روبرو می شود. عده ایی یک هفته بعد از لقاح برای تست بارداری می روند که در این حالت ممکن است جواب قطعی نباشد. بنابراین برای دریافت جواب قطعی بهتر است که دو هفته بعد از لقاح ازمایش خون انجام گیرد. تست خون بارداری دقیق و حساس است و به دو روش کیفی و کمی انجام می شود. در روش کیفی فقط مثبت یا منفی بودن ازمایش بدون عدد ذکر می شود. اما در روش کمی عدد هم ذکر می شود.

آزمایش خون

یکی از مواردی که باید در نظر گرفت این است که بارداری در صورتی رخ می دهد که تخمک نیز آزاد شود. به عبارتی ممکن است لقاح بلافاصله بعد از رابطه جنسی صورت نگیرد. لازمه لقاح آزاد شدن تخمک است و اسپرم نیز تا چند روز می تواند در بدن زن زنده بماند اگر در طی این مدت تخمک آزاد شود لقاح صورت گرفته و حاملگی رخ می دهد.

اقداماتی که برای آزمایش خون بارداری باید انجام شود

برای آزمایش خون بهتر است که فرد ناشتا باشد و توصیه می شود که ۱۲ ساعت قبل از نمونه گیری چیزی مصرف نشود. معده پر سطح چربی و قند را در خون افزایش داده و در جواب قطعی آزمایش ممکن است تاثیر بگذارد. البته نوشیدن مایعات مانعی ندارد. همچنین مصرف دارو نیز ممکن است روی نتیجه نهایی تاثیر بگذارد, بنابراین اگر قبل از آزمایش دارو مصرف کرده بودید حتما با پزشک در میان بگذارید.

ممکن است تاثیر داروی مصرفی روی نتیجه آزمایش زیاد باشد و به همین خاطر نمونه گیری تا چند روز به تعویق بیفتد. قبل از انجام ازمایش خون بارداری باید فرد حدود یک ربع در حالت نشسته استراحت کند تا مواد موجود در بدن به سطح پایداری برسد. همچنین شب قبل از آزمایش، خواب راحتی داشته باشد و از فشارهای روحی و محیط استرس زا دوری کند. همچنین سن فرد ازمایش دهنده و تجربه های بارداری نیز باید ذکر شود.

  •  بلیط کیش

انواع آزمایش خون بارداری

نحوه تشخیص بارداری از روی برگه آزمایش

همانطور که در بالا اشاره شد برای انجام این آزمایش نیازی به ناشتا بودن نمی باشد زیرا در این آزمایش، اندازه گیری مقدار هورمون بتا(βhCG) ملاک می باشد به همین جهت آزمایش نیازی به ناشتا بودن و نبودن نخواهد داشت. ۹ روز بعد از لقاح هورمون بتا وارد خون مادر می گردد که مقدار این هورمون پس از گذشت دوازده الی چهارده روز پس از لقاح، قابل اندازه گیری خواهد بود. در هفته هشتم بارداری تا هفته یازدهم بارداری مقدار هورمون بتا به حداکثر می رسد.

از روی برگه جواب ازمایش خون بارداری، فرد می تواند مثبت بودن یا منفی شدن بارداری را تشخیص بدهند. در روی برگه جواب ازمایش؛ در قسمت سمت راست برگه و در زیر Refarance Range می توان مثبت یا منفی شدن بارداری را تشخیص داد.

تشخیص جواب تست خون بارداری

چنانچه مقدار هورمون بتا پایین تر از عدد ۱۰ باشد جواب ازمایش منفی می باشد یعنی فرد باردار نیست. اگر این مقدار از عدد ۲۵ بیشتر باشد به احتمال فراوان جواب مثبت و فرد باردار است و در صورتی که این مقدار بر روی برگه جواب ازمایش خون بارداری بین عدد ۱۰ الی ۲۵ ذکر شده باشد، این تست بارداری مشکوک می باشد و نیازمند انجام دوباره ازمایش خون بارداری است.

تاثیر ورزش روی نتیجه آزمایش

انجام بعضی حرکات ورزشی ممکن است سطح ترشح بعضی مواد را در بدن افزایش دهد. به طور مثال برای انجام آزمایشی که میزان پرولاکتین بدن را تعیین می کند, فرد نباید قبل از آزمایش فعالیت ورزشی داشته باشد زیرا هرگونه فعالیتی ممکن است روی نتیجه آن تاثیر منفی یا معکوس داشته باشد.

شرایط آزمایش خون

آزمایش در دوران قاعدگی

ازمایش خون بارداری اگر در دوره قاعدگی انجام شود نیز ممکن است با نتیجه قطعی همراه نباشد. در طی دوران قاعدگی سطح موادی مانند گلبول سفید خون در بدن افزایش و گلبول قرمز کاهش پیدا می کند. همچنین سطح هورمون های FSH و LH نیز در روزهای آخر قاعدگی تغییر می کند. به همین خاطر توصیه می شود که در هنگام ازمایش خون بارداری حتما روز آخر خون ریزی قاعدگی نیز ذکر شود تا اصطلاحا «محدوده های طبیعی» نیز در جواب ازمایش لحاظ شود.

آزمایش خون بارداری

نکات

گاهی با وجود انجام شدن آزمایش خون بارداری, ممکن است نیاز به آزمایش مجدد باشد زیرا ممکن است نتیجه آزمایش در محدوده ای باشد که نتوان آن را جواب قطعی دانست. همچنین می توانید برای آشنایی با علایم هفته اول بارداری کلیک نمایید.

توجه داشته باشید که این آزمایش در مقایسه با آزمایش ادرار نیاز به زمان بیشتری دارد و معمولا چندین ساعت به طول می انجامد تا بارداری یا عدم بارداری فرد تشخیص داده شود. در صورتی که در تست ادرار، پس از گذشت حداکثر ده دقیقه  فرد متوجه بارداری خود خواهد شد.

هزینه تست ادرار بارداری از آزمایش خون کمتر می باشد، علاوه بر آن این روش تشخیص حاملگی نیز راحت تر می باشد و می توان تست ادرار را در منزل انجام داد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.