دسته ها
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳

همه چیز درباره بارداری در دوران قاعدگی

  • ملیحه بال افکن
  • ۱۰ تیر ۱۴۰۳
  • ۰

باردار شدن در دوران قاعدگی ناممکن نیست و می تواند گاهی اوقات رخ بدهد. شما می توانید با مطالعه این مقاله با میزان احتمال بارداری در قاعدگی و همچنین میزان شانس بارداری در دوران پریودی آشنا شوید با ما همراه باشید.

همانطور که می دانید احتمال اینکه یک زن ۱ الی ۲ روز بعد از شروع دوران قاعدگی باردار شود تقریبا صفر است اما هر چه از روز پریود می گذرد با وجود اینکه فرد هنوز خونریزی دارد اما احتمال حامله شدن بیشتر خواهد شد زیرا به زمان تخمک گذاری نزدیک خواهید شد و شانس بارداری تان تا ۹ درصد افزایش می یابد.

بارداری در قاعدگی

بهتر است بدانید که شانس بارداری معجزه آسا مستلزم برخورد اسپرم نر با تخمک ماده است. تخمک با آزاد شدن از تخمدان تنها بین ۱۲ تا ۲۴ ساعت و اسپرم نیز حدود سه روز می تواند زنده بماند. چرخه معمول قاعدگی بانوان نیز ۲۸ روزه بوده و روز اول آن هنگام شروع قاعدگی است. یک خانم اغلب در حدود روز ۱۴ تخمک گذاری می کند البته در برخی ممکن است این فرآیند در روز های ۱۲ یا ۱۳ یا ۱۴ باشد.

احتمال بارداری در دوران قاعدگی

معمولا تخمک گذاری زمانی رخ می دهد که تخمدان، تخمک را برای لقاح آزاد نماید. اگر اسپرم در رحم موجود باشد شرایط بارداری مهیا خواهد بود. به طور کلی زمان تخمک گذاری بر اساس چرخه قاعدگی هر خانم متفاوت است.

برخی از خانم ها چرخه طولانی تری با حدود ۳۵ روز فاصله بین هر دو پریود دارند. سپس تخمک گذاری در حدود روز ۲۱ اتفاق می افتد. تخمک گذاری در خانم هایی که چرخه کوتاه تر و ۲۱ روزه دارند تقریبا روز ۷ ام رخ خواهد داد.

به سادگی می توان خونریزی واژن را با قاعدگی اشتباه گرفت. همچنین ممکن است هنگام تخمک گذاری که بیشتری احتمال بارداری وجود دارد خونریزی نیز داشته باشد. این اتفاق می تواند به راحتی با قاعدگی اشتباه گرفته شود.

  •  آرون گروپس

دقت داشته باشید که داشتن رابطه جنسی محافطت نشده در این زمان نیز به صورت چشمگیری احتمال بارداری را افزایش می دهد. به طور میانگین برای یک خانم چرخه تخمک گذاری بین ۲۸ تا ۳۰ روز بوده یعنی اگر در دوران قاعدگی رابطه جنسی داشته باشید احتمال تخمک گذاری تا چندین روز پس از آن وجود ندارد.

نشانه های باروری در دوران قاعدگی

البته لازم به ذکر است که فاصله یکسانی میان زمان قاعدگی و تخمک گذاری در خانم هایی که چرخه کوتاه تری دارند وجود نخواهد داشت. همچنین از دیگر موارد قابل توجه این است که اسپرم مرد می تواند تا ۷۲ ساعت پس از انزال در بدن زن زنده بماند. در اواخر دوره پریودی نیز احتمال بارداری به شده افزایش خواهد یافت.

برای دست یابی به الگوی تخمک گذاری تان می توانید تعداد روز های موجود بین دو قاعدگی یعنی از زمان شروع یک قاعدگی تا شروع قاعدگی بعدی را بشمارید. بر اساس چندین ماه می توانید الگویی را که تقریبا چرخه تخمک گذاری تان را مشخص می کند تعیین نمایید.

بررسی احتمال باروری در دوران پریودی :

توجه داشته باشید گاهی اوقات خونریزی واژینال با شروع خونریزی پریود اشتباه گرفته می شود و این مسئله در میان زنان بسیار رایج است. ممکن است در زمان تخمک گذاری خونریزی داشته باشید و آن را با قاعدگی اشتباه بگیرید. در این شرایط یک رابطه جنسی محافظت نشده ممکن است به وقوع بارداری منجر گردد.

بررسی میزان باروری در دوران قاعدگی

در اغلب زنان چرخه قاعدگی بین ۲۸ تا ۳۰ روز است با این تفاسیر بعید به نظر می آید که اگر زنی در دوران پریود رابطه جنسی داشته باشد تا چند روز بعد تخمک گذاری در بدن وی اتفاق بیافتد. با این حال نکته قابل توجه این است زنانی که چرخه قاعدگی کوتاهی دارند مدت زمان چندانی بین اتمام پریودو شروع تخمک گذاری نخواهند داشت.

در مقابل اسپرم مرد می تواند تا حدود ۷۲ ساعت در رحم زنده همچنان زنده باقی بماند. بنابراین نزدیکی در روز های آخر پریود احتمال بارداری را افزایش خواهد داد. به زبان رایج تر اگر در انتهای دوره پریود رابطه جنسی صورت بگیرد با توجه به اینکه اسپرم مرد ۳ روز یا حتی بیشتر در رحم باقی می ماند در صورت که سیکل پریودی نیز کوتاه باشد احتمال بارداری افزایش خواهد یافت.

با این شرایط می توان نتیجه گرفت که احتمال بارداری در دوران قاعدگی وجود خواهد داشت. اگرچه این احتمال خیلی زیاد نیست اما به هر حال نمی توان آن را نادیده گرفت. در هر صورت داشتن رابطه جنسی در زمان پریود به هیچ عنوان توصیه نخواهد شد.

چگونگی تخمک کذاری در پریودی

چگونگی تعیین زمان تخمک گذاری:

برای اینکه بتوانید زمان تخمک گذاری تان را حدس بزنید بایستی چندین ماه متوالی زمان دقیق اولین روز قاعدگی خود را یادداشت نمایید. پس از گذشت چندین ماه می توانید الگویی مشخص برای سیکل قاعدگی تان پیدا کنید.

اگر سیکل قاعدگی تان ۲۸ روزه باشد تخمک گذار دی روز چهاردهم رخ می دهد اما از این نکته غافل نشوید که گاهی اوقات پیش بینی زمان دقیق تخمک گذاری غیر ممکن خواهد بود زیرا ممکن است تا چهار روز قبل و بعد از نیمه سیکل نیز اتفاق بیافتد.

بهترین زمان برای بارداری پس از قاعدگی:

به صراحت می توان گفت که تنها پس از تخمک گذاری شانس بارداری وجود ندارد بلکه در هر زمان از این دوره می توانید باردار شوید با این تفاوت که شانس آن در هر بازه ای متفاوت است و اگر قصد بارداری دارید بایستی بدانید که چند روز از پریود احتمال بارداری وجود دارد یا در واقع بیشتر است و در حال کلی روز های افزایش شانس باروری در سیکل قاعدگی به شرح زیر خواهد بود:

تعیین زمان تخمک گذاری در پریودی

از پنج روز قبل از تخمک گذاری یعنی در روز نهم پس از پریود شانس بارداری برایتان ایجاد می شود. در روز نهم این شانس تنها ۰.۵ تا ۷ درصد است اما به هر میزان که به روز تخمک گذاری نزدیک می شوید این شانس افزایش خواهد یافت. به گونه ای که در روز دهم این شانس حتی تا دو برابر بیشتر شده و به ۸ الی ۱۷ درصد خواهد رسید.

توجه داشته باشید احتمال بارداری در روز ۱۱ و ۱۲ پریودی به ترتیب تا ۲۳ و ۲۹ درصد افزایش خواهد یافت. یک پیش از تخمک گذاری و خون روز تخمک گذاری این شانس به اوج رسیده و در حدود ۲۲ تا ۲۴ درصد خواهد بود.

به طور کلی به محض پایان یافتن این روز شانس باروری شما به میزان زیادی کاهش پیدا کرده و به ۱۱ درصد می رسد و دو پس از تخمک گذاری این میزان حتی به ۳ تا ۹ درصد نیز کاهش خواهد یافت. به هر میزان که از تخمک گذاری تان بگذرد شانس از بین رفتن تخمک میزان شانس باروری تان به شدت کاهش خواهد یافت.

اقدامات مهم برای کنترل بارداری در دوران قاعدگی:

چنانچه قصد بارداری دارید داشتن رابطه جنسی در دوران پریودی به شما کمکی نخواهد کرد مگر اینکه چرخه قاعدگی تان کمتر از ۲۸ روز باشد اما با این حال همیشه احتمال بارداری وجود دارد.

اقدامات مهم برای جلوگیری از بارداری

اگر قصد باردرای ندارید داشتن همیشگی رابطه جنسی محافظت شده بسیار حائز اهمیت است این امر شامل استفاده از یک نوع پیشگیری مانند پوشیدن کاندوم یا مصرف قرص های ضد بارداری خواهد بود.

چرخه های تخمک گذاری بانوان می تواند کمی متفاوت باشد بنابراین از لحاط آماری امکان بارداری در دوران قاعدگی وجود دارد. با اینکه احتمال بارداری در روز های ابتدایی قاعدگی کمتر است اما احتمال بروز آن در روز های بعد بیشتر خواهد شد.

قرص های ضد بارداری منعی در برابر ابتلا به بیماری های مقاربتی مانند سوزاک، تبخال یا کلامیدیا ندارند. برای محافظت در برابر عفونت های ناخواسته از شریک جنسی تان بخواهید حتما از کاندوم استفاده نماید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *