دسته ها
پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

مجازات تهدید پیامکی چیست؟ چطور تهدید پیامکی را پیگیری کنیم؟

 • بهجت فلاح
 • ۱ تیر ۱۴۰۳
 • ۰

تهدید، یکی از جرایم قانون حقوقی است که به دلیل ماهیت آن و ترس از انجام شدن گفته های شخص تهدیدکننده، مجازات سختی برای آن در نظر گرفته شده است. تهدید کردن همانند دیگر جرایم، دارای شرایط مخصوص به خود است که در صورت تحقق آن ها، فرد تحت پیگرد قانونی قرار می گیرد.

تهدید، خشونت و آزار در دنیای امروز دیگر فقط به شکل رو در رو نیست. آزار، مجازات و تهدید پیامکی یکی از انواع آزارهایی است که روزانه در شمار زیاد از سوی برخی از افراد شکل می گیرد. به نظر شما راه مقابله با تهدید پیامکی چیست؟ چه موقع باید تهدیدها را جدی بگیریم و از نظر قانونی پیگیر آن باشیم؟ پروسه حقوقی و مجازات تهدید پیامکی چیست؟ در این مقاله نحوه برخورد با تهدیدات پیامکی را مورد بررسی قرار داده و با مجازات تهدید پیامکی در قانون آشنا خواهیم شد.

تهدید پیامکی چیست؟

یکی از جرائم دیجیتالی که از طریق فرستادن پیامک تهدیدآمیز به افراد صورت می گیرد، تهدید پیامکی نام دارد. شخص به هر دلیلی پیامکی حاوی تهدید به انتشار تصاویر خصوصی و افشای اسرار برای اخاذی و یا تهدید به آسیب رساندن و قتل برای ایجاد ترس و وحشت برای شخص دیگری ارسال می کند. شخص قربانی می تواند به محض اینکه این نوع پیامک ها را دریافت کرد، پرونده ای برای برخورد قضایی با شخص تهدیدکننده باز کند. اما یک سوال در اینجا مطرح است که تهدید پیامکی از لحاظ قانونی چه معنایی دارد؟ آیا در قوانین جزایی به چنین جرم رسیدگی شده است و در این صورت برای شخص خطاکار چه مجازاتی لحاظ می شود؟

توجه داشته باشید هر زمان شخصی قصد و هدف خود را برای آسیب رساندن یا ترساندن به شخص دیگری به زبان بیاورد، از لحاظ قانونی مرتکب جرم شده است. تهدید انواع گوناگونی دارد و به شکل ابراز سخت یا انجام یک عمل و یا با حالت خاص نشان داده می شود. اما باید به یاد داشته باشید که تمام تهدیدها جرم نیستند، نظیر تهدید به شکایت یا پیگیری قانونی و یا تهدیدی که شخص در انجام آن از لحاظ پزشکی کاملا ناتوان باشد، به هیچ عنوان شامل تهدید مجرمانه نمی شود. تهدید پیامکی یک نوع تهدید است که شخص با فرستادن پیام متنی از طریق گوشی، شخص دیگری را به قتل، آسیب رساندن به جان و مال و نیز بردن آبرو و برملا کردن اسرار تهدید کند. در این شرایط آن فرد عملی مجرمانه انجام داده و این عمل پیگرد قانونی دارد.

مجازات تهدید پیامکی چیست؟

انواع تهدید کردن

همان طور که اشاره کردیم تهدید به معنی هشدار و ترساندن، به لحاظ قانونی به معنای اجبار کردن شخصی به ارتکاب جرم یا گرفتن مال و ترساندن شخص از آسیب جانی، مالی و حیثتی است. بنابراین از لحاظ قانونی تهدید شامل دو نوع تهدید حیثتی و تهدید نفسانی می شود:

تهدید نفسانی

این نوع تهدید به معنای ترساندن شخص جهت وارد کردن آسیب بدنی به فرد دیگر و یا خانواده و اطرافیان او است، مانند تهدید به قتل یا تهدید به شکستن دست و پا.

 • آرون گروپس

اما به طور کلی می توان گفت دو نوع شیوه عمده تهدید وجود دارد:

 • تهدید حضوری یا کلامی
 • تهدید پیامکی یا غیر حضوری

تهدید پیامکی

برخی از افراد به علت اختلافات و مشکلاتی که وجود دارد، سعی دارند که با تهدیدهای پیامکی و استفاده از کلماتی جهت ایجاد رعب و وحشت در فرد کار خود را پیش ببرند یا اینکه با این کار خود را کمی آرام کنند، اما توجه داشته باشید تهدید دیگران نوعی جرم محسوب می شود. گسترش فناوری های نوین و علم تکنولوژی موجب رواج جرائمی مانند توهین و تهدید در قالب روش های نوین شده است که تهدید پیامکی یکی از این نوع جرائم است.

مجازات تهدید پیامکی در قانون

تهدیدهای پیامکی بیشتر در موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

 1. ناهنجاری های اخلاقی جوانان و …
 2. اختلاف مالی و معاملاتی
 3. مسائل و مشکلات خانوادگی و زناشویی
 4. اختلافات معاملاتی و مالی

یکی از شایع ترین تهدیدها، جرم تهدید لفظی است. در جرم تهدید لفظی، مرتکب جرم با استفاده از برخی الفاظ، طرف مقابل را نسبت به انجام یک عمل نامشروع و بد می ترساند، که خود به طور معمول به دو روش تقسیم می شود:

گاهی اوقات فرد به طور آشکار و واضح همسر خود را تهدید می کند، به عنوان مثال به او می گوید اگر از مهریه ات گذشت نکنی تو را می کشم.

و گاهی نیز تهدید با الفاظ به شکل غیر مستقیم و اشاره ای و کنایه ای بیان می شود.

رضایت شاکی خصوصی

اگر شاکی به هر دلیلی مانند پشیمانی، برقراری صلح و دوستی دو طرف یا درک شرایط روحی نامناسب شخص تهدید کننده و … رضایت خود را اعلام کند، رسیدگی قضایی در این خصوص تمام خواهد شد.

مجازات تهدید از طریق ارسال پیامک

مواردی که تهدید پیامکی جرم محسوب نمی شود

اگر شخص تهدید کننده توانایی اجرای وعده تهدید خود را نداشته باشد، دیگر نمی توان گفت که جرم اتفاق افتاده است. به عنوان مثال اگر شخص معلول نخاعی، اقدام به تهدید پیامکی یک شخص سالم کند، تهدید او از نظر قانون مجازات تهدید پیامکی یا دیگر روش های تهدید، بلاوجه محسوب می شود.

مجازات تهدید پیامکی چیست؟

بر اساس قانون مجازات تهدید پیامکی، هر زمان شخصی، دیگری را به هر نحو تهدید به قتل یا ضررهای نفسی یا شرفی یا مالی و یا به افشاء سری نسبت به خود یا بستگان او کند، اعم از این که به این واسطه تقاضای وجه یا مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را کرده یا نکرده باشد به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم می شود.

مجازات تلفنی نیز موضوعی است که از دو طریق دادسرا به شکل شکوائیه و شرکت مخابرات می توان آن را پیگیری کرد. بر اساس ماده ۶۴۱ هر فردی که به وسیله تلفن یا دستگاه های مخابراتی مزاحمت ایجاد کند، به یک تا شش ماه حبس محکوم می شود.

اثبات این مسئله در دادگاه کمی سخت است و تنها می توان آن را نشانه ای بر حقانیت شاکی و صحت او، در کنار دیگر عوامل مانند تحقیقات محلی، استشهادیه ها، شهادت شهود و … دانست و از سوی دیگر می توان علم و یقین را نسبت به وقوع تهدید پیامکی به نوعی به دست آورد.

مجازات توهین از طریق ارسال پیامک

نکات مهم در خصوص پیگیری مجازات تهدید پیامکی

برخی نکات مهم در ارتباط با قانون مجازات تهدید پیامکی از لحاظ قانونی وجود دارد که بهتر است در خصوص آن آگاهی کافی باشید:

 • جرم تهدید جزو آن دسته جرائمی است که در دادگاه به شاکی نیز به دید تردید نگاه می شود. به همین خاطر زمانی که یک تهدید پیامکی را در قالب طرح شکایت ارائه می دهد باید ادله کافی و محکم برای اثبات آن در نظر داشته باشید.
 • جرم تهدید، با شروع شکایت از سوی شاکی به جریان می افتد، اما در ادامه با رضایت و گذشت شاکی از مجرم جنبه خصوصی جرم کاملا از بین خواهد رفت.

یکی از نکات مجازات تهدید پیامکی این است که اگر تهدید انجام شده در قالب فیلم و صدا باشد، به طور دقیق یک ادله مهم و اساسی به شمار نمی رود. در کل بهتر است بدانید که جرم تهدید پیامکی در برخی موارد با توجه به شواهدی که ارائه می شود، یک حکم و مجازات سنگین برای مجرم به وجود می آورد.

امیدواریم از مطالعه این مطلب نهایت استفاده را برده باشید. در پلییلن پیشنهاد می کنیم مقالات مجازات تهدید به مرگ، مجازات توهین و شکایت از مزاحم تلفنی را نیز مطالعه فرماییدو

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *