دسته ها
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳

نگاهی به مزایا و معایب شامپو خشک

  • کژال کوهستانیان
  • ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳
  • ۰

در دنیای امروز حفظ شکوه و زیبایی ظاهر اهمیت بسیاری دارد و در این راستا تلاش های بسیاری می شود، به همین دلیل محصولاتی با این هدف تولید می شوند، تا رضایت مصرف کنندگان را به دنبال داشته باشد. شامپوی خشک در زمره این محصولات زیبایی قرار می گیرد، اما پیش از استفاده از آن بهتر است، ابتدا اطلاعات کافی از معایب شامپو خشک داشته باشید، سپس به استفاده از آن اقدام کنید.

شامپوی خشک «dry shampoo» شامپویی می باشد، که بدون خیس کردن مو این توانایی را دارد، که چربی موها و چربی پوست را تا حد مطلوبی کاهش دهد، همچنین این محصول می تواند، علاوه بر پاکسازی مو ها موجب حالت دادن و خوشبو شدن مو نیز شود. استفاده از این محصول در مواقع ضروری که به حمام دسترسی نداشته باشید، می تواند موثر باشد، اما ابتدا نیاز است، به خوبی با مزایا و معایب شامپو خشک آشنا شوید.

در بسیاری از موارد ممکن است، زمان کمی برای شما باقی مانده باشد و یا به طور ناگهانی از سمت دیگران به جایی دعوت شوید، یا در مسافرت باشید و زمان کافی برای شستن مو های خود نداشته باشید، در چنین مواقعی احتمالا استفاده از شامپوی خشک یکی از گزینه هایی می باشد، در نظر دارید. اما استفاده از این محصول دارای مزایا و معایبی است،که بهتر است، از آن ها اطلاع داشته باشید.

تاثیرا شامپوی خشک بر مو

معایب شامپو خشک

با وجود اینکه نام این محصول شامپوی خشک می باشد، اما نمی توان آن را یک شامپوی واقعی قلمداد کرد، این محصول از ترکیب نشاسته و الکل تهیه می شود، تا در کمترین زمان سایر آلودگی ها چون عرق، چربی و سبوم مو را به خود جذب کند. بنابراین با استفاده از شامپوی خشک مو ها دیگر ظاهر چربی نخواهند داشت و در کنار آن حجیم تر و تمیز به چشم خواهند آمد.

با توجه به عملکرد فوری و نیاز نداشتن به آبکشی استفاده از آن تنها چند دقیقه از شما زمان خواهد گرفت و می تواند، در مواقع ضروری گزینه مناسبی باشد، اما از آنجایی که این محصول یک پاک کننده واقعی نیست و نمی تواند، در تمیز کردن پوست و مو مانند یک شامپوی واقعی عمل کند، استفاده همیشگی از آن توصیه نمی شود.

در نهایت می توانیم، اینطور برداشت کنیم، که این شامپو تنها می تواند، ظاهر مو را بهبود ببخشد و کمک کند، تا اینطور به نظر برسد، که چربی مو کاهش یافته است، اما در حقیقت با استفاده از شامپوی خشک تنها از محصولی دیگر روی موهایتان استفاده می کنید، که در نهایت آن هم باید شسته شود. همین موضوع می تواند، یکی از معایب شامپو خشک تلقی شود.

مکانیسم عمل

پوست سر با فولیکول های مو پوشیده شده است، فولیکول علاوه بر محافظت از ریشه مو وظیفه دیگری نیز بر عده دارد و آن وظیفه تولید ماده ای به اسم «سبوم» می باشد، در تعریف سبوم باید گفت روغن طبیعی پوست سر می باشد و کار آن کمک به نرم بودن مو ها و محافظت از پوست سر است.

  •  آرون گروپس

فعالیت در طول روز و قرار گرفتن در معرض نور خورشید و گرد و خاک موجب می شود، تا چربی، عرق و گرد و غبار در میان مو ها انباشته شود و ظاهری نامطلوبی در موی شما ایجاد کند. استفاده از شامپوی خشک راهی برای خلاص شدن، از این آلودگی ها و بخشیدن ظاهری زیبا و تمیز به مو می باشد، تا برای چند ساعت مو را در این حالت زیبا و تمیز حفظ کنید.

ترکیبات سازنده

تولید کنندگان متفاوت از مواد مختلفی برای ساخت این محصول استفاده می کنند، با این وجود یکی از رایج ترین ترکیباتی که معمولا در تمام این محصولات مشابه می باشد، در ادامه ذکر شده است.

نشاسته ذرت یا نشاسته برنج: یکی از ترکیباتی که در این نوع از محصولات مو استفاده می شود، پودر نشاسته ذرت یا نشاسته برنج می باشد. هنگامی که چربی و لیپید های سر ترشح می شوند، ظاهر مو چرب خواهد شد، استفاده از پودر سفید رنگ نشاسته ذرت یا برنج با متصل شدن به زنجیره اسید چرب سبوم و به واسطه نیرو های واندروالسی که یک نوع فعل و انفعال الکتریکی ضعیف می باشد، می تواند منجر به تجزیه و نابودی سبوم شود.

شکننده شدن مو در نتیجه استفاده از شامپوی خشک

الکل دناتوره شده: برای کمک به معلق ماندن کائولن و پودر نشاسته در شامپوی خشک از ماده ای به نام الکل دناتوره شده یا الکل مایع استفاده می شود. این نوع از الکل می تواند، بدون حل کردن این ذرات در خود، آن ها را در اسپری معلق نگه دارد، تا هنگام استفاده با ریشه و پوست سر برخورد داشته باشند، الکل نیز در تماس با پوست سر تبخیر می شود و حس خنکی به وجود می آورد. از فواید این ماده باید به پیشگیری از خارش، تسکین و از بین بردن کثیفی پوست سر اشاره کرد. هرچند وجود الکل در ترکیبات سازنده این محصول می تواند، در زمره معایب شامپو خشک قرار بگیرد.

کائولن: سیلیکات های آلومینیوم موجود در کائولن یا خاک رس نرم با پوشش دهی تار های مو و جذب چربی سطح مو موجب کاهش چربی مو و مات شدن ظاهر مو می شوند.

گاز مایع: معمولا استفاده از اسپری های شامپوی خشک نسبت به شامپو های پودری از محبوبیت بیشتری برخوردار می باشند، برای کمک به خارج شدن ترکیبات شامپو از داخل اسپری به استفاده از یک ماده پیشرانه به نام گاز مایع نیاز می باشد. گاز مایع از ترکیب گاز های ایزوبوتان، پروپان و بوتان تشکیل می شود. سایر مواد مورد استفاده می تواند ، شامل تونیک مو، سرم و ماسک مو باشد.

عوارض

هر چند استفاده کم از این محصول در مواقع ضروری بسیار کارآمد می باشد و معمولا دردساز نخواهد بود، اما در طولانی مدت می تواند، سلامت مو را تهدید کند و عوارضی با خود به همراه داشته باشد، که در ادامه به بررسی این موارد پرداخته شده است.

شکستگی بافت مو

همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، یکی از مواد سازنده این محصول الکل می باشد، در صورتی که از شامپوی خشک مو برای طولانی مدت استفاده شود، منجر به خشکی بافت کوتیکول مو می شود، همین امر موجب می شود، تا ساقه خشک مو در زمان حالت دهی به مو یا شانه زدن آن ترک خوردن تک تک الیاف مو را به دنبال داشته باشد. در آخر، این موضوع باعث در هم تنیدگی، تکه تکه شدن و شکنندگی مو می شود، که باید یکی دیگر از معایب شامپو خشک برشمرده شود.

مسدود شدن فولیکول مو

استفاده زیاد از شامپوی خشک و یا نگه داشتن آن برای طولانی مدت بر روی مو و نشستن آن باعث تجمع ترکیبات شیمیایی مضر روی پوست سر می شود. تجمع چنین موادی بر روی پوست سر می تواند، احتمال بروز خارش، التهاب و فولیکیت را افزایش دهد. در صورت استفاده مداوم از این محصول نیز ممکن است، راه را برای ابتلا به انواع بیماری های باکتریایی و قارچی در فولیکول مو هموار کند.

آگاهی از معایب شامپوی خشک

افزایش شوره

هرچند هنوز هیچ مطالعه ای وجود ندارد، که به شکل موثق و تایید شده اثبات کند، که شامپوی خشک می تواند، منجر به افزایش شوره و پوسته پوسته شدن شود، اما لازم به ذکر می باشد، که استفاده از شامپوی خشک برای طولانی مدت می تواند، باعث تجمع چربی در پوست سر برای طولانی مدت شود.

تجمع چربی نیز می تواند، یک منبع غذایی برای قارچ های پوستی مانند مالاسزیا شود و در نتیجه آن شاهد بروز شوره سر، التهاب و پوسته ریزی خواهید بود. بنابراین این موارد می تواند، در زمره معایب شامپو خشک در استفاده طولانی باشد قرار بگیرد. آشنایی با دلیل شوره سر چرب و روش های درمان آن کمک می کند، تا با نحوه از بین بردن شوره سر با راه های طبیعی و مطمئن در خانه آشنا شوید.

مزایای شامپو خشک

استفاده از شامپوی خشک احتمالا در مواردی بسیار به صرفه و کارآمد می باشد، در ادامه به بررسی فواید استفاده از این محصول اشاره شده است. تا بیشتر با این مزایا آشنا شوید.

پاکسازی فوری

یکی از بهترین مزایای این شامپو که توانسته است، محبوبیت بسیاری را به این محصول اختصاص دهد، استفاده فوری، تاثثیر آنی و پاکسازی در مو در کمترین زمان است، با کمک این محصول می توانید، در چند ثانیه بدون نیاز به آب برای چند ساعت حالت زیبا، حجیم و تمیزی در مو ایجاد کنید.

افزایش حجم

از سایر ویژگی های شامپوی خشک باید به تاثیر آن در ایجاد حالت دهی مو و حجم بخشیده به مو نیز اشاره کرد. برخی از افراد برای حالت دادن به مو های خود به جای استفاده از سشوار از شامپوی خشک استفاده می کنند. با کمک این محصول می توانید، در کمترین زمان حالت دلخواه خود را در موهایتان ایجاد کنید.

بررسی مزایای استفاده از شامپوی خشک

حفظ رطوبت و صاف نگه داشتن مو

پس آشنایی کافی با معایب شامپو خشک باید از فواید موثر آن نیز نام برد، کمک به حفظ رطوبت و صاف نگه داشتن مو یکی از این فواید می باشد. افرادی که برای صاف کردن مو خود از روش براشینگ مو استفاده کرده اند، می توانند برای مدت چند روز از شامپوی خشک جهت حفظ رطوبت و صافی مو بهره ببرند. زیرا حمام رفتن و شستن مو با آب و شامپوی معمولی ممکن است، صافی ایجاد شده در مو  را از بین ببرد.

ایجاد بوی خوب در مو

تولید کنندگان این محصول از انواع رایحه های دلپذیر برای ایجاد بوی خوب در مو و رفع بو های بد مو استفاده می کنند، تا رضایت مصرف کنندگان را جلب نمایند. استفاده از این محصول به عنوان خوشبو کننده مو نیز کاربرد دارد و این امر یکی از فواید شامپوی خشک می باشد و می تواند، بوی بد ناشی از تعریق و کثیفی مو را از بین ببرد.

حفظ رنگ مو

یکی از مواردی که برای بسیاری از خانم ها دارای اهمیت می باشد، ماندگاری طولانی مدت رنگ مو است، به همین جهت از محصولات متفاوت بسیاری برای ماندگاری بیشتر رنگ مو استفاده می کنند، یکی از این محصولات شامپوی خشک می باشد، که در حفظ رنگ مو در طولانی مدت موثر است.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *