دسته ها
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳

مجازات شلیک با اسلحه چیست؟

  • شقایق ایران دوست
  • ۲۶ فروردین ۱۴۰۳
  • ۰

در این مطلب قرار است شما را با مجازات شلیک با اسلحه و سایر سلاح ها اشنا کنیم‌و همچنین اطلاعاتی در مورد محاربه به شما بدهیم. برای دریافت اطلاعاتی بیش تر این مطلب را از دست ندهید.

مجازات اسلحه کشی بسته به نوع جرمی که فرد به آن مرتکب می شود می تواند تفاوت داشته باشد. در واقع استفاده از سلاح های گرم شکاری بر مبنای قانون مجازات اسلامی می تواند مجازات هایی بین ۶ ماه تا دو سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق را در پی داشته باشد. در ادامه شما را با مجازات شلیک با اسلحه آشنا خواهیم کرد.

   مجازات شلیک با اسلحه

مجازات شلیک با اسلحه در قانون

قانونگذار برای استفاده از اسلحه قوانین سختگیرانه ای را وضع کرده است تا با استفاده از این روش بتواند به راحتی جلوی خطرات استفاده از این وسیله را بگیرد و امنیت عمومی را نیز حفظ نماید. اسلحه کشی می تواند منجر به وقوع جرم و جنایت شود و ممکن است بر اساس میزان جنایت و جرمی که فرد مرتکب شده است مجازات متفاوتی را دریافت نماید.

در قانون مجازات اسلامی برای استفاده از اسلحه مجازات های متفاوتی پیش بینی شده است که از مهم ترین آن ها می توان به اعدام حبس و شلاق اشاره کرد و ممکن است بسیاری از افراد با این قوانین آشنایی نداشته باشند. بنابراین در ادامه اطلاعاتی بسیار مفید در مورد قوانینی که در این زمینه وجود دارد به شما عزیزان خواهیم داد.

یکی از جرم هایی که منجر به بهم خوردن امنیت عمومی می شود استفاده از اسلحه می باشد. استفاده از این وسیله بدون داشتن مجوز غیر قانونی بوده و مجازات هایی را با خودش در پی دارد. اسلحه کشی به معنای دست خوردن به سلاح و نشانه‌گیری به طرف شخص دیگری می باشد و اگر این فرد آسیب ببیند فردی که دارای اسلحه بوده است جرمی به نام محاربه داشته است و طبق قانون  و مطابق با ماده ۲۸۲ قانون مجازات اسلامی مجرم باید اعدام شود و یا حکم صلب و قطع دست راست و پای چپ و نفی بلد را بگیرد.

البته هر مدل اسلحه کشی را نمی توان جرم محاربه در نظر گرفت زیرا برای تحقق این جرم علاوه بر اینکه فرد از اسلحه استفاده می کند باید قصد مبارزه با نظام را نیز داشته باشد. بنابراین در فردی که مرتکب با انگیزه شخصی به سوی چند نفر اسلحه می کشد و کار او جنبه عمومی ندارد یا منجر به سلب امنیت عمومی نمی شود مطابق با ماده ۶۱۷ قانون تعزیرات به حبس از ۶ ماه تا دو سال و ۷۴ ضرب شلاق محکوم می شود و همچنین رسیدگی به این جرم در صلاحیت دادگاه کیفری می باشد مگر اینکه جرم محاربه بوده که در این صورت رسیدگی به آن در دادگاه انقلاب صورت می گیرد.

  •  آرون گروپس

شلیک با سلاح گرم و مجازات ان

مجازات سلاح گرم و سرد

سلاح به صورت کلی به دو دسته سرد و گرم تقسیم می شود و قانونگذار مجازات خاصی را برای استفاده از هر کدام از آن ها برای شما در نظر گرفته است حال ممکن است برای عده ای از این سوال مطرح شود که مجازات استفاده از این دو به چه صورت می باشد. به صورت کلی به موجب ماده ۶۱۷ قانون مجازات اسلامی هرکس وسیله چاقو و یا هر مدل اسلحه دیگر تظاهر به قدرت نمایی کند و یا آن را برای مزاحمت دیگران به کار ببرد بین ۶ ماه تا دو سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق دارد.

حال اگر در یک جمعی راد به صورت دسته جمعی با یکدیگر دعوا کنند و از سلاح های گرم و سرد استفاده کنند مطابق با قانون ۶۱۵ تعزیرات که بیان کرده است هرگاه عده ای با یکدیگر منازعه کرده و هر یک از شرکت کنندگان در نزاع مورد به مجازات های متفاوتی دچار می شوند و این مجازات ها شامل موارد زیر می باشد :

  • اگر دعوا منجر به قتل شود حبس یک الی سه سال دارد.
  • اگر دعوا منجر به قطع عضو شود حبس شش ماه الی سه سال دارد.
  • در صورتی ک دعوا منتهی به ضرب و شتم شده باشد حبس بین سه ماه الی یک سال دارد.

در خصوص این مدل از جرم ها درگیری ها باید جنبه فیزیکی و جسمانی داشته باشد و رفتار هایی مانند و فحاشی گروهی به گروه دیگر نمی تواند جزئی از این دسته از جرم ها باشد.

استفاده از اسلحه شکاری

سلاح گرم شکاری

استفاده از سلاح به طور کلی می تواند نظم و امنیت جامعه را به خطر بیندازد بنابراین قانونگذار سعی کرده است مجازات های سنگین برای آن وزن نماید تا بتواند جامعه را کنترل کرده و امنیت عمومی را حفظ کند استفاده از سلاح گرم شکاری نیز دارای مجازات های متفاوتی است که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

در بند الف ماده ۱ آیین نامه اجرایی قانون مجازات حمل و نگهداری اسلحه گرم و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیر مجاز وب ۱۳۹۰ سلاح گرم سلاحی است که از نیروی گاز باروت استفاده می کند یا اینکه به صورت دستی مسلح می شود و توانایی شلیک یک یا چند گلوله را به صورت تکی یا رگباری دارد یکی از این سلاح های گرم سلاح های شکاری است و اصولاً حمل و استفاده از آن جرم است مگر اینکه شخصی مجوز های لازم برای آن را دریافت کرده باشد در غیر این صورت بر اساس ماده ۶ قانون حمل و مجازات قاچاق اسلحه و مهمات حمل این اسلحه ها بین ۹۱ الی ۶ ماه حبس دارد و جزای نقدی آن از ۱۰ میلیون تا ۲۱ میلیون ریال می باشد.

اگر از این سلاح های شکاری به منظور قدرت نمایی استفاده شود مجازات بر اساس ماده ۶۱۷ قانون مجازات اسلامی تعیین می شود که در این قانون بیان شده است که هر کس به وسیله چاقو و یا هر نوع اسلحه دیگری تظاهر یا قدرت نمایی کند یا آن را وسیله مزاحمت اشخاص و یا اخاذی و تهدید قرار دهد یا با کسی گل آویز شده و در صورتی که از مصادیق محاربه نباشد به حبس بین ۶ ماه الی دو سال و ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

مجازات شلیک با اسلحه شکاری و مصدوم شدن و یا مردن آن شخص به استناد به ماده ۵۰۱ قانون مجازات اسلامی مجرم باید قصاص شده و یا دیه بدهد و رسیدگی به این موضوع در دادگاه کیفری یک می باشد.

مجازات شلیک با اسلحه در دعوا با موارد گفته شده بسیار متفاوت خواهد بود در ابتدا باید بدانید حکم افرادی که با سلاح در دعوا تیراندازی می کنند محاربه می باشد معنای محاربه در ماده ۲۷۹ قانون مجازات اسلامی آمده است که بیان می کند :

محاربه عبارت از کشیدن سلاح به قصد جان، مال یا ناموس مردم یا ارعاب آن ها است، به نحوی که موجب ناامنی در محیط گردد. هرگاه کسی با انگیزه شخصی به سوی یک یا چند شخص خاص سلاح بکشد و عمل او جنبه عمومی نداشته باشد و نیز کسی که به روی مردم سلاح بکشد، ولی در اثر ناتوانی موجب سلب امنیت نشود، محارب محسوب نمی شود.»

سلاح گرم چیست؟

حال که با مجازات شلیک با اسلحه آشنا شدید در ادامه می توانید اطلاعاتی دیگر در مورد قانون سقط جنین در ایران و شرایط عقد هبه نیز کسب کنید و اطلاعات حقوقی خودتان را افزایش دهید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *