دسته ها
پنج شنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲

آموزش نصب دسته بازی کنسول های مختلف به کامپیوتر با کابل و بلوتوث

 • حکیمه فهیمی
 • ۶ بهمن ۱۴۰۲
 • ۰

استفاده از دسته بازی لذت بسیاری از بازی ها مانند فوتبال یا بازی های شوتر را چند برابر می نماید. در این مطلب با روش نصب دسته بازی کامپیوتر آشنا می شوید.

بسیاری از کاربران کنسول های بازی تمایل دارند برخی بازی ها را روی کامپیوتر یا لپ تاپ اجرا نمایند. خبر خوب این که دیگر نیاز به خرید دسته بازی جداگانه نبوده و می توان با طی چند مرحله نصب دست بازی کامپیوتر را انجام و از اجرای بازی لذت برد.

نصب دسته بازی کامپیوتر در انواع کنسول های بازی

استفاده از دسته بازی می تواند لذت و هیجان بازی را برای بازی هایی مانند فوتبال یا بازی های شوتر چند برابر نماید. بسیاری از کاربران کنسول های بازی مانند ایکس باکس یا پی اس علاقمندند تا برخی بازی ها را روی کامپیوتر یا لپ تاپ انجام بدهند. خبر خوب این است که برای این کار به خرید دسته بازی جداگانه نیست.

به سادگی با طی چند مرحله می توان دسته بازی کامپیوتر را نصب و از انجام بازی لذت برد. بایستی قبول کرد برای برخی بازی های سرعتی و دقتی به دسته بازی نیاز است. در حقیقت موس و کیبورد آنقدر که باید هیجان بازی را منتقل نمی کنند. بازی با کامپیوتر همراه با دسته های باکیفیت به اندازه بازی با کنسول بازی هیجان انگیز می باشد.

از این رو بهتر است بعد از خرید کنترلر بازی هرچه سریعتر با روش نصب دسته بازی به کامپیوتر نیز آشنا شوید. به طور کلی امروزه استفاده از دسته بازی که یک سخت افزار ورودی و کنترلر بازی است توسط گیمرها خیلی رایج شده است. دسته بازی برای کنترل بازی به کنسول یا سیستم کامپیوتر وصل می شود و با فناوری های جدیدی که در آن به کار رفته سبب ایجاد هیجان موقع بازی می شود.

دسته های بازی به دو صورت ساده و شوک دار وجود دارند که نوک شوک دار دارای اهرم بوده و راحتتر به رایانه وصل می شود. در ادامه با روش نصب دسته بازی کامپیوتر در کنسول های بازی مختلف از طریق بلوتوث و کابل آشنا می شوید.

 • آرون گروپس
 • مبل و میز

اتصال دسته بازی ایکس باکس به کامپیوتر از طریق کابل

باید اشاره کرد هر دسته بازی با توجه به نوع پورت USB خود می تواند از طریق کابل مربوطه به کامپیوتر و دیگر سیستم ها اتصال یابد. بیشتر کنترلرهای قبل از سال ۲۰۲۰ با پورت میکرو USB و دسته های بعد از این سال با پورت تایپ سی راهی بازار شدند. برای اتصال دسته ایکس باکس به کامپیوتر از طریق کابل میکرو یو اس بی (MicroUSB) یا تایپ سی (USB Type C) تنها لازم است تا یک سر کابل را به دسته و سر دیگر را به کامپیوتر متصل سازید.

اتصال دسته بازی ایکس باکس به کامپیوتر از طریق بلوتوث

به منظور اتصال دسته ایکس باکس به رایانه با بلوتوث به نصب برنامه خاصی نیاز نبوده یا این که از فرد دیگری کمک بگیرید. با انجام چند مرحله خیلی ساده می توان کنترلر بازی را روی رایانه یا لپ تاپ کاملا مشابه روش اتصال به کنسول بازی انجام داد. مراحل زیر را طی کنید:

 • ابتدا بلوتوث سیستم را در حالت قرار داده تا بعد از روشن شدن، دسته بازی آن را پیدا کند.
 • سپس کلید راهنما یا Guide را چند ثانیه ای نگه داشته تا دسته ایکس باکس هم روشن شود.
 • در ادامه کلید Pairing Button را سه ثانیه نگه دارید.
 • بعد منتظر شوید کلید Pairing Button شروع به چشمک زدن نماید.
 • به این ترتیب دسته بازی آماده اتصال به کامپیوتر می باشد.

اتصال دسته بازی ایکس باکس سری اس به کامپیوتر

دسته بازی کنسول ایکس باکس سری اس را می توان به به دو روش اتصال با کابل و بلوتوث به کامپیوتر و کنسول بازی متصل کرد. نکته ای که در مورد استفاده از دسته بازی سری اس وجود دارد، روش روشن ماندن و دوام آن می باشد. شرکت ایکس باکس دسته های سری اس را به باتری قلمی مجهز نموده و برای استفاده از آن بایستی از شارژ دسته بازی اطمینان یافت.

اگر می خواهید از طریق کابل دسته بازی را به کنسول و کامپیوتر متصل نمایید، لازم نیست که باتری دسته شارژ داشته باشد ولی به محض قطع اتصال دسته خاموش خواهد شد. اگر می خواهید اتصال دسته از طریق بلوتوث انجام شود، شارژ باتری بسیار مهم بوده زیرا در غیر این صورت دسته سری اس عمل نمی کند.

اتصال دسته بازی ایکس باکس سری اس به کامپیوتر از طریق بلوتوث

در ایکس باکس سری اس بایستی از کلید جفت شدن یا همان Pair استفاده کنید. کلید Pair دایره کوچکی است که در کنار پورت یو اس بی در قسمت جلویی کنترلر قرار دارد.

اتصال دسته ایکس باکس سری اس به کامپیوتر از طریق کابل

در این حالت به پورت تعبیه شده روی دسته توجه نموده تا در صورت نیاز به تهیه کابل، کابل اشتباهی تهیه نکنید. اگر روی دسته پورت USB C مشاهده می کنید، خرید کابل USB Type-A به Type C نیاز بوده و در صورتی که روی دسته پورت میکرو USB تعبیه شده باید از کابل USB Type-A به میکرو USB استفاده کنید.

اتصال دسته بازی ایکس باکس ۳۶۰ به کامپیوتر

کنسول بازی ایکس باکس ۳۶۰ در دو مدل الیت و اسلیم در بازار موجود است و دسته های آن کمی با مدل سری اس، ایکس و وان از نظر طراحی و کلیدها تفاوت دارند. ولی همانند دسته های یاد شده از طریق دو روش کابل و بلوتوث به کامپیوتر اتصال می یابند.

اتصال دسته ایکس باکس ۳۶۰ به کامپیوتر از طریق کابل

در این روش کابل را متناسب با درگاه قرار گرفته روی دسته انتخاب کنید و سر USB Type-A را به کامپیوتر وصل نمایید. در ضمن سیستم عامل کامپیوتر باید ویندوز ۱۰ به بالا باشد تا سیستم بتواند به طور خودکار درایورها را نصب کرده و در کمترین زمان ممکن دسته بازی ۳۶۰ را به سیستم اتصال دهد.

اتصال دسته ایکس باکس ۳۶۰ به کامپیوتر از طریق بلوتوث

برای استفاده از روش بلوتوث می بایست یک دانگل بلوتوثی خریداری نمایید. بعد از خرید دانگل اتصال دسته ایکس باکس به کامپیوتر بایدستی آن را همانند روش های فوق به پورت USB وصل کنید و بعد از آن نرم افزار اتصال دسته ایکس باکس به کامپیوتر را نصب کنید.

پس از نصب برنامه و اجرای آن روی ویندوز، دسته بازی ایکس باکس ۳۶۰ را روشن نموده و منتظر پیام اجازه اتصال روی صفحه کامپیوتر باشید. نکته ای که در اتصال می بایست به آن دقت کنید، روشن کردن دانگل usb است. روی دانگل کلید Bind قرار دارد. بعد از زوشن کردن آن می توانید از روش اتصال بلوتوثی استفاده نمایید.

اتصال دسته ایکس باکس وان به کامپیوتر

اتصال دسته ایکس باکس وان به کامپیوتر با سه روش امکان پذیر است.

 • اتصال از طریق کابل USB : اتصال توسط کابل USB مشابه وصل کردن دسته ایکس باکس سری اس به کامپیوتر بوده و تفاوتی ندارد.
 • اتصال از طریق آداپتور Xbox Wireless : اتصال از طریق آداپتور Xbox Wireless روش جدیدی می باشد که برای استفاده از آن به خرید آداپتور وایرلس نیاز است. آداپتور Xbox Wireless وسیله ای شبیه فلش است که باید داخل درگاه USB Type A کامپیوتر قرار بگیرد. این آداپتور برای سیستم عامل ویندوز قابل استفاده است. بعد از اتصال کمی زمان برای نصب درایورها به ویندوز داده بعد کلید راهنما یا Guide را بفشارید تا دسته روشن شود. دسته همانند روش بلوتوثی به کامپیوتر اتصال می یابد.
 • اتصال از طریق بلوتوث: این روش هم مانند روش های اشاره شده در مراحل قبلی قابل انجام است.

روش اتصال دسته بازی PS4 به کامپیوتر

تمام کاربران کنسول بازی PS4 که می خواهند دسته بازی را به کامپیوتر وصل کنند برای این کار اول باید یک کابل USB خریداری نمایند سپس به دانلود و نصب نرم افزار برای ارتباط بین دو دستگاه اقدام کنند. قابل ذکر است دسته های بازی به شکل وایرلس هم قابلیت اتصال داشته که به راحتی و از طریق بلوتوث مانند روش های قبلی انجام می شود.

اتصال دسته بازی PS4 به کامپیوتر از طریق کابل

از نرم افزارهایی که امکان اتصال دسته بازی به کامپیوتر را فراهم می نمایند نرم افزار DS4Windows می باشد. کاربران بعد از دانلود و نصب برنامه باید تنظیمات آن را انجام دهند. برای این کار گزینه Appdata را انتخاب و بعد روی گزینه Install the DS4 Driver کلیک کنید.

پس از نصب برنامه به جهت اتصال دسته بازی به کامپیوتر دسته بازی PS4 را توسط کابل USB به کامپیوتر متصل نمایید. بعد از شناسایی دسته بازی توسط ویندوز و ایجاد ارتباط بین دسته بازی و رایانه امکان بازی با دسته فراهم می شود.

اتصال دسته بازی PS4 به کامپیوتر از طریق بلوتوث

امکان اتصال دسته بازی PS4 به کامپیوتر از طریق بلوتوث هم وجود دارد. برای این کار باید ابتدا بلوتوث را روشن کرده و با جستجو دسته بازی PS4 را بیابید و به آن متصل شوید. اگر هنگام جفت شدن دستگاه ها درخواستی مبنی بر وارد کردن کد امنیتی نمایش داده شد با وارد کردن ۰۰۰۰ دستگاه ها جفت می شوند.

قابل ذکر است دسته بازی PS4 به علت استفاده از بلوتوث هنگام بازی انعطاف زیادی داشته از این رو بسیار محبوب است. به این ترتیب با اجرای مراحل بالا اتصال دسته بازی PS4  به کامپیوتر قابل انجام است.

روش اتصال دسته بازی PS5 به کامپیوتر

در این جا باید اشاره کرد Dualsense اسم نسل جدید دسته های بازی پلی استیشن می باشد که برای کنسول بازی PS5 ارائه شده اند. اتصال دسته بازی PS5 به کامپیوتر از دو روش کابل و بلوتوث امکان پذیر است. اگر می خواهید از طریق کابل این کار را انجام دهید باید کابل USB-A یا USB-C را تهیه کنید.

اتصال دسته بازی PS5 به کامپیوتر از طریق بلوتوث

نخستین گام برای ایجاد ارتباط دسته PS5 به کامپیوتر از طریق بلوتوث روشن کردن بلوتوث رایانه است. بعد روی دسته بازی کلید لوگو پلی استیشن و کلید share را به طور همزمان نگه داشته تا ال ای دی اطراف پد لمسی به حالت چشمک زدن در بیاید. در ادامه می بینید که در فهرست دستگاه های موجود در نمایشگر رایانه اسم دسته بازی نمایش داده می شود.

کافی است روی اسم دستگاه کلیک تا اتصال ایجاد شود. بعد گزینه Wireless Controller را روی صفحه کامپیوتر انتخاب تا همگام سازی دسته بازی با رایانه صورت گیرد. قابل ذکر است از آنجا که اغلب دسته های بازی بر مبنای درایو XInput برای ایکس باکس ساخته شده اند کاربر برای استفاده از دسته بازی PS5 روی کامپیوتر ممکن است با محدودیت هایی روبرو شود که برای رفع آن باید از برنامه استیم استفاده کند.

با توجه به این که استیم از دسته های Dualsense 4 و کامپیوتر شخصی پشتیبانی می کند تنظیمات را برای Dualsense ساده تر می نماید. به این ترتیب باید بعد از اتصال دسته به کامپیوتر استیم را باز نموده تا حالت Big Picture راه اندازی گردد و در ادامه از قسمت تنظیمات گزینه Controller Settings را انتخاب و تیک گزینه پلی استیشن فعال شود.

بعد از ذخیره تنظیمات امکان استفاده از دسته فراهم می شود. با توجه به تصویر زیر از طریق این پنجره نحوه کارکرد کلیدهای مختلف گیم پد را می توان تغییر داد و کاربر بعد از اعمال تنظیمات و ذخیره آن می تواند همچون یک دسته استاندارد ایکس باکس را روی استیم استفاده کند.

روش روشن کردن بلوتوث کامپیوتر

برای روشن کردن بلوتوث کامپیوتر اگر دسته بازی روی حالت جفت سازی بوده ولی به سیستم وصل نمی شود مراحل زیر را انجام دهید:

 • عبارت Settings یا تنظیمات را در قسمت Search وارد و گزینه Devices را پیدا کنید.
 • بعد به صفحه Devices رفته و در قسمت راست صفحه روی Bluetooth & other devices کلیک نمایید.
 • در این جا بلوتوث بایستی روی حالت روشن یا ON باشد. اگر اینطور نیست، دایره کوچک روی صفحه را به سمت راست بکشید تا بلوتوث روشن گردد.
 • حالا گزینه Add Bluetooth or other device را انتخاب که به صفحه جدیدی با عنوان Add a Device هدایت می شوید. بعد روی Bluetooth کلیک کنید.
 • در ادامه کلید Pair قرار گرفته روی دسته را برای مدت کوتاهی فشار داده تا نماد ایکس باکس شروع به چشمک زدن کند. کلید Pair بین دکمه‌های LB و RB قرار دارد.
 • حالا بر اساس مدل دسته بازی که از آن استفاده می کنید، منتظر نمایش یکی از اسامی Xbox Wireless Controller یا Xbox Elite Wireless Controller بوده و در آخر روی نام آن کلیک کنید.
 • انتخاب گزینه Done نشانگر اتصال دسته با کامپیوتر است.

کلام پایانی

تفاوتی ندارد که از کدام مدل دسته بازی برای بازی با رایانه استفاده می کنید. زیرا هر یک از آن ها را می توان به صورت بی سیم یا با سیم به کامپیوتر متصل کرد. در این مطلب تلاش شد تا نحوه اتصال دسته بازی انواع کنسول ها آموزش داده شود. در پایان از همراهی شما متشکریم. همچنین پیشنهاد می شود در صورت تمایل برای آشنایی با بهترین بازی های رایگان استیم و راهنمای خرید کنسول بازی روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *