دسته ها
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳

آموزش ساخت شمع رنگین کمانی با دو روش مختلف

 • منصوره رمضان زاده
 • ۱۴ آبان ۱۴۰۲
 • ۰

ساخت شمع رنگین کمانی برای افرادی که به هنر شمع سازی علاقه مند هستند بسیار لذت بخش و جذاب بوده به طوری که می توانید خیلی راحت با در دسترس چند وسیله ساده مطابق با روش آموزشی مربوطه یک مدل شمع زیبا و خاص برای خود بسازید و از هنر دست خود لذت ببرید.

یکی از انواع محصولاتی که به عنوان یک وسیله تزیینی یا کاربردی مورد استفاده قرار می گیرد شمع بوده که در انواع و اقسام مختلف وجود داشته و  می توانید بر حسب نیاز و سلیقه خود به تهیه آن بپردازید. حتی می توانید در صورت تمایل داشتن با چند ابزار ساده مدل زیبایی از آن را با هنر دست خود بسازید و استفاده کنید. در همین راستا تصمیم داریم در این مطلب به آموزش ساخت شمع رنگین کمانی بپردازیم.

آموزش درست کردن شمع چند رنگ

آموزش ساخت شمع رنگین کمانی

به طور کلی می توان گفت هنر شمع سازی هنری جذاب و زیبا بوده که اغلب خانم های هنرمند به آن علاقه داشته و تمایل دارند با یادگیری آن شمع های زیبایی در منزل بسازند و حتی از این طریق کسب درآمد نمایند. شما نیز می توانید با روش های آموزشی بسیاری که در این زمینه وجود داشته به درست کردن این محصول بپردازید، به عنوان مثال ساخت شمع رنگین کمانی یکی از این موارد بوده که می توانید با صرف کمی خلاقیت و حوصله مدلی زیبا از آن را بسازید و برای کاربردهای مختلف مصرف نمایید.

تلفیق رنگ های مختلف در کنار یکدیگر جذابیت ویژه ای به شمع رنگین کمانی می بخشد و همین امر موجب شده که دوستداران هنر علاقه زیادی به درست کردن این مدل شمعع نشان دهند. شما می توانید با بهره مندی از این هنر شمع های زیبایی برای اموری همچون دیزاین منزل، کادو دادن و یا حتی فروش محصول و داشتن شغلی خانگی بسازید و لذت ببرید.

شیوه درست کردن شمع رنگین کمانی

انواع مختلفی از شمع وجود داشته که می توانید با خلاقیت و هنری که دارید آن ها را دیزاین کرده و به فروش برسانید و کسب درآمد کنید. یکی از این مدل ها شمع چند رنگ بوده که در ادامه به شرح نحوه و مراحل ساخت آن به دو روش متفاوت پرداخته ایم.

وسایل مورد احتیاج ساخت شمع چند رنگ

 • مداد شمعی اضافه و قدیمی
 • فیتیله و موم
 • فنجان دیکسی یا لیوان کاغذی
 • جاشمعی شیشه ای یا لیوان شیشه ای کوچک
 • چوب بستنی
 • چاقو
 • مایکروویو

مراحل انجام کار

نخستین گام این است که کاغذ را از روی مداد شمعی خود جدا نمایید. برای این کار می توانید از یک چاقو استفاده کرده و یا مداد شمعی را درون آب بخیسانید تا کاغذ به آسانی جدا شود.

 • آرون گروپس

مراحل درست کردن شمع رنگین کمانی

بعد از آن یک فنجان دیکسی را از موم پر کرده و حدود یک دقیقه داخل مایکرویو بگذارید. سپس آن را هم زده و در فاصله زمانی ۳۰ ثانیه مجددا داخل مایکرویو بگذارید تا موم به طور کامل ذوب گردد.

لایه ای نازک از موم را در قسمت کف هر جاشمعی ریخته و فیتیله را در قسمت مرکزی بگذارید و منتظر بمانید تا سفت شود.

شیوه ساخت شمع چند رنگ

با کمک یک مداد شمعی در هر رنگی که دوست دارید یک فنجان دیکسی را با موم پر کرده و روی آن یک مداد شمعی شکسته بگذارید. حدود دو دقیقه داخل مایکروفر و بعد در فاصله زمانی ۳۰ ثانیه ای بگذارید تا به طور کامل ذوب شود.

اجازه دهید حدود ۳۰ ثانیه یا بیشتر سرد شود و موم رنگی را درون جاشمعی بریزید. صبر کنید اولین لایه حدود ۲۰ الی ۳۰ دقیقه خشک گردد.

مراحل درست کردن شمع چند رنگ

این پروسه را تکرار نمایید و به ریختن لایه های موم رنگی در هر جاشمعی ادامه بدهید و اطمینان حاصل کنید که میان هر لایه قرار داده تا خشک شود.

طریقه ساخت شمع چند رنگ

روش دوم ساخت شمع رنگین کمانی

برای این کار و درست کردن این مدل شمع به ابزار و لوازمی که در ادامه اشاره شده احتیاج دارید.

طرز ساخت شمع چند رنگ

مواد مورد نیاز

 • پارافین جامد و کریستال
 • چسب DM5
 • اسپری تثبیت کننده یا تافت مو
 • رنگ جامد در رنگ های مختلف
 • اسید استارین برای شفاف کردن پارافین کریستال
 • نخ کتان برای ساخت نخ فیتیله
 • شیر جوش یا قهوه جوش برای آب کردن پارافین
 • قالب فلزی
 • قاشق، چنگال و چاقو بلااستفاده
 • خلال دندان

مراحل ساخت

در ابتدا بایستی کف قالب را به اندازه فیتیله سوارخ نمایید.

روش ساخت شمع رنگین کمانی

کف بسیاری از قالب ها سوراخ می باشد ولی اغلب آن ها را باید خودتان سوراخ نمایید. این سوراخ باید خیلی نازک باشد. در غیر این صورت متریال شمع از آن خارج می گردد. ظرفی که برای ریختن پارافین در نظر گرفته اید و همینطور قالب شمع را با دستمالی خوب تمیز نمایید. دقت کنید که اصلا نباید لکه یا سیاهی بر روی آن باشد.

برای قسمت فیتیله توصیه می شود از فیتیله های حاضری استفاده نمایید ولی در صورتی که دوست داشتید در خانه فیتیله را بسازید می توانید نخ ها را در سایز های ۲۰ الی ۲۵ سانتی متری برش بزنید.

آموزش ساخت شمع چند رنگ

سپس کمی پارافین کریستال را درون ظرف آب کنید. بلافاصله بعد از این که ذوب شد شعله حرارت را خاموش نمایید، در غیر این صورت پارافین تان سریع می سوزد.

مراحل ساخت شمع چند رنگ

دقت کنید که حتما برای ذوب پارافین از یک شعله پخش کن استفاده نمایید. اکنون نخ را درون پارافین قرار بدهید و حدود ۴ الی ۵ ثانیه منتظر بمانید. سپس نخ ها را بر روی یک روزنامه قرار داده تا خشک گردد.

نحوه درست کردن شمع چند رنگ

برای قرار دادن فیتیله در آغاز قالب را به خوبی چرب کرده تا بعدا شمع از آن به راحتی جدا گردد. این عمل را می توانید با دست یا یک قلمو انجام بدهید. اکنون همچون تصویر نشان داده شده فیتیله را درون قالب جفت کنید. سر فیتیله بایستی مقداری از سوراخ خارج شده باشد. در صورتی که مشاهده کردید سوراخ تان در مقایسه با فیتیله بزرگتر می باشد حتما آن را با کمک خلال دندان ببندید در غیر این صورت ترکیبات شمع از قالب خارج می شود.

طریقه درست کردن شمع رنگین کمانی

در گام بعدی دو سر میله را نیز با کش ببندید که ثابت بماند. اکنون باید برای درست کردن شمع پارافین جامد را ذوب کنید. همچون شکل نشان داده شده می توانید آن را درون شیر جوشی بریزید و و روی شعله پخش کن با حرارت بسیار کم ذوب کنید. مواظب باشید که پارافین خیلی سریع دود می کند و ذوب می شود.

شیوه ای دیگر برای ذوب کردن پارافین روش بن ماری می باشد. بدین گونه که ظرف خود را بر روی بخار کتری یا سماور در حال جوش گذاشته تا ذوب شود. در مرحله بعدی رنگ موردنظرتان را نیز به پارافین افزوده و هم بزنید. در صورتی که می خواهید از رنگتان اطمینان پیدا کنید می توانید پس از آب شدن پارافین آن را گوشه ای قرار دهید تا سرد شود.

در صورتی که رنگتان همانی بود که مدنظر داشتید پارافین را مجددا ذوب کنید و استفاده نمایید. ولی در صورتی که رنگتان کمرنگ یا پررنگ تر از رنگی بود که دوست داشتید می توانید آن را ذوب کرده و با اضافه کردن پارافین یا رنگ به رنگ دلخواهتان برسید.

نحوه درست کردن شمع رنگین کمانی

زمانی که آخرین قطعه پارافین آب شد چند لحظه منتظر بمانید تا پارافین شفاف گردد و سپس آن را به آهستگی درون قالب بریزید.

مراحل ساخت شمع رنگین کمانی

زمانی که کاملا سفت شد پارافین دوم را ذوب کرده و بر روی آن بریزید. تلفیق رنگ ها به سلیقه شخصی شما می باشد.

نحوه درست کردن شمع رنگین کمانی

شمع تان را می توانید به صورت دو رنگ یا ده رنگ بسازید. هر دفعه پارافین رنگی را درون قالب ریخته و زمانی که سفت شد پارافین بعدی را بر روی آن بیفزایید. البته برای لایه دوم به بعد زمانی که پارافین ذوب شد نزدیک به سی ثانیه منتظر بمانید تا مقداری سرد شود. چرا که امکان دارد به دلیل داغی پارافین زیرین را نیز ذوب کند.

در پایان مراحل ساخت شمع رنگین کمانی هم منتظر بمانید تا شمع تان سرد شود. سپس آن را به آهستگی از قالب با چند ضربه جدا نمایید. حتی می توانید آن را داخل یخچال یا فریزر قرار دهید تا زودتر سفت شود.

طریقه ساخت شمع چند رنگ

                آموزش ساخت شمع رنگین کمانی

از این که تا پایان این مطلب با ما همراه شدید بسیار سپاس گزاریم. همچنین می توانید برای یادگیری نحوه ساخت شمع با موم عسل و ساخت شمع با صابون بر روی لینک های داده شده کلیک کنید و از این مطالب بازدید نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *