دسته ها
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳

پرورش شقایق دریایی و نحوه تکثیر آن

  • محدثه خاکشور
  • ۳۱ مرداد ۱۴۰۲
  • ۰

شقایق دریایی یکی دیگر از موجودات آبزی و دریایی است که گونه های مختلفی داشته و البته بسیار محبوب هستند. اگر تمایل به نگهداری از آنها در آکواریوم و محل زندگی خود دارید، می توانید مطلب اختصاص داده شده به پرورش شقایق دریایی و تکثیر آن را دنبال کنید.

شقایق دریایی اسم یک گروه از موجودات دریایی شکارچی می باشد که شبیه یک کیسه کوچک بوده و توسط یک پای صفحه ای پایه ای متصل به کف دریا است. بدن او لوله ای شکل و به صفحه دهانی ختم می گردد. این موجود دریایی استخوانهای بلند سمی دارد که با تماس یافتن به جانوران آبزی زیادی خطر مرگ دارد. بیشتر شقایق های دریایی بعنوان جانورانی گوشتخوار برای انسانها خطرناک و زیان بار محسوب می شوند اما این سمی و مضر بودن مختص به برخی از آن ها می شود. در این مطلب به پرورش شقایق دریایی و نحوه تکثیر آن می پردازیم.

پرورش شقایق دریایی و نحوه تکثیر آن

البته که محیط اصلی زندگی شقایق های دریایی، دریا است؛ اما همچون سایر انواع ماهی ها در صورتی که بخواهید آن را در محل زندگی خود و دور از دریا همچونن آکواریوم پرورش دهید؛ نیاز است که یکسری شرایط را ایجاد کنید؛ که این شرایط بسته به نوع هر یک از آنها متفاوت می باشد، در این مطلب به چگونگی پرورش شقایق دریایی و تکثیر آن می پردازیم.

پرورش شقایق دریایی در آکواریوم

آب

برای پرورش و نگهداری شقایق دریایی در خوب ترین شرایط، خاصیت شیمیایی اش تثبیت شود. یعنی پیش از وارد شدن شقایق به آکواریوم اول لازم است چرخه نیتروژنی در آب ایجاد گردد، و اغلب لازم است دستکم ۱ ماه پس از آن منتظر ماند تا شرایط آکواریوم به طور مناسب برقرار شود. لازم است آب را پیش از وارد شدن شقایق از نظر اندازه نیترات (۰ بودن و نسبی بودن چگالی)، میزان شوری (PH 8/2-8/4،۹۲۶/۱-۹۲۴/۱) دما (۲۴ – ۲۷ درجه سانتیگراد) تست کنید. معمولا شقایق ها به خاطر مناسب نبودن شرایط ثابت آکواریوم، تغییرها و نوسان های دمایی، تغییرهای شوری آب و PH صورت می گیرد.

نور

تمامی شقایق های اقیانوس آرام از دسته بی مهره های آبهای مناطق کم عمق محسوب می شوند، تمامی آنها جهت ادامه زندگی نیازمند نور می باشند، بعضی از انواع آن به خصوص چهار رنگ.E می توانند در زیر نور فلورسنت هم به زندگی ادامه دهند، ولی آن ها از جمله ی مستثنی ها می باشند، تمامی این گونه ها در زیر نور مانند هالید زنده می مانند اما برای بعضی باید نور خیلی زیادی تامین کنید.

جریان آب

شقایق های دریایی از جریان غیرمستقیم آب با فشار بالا خوششان می آید، این شقایق ها اکسیژن پیرامون خود را نفس می کشند و اینکه با آب تامین غذا کرده و آلودگی ها را از پیرامون خویش دور می گردند. اگر جریان وجود نداشته باشد، شقایق ها آغاز به حرکت می نمایند تا وقتی که محیطی مناسبتر با جریان شدیدتر آب پیدا کنند. بعضی از گونه ها نیاز بالایی به جریان شدید آب دارند و جهت پیدا کردن این شرایط خیلی فعال هستند.

  •  آرون گروپس

آموزش پرورش شقایق دریایی و نحوه تکثیر آن

مکان مناسب و نحوه حرکت دادن

خیلی از شقایق ها علاقه مند به زندگی بر روی سطح شن و ماسه هستند، با وجودی که سایر شقایق ها زندگی در صخره های مرجانی را ترجیح می دهند. قبل از آن که شقایق در آب قرار بگیرد، باید محیط زندگی آن را انتخاب و فراهم سازید. امکان دارد برای پیدا کردن یک محیط بهتر شقایق ها حرکت نمایند، چون شقایق براساس علاقه خویش رفتار می نماید.

و اما نحوه حرکت دادن شقایق یک کار سخت می باشد، چون پاهای او به وسیله ها، صخره های مرجانی، سنگها و … محکم می چسبد. و با توجه به اینکه اغلب شقایق ها در پی یافتن یک شکاف هستند تا در آن مخفی گردند، معمولا جابه جایی و انتقال شقایق بی اینکه آسیب جدیدی مانند جدا شدن پا صورت بگیرد، میسر نیست. در بعضی شرایط نیز جابه جایی و یا حرکت صخره مرجانی موجب حرکت شقایق می گردد. در صورتی که شقایق به شیشه آکواریوم بچسبد، لازم است محتاطانه با استفاده از وسیله ای تیز و یا ناخن که در زیر پایه شقایق قرار می گیرد، آن را از دیواره جدا کنید. اگر اینکه به شقایق نمی توانید دست پیدا کنید، شرایط آکواریوم را با روش هایی مانند کم کردن جریان آب، کم کردن و یا زیاد کردن اندازه نور و … را تغییر دهید و در نتیجه شقایق را حرکت دهید.

غذا

شقایق های دریایی تنوع غذایی ا می پسندند، شقایق ها قادر به هضم اندازه بسیاری غذا هستند ولی بهتر است مقدار کم و در طول دفعات بیشتر تغذیه آنها انجام شود. از غذاهای دریایی منجمد و تازه، میگو، کریل، اسکالوپ، مرجان و … برای این منظور بهره ببرید.

چگونگی غذا دادن به شقایق ها

شقایق سالم با حرص و ولع بالایی غذا را می خورد، به ای معنی که هرچیزی که با شاخک هایش برخورد کند، را می بلعد. اگر می خواهید به شقایق ها غذا بدهید، همین که غذا را به شاخک های آن ها نزدیک نمایید، کفایت می کند. اگر در آکواریوم شما میگو، خرچنگ و .. نیز حضور دارد، بهتر است یک دلقک ماهی را هم در آن قرار دهید تا شقایق ها را از شر آن ها حفظ نماید و اینکه در طول شب نور تامین کنید تا ماهی های دیگر به شقایق ها نزدیک نگردند.

تکثیر مصنوعی شقایق های دریایی

شقایق ها به طور طبیعی در دریا تکثیر شده و پرورش پیدا می کنند، اما اگر قصد دارید آنها را به محیط زندگی خود آورده و از آن نگهداری کنید لازم است با چگونگی تکثیر و پرورش آنها آشنایی داشته باشید. در بالاتر نحوه پرورش آن ها را توضیح دادیم، در ادامه نحوه تکثیر آن را نیز شرح می دهیم.

به کمک شوک غذایی و شیمیایی

برای این منظور باید شرایط آب به شکلی باشد که از نظر زیستی جهت شقایق ها مناسب باشد، به طوری که همه شرایط فیزیکی و شیمیایی آب استاندارد و علاوه بر آن مقدار تغذیه آن ها زیادتر از حد استاندارد باشد. به این معنی که شقایق ها لازم است به طور روزانه غذا داده شوند و پس از نگهداری برای ۳ هفته – ۱ ماه با در نظر گرفتن شکل ظاهری شقایق ها شرایط غذا و آب را به طور کامل متغیر سازید تا به شقایق ها شوک بدهید. مدت این شوک اغلب ۲ هفته است که در طی این مدت باید تغذیه آنها به طور کامل توقف یابد و شرایطی مانند نور، دما و بعضی از شرایط شیمیایی تغییر داده می شود تا این شوک موجب تحریک و در نتیجه تکثیر شقایق ها شود و اغلب هر یک از شقایق ها به ۲ بخش تقسیم می شوند که هر کدام از آن یک شقایق بوده و به این ترتیب تکثیر صورت می گیرد. اگر بعد از دو هفته مدت شوک تکثیر نشدند، باید این روش را دوباره تکرار کنید و یا از سایر روش ها بهره ببرید.

به کمک دو نیم کردن

در این روش که به دلیل بالا بودن ریسک و احتیاج داشتن به مهارت و تجربه زیاد برای تکثیر کردن، یک شیوه عادی محسوب نمی شود. برای این منظور در این روش شقایق را به ۲ نیم تقسیم کرده و جدا نمایید. بعد هر یک از آن ها را درون محلول ضدعفونی کننده بگذارید. بعد از انجام این کار باید شقایق های جدا گردیده را برای یک مدت درون ظرفی مجزا قرار دهید تا مواد سمی و ترشح گردیده شقایق ها موجب آلوده شدن آب نگردد. در صورتی که همه مرحله ها به خوبی پیش برود، در زیر ۱ هفته هر کدام از قطعات جدا شده تبدیل به شقایقی سالم و کامل می گردند.

به کمک رشد کامل و تکامل یافتن

این روش نسبت به روش های قبلی ریسک پذیری کمتری دارد، اما زمان بیشتری را برای تکثیر نیاز دارد که یکی از مضرات آن محسوب می شود. برای این منظور شقایق ها را از نظر وضعیت آب و نیز تغذیه به بهترین شکل رسیدگی می کنید و حتی بیشتر از حالت استاندارد با زیاد کردن تعداد وعده های غذایی موجب تکامل شقایق و کامل شدن رشد شقایق می شوید که بعدا آغاز به تکثیر می کند. یکی دیگر از مزیت های این شیوه عدم آلودگی ناشی از تکثیر برخلاف روش های قبلی می باشد.

پرورش شقایق دریایی در آکواریوم

در این مطلب شما عزیزان را با نحوه پرورش شقایق دریایی و تکثیر آن آشنا کردیم، امیدواریماز مطالعه آن نهایت استفاده را برده باشید. در صورت تمایل برای آشنایی با پرورش حلزون می توانید به لینک مراجعه کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *