دسته ها
پنج شنبه ۶ مهر ۱۴۰۲

نکات استفاده از هارد اکسترنال برای حفظ ایمنی و افزایش طول عمر هارد

  • حکیمه فهیمی
  • ۱۱ خرداد ۱۴۰۲
  • ۰

یکی از مهمترین دغدغه های افرادی که از هارد اکسترنال استفاده می کنند این است که چه مواردی را رعایت نموده تا عمر مفید آن بیشتر باشد. از این رو این مطلب به نکات استفاده از هارد اکسترنال و نگهداری آن اشاره می کند.

امروزه بیشتر کاربران برای جابجایی اطلاعات شان از هارد اکسترنال استفاده می کنند. این ابزار بسیار آسیب پذیر بوده و اگر از آن به درستی استفاده نشود ممکن است اطلاعات از بین برود. بنابراین با ادامه مطلب همراه ما باشید تا با نکات استفاده از هارد اکسترنال آشنا شده و طول عمر این محصول را افزایش دهید.

آشنایی با نکات استفاده از هارد اکسترنال

اگر هارد درایوها را در طول چند سال اخیر مورد بررسی قرار دهیم شاهد تغییرات متعددی در آن هستیم که البته به سود ما می باشند. رایج ترین و ساده ترین روش برای افزایش طول عمر هر رایانه ای که دارای حافظه کمی است، نصب یک هارد اکسترنال یا اینترنال می باشد.

برای افزایش فضای ذخیره سازی هارد دیسک در سیستم کافی است هارد اکسترنال یا خارجی را به آن متصل نمایید. این هارد وظیفه دارد برنامه ها و فایل ها را ذخیره نموده و به عنوان حافظه دوم برای رایانه عمل می کند. برای اضافه کردن ویدیو، عکس های دیجیتال، موسیقی و مستندات متنی مهم تان نیز به یک هارد با فضای کافی احتیاج دارید.

با افزایش قیمت هارد اکسترنال نگهداری و استفاده صحیح از این ابزار یکی از مهمترین دغدغه های کاربران می باشد. آسیب دیدن این نوع هارد سبب می شود هزینه زیادی برای تعمیر یا خرید مجدد آن بپردازید. اگر شما هم هارد اکسترنال دارید و می خواهید با نکات استفاده و نگهداری آن آشنا شوید با ادامه مطلب همراه ما باشید.

بکارگیری تجهیزات استاندارد

امروزه بیشتر کاربران برای جابجایی اطلاعات از هارد اکسترنال کمک می گیرند. این کالا آسیب پذیر بوده و در صورتی که از آن به درستی استفاده نشود ممکن است اطلاعات خود را از دست دهید. یکی از نکات در استفاده درست از هارد اکسترنال استفاده از تجهیزات سالم برای اتصال می باشد.

  •  مبل و میز
  •  آرون گروپس

پورت های ارتباطی که بعضا در جلوی کیس رایانه قرار دارد، حاوی نوساناتی هستند که ممکن است در طولانی مدت موجب آسیب های جبران ناپذیر برای هارد اکسترنال شوند. ترجیحا از پورت های یو اس بی که روی مادربورد تعبیه شده کمک بگیرید. موضوع دیگر استفاده از کابل رابط استاندارد برای اتصال هارد اکسترنال به رایانه یا لپ تاپ است.

موقع اتصال هارد اکسترنال اول کابل را به پورت یو اس بی متصل نموده بعد آن را به هارد دیسک وصل کنید. زیرا هنگام متصل کردن کابل ممکن است نوساناتی ایجاد شود که برای هارد مضر است. هارد دیسک در ابتدای آغاز به کار و استارت اولیه به ولتاژ ثابت و بدون نوسان نیاز دارد و در صورت بروز نوسان ممکن است هارد دیسک به بدسکتوری دچار گردد.

جلوگیری از تکان و لرزش هارد

از دیگر نکات استفاده از هارد اکسترنال این است که هنگام اتصال کابل، دقت کنید هارد دیسک دچار لرزش و تکان نشود. به علت فاصله نزدیکی که هد هارد با سیلندر دارد، ممکن است با کوچکترین لرزش و تکان آن، به هم برخورد نموده و سبب خسارات زیادی برای هارد گردد.

در نتیجه هنگام اتصال کابل و ضمنا هنگام جابجایی اطلاعات در هارد دیسک به هیچ عنوان هارد اکسترنال را تکان ندهید. نکته دیگر در مورد قطع هارد اکسترنال از دستگاه است، هنگامی که کار شما با هارد اکسترنال به اتمام رسید باید با استفاده از خروج مطمئن، ارتباط هارد را با دستگاه مدنظر قطع نمایید.

بکارگیری دیسک دیفرگمنتر

یکی از نکات دیگر در جهت استفاده هر چه مطلوب تر هارد اکسترنال، یکپارچه سازی اطلاعات داخل هارد توسط نرم افزار دیسک دفرگمنتر موجود در ویندوز می باشد. این کار سبب ارتقای راندمان کلی هارد اکسترنال و سرعت بخشیدن به جابجایی اطلاعات و دسترسی به آن ها خواهد شد.

به طور کلی دیفرگ نمودن یعنی یکپارچه سازی. این کار سبب شده هارد اکسترنال بهینه شده در نتیجه عملکرد و عمر هارد نیز بهینه گردد. با دیفرگ نمودن اطلاعات و یکپارچه سازی آن ها به نوعی عملکرد هارد اکسترنال بهبود می یابد. اگر اطلاعات روی هارد به طور پراکنده ذخیره شوند هد هارد مسافت طولانی را برای خواندن اطلاعات از روی دیسک باید طی کند. این کار عمر هارد را کاهش و استهلاک هد را افزایش می دهد.

عدم اتصال هارد به برخی دستگاه ها

باید بدانید اتصال هارد اکسترنال به دستگاه های مختلف ممکن است به آن صدمه بزند. قابل ذکر است برخی سیستم های رایانه  ای مشکلاتی از نظر سخت افزاری یا نرم افزاری دارند که می تواند به هارد دیسک آسیب بزند. پیش از اتصال هارد اکسترنال به سیستم های رایانه ای مختلف از سلامت دستگاه ابتدا اطمینان حاصل کنید.

از مواردی که می تواند در این زمینه به هارد آسیب بزند خراب بودن پورت یو اس بی، وجود ویروس در سیستم و … می باشند. همچنین از دیگر دستگاه هایی که با اتصال هارد به آن آسیب می بیند تلویزیون و گیرنده دیجیتال می باشد. این آسیب ها به علت مطمئن نبودن پورت یو اس بی این دستگاه ها است.

درگاه این دستگاه ها برای اتصال هارد به آن طراحی نشده و اطمینان کافی از نظر تنظیم ولتاژ و نوسانات برقی وجود ندارد. از آنجا که هارد اکسترنال یک وسیله حساس است ممکن است حتی نوسانات برقی و عدم تنظیم ولتاژ هم در طولانی مدت آسیب جدی به دستگاه وارد نماید.

برای این کار بهتر است از فلش مموری استفاده کرده زیرا این قطعه ها نسبت به هارد حساسیت کمتری دارند. و حتی الامکان هارد اکسترنال را فقط به رایانه یا لپ تاپ متصل نمایید و برای ارتباط با کنسول بازی یا تلویزیون همانطور که اشاره شد از فلش مموری و سایر تجهیزات ذخیره سازی اطلاعات بهره بگیرید.

بکاپ اطلاعات

هارد اکسترنال و در مجموع هارد دیسک ها، ابزار صد درصد قابل اعتمادی برای ذخیره دائمی اطلاعات نبوده از این رو اگر اطلاعات مهمی دارید و می خواهید آن ها را نگهداری کنید حتما از این اطلاعات چند جا ذخیره و نسخه پشتیبان تهیه کنید که با مشکل روبرو نشوید. در ضمن تا هنگامی که هارد اکسترنال در کیف مخصوص خود نگهداری می شود، احتمال آسیب آن خیلی پایین تر از حد معمول است.

پیشگیری از ضربه به هارد

اگر با ساختار هارد کمی آشنایی داشته باشد، اهمیت این موضوع را در نحوه استفاده هارد اکسترنال متوجه می شوید. عملکرد این ابزار به این شکل است که بعد از اتصال به رایانه یا هر وسیله دیگر با سرعت ۵۴۰۰ دور در دقیقه آغاز به چرخش می کند. بعد از آن بخش هد خارج می شود و با فاصله ۵۰ میکرونی از صفحه هارد واقع می شود.

این فاصله ۵۰ میکرونی باریکتر از یک تار مو است. اکنون تصور کنید هنگامی که هارد در حال کار کردن است به آن ضربه ای وارد گردد یا با تکان دادن آن حین کار به هر علتی این فاصله از بین برود، این موضوع سبب می شود خسارات جبران ناپذیری به هارد وارد شود. دقت کنید موقع استفاده از هارد اکسترنال به هیچ وجه آن را تکان نداده و جابجا نکنید.

هنگامی که هارد نیز متصل نیست باید مراقب باشید به آن ضربه ای وارد نشود. از آنجا که هارد قطعه مکانیکی حساسی است ممکن است در اثر ضربه عملکرد آن تحت تاثیر قرار گرفته و خراب شود.

پیشگیری از گرم شدن بیش از حد هارد

یکی از نکات مهم دیگر در استفاده از هارد اکستنرال این است که خنک نگه داشته شود. پیشگیری از گرمای بیش از حد هارد تا آنجا اهمیت داشته که اکثر شرکت های بزرگ برای خنک کاری از سیستم های خنک کننده مایع بهره می گیرند. از این رو اگر می خواهید سلامت هارد شما حفظ شود حتما از گرم شدن آن پیشگیری کنید.

<

روش درست جدا کردن یو اس بی

جدا سازی یو اس بی هم در استفاده و نگهداری هارد اکسترنال اهمیت دارد. برخی هارد اکسترنال را شبیه فلش مموری یا هارد اس اس دی از سیستم جدا می نمایند. این کار به علت ساختار مکانیکی این قطعه حساس اشتباه است. جداسازی ناگهانی هارد اکسترنال می تواند خسارت بسیاری به هارد وارد نماید.

توصیه می شود موقع جدا کردن هارد اول آن را اجکت نموده بعد از دستگاه خارج کنید. این کار سبب شده هارد و اطلاعات داخلش آسیب پیدا نکنند.

میزان ذخیره سازی هارد

سعی کنید فضای هارد اکسترنال را با فایل های اضافی پر نکرده زیرا فایل های اضافی و پر شدن فضای ذخیره سازی موجب آسیب جدی به هارد می شود. اگر نیاز داشته که برخی اطلاعات را روی هارد نگهداری نمایید بهتر است آنها را کاهش حجم بدهید. به کمک ابزار فشرده سازی می توانید حجم اطلاعات را کاهش دهید.

همچنین پیشنهاد می شود در صورت تمایل برای آشنایی با افزایش سرعت هارد و نشانه های خرابی هارد روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *