دسته ها
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

روشن نشدن چراغ های خودرو چه دلیلی دارد؟

 • حکیمه فهیمی
 • ۷ فروردین ۱۴۰۲
 • ۰

روشن نشدن چراغ های خودرو یکی از مشکلاتی است که ممکن است برای بسیاری از صاحبان ماشین روی دهد. در این مطلب به بررسی علت این موضوع می پردازیم.

یکی از مشکلاتی که ممکن است هر صاحب خودرویی با آن روبرو شود، روشن نشدن چراغ های خودرو می باشد. در ادامه قصد داریم به بررسی علت این موضوع پرداخته و راهکارهایی جهت افزایش طول عمر چراغ خودرو بیان نماییم.

بررسی علل روشن نشدن چراغ های خودرو

روشن نشدن چراغ های خودرو یکی از مشکلاتی است که ممکن است برای بسیاری از صاحبان خودرو روی دهد. به ویژه افرادی که صاحب خودروهای قدیمی و مدل پایین هستند. چراغ ماشین نقش مهمی در ایمنی سرنشینان خودرو دارد. هنگامی که در شب با چراغ خاموش رانندگی کنید، رانندگان دیگر نمی توانند خودرو شما را دیده و این موضوع بسیار خطرناک می باشد.

علل بسیاری در روشن نشدن چراغ های خودرو تاثیر دارند. از این رو نمی توان این مشکل را به یک علت مربوط دانست. عیب یابی دقیق علت عدم روشن شدن چراغ ماشین نقش مهمی در رفع سریع مشکل و کاهش هزینه تعمیر یا تعویض چراغ یا قطعات معیوب خودرو دارد.

عیب یابی بخش های برقی خودرو کار فنی و پیچیده ای می باشد از این رو بایستی توسط تعمیرکار مجرب صورت گیرد. با این حال می توان با بررسی برخی موارد متوجه شد مشکل از کجا بوده و نوع خرابی مشخص شود. در ادامه مطلب به بررسی رایج ترین علل روشن نشدن چراغ خودرو می پردازیم.

۱. سوختن لامپ

سوختن لامپ رایج ترین علت عدم روشن نشدن چراغ های جلو یا عقب خودرو می باشد. سیم پیچ داخل لامپ تنگستنی است. این سیم پیچ در اثر حرارت زیاد به نقطه ذوب نزدیک شده و اگر در این وضعیت ولتاژ برق به صورت ناگهانی تغییر یابد، درجه حرارت سیم پیچ بالاتر رفته و در نتیجه ذوب و پاره می شود.

 • آرون گروپس

این موضوع سبب خاموش شدن ناگهانی لامپ یا اصطلاحا سوختن آن می شود. هر چه لامپ ماشین باکیفیت تر باشد، مقاومت بیشتری در مقابل سوختن دارد.

۲. نصب لامپ اشتباهی

موقع تعویض چراغ های خودرو به یاد داشته باشید که همواره از یک نوع لامپ برای خودرو بهره بگیرید. نصب لامپ اشتباهی موجب روشن نشدن چراغ های جلو یا عقب ماشین می شود. قدرت مصرفی لامپ جدیدی که می خواهید روی خودرو نصب کنید بایستی مطابق دفترچه راهنمای ماشین و بر اساس استاندارد کارخانه سازنده با آمپر و ولتاژ درج شده روی دینام و باتری خودرو هماهنگی داشته باشد.

در صورتی که هنوز لامپ قدیمی روی خودرو نصب دارید، لامپ جدید را بر اساس شماره کالای قدیمی خریداری نمایید. چراغ های جلو خودرو در بعضی مدل ها دو کانتکت و در بعضی دیگر تک کانتکت می باشد. چراغ جلو دو کانتکت به صورت همزمان دو رشته نور بالا و پایین دارد.

ولی چراغ جلو تک کانتکت فقط برای نور بالا یا نور پایین مورد استفاده قرار می گیرد. موقع تعویض لامپ چراغ های جلو خودرو به این نکته دقت کنید.

۳. کاهش قدرت باتری

چراغ های خودرو برای روشن شدن به جریان الکتریکی نیاز دارند. باتری ماشین جریان الکتریکی مورد نیاز چراغ های خودرو را تامین می کند. به این ترتیب اگر قدرت باتری کاهش یافته یا اصطلاحا ضعیف شده باشد ممکن است چراغ خودرو روشن نشود یا نور آن کم باشد.

۴. سوختن فیوزها

سوختن فیوزهای چراغ جلو یا عقب هم می تواند یک علت عدم روشن شدن چراغ های ماشین باشد. بروز اتصالی در مدارها، خرابی دینام، افزودن تجهیزات غیر استاندارد به خودرو می تواند سبب سوختن فیوزها شود. برای اطمینان از این که فیوز سوخته می توانید از چراغ تست یا مولتی متر کمک بگیرید. در صورتی که فیوز سالم باشد مقاومت میان دو سر آن تقریبا نزدیک صفر است.

۵. نقص سوییچ کنترل

سوییچ کنترل نقش مهمی در روشن شدن چراغ های جلو و پشت خودرو دارد. در حقیقت این قطعه فرمان روشن شدن چراغ های ماشین را صادر می نماید. از این رو هر نوع نقص و اختلال در عملکرد این قطعه سبب اختلال در عملکرد چراغ های اتومبیل می شود.

سوئیچ کنترل نقش اساسی در روشن شدن چراغ های جلو و عقب اتومبیل دارد. در واقع، سوئیچ کنترل فرمان روشن شدن چراغ های اتومبیل را صادر می کند. بنابراین، اختلال در عملکرد این قطعه باعث اختلال در عملکرد چراغ های خودرو می شود.

۶. خرابی سوکت

یک علت دیگر عدم روشن شدن چراغ خودرو  خرابی سوکت گزارش شده است. عواملی همچون خوردگی، رطوبت یا اتصال ضعیف سیم ها می تواند موجب خرابی سوکت گردند. بررسی منظم سوکت نقش مهمی در طول عمر چراغ های خودرو داشته و بهترین زمان این کار موقع تعویض لامپ خودرو است.

سوکت خراب دارای پین شکسته یا خمیده است. همچنین رنگ آن به سفید، قهوه ای یا آبی تغییر یافته است. اگر روی سوکت آثار خوردگی دیده شد می توان توسط یک برس سیمی wd-40 آن را تمیز کرد.

۷. خراب شدن سنسور چراغ های پارک

در خودروهای مدرن خراب شدن سنسور چراغ های پارک می تواند سبب از کار افتادن و عدم روشن شدن چراغ های خودرو گردد. این سنسورها چراغ های پارک اتومبیل را به طور اتومات موقع شب روشن و در روز خاموش می نمایند.

۸. تماس با بخش شیشه ای لامپ موقع تعویض

شاید عجیب به نظر برسد ولی لمس و تماس با بخش های شیشه ای لامپ چراغ خودرو موقع تعویض می تواند سبب سوختن لامپ و در نتیجه عدم روشن شدن چراغ های جلو یا عقب ماشین شود. چربی روی انگشتان دست سبب شده حرارت در یک نقطه حباب شیشه ای متمرکز شود و لامپ سریعتر خراب گردد.

از این رو موقع تعویض لامپ ها ، تا حد ممکن از تماس دست با بخش های شیشه ای لامپ خودداری شود.

۹. نقص در مدار سیم کشی

نقص در سیم کشی یا فرسوده شدن سیستم برق از علل دیگر عدم روشن شدن چراغ های خودرو می باشد. معمولا در ماشین های قدیمی و مدل پایین به علت خوردگی بسیار، فرسودگی در بخشی از سیم کشی موتور ماشین زیاد مشاهده می شود. این امر سبب از کار افتادن چراغ های جلو یا پشت ماشین می شود.

راهکارهای افزایش طول عمر چراغ خودرو

برای افزایش طول عمر چراغ های خودرو و جلوگیری از خراب شدن آن ها باید یک سری اقدامات را انجام دهید. از جمله این راهکارها عبارت است از:

 • استفاده از لامپ های با برند معتبر
 • عدم روشن کردن چراغ های خودرو بی دلیل
 • عدم چراغ زدن های بی مورد در طی روز
 • عدم تغییر حالت مداوم نور بالا به پایین چراغ ها و بالعکس در رانندگی شب

 • عدم روشن گذاشتن چراغ های ماشین بیشتر از ۵ ساعت هنگام رانندگی شب
 • تست دوره ای عملکرد کل چراغ های جلو، عقب و ترمز
 • در صورت سوختن یکی از چراغ های جلو خودرو هنگام تعویض هر دو را همزمان تعویض کنید. زیرا با سوختن یک چراغ میزان جریان برق روی لامپ دیگر بیشتر شده و احتمال این که چراغ دیگر هم مدتی بعد بسوزد، هست. به این ترتیب از آن جا که تعویض لامپ چراغ های جلوی ماشین کار دشواری نبوده بهتر است هر دو لامپ را با هم تعویض نمایید.

سخن پایانی

چراغ های خودرو امینت سرنشینان را هنگام رانندگی شب فراهم می کنند. عدم روشن شدن هر یک از چراغ های اتومبیل ممکن است خطرات جدی را به همراه آورد. همانطور که در مطلب اشاره شد خرابی باتری، سوختن فیوز، نقص در سیم کشی و … می توانند از علل روشن نشدن چراغ اتومبیل باشند.

در صورت بروز این مشکل بهتر است خودرو را به نزدیک ترین تعمیرگاه مورد اعتماد انتقال داده تا به طور تخصصی عیب یابی شود. همچنین اگر علاقمند هستید تا با علت روشن نشدن چراغ چک و دیگر و عیب یابی آن آشنا شوید روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *