دسته ها
سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱

روش های تسکین درد میان دو کتف

 • حکیمه فهیمی
 • ۲ بهمن ۱۴۰۱
 • ۰

یکی از علل شایع درد میان دو کتف، کشیدگی عضلات است. این وضعیت با درد خفیف یا شدید همراه بوده و به درمان نیاز دارد. در این مطلب با علل درد میان دو کتف و نحوه درمان آن آشنا می شوید.

درد میان دو کتف ممکن است سردرگم کننده باشد زیرا به علل مختلفی از جمله وضعیت نامناسب بدن هنگام خواب یا محل کار روی می دهد. در این مطلب به علل بروز این درد و نحوه درمان آن می پردازیم.

شایع ترین علل درد میان دو کتف و نحوه درمان

گاهی وضعیت نامناسب بدن، آسیب دیدگی یا بروز مشکلاتی در ستون فقرات می تواند منجر به درد میان دو کتف گردد. یکی از علت های شایع بروز این مشکل ، کشیدگی عضلات گزارش شده است. اگر درد ایجاد شده بین دو کتف خفیف باشد، به کمک ورزش های کششی و داروهای مسکن می توان آن را درمان کرد ولی در صورت شدید بودن باید به پزشک مراجعه شود.

در صورت آشنایی با آناتومی کتف باید بدانید درد این ناحیه ممکن است یک علامت عارضه ای مهم مانند ایست قلبی، سرطان ریه، یا وضعیت نامناسب بدن هنگام خواب یا محل کار و … باشد. به هر روی ممکن است درد میان دو کتف کمی سردرگم کننده باشد که باید بررسی های لازم صورت گیرد تا تشخیص واقعی انجام شود.

درد میان دو کتف همانند درد ساق پا و … وضعیت نامطلوبی را به وجود آورده و به درمان نیاز است. این درد به نحوی است که ممکن است حتی در انجام برخی از فعالیت های خاص نظیر چرخاندن سر یا بالا آوردن دست برای برداشتن چیزی بیشتر هم بشود. به طور کلی درد سبب اختلال در زندگی روزمره می شود.

در صورتی که از درد بین دو کتف رنج می برید باید بدانید که روش های درمانی مختلفی برای بهبود آن وجود دارد. با این وجود درمان درد با توجه به علت بروز آن مشخص می شود. اگر مایلید تا بدانید روش های تسکین دهنده درد بین دو کتف چیست؟ با ادامه مطلب همراه ما باشید تا هم از شایع ترین علل بروز این درد و هم نحوه درمان آن آگاهی یابید.

 • قاصدک 24
 • بلیط کیش

شایع ترین علل درد میان دو کتف چیست؟

همانطور که اشاره شد علل مختلفی برای بروز درد و ناراحتی ناحیه میان دو کتف وجود دارد . برخی مواقع به علت آسیب دیدگی یا استفاده بیش از حد از این ناحیه روی می دهد. این اختلال به طور معمول هنگام شروع فعالیت جسمانی یا به تدریج در طول آن بروز می یابد. در این وضعیت، بین دو کتف درد ایجاد می شود که ممکن است به دیگر نقاط بدن از جمله گردن، ستون فقرات و شانه منتشر شود. در ادامه به برخی از شایع ترین علل بروز این درد اشاره می شود.

۱. برخی حرکات اشتباه ورزشی

انجام برخی حرکات اشتباه و عدم ایمنی در ورزش، می تواند به قسمت فوقانی کمر که کتف ها را در بر می گیرد، آسیب وارد کند. به طور مثال پرتاب توپ از بالا، بلند کردن وزنه، بعضی حرکات شنا و … منجر به فشار به عضلات بین دو کتف می گردد. تکرار این حرکات به تدریج می تواند علت اصلی کشیدگی عضلات این ناحیه باشد.

علائم کشیدگی عضله شامل احساس ضعف، تورم و گرفتگی عضلات کتف می باشد. در صورت بروز درد خفیف می توان با کمپرس یخ و استراحت به عضلات بین دو کتف، آن را بهبود بخشید که معمولا طی دو هفته درد التیام می یابد. همچنین داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی نیز درد و تورم را کاهش می دهند. ضمنا باید از فعالیت هایی که عضلات کمر را تحت فشار می گذارند، اجتناب کرد.

۲. بروز گره در عضله

شایع ترین دلیل درد بین دو کتف وجود گره یا گرفتگی در عضلات گزارش شده است. در این وضعیت نقاط اطراف عضله موقع لمس سفت به نظر می رسد. این شرایط منجر به بروز درد شده و ممکن است به علت انجام دادن فعالیت جسمانی بدون گرم کردن بدن روی دهد. به طور مثال حرکات پرتابی سبب ایجاد نقطه حساس یا گره درون عضله می شود.

این اختلال ممکن است به علت درد ناحیه گردن و شانه بروز یابد. این گره ها سبب محدودیت توانایی عملکردی فرد می شوند و بر زندگی روزمره تاثیر منفی می گذارند به نحوی که فرد نمی تواند دست خود را حرکت داده تا وسیله ای را بردارد یا چرخاندن بالاتنه برایش دشوار می شود. خوشبختانه این وضعیت به کمک روش های درمانی از جمله آزاد سازی میوفاسیال قابل درمان است.

۳. وارد شدن آسیب به عضله کتف

همانطور که اشاره شد کشیدگی عضله کتف یکی از علل شایع درد آن است. این وضعیت می تواند به دلیل استفاده زیاد یا تحت فشار قرار گرفتن بازوها یا قسمت بالای کمر بروز یابد. در صورت خوابیدن روی یک تخت جدید، یا تست یک وضعیت خواب جدید، یا حتی شروع یک برنامه ورزشی جدید ممکن است عضله شما دچار کشیدگی شود.

وضعیت نامناسب بدنی نیز در این مشکل نقش دارد. وقتی فرد به سمت جلو خم می شود فشار زیادی به عضلات کمرش وارد می شود که در نتیجه منجر به درد دو کتف می شود.

۴. آرتروز گردن

آرتروز گردن سبب بروز درد موضعی گردن و درد کتف ناشی از گرفتگی عضلات گردد. به عبارتی تنگی کانال نخاعی، تحت فشار واقع شدن عصب ستون فقرات گردنی ناشی از آرتروز و دیسک گردن و مشکلات مربوط به دیسک میان مهره های ستون فقرات می تواند درد را به ناحیه کتف ها منتشر کند.

۵. آرتروز ستون فقرات صدری

ستون فقرات سینه که به آن ستون فقرات صدری اطلاق می شود بخشی از ستون فقرات بوده که بین دو کتف واقع شده است. آرتروز ستون فقرات صدری می تواند سبب بروز درد دو کتف گردد و فرد دچار درد انتشار دهنده یا گرفتگی عضلات بشود. در این شرایط حرکات کششی و تقویتی می تواند به تسکین درد کمک نماید.

۶. سندرم شانه یخ زده

سندرم شانه یخ زده یا پارگی روتاتور کاف می تواند منجر به درد اطراف دو کتف گردد. اگر فرد جدیدا به آسیب دیدگی شانه مبتلا شده باشد ممکن است علت بروز درد کتف آسیب دیدگی این ناحیه باشد.

۷. شکستن استخوان کتف

در هنگام آسیب دیدگی و شکستن استخوان کتف درد شدیدی ایجاد می شود. این عارضه به علت وارد شدن مستقیم ضربه مانند تصادف خودرویی روی می دهد که به درمان سریع پزشکی نیاز است. همچنین پوکی استخوان نیز ریسک شکستگی استخوان کتف را بالا می برد. در این وضعیت حجم بافت استخوان کاسته شده و استخوان شکننده می شود به طوری که با کوچکترین آسیب دیدگی دچار شکستگی می شود.

۸. بلند کردن جسمی سنگین

پیشتر نیز اشاره شد که حمل یا بلند کردن اجسام سنگین قسمت فوقانی کمر یا بین دو کتف را تحت فشار می گذارد. که کشیده شدن عضلات و در نتیجه درد این ناحیه را به دنبال دارد. از این رو برای برداشتن و بلند کردن هر جسم سنگینی به نکات ایمنی دقت کنید.

۹. بیماری اسکولیوز

بیماری اسکولیوز سبب انحنای غیر طبیعی ستون فقرات می گردد. در این شرایط شانه یا باسن فرد ممکن است ناهموار دیده شود یا یک شانه به سمت بیرون قرار گیرد. این بیماری برخی مواقع بدون علائم است. ولی برخی از بیماران درد کمر و کتف ناشی از آن را تجربه می کنند. برخی تمرینات ورزشی به تقویت عضلات بین دو کتف و شانه ها کمک کرده در نتیجه فشار و درد عضلانی را می کاهند.

۱۰. ملتهب شدن عصب کتف

این التهاب در اثر بلند کردن اجسام سنگین یا حمل جسمی سنگین روی شانه مانند کوله پشتی یا عفونت بروز می یابد. در این وضعیت درد وسیعی در ناحیه کتف را تجربه می کنید و عملکرد عضله کاهش می یابد. این موضوع ممکن است به مشکلی جدی تبدیل شده و به ناحیه کمر نیز متمایل گردد.

۱۱. مشکلات قلبی یا ریوی

درد بین دو کتف ممکن است علامت ابتلا به مشکلات قلبی یا ریوی باشد. چرا که در این وضعیت درد بین دو کتف هم احساس می شود. اگر علائم دیگری مانند تنگی نفس، درد قفسه سینه و سرگیجه وجود داشت بایستی سریعا به پزشک مراجعه شود.ضمنا درد قفسه سینه ناشی از مشکلات قلبی یا آنژین صدری می توانند علاوه بر درد بین دو کتف، سبب درد در فک و گردن هم بشود. غالبا درد در پشت، بین دو کتف و فک به مشکلات قلبی مرتبط است.

۱۲. وضعیت قرار گیری بدن

طرز نشستن یا ایستادن می تواند علت اصلی درد بین دو کتف باشد. برخی از حالت ها و وضعیت های بدن که می تواند به عضلات بین دو کتف فشار بیاورد عبارت است از:

 • مدت طولانی پشت میز نشسته باشید.
 • روی صندلی نامناسبی نشسته باشید.
 • موقع نشستن پا را روی پا بیندازید.
 • برای مدت زیاد به طرف لپ تاپ خم شده باشید.

این وضعیت ها می توانند به درد بین دو کتف منجر گردند. در این شرایط انجام حرکات کششی آهسته می تواند درد را تسکین دهد. شانه را به جلو و عقب چرخانده تا سفتی عضله کمتر شود. یک تمرین دیگر این است که دست های خود را از پشت گرفته و به آرامی به طرف پایین بکشید.

البته دراز کشیدن طولانی مدت در وضعیت نادرست نیز می تواند به آسیب ستون فقرات و درد بین دو کتف منجر گردد. قوز کردن می تواند حجم ریه را محدود نماید. به این معنی که فرد اکسیژن کمی دریافت کرده و دچار تنگی نفس می شود. این وضعیت بدنی سبب بروز درد بین دو کتف گردد.

روش های تسکین و درمان درد بین دو کتف

در بیشتر موارد بروز درد بین دو کتف می توانید از روش های زیر برای تسکین و بهبود درد کمک گرفته تا به فعالیت روزمره بازگردید.

۱. استراحت

اگر درد بین دو کتف به دلیل یک فعالیت جسمانی شدید ایجاد شده بهتر است مدت کوتاهی به بدن اجازه استراحت بدهید. حداقل یک تا دو روز از انجام فعالیت هایی که سبب بروز درد می شوند، خودداری کرده و به بدن اجازه ترمیم بدهید. بخصوص در مواردی که درد به علت استفاده زیاد از بدن ایجاد شده باشد.

باید بدانید بدن در فرایند ترمیم خود خیلی توانمند بوده تنها به شرطی که زمان داشته تا بتواند دوران بهبودش را سپری کند. به طور مثال در اثر فعالیت جسمانی سنگین بدن نیاز دارد تا پارگیهای احتمالی کوچک عضله را ترمیم نماید. به این ترتیب بعد از جند روز بدن آماده فعالیت است ولی نباید آن را تحت فشار و وزن قرار دهید. بهتر است به آرامی به فعالیت روزانه خود باز گردید و به تدریج فعالیت جسمی خود را بیشتر نمایید.

۲. کمپرس سرد

استفاده از کمپرس سرد می تواند به تسکین درد ایجاد شده در کتف کمک کند. به این ترتیب مقداری یخ را داخل کیسه پلاستیکی ریخته و آن را درون حوله ای قرار دهید و روی ناحیه دردناک بدن بگذارید. صبر کنید ۱۵-۲۰ دقیقه این کمپرس روی ناحیه مدنظر باقی مانده و بعد کمپرس را بردارید.

کمپرس سرد سبب کاهش گردش خون در ناحیه آسیب دیده شده که به کاهش التهاب و تورم و در نتیجه تسکین درد منجر می شود. همچنین برخی از کمپرس گرم کمک می گیرند. می توانید هر دو روش را تست کنید تا ببینید کدام گزینه مناسب شما است. در صورت بروز گرفتگی عضله معمولا کمپرس گرم توصیه می شود زیرا جریان خون را در ناحیه صدمه دیده افزایش داده و بهبود گرفتگی عضله را موجب می شود.

۳. ماساژ کتف

ماساژ کتف را می توانید به کمک یک عدد رول فومی یا توپ ماساژ انجام دهید. به این صورت که توپ یا رول فومی را زیر کتف قرار داده و آرام حرکت دهید. بعد از مشخص کردن نقاط حساس کتف به شکل حرکات چرخشی و جهتی کتف را ماساژ بدهید.

۴. استفاده از داروهای مسکن

استفاده از داروهای مسکن می تواند به کاهش درد و التهاب بین دو کتف کمک کند. در این راستا انواع قرص مسکن از جمله آسپرین، ناپروکسن، ایبوپروفن، پاراسیتامول و … کمک کننده است. ضمنا بیشتر از دو هفته از این داروها استفاده نشود زیرا عوارض جانبی مانند مشکلات گوارشی را به همراه دارد.

۵. ورزش درمانی

در اکثر اختلالات و بیماری ها اجرای حرکات ورزشی خاص می تواند سبب تسکین درد گردد. ورزش سبب تقویت ناحیه آسیب دیده شده و اجرای حرکات کششی سبب رفع گرفتگی عضلات می گردد. از جمله حرکات ورزشی مناسب برای بهبود درد کتف می توان به حرکت کشش دست ها از پشت، کشش ماری و کشش x,w اشاره کرد.

این تمرین ها کمک می کنند تا درد بین دو کتف و تنگی نفس ایجاد شده کاهش و بهبود یابد. زیرا ناحیه قفسه سینه نیز تحت کشش واقع می شود.

در اتمام چنانچه علاقمند به اطلاع از روش های درمان کمر درد و درمان خانگی درد ساق پا دارید می توانید به این مطالب مراجعه کنید.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *