دسته ها
چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲

اساسی ترین توقعات در ازدواج کدامند؟

  • سعیده ستاری
  • ۷ بهمن ۱۴۰۱
  • ۰

از توقعات ازدواج می توان به کشف چیز های دشوار از یکدیگر، معشوق بودن، بهبود رابطه زناشویی، تغییر رابطه زناشویی و غیره اشاره کرد. امیدوارم از این مطلب لذت برده باشید.

حدوداً تمامی ما از تک تک لحظات خود توقع نتیجه داریم. به عنوان مثال وقتی سوئیچ را در ماشین می چرخانید توقع داریم ماشین روشن شود و وقتی این اتفاق‌ها رخ نمی دهد که او را دچار ناامیدی می شویم این مورد درباره روابطمان هم صدق می کند. ما در این مطلب درباره توقعات ازدواج صحبت می کنیم.

معرفی توقعات در ازدواج

بیان توقعات ازدواج

برای بیشتر ما انتظارات مردم از نامزدی یا همسرمان تفاوت دارد. در حقیقت این فرهان تا اندازه‌ای مهم می‌شوند که اگر برآورده نشوند باعث خاتمه یافتن آن رابطه یا ازدواج می شود.

 توقعات ما از تجربیات دوران کودکی مان و رابطه‌ای که تاثیر زیادی بر ما داشته است، والدین و خانواده، سرچشمه می گیرد اگر در خانه‌ای بزرگ شده باشید که تنها با یکی از والدین زندگی می کرده اید امکان دارد توقعات و انتظارات بسیار کم و محدودی از طرف مقابل پیدا کنید. یا احتمالاً همه فانتزی کودکانه ای داشتید که پدر یا مادر چگونه است و اکنون انتظاراتتان از شخص مقابل به صورت غیر واقع بینانه ای افزایش پیدا می‌کند.

حتی اگر در خانواده ای با هر دو والدین بزرگ شده باشد امکان دارد که طبقات و انتظاراتی داشته باشید که خودتان از آن اطلاعی نداشته باشید. به عنوان مثال مردی که در خانواده بزرگ شده باشد که پدر خانواده تمام روز کار می کرده به و در کارهای خانه به مادر کمک نمی کرده است امکان دارد توقع داشته باش که وقتی به خانه می آید از او پذیرایی شد و خودش هیچ کمکی در کارهای خانه نکند. ولی اگر همسرش در خانواده‌ای بزرگ شده باشه که هردو والدین شاغل بوده اند و پدر خانواده نقش فعالی در کارهای خانه داشته باشد از همسرش هم همین توقع را خواهد داشت. اگر این تفاوت‌ها برای هر دو طرف هایی که دارم خیلی اهمیت داشته باشد و هیچ کدام از طرفین حاضر نیستند کوتاه بیایند این رابطه نابود می شود.

نمونه دیگر از پرورش یافتن متفاوت را می توان در حیطه مسائل مالی متوجه شویم و مشاهده کنیم. فرض کنید شما در خانه‌ای بزرگ شده باشد که به دلیل پایین بودن درآمد خانواده از همان سنین کودکی یاد گرفته اید که قدر هر یک ریال خود را بدانید ولی همسرتان در خانواده طبقه بالا متولد شده است که پول در آن اصلا اهمیتی ندارد عادت های خیلی زیادی دارد برای موفق شدن در این رابطه باید بین دو طرف به مصالحه ای صورت گیرد.

  •  قاصدک 24
  •  مبل و میز

معرفی انتظارات در ازدواج

احتمالا شما هم بر سر خیلی از این گونه مسائل پیش پا افتاده هر روز باهم جر و بحث و درگیری دارید موضوع این اختلافات هر چیزی که باشد این احتمال وجود دارد که علت اصلی آن فرق در توقعات شما دو نفر باشد. شما برای حل این مسائل چه کاری انجام می دهید؟ البته رفتن به دادگاه برای طلاق را فراموش کنید. به جای اینکه دائما با هم دعوا کنید برای چند ساعت یا حتی چند روز عقب کشید و کمی فکر کنید زمانی که اعصاب هر دوی شما آرام تر شد اولین سوالی که باید از همسر خود بپرسید این است که انتظار تو چیست به این توقع از کجا می آید خیلی خوب است که همین سوال را از خودتان بپرسید این احتمال وجود دارد که از نظر هر دوی شما به دوران کودکی خود یا روابط قبلی تان برگردد. زوج هایی که با پیشینه خانواده یکسان در کنار هم قرار می گیرند می توانند در مورد انتظاراتشان با یکدیگر صحبت کنند چیزی که برای شما واضح و نرمال است امکان دارد موجب تعجب طرف مقابل تان شود و بالعکس.

انتظاراتی که رابطه ازدواج را تقویت کرده واقع‌بین و امیدواری است داشتن توقع در ازدواج و رابطه زناشویی هیچ ایرادی ندارد ولی به شرطی که همسر شما نیز همان توقعات را داشته باشد و آن توقعات واقع بینانه باشند.

اگر انتظار دارید که رابطه شما همیشه شاد باشد و همینطور باقی بماند و در آن تمام احتیاج های جسمی عاطفی و فکری شما برآورده شود باید این را بدانید که ناامید می شوید. ولی اگر توقع دارید که به دیگران تعهد داشته باشید عاشق یکدیگر بمانید و با هم پیشرفت و رشد کنید و وقتی سختی های زندگی از راه می‌رسند تلاش کنید که از آنها با هم گذر کنید می‌توان امیدوار بود که برای همیشه زندگی شاد و خوبی در پیش دارید. در ادامه بعضی از توقعات اساسی ازدواج را برای شما بیان می کنیم:

بیان توقعات در ازدواج

۱. توقع معشوق بودن

یکی از توقعات ازدواج توقع معشوق بودن است. برای داشتن رابطه ای موفق باید آگاه باشید که همسر شما همیشه عاشق شما می باشد ولی مهمتر از آن این است که بدانید شما معشوق همسرتان هستید. معشوقه کسی بودن فقط حس عاطفی نیست بلکه فرآیندی فعال می باشد. زمانی که می دانید معشوق همسر خود هستید، باور دارید که اون همیشه به مصلحت شما فکر می‌کند و اگر کل کل می کند به دلیل این است که به فکر شما می باشد. توقع معشوق بودن نشانه خود باوری و اعتماد به نفس شما می باشد، در نتیجه کمتر احتمال دارد نسبت به همسر خود تردید داشته باشید یا او را به چالش بکشید و در رابطه زناشویی خود بیشتر احساس امنیت می کنید.

۲. توقع بهبود رابطه زناشویی

بر اساس نظر سکس تراپ ایرانی وقتی توقع داشته باشید رابطه شما بهبود پیدا کند انگیزه شما بیشتر می شود و مشاهده می کنید که هر کاری که از دستمان برمی‌آید، انجام می دهید تا این رابطه کارهای خود را به دست بیاورد و در رابطه بهتر گام های هر چند کوچکی را بر می دارید و همچنین به جای جنبه‌های منفی و نقاط ضعف جنبه‌های مثبت همسر و نقاط قوت رابطه خود تمرکز می‌کنید.

بیان انتظارات در ازدواج

۳. توقع تغییر رابطه زناشویی

طبق مطالعات ازدواج موفق رابطه زناشویی چیزی ثابت نیست و همواره در حال رشد و تکامل می باشد. برخی مواقع رابطه شما خوب به نظر می‌رسد و منبع آرامش ولی برخی مواقع وحشتناک است و نمی دانید که چه کاری انجام دهید. این جزر و مد در رابطه زناشویی کاملا نرمال است. پذیرش سختی در کنار آسان درسی ارزشمند می باشد و کیفیت رابطه زناشویی نیز تغییر پیدا می کند. هر اندازه که بیشتر از رابطه شما بگذرد بیشتر تمایل دارید که با دوستان خود وقت بگذرانید و کارهایی را که به تنهایی انجام دهید و این به معنی این نیست که تغییرات به وجود آمده را قبول کنید و همراه با آن حرکت کنید و در سوی حفظ رابطه خود سعی و تلاش کنید و این کار را با یادگیری توانایی های زناشویی امکان پذیر خواهد بود.

۴. توقع کشف چیزهایی درباره خود

بر اساس نظر و مشاوران مرکز مشاوره تهرانی عادت کردن به یک رابطه صمیمی زناشویی مانند زندگی با آینه در مقابل تان است هر کاری که انجام می دهید چه خوب و چه بد به خودتان برمی گردد زمانی که به کسی نزدیک می شه چیزهای بیشتری درباره خود کشف می کنید که شاید ترجیح می دادید برخی از آنها را هیچ موقع کشف نکنید شاید متوجه شوید که دمدمی مزاج هستید و یا سنگدل و سخت گیر هستید، وقتی که تنها هستید این ضعف‌ها امکان دارد تا اندازه  زیادی مخفی بمانند ولی در رابطه زناشویی همه آنها خود را نشان می‌دهند آگاه شدن از چنین مواردی به شما کمک می کند تا حد امکان خودتان را تغییر بدهید و در سوی حفظ رابطه خود تلاش کنید و سوی بعضی از موارد هستند که غیر قابل تغییر است و در این صورت در جستجوی راه هایی برای قبول کردن و کنار آمدن و متعادل کردن آنها بیابید.

توضیح در مورد توقعات در ازدواج

۵. توقع کشف چیزهای سخت از یکدیگر

تحقیقات در زمینه خانواده خوب به نشان دهنده این است که بیشتر رابطه ها مانند داستان های رمانتیک آغاز می‌شود و هر دو طرف فکر می‌کنند که فردا رویاهای خود را پیدا کردند اما پس از مدتی با حقیقت رو در رو نمی شوند و مجبور می شوند باور کنند که همسرشان کامل و بی‌نقص نیست. با گذشت زمان امکان دارد جنبه‌های از شخصیت و رفتار همسرتان را کشف کنید که آنها را دوست ندارید و این امکان دارد که تأثیر مستقیمی بر رابطه شما بگذارد ولی حتماً شما نیز چیزهایی دارید که همسرتان آنها را نیز دوست ندارد و این واقعیت آن نیز آشکار خواهد شد. در دنیای واقعی باعث می شود شما عیب و نقص ها و گذشته های ناراحت کننده را قبول کنید و آماده باشید باز هم یکدیگر را به اندازه سابق دوست بدارید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *