دسته ها
چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱

نحوه تشخیص و روش درمان شیار ناخن

 • شقایق ایران دوست
 • ۲۶ دی ۱۴۰۱
 • ۰

در این مطلب قرار است شما را با درمان شیار ناخن آشنا کنیم و اطلاعاتی بسیار خوب در مورد این بیماری به شما بدهیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه همراه ما باشید.

ناخن ها معمولاً از کراتین که یک نوع درشت مولکول در پوست و مو می باشد ساخته می شوند و به عنوان پنجره ای از سلامت بدن نمایان خواهند شد. در واقع بسیاری از بیماری ها را می توان از روی مشکلات ناخن ها تشخیص داد در ادامه قرار است شما را با درمان شیار ناخن و علل ایجاد شدن آن آشنا نماییم.

درمان شیار ناخن

شیوه های درمان شیار ناخن

بیماری های سیستمی که بدن و رشد طبیعی ناخن ها و رنگ آن ها تاثیر می گذارند از این نوع بسیاری از پزشکان برای تشخیص بیماری ابتدا ناخن های شما را چک می کنند که دچار تغییراتی شده اند.

ناخن های طبیعی و سالم صاف به نظر می رسند و رنگ مداد و ثابتی دارند اما زمانی که شما دچار افزایش سن می شوید ناخن هایتان ناهنجاری های خاصی را پیدا کند و شکل غیر طبیعی داشته باشد بنابراین می توان گفت که ظاهر ناخن ها خبر از بسیاری از بیماری ها می دهد.

ناهنجاری هایی که روی ناخن ها ایجاد می شود می تواند ناشی از آسیب دیدگی در انگشتان دست و پا باشد و یا حتی عفونت ها نیز می تواند ناهنجاری هایی را روی ناخن ها ایجاد نماید البته بسیاری از افرادی که از داروهای شیمی درمانی نیز استفاده می کنند ممکن است دچار شیار روی ناخن ها شده و یا ناخن هایشان دارای شکل خاصی شود.

نحوه عملکرد ناخن ها

ناخن ها در بدن دارای کارایی خاصی می باشند که در ادامه آن ها را برای شما بررسی می کنیم و اطلاعاتی بسیار خوب در این زمینه به شما خواهیم داد.

 • قاصدک 24
 • بلیط کیش
 • ناخن ها قادر به افزایش حس لامسه و لمس کردن در انتهای عصب انگشتان دست و پا را دارند.
 • ناخن ها یک صفحاتی محافظ از خرد شدن یا آسیب دیدن در انگشتان دست ایجاد می کنند.
 • ناخن ها در انجام کارهای روزمره به انسان کمک می کنند.
 • ناخن های زیبایی ظاهری زیادی به دست و پا می بخشند.

شیار های عمودی در ناخن نشانه چیست؟

انواع شیارهای ناخن

افرادی هستند که برای شیارهایی که روی ناخن هایشان ایجاد می شود به متخصصین پوست و مو مراجعه می کنند به صورت کلی این شیارها یا طولی هستند یا افقی می باشد که هر کدام از آن ها به دلایل بسیار متفاوتی بروز می نماید و در ادامه اطلاعاتی بسیار مفید در این زمینه شما خواهیم داد.

خطوط عمودی

رایج ترین شکل برجستگی در ناخن خطوط عمومی می باشد و حدود ۲۰ درصد از بزرگسالان معمولاً به این نوع مشکل دچار می شود بنابراین می توان گفت اولین دلیل ایجاد این مشکل افزایش سن است. البته جذب افزایش سن دلیل های دیگری برای ایجاد این شیارها در ناخن وجود دارد که در ادامه آن ها را برای تان مورد بررسی قرار می دهیم.

 • اگر برجستگی های روی ناخن بدون هیچ آسیب دیدگی وجود داشته باشد و شکل و رنگ ناخن هایتان تغییر کند ممکن است ناشی از قارچ ناخن باشد بنابراین باید آن را پیگیری نمایید.
 • همانطور که می دانید ناخن ها از سلول های زنده پوست ساخته می شوند بنابراین یک بیماری پوستی مانند اگزما می تواند شیار های خاصی روی ناخن ها ایجاد نماید.
 • از دیگر عوامل ایجاد این نوع شیارها در ناخن می تواند خشکی پوست باشد که همراه با آسیب های دیگر می شود.
 • کمبود مواد معدنی و مغذی در بدن می تواند شیارهای عمودی روی ناخن ایجاد نماید. بنابراین زمانی که پروتئین، اسید فولیک، کلسیم، روی و ویتامین A در بدن کم باشد چنین نشانه هایی روی ناخن هایتان مشاهده می کنید.
 • در بسیاری از موارد ممکن است مشکلات جدی تری منجر به ایجاد شیار عمودی ناخن ها شود که از این مشکلات می توان به کم خونی آرتریت روماتوئید و یا مشکلات قلبی و عروقی اشاره کرد که باید آن ها را سریعاً پیگیری نماید.
 • مانیکور کردن و لاک زدن به صورت منظم می تواند ناخن ها را در معرض آسیب های شدید قرار دهد زیرا مواد شیمیایی موجود در آن ها منجر به بروز مشکلات ناخن و آسیب های سطح آن می شود و شیارهای عمودی روی ناخن را ایجاد می نماید.

از بین بردن شیار ناخن ها

شیارهای افقی ناخن

قبل از درمان شیار ناخن باید ابتدا از علل به وجود آمدن آن مطلع باشید تا بتوانید با رفع کردن مشکل در بدن خود این مشکل در ناخن ها را نیز درمان نمایید. در ادامه علل ایجاد شیار های افقی روی ناخن ها را برای شما بررسی می کنیم.

 • به صورت کلی برجستگی ها و شیارهای افقی روی ناخن ها به طور معمول می تواند نشان دهنده مشکلات جدی در سلامت عمومی فرد باشد از این رو باید این مشکلات را جدی گرفته و سعی کنید از طریق پزشک به دنبال راهی برای درمان مشکلات بدن خود باشید.
 • خطوط افقی روی ناخن می تواند نشانه یک بیماری پوستی مانند اگزما و پسوریازیس یا عقربک مزمن باشد از این رو بوس و نوک انگشتان خود را باید از نظر علائم قرمزی و بثورات پوستی بررسی کنید و اگر با مورد مشکوکی رو به رو شدید حتما با پزشک مشورت نمایید.
 • مشکلات تیروئید کم کار بودن یا پرکار بودن آن می تواند بر هورمون های رشد ناخن پوست و مو تاثیرات زیادی داشته باشد از این رو ممکن است در اثر مشکل در تیروئید دچار شیار های افقی روی ناخن ها شوید.
 • سری از اختلالات گوارشی مانند سوء هاضمه نیز وجود دارد که می تواند منجر به ایجاد این خطوط ناخن ها شود در واقع در این اختلالات مواد مغذی جذب بدن نمی شود و ناخن ها برای رشد مواد لازم را دریافت نمی کنند و از مهم ترین این بیماری را می توان به بیماری کرون، بیماری سلیاک و  کولیت زخمی اشاره نمود.
 • در نظر داشته باشید که اگر روی هر ۲۰ انگشت شما به صورت همزمان خطوط افقی و شیاری ایجاد شده باشد ممکن است یکی از بیماری هایی مانند ذات الریه، اوریون، سفلیس، مشکلات قلبی، مشکلات کبدی و کلیوی دچار شده باشید از این رو باید تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرید.
 • اگر به همراه شیارهای افقی در روی ناخن هایتان متوجه لکه های قهوه ای نیز شدید ممکن است به التهاب درون شامه قلب و یا بیماری ملانوما مبتلا شده باشید. البته ورود ضربه های ناگهانی برای ناخن می تواند این لکه ها را ایجاد نماید ولی اگر مطمئن هستید که این لکه ها بدون هیچ ضربه ای به وجود آمده اند باید از نظر بیماری های نام برده شده مورد بررسی قرار بگیرید.

انواع شیار ناخن

تشخیص و درمان

خطوط و شیارهای روی ناخن معمولا به همراه سایر علائم و نشانه های بیماری عمومی فرد ظاهر می شود و هرچه فرد زودتر به پزشک مراجعه نماید زمان طلایی درمان را از دست نداده و ممکن است سریع تر و با هزینه کم تری درمان شود. زمانی که فرد به پزشک مراجعه می کند متخصص سوالاتی در مورد علائم و مدت زمانی که این نشانه ها را مشاهده کرده است از فرد می پرسد. احتمالاً از فرد  نمونه هایی مانند نمونه خون یا ادرار برای انجام آزمایش های مورد نظر گرفته می شود.

معمولا درمان مشکلات ناخن به همراه درمان بیماری ها و درمان مشکلات عمومی بدن انجام می شود از این رو شناخت علل ایجاد این مشکل امری ضروری در درمان می باشد.

به عنوان مثال اگر خطوط روی ناخن به دلیل بیماری دیابت ایجاد شده باشد هر چقدر فرد بتواند بیماری خود را کنترل نماید ممکن است این خطوط کم تر در ناخن های او مشاهده شود.

اگر مشکلات پوستی منجر به ایجاد این شیارها شده باشند استفاده از پمادهای موضعی می تواند در درمان مشکلات ناخن بسیار موثر باشد و همراه با درمان این مشکل شیار ناخن های فرد نیز درمان خواهد شد.

در برخی از مواقع پایین بودن مواد معدنی و ویتامین های بدن می تواند منجر به ایجاد این شیارها شده باشد که اگر بتوانید تغذیه درستی داشته باشید و رژیم غذایی خود را تغییر دهید می توانید به راحتی این مشکل را از بین ببرید و آن را درمان نماید.

انواع شیار در ناخن

معمولاً بیماری موجود در ناخن ها می تواند نشان دهنده از بیماری های دیگر در بدن باشد از این رو اگر هرگونه مشکلی در روی ناخن های خود مشاهده می کنید بهتر است با یک پزشک در مورد آن ها مشورت کنید تا بتوانید از بروز مشکلات جدی تر در بدن خود پیشگیری نماید.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *