دسته ها
سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱

معایب و مزایای مکمل بنزین

 • حکیمه فهیمی
 • ۱۹ دی ۱۴۰۱
 • ۰

نگهداری و مراقبت از موتور خودرو امر مهمی می باشد که غفلت از آن سبب خرابی های مکرر می شود. از این رو به کمک مکمل ها می توان شرایط بهتری در محفظه احتراق ماشین به وجود آورد. این مطلب به معایب و مزایای مکمل بنزین می پردازد.

مکمل بنزین نوعی افزودنی است که کمک می کند موتور خودرو در شرایط بهتری به وظایفش بپردازد و به نوعی یک راه مراقبت بهتر از موتور خودرو به حساب می آید. اگر تمایل دارید تا با معایب و مزایای مکمل بنزین بیشتر آشنا شوید، با ادامه مطلب همراه ما باشید.

آشنایی با معایب و مزایای مکمل بنزین

ممکن است در مراجعاتی که به پمپ بنزین داشته اید به شما پیشنهاد شده باشد که از انواع مکمل سوخت یا مکمل بنزین برای بهبود عملکرد خودروی خود استفاده کنید. همچنین ممکن است بارها شنیده باشید که استفاده از مکمل سوخت آسیب هایی را به ماشین وارد می کند.

از این رو احتمالا در استفاده از مکمل سوخت دچار تردید شده باشید. قصد داریم در این مطلب شما را با مکمل بنزین و معایب و مزایای آن بیشتر آشنا نماییم تا اطلاعات کافی در این زمینه به دست آورده باشید و تردید شما رفع شود.

مکمل بنزین

مکمل بنزین یک راه جهت مراقبت بهتر از موتور خودرو بوده که از آن به عنوان قلب ماشین محافظت می کند. به عبارت دیگر مکمل بنزین نوعی افزودنی است که به موتور ماشین کمک کرده تا در شرایط بهتری به وظایفش بپردازد. مکمل ها معمولا هنگام سوخت گیری به همراه بنزین و گازوئیل به باک اضافه می شوند و احتراق بهتری در محفظه موتور ایجاد می کنند.

مسلما می دانید که نگهداری از خودرو امر مهمی است و غفلت از آن سبب خرابی های مکرر می شود. از این رو نیاز است از مکمل ها کمک گرفته تا شرایط بهتری در محفظه احتراق ماشین به وجود آید. این موضوع افزایش طول عمر قطعات موتور را به دنبال داشته و هزینه های تعمیر در طولانی مدت را می کاهد.

 • مبل و میز
 • بلیط کیش

شایان ذکر است مکمل های سوخت در دو نوع قرص و محلول به بازار ارائه می شوند و این فرآورده ها را می توان در بیشتر فروشگاه های لوازم خودرو یا جایگاه های سوخت پیدا کرد. همچنین مکمل سوخت برای تمام وسایل نقلیه از خودرو تا موتور سیکلت کاربرد دارد. ولی مکمل های این دو وسیله با هم تفاوت دارند. به این ترتیب مکمل های سوخت خودروی دیزلی و بنزینی نیز با هم تفاوت دارند.

کاربرد مکمل بنزین

هر اندازه اکتان بیشتری در سوخت وجود داشته باشید طبیعی است که احتراق به صورت بهتری انجام می شود. البته به همراه بنزین برای احتراق به هوای کافی هم برای ترکیب و افزایش قدرت نیاز است. بنزین در جایگاه های سوخت به دو شکل معمولی و بنزین سوپر ارائه می شود. اکتان بنزین معمولی ۸۷ درصد و اکتان بنزین سوپر بین ۹۱-۹۵ درصد است.

حتی با وجود مصرف بنزین سوپر یا بنزین عادی درجه بالا هم نمی توان اطمینان یافت که هیچ نوع سربی تشکیل نمی شود. مکمل بنزین سرب و آلایندگی ها را از میسر سوخت رسانی پاکسازی می کنند. می توان گفت کاربرد مکمل بنزین فقط پیشگیری از بروز مشکلات و افزایش طول عمر قطعات ماشین نبوده بلکه این فراورده بسته مدلش می تواند یکسری مشکلات خودرو را نیز رفع نماید.

مکمل بنزین امکان حرکت روان تر قطعات موتور را به همراه داشته و سبب کاهش اصطکاک می شود. در این شرایط، موتور قدرت بیشتری پیدا می کند. جالب است بدانید برخی مکمل های سوخت قادر به حل کردن مواد شیمایی سخت هستند که به تمیز کردن قطعات موتور کمک می شود. برخی هم کارامدی پیشرانه را بهتر از پیش نموده و حتی برخی مکمل ها سبب صرفه جویی در مصرف بنزین می شوند.

انواع مکمل بنزین بر اساس ساختار

مکمل بنزین در انواع مختلفی از جمله تقویت کننده اکتان، تثبیت کننده سوخت، یخ زدایی گازوئیل، پاک کننده انژکتور و سایر مدل ها ارائه می شوند که هر کدام برای هدف خاصی تولید شده اند. به طور مثال تثبیت کننده سوخت با هدف حذف رطوبت و خوردگی از سیستم سوخت رسانی و تقویت کننده اکتان به منظور روان کنندگی و کاهش سایش قطعات داخلی موتور و ضمنا افزایش راندمان کارکرد پیشرانه مورد استفاده واقع می شوند.

اکثر کارشناسان معتقدند اگر از عمر خودرو تایم زیادی نگذشته باشید به استفاده از این افزودنی ها نیازی نیست. در بیشتر موارد استفاده از بنزین سوپر یا با اکتان بالا و کیفیت خوب بهتر از استفاده از مکمل های سوخت درون خودرو محسوب می شود. به طور کلی مکمل بنزین بر اساس ساختار به دو گروه اصلی شوینده و غیر شونده تقسیم بندی می شود. که در ادامه شرح داده می شوند.

۱. مکمل بنزین با ساختار شوینده

بعضی از مدل های مکمل بنزین بر پاک کنندگی تمرکز دارند. در حقیقت فرمول ساختار آن به گونه ای است که سبب تمیز شدن بخش های مختلف سیستم سوخت رسانی ماشین می شود. این مکمل ها بر کاهش میزان رسوبات داخل قطعات موتور هم موثر می باشند.

از این رو مانع از خوردگی قطعات در اثر رسوبات شده و باعث افزایش طول عمر آن ها می شوند. برخی از مدل های مکمل بنزین شوینده عبارتند از :

 • مکمل بنزین تقویت کننده اکتان: این مکمل سطح اکتان سوخت را بالا برده و این کار به پاک سازی سیستم سوخت رسانی از رسوبات کربن کمک می نماید. همچنین سطح بالاتر اکتان سبب کاهش انتشار گازهای گلخانه ای هم می شود که به این خاطر مکمل مذکور به اسم اکتان بوستر شناخته می شود. برای استفاده از این مکمل بایستی آن را قبل از بنزین به باک اضافه کنید.

 • مکمل بنزین پاک کننده: این مکمل قسمت خاصی از موتور را مدنظر قرار داده و تلاش می کند آن را تمیز کند. به طور مثال پاک کننده انژکتور به تمیز کردن انژکتور از کربن و دیگر مواد زاید سوخت می پردازد. از آنجا که تجمع کربن در انژکتور سبب افزایش مصرف سوخت در مسافت های یکسان می گردد، موتور به اندازه کافی گرم نشده که خود را تمیز کند. اینجاست که مکمل پاک کننده به کمک می آید و به راحتی کربن های تجمع یافته را از بین می برد. ضمنا این موضوع بیشتر برای خودروهایی روی می دهد که کمتر در بزرگراه ها تردد دارند و مسیرشان بیشتر خیابان های شهر است.
 • مکمل بنزین اکسیژن دار: همانطور که از اسم مکمل پیداست حاوی قدری اکسیژن است. به این ترتیب استفاده از آن سبب کاهش میزان مونو اکسید کربن و دوده تولیدی موتور خودرو است. این مکمل برای کاهش آلایندگی خودروها تاثیر زیادی دارد.

۲. مکمل بنزین با ساختار غیر شوینده

این نوع مکمل با هدف ارتقای راندمان موتور ایجاد شده و اغلب فاقد خاصیت پاک کنندگی است و صرفا روی عملکرد پیشرانه و نحوه استفاده از سوخت تمرکز دارد. از این رو عنوان غیر شوینده را دریافت کرده است. از مهمترین مکمل های بنزین غیر شوینده عبارتند از :

 • مکمل بنزین روان کننده: مکمل مذکور روان کننده بهتر حرکت قطعات داخلی موتور بوده و برای خودروهایی مناسب است که مدت طولانی کار کرده اند. به کمک این مکمل قطعات فرسوده روان کاری شده و وضعیت بهتری در موتور ایجاد می شود.

 • مکمل بنزین ارتقا دهنده کیفیت سوخت: این مکمل بر پایه پلی ایزو بوتان فرموله است و یکی از مدل های ارزان و در دسترس محسوب می شود. که رسوبات مضر کربن را حذف و خروج آسان مایعات و تجزیه ذرات آب را ممکن می سازد. مایعات داخل موتور یکی از علل رقیق شدن سوخت می باشند که خروج آن ها سبب ارتقای کیفیت سوخت می شود.
 • مکمل بنزین ضد ناک زدن: منظور از ناک زدن صدای تق تق از سمت موتور است که به علت احتراق ناقص روی می دهد. این مکمل برای جلوگیری از این اتفاق به کار می رود. با کمک آن هم در مصرف سوخت صرفه جویی می شود و هم از آسیب به موتور جلوگیری می شود.

 • مکمل بنزین تثبیت کننده سوخت: ممکن است در شرایطی ماشین مدت زیادی درجا کار کند یا مدت زیادی خاموش باقی بماند. یا در مواردی ذخیره بنزین صورت می گیرد. این اتفاقات به تدریج سبب کاهش سطح کیفیت سوخت می شود. به این ترتیب مکمل بنزین تثبیت کننده با جذب آب و کاهش سرعت فرایند اکسیداسیون و تجزیه شیمایی بنزین به حفظ کیفیت سوخت کمک فراوانی می نماید. بنابراین بنزین تا مدت ها تازه باقی می ماند.

همچنین قابل ذکر است مکمل های بدون سرب برای خودروهای قدیمی بیشتر مورد استفاده واقع می شود. مکمل با اکتان بالا برای خودروهای جدیدتر به کار گرفته می شوند. مکمل شوینده برای شستشو سیستم انژکتوری و کاربراتوری کارایی دارند.

استفاده از مکمل بنزین چه مزیت ها و چه معایبی دارد؟

اکنون که با مکمل بنزین و انواع آن آشنا شدید در ادامه به بررسی معایب و مزایای آن می پردازیم. اگر بخواهیم مهمترین مزایای استفاده از مکمل بنزین را عنوان نماییم شامل موارد زیر می شوند.

 • رفع رسوبات موجود در سوخت و ایجاد حرکتی روان برای مایعات داخل موتور و در نهایت بهبود عملکرد پیشرانه
 • جلوگیری از فرسودگی و خراب شدن زودهنگام قطعات فلزی
 • حفظ کیفیت سوخت و ممانعت از تجزیه زود موقع آن به علت چرخش در بخش های مختلف سیستم سوخت رسانی
 • پیشگیری از تشکیل رسوبات خورنده شامل آلودگی های چسبنده، تجمع کربن و گرفتگی سوزن انژکتور یا دهانه های کاربراتور
 • از بین بردن مشکل لرزش خودرو هنگام کار کردن موتور به شکل درجا
 • پاکسازی و بهبود کار سیستم انژکتور خودرو
 • رفع مشکل وقفه در آغاز شتابگیری خودرو و افزایش شتاب ماشین
 • کاهش انتشار گازهای آلاینده و مضر از ماشین
 • حذف آب از سامانه خودرو و سوخت
 • بهبود عملکرد اگزوز و کاتالیزور خودرو
 • افزایش عمر مفید ماشین
 • افزایش اکتان سوخت
 • پیشگیری از ناک خودرو
 • کمک به سیستم احتراق در موتور ماشین
 • روان کاری قطعات محرک ماشین

بعد از آشنایی با مزایای مکمل بنزین در ادامه به بررسی معایب این فراورده می پردازیم. کارشناسان تاکید زیادی دارند که کوچکترین اشتباه در میزان استفاده از مکمل های سوخت می تواند به ساختار ماشین صدمه زده و باعث خوردگی بخش های مختلف خودرو شود. از این رو باور دارند که استفاده نکردن از مکمل بهتر از استفاده کردن آن است.

همچنین تاکید دارند که انواع مکمل به ویژه نوع رسوبزدای آن مورد استفاده واقع نشود. با وجود مزایای بسیار مکمل بنزین؛ ولی استفاده از این فراورده معایبی هم به دنبال دارد از جمله:

 • آسیب به محیط زیست و تخریب آن
 • تهدید کننده سلامت انسان به ویژه کودکان و خانم های باردار
 • ایجاد خوردگی در باک به علت پی اچ بالا
 • گران قیمت بودن و نداشتن صرفه اقتصادی
 • لغو گارانتی خودرو
 • کارکرد ضعیف
دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *