دسته ها
چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲

بررسی میتسوبیشی گالانت سدان متوسط و لوکس خانوادگی

  • حکیمه فهیمی
  • ۸ دی ۱۴۰۱
  • ۰

میتسوبیشی گالانت نسل ششم در ۵ تیپ مختلف به بازار کشور ما وارد شد. این نسل از گالانت بین سال های ۱۹۸۷-۱۹۹۲ به بازار عرضه شد. در این مطلب قصد داریم به بررسی میتسوبیشی گالانت مدل vr4 بپردازیم.

میتسوبیشی گالانت یک سدان متوسط خانوادگی است که نسبت به خودروهای هم دوره ای خود ظاهری تقریبا لوکس و در عین حال اسپرت و مرموز را به نمایش گذاشت. نسل ششم این خودرو در ۵ تیپ به بازار کشورمان وارد شد و این مطلب به بررسی میتسوبیشی گالانت مدل vr4 خواهد پرداخت.

بررسی میتسوبیشی گالانت مدل vr4

میتسوبیشی گالانت در جایگاه یک سدان متوسط و تقریبا لوکس اولین بار در سال ۱۹۶۹ رونمایی شد. تولید این خودرو بعد از ۹ نسل در سال ۲۰۱۲ به پایان رسد و تاکنون نسخه جدیدی از آن معرفی نشده است. در مقالات قبلی با میتسوبیشی میراژ، میتسوبیشی اوتلندر و میتسوبیشی asx آشنا شدید در این مطلب قصد داریم به بررسی میتسوبیشی گالانت نسل ششم بپردازیم که در ایران لقب سوسماری گرفته است.

نسل ششم میتسوبیشی گالانت در سال های ۱۹۸۷ تا ۱۹۹۲ توسط این شرکت تولید شد و در سال ۱۹۹۱ برای زیباتر شدن خودرو با تغییرات ظاهری همراه شد. ظاهر این محصول نسبت به خودروهای هم عصرش تقریبا لوکس و در عین حال اسپرت و مرموز دیده می شود. میتسوبیشی گالانت در نسل ششم در ۵ تیپ روانه کشور شد که در این مطلب مدل vr4 را مورد بررسی قرار می دهیم.

تیپ های میتسوبیشی گالانت

میتسوبیشی گالانت نسل ششم در مدل vr4 یکی از لوکس ترین خودروهای وارداتی در اوایل دهه ۹۰ میلادی می باشد که موفق شد به بازار ایران وارد شود. ماشین بازها لقب میتسوبیشی سوسماری به آن اعطا کردند و از آن به بعد در بازار کشور با این عنوان شناخته می شود. همانطور که اشاره شد نسل ششم میتسوبیشی گالانت بین سال های ۱۹۸۷-۱۹۹۲ به بازار عرضه شده است که شامل ۵ تیپ می باشد.

میتسوبیشی گالانت در ۵ تیپ glx, gls, gitسوپر سالن و تعداد محدودی vr4 به بازار کشورمان وارد شد. مدل glx در حقیقت نسخه پایه این خودرو است که در ظاهر سپرهای کوتاهی دارد. و در ایران خیلی کمیاب می باشد و بسیار ساده بوده و از امکانات پایه بهره می برد.

  •  قاصدک 24
  •  مبل و میز

تیپ gls از پیشرانه دو لیتری برخوردار بوده و دارای شیشه بالابرهای برقی برای هر ۴ پنجره است. همچنین در طراحی سپرها و دماغه جلو تفاوت خیلی کمی با مدل glx دارد. تیپ سوپر سالن ولی متفاوت تر و کاملتر است. این مدل را می توان از روی فلاپ های کنار درب ها، رینگ اسپرت ۱۴ اینچی، زه کرومی دور شیشه های جانبی و اسپویلر عقب تشخیص داد.

ضمنا مدل سوپر سالن  علاوه بر امکانات نسخه gls از امکاناتی مانند سانروف برقی، ۴ شیشه برقی، آینه و آنتن برقی بهره می برد. تیپ git علاوه بر امکانات سوپر سالن از ترمزهای دیسکی عقب به همراه abs، موتور دو لیتری ۱۶ سوپاپ انرژکتوری و کروز کنترل برخوردار است.

این مدل یکی از محبوب ترین تیپ های گالانت در ایران شناخته شده و از همه امکانات مدل سوپر سالن بهره برده و در برخی مدل ها دارای رینگ های ۱۵ اینچی اسپرت است. تیپ vr4 چهار چرخ متحرک هم به عنوان قوی ترین و کامل ترین نسخه گالانت شناخته می شود که در تعداد محدود (۱۴ عدد) روانه کشورمان شد. قابل ذکر است کولر و فرمان هیدرولیک در تمام تیپ های گالانت مشترک است.

ولی گل سر سبد نسل ششم این خودرو تیپ vr4 است که از نظر امکانات با تیپ git هیچ تفاوتی ندارد ولی قلب تپنده آن را پیشرانه دو لیتری مجهز به سیستم توربو شارژر تشکیل داده است که به طور استاندارد قابلیت تولید ۱۹۷ اسب بخار را ارائه می دهد.

طراحی ظاهری

میتسوبیشی گالانت سوسماری از نظر ظاهر خشن و جا افتاده به نظر می رسد و طراحی تند و تیز ژاپنی اش را به خوبی نمایش می دهد. چراغ های بزرگ و کشیده عقب نیز از لوکس بودن این خودرو خبر می دهند و پرستیژ آن هنگامی مشخص می شود که میتسوبیشی گالانت را کنار سدان کوچکتر میتسوبیشی لنسر قرار بدهید.

به طور کلی ظاهر این محصول نسبت به خودروهای هم دوره ای اش تقریبا جلوه ای لوکس و در عین حال مرموز و اسپرت دارد. جلوپنجره ای و چراغ های کشیده با پهنای تقریبا باریک حالتی ماجراجویانه برای نمای جلو به همراه آورده اند. فرم کلی بدنه هم نمایی متناسب با سدان های دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی به نمایش گذاشته است.

طراحی نمای عقب نیز به واسطه چراغ ها و یک اسپویلر روی درب صندوق جلوه ای تقریبا مجلل و قابل قبول یافته است. البته بررسی ها حاکی از آن است میتسوبیشی گالانت در مدل gls در بخش دماغه تفاوت خیلی کمی با نسخه پایه دارد. و مدل سوپر سالن یکی از نسخه های پر طرفدار گالانت در کشورمان محسوب می شود که از نظر ظاهری متفاوت تر است.

در مجموع می توان گفت نسل ششم میتسوبیشی گالانت در عصر خود یکی از زیباترین سدان های متوسط به شمار می رفت که توانست طرفداران زیادی بین قشر جوان و خانواده ها پیدا کند.

فضای داخلی

در بررسی طراحی فضای داخلی خودرو گالانت vr4 می توان گفت داشبورد خودرو فرمی اسپرت و متناسب با روحیات جوانان ۲۰ سال قبل ارائه می دهد. البته طراحی کنسول میانی و بخش های دیگر داشبورد کمی شلوغ دیده می شود ولی به هر روی المان های هیجان انگیز زیادی در آن قابل مشاهده است.

متریال استفاده شده در داشبورد نیز به نوبه خود مناسب ارزیابی شده و کابین فضای کافی برای حضور ۴ یا ۵ سرنشین با قد متوسط را در اختیار می گذارد. در قسمت انتهای سقف نیز کمی فرورفتگی تعبیه شده تا سرنشینان از نظر فضای سر با محدودیت روبرو نباشند.

در مجموع می توان گفت فضای کابین گالانت vr4 شکیل و جادار دیده می شود همچنین کیفیت مناسب متریال کابین و مونتاژ دقیق قطعات اولین موردی است که توجه بیننده را به خود جلب می کند. بررسی ها نشان می دهد شیب قسمت پایین داشبورد سبب شده تا مشکلی از لحاظ فضای پا برای سرنشینان جلو هم حس نشود.

ضمنا در برخی مدل های سفارشی تودوزی مخمل قرمز رنگ استفاده شده که حس لوکس بودن کابین را افزایش می دهند.

مشخصات فنی

در این بخش به بررسی مشخصات فنی نسل ششم میتسوبیشی گالانت می پردازیم. این خودرو از سه پیشرانه ۱.۶، ۱.۸، و دو لیتری بهره می برد که بیشتر مدل های موجود در کشورمان به موتورهای ۱۸۰۰ و ۲۰۰۰ سی سی تجهیز می باشند. نسخه سوپر سالن از موتور ۱.۸ لیتری و دو لیتری ۸ سوپاپ برخوردار است.

ولی مدل git به پیشرانه ۲ لیتری ۱۶ سوپاپ انژکتوری مجهز است. این پیشرانه توانی برابر ۱۳۵ اسب بخار قدرت و گشتاور ۱۷۸ نیوتن متر را ارائه می دهد. همچنین گفته شده توان این پیشرانه در برخی نسخه های میتسوبیشی گالانت به ۱۶۰ اسب بخار هم می رسد.

از سویی مدل مورد بررسی این مطلب یعنی میتسوبیشی گالانت vr4 به پیشرانه توربو شارژ مجهز است که ۱۹۷ اسب بخار قدرت را تولید می کند. در ضمن این مدل به سیستم ۴ چرخ محرک و فرمان پذیری چرخ های عقب هم مجهز است که البته هزینه نگهداری آن خیلی بیشتر از سایر مدل ها برآورد می گردد.

همچنین پیشرانه این مدل به گونه ای طراحی شده که قابلیت ارتقا داشته و می تواند تا ۳۰۰ اسب بخار را نیز تولید کند. همانطور که اشاره شد هر ۴ چرخ مدل vr4 فرمان پذیر می باشند. البته هزینه های این نسخه بسیار بالا بوده و به هیچ وجه برای استفاده روزمره پیشنهاد نمی شود. در مجموع میتسوبیشی گالانت خودروی کم استهلاکی محسوب می شود که در صورت رسیدگی لازم، خرج چندانی به دنبال ندارد. در ضمن لوازم خودرو هم به فراوانی در بازار موجود است.

بازار فروش خودرو

همانطور که اشاره شد میتسوبیشی گالانت به عنوان یک خودروی وارداتی قدیمی محسوب می شود که قابلیت های اسپرت و رانندگی خوش دست و تقریبا مهیجی را به همراه دارد. هنوز در بازار خودروهای وارداتی قدیمی جزو پرطرفدارترین محصولات به شمار می رود و مشتریان خاص خود را دارد.

مواردی مانند استهلاک تقریبا پایین، فراوانی قطعات یدکی و تعمیرات نه چندان دشوار آن موجب شده تا همچنان استقبال مناسبی از این خودرو در بازار وجود داشته باشد و شرایط فروش آن در وضعیت نسبتا مناسبی قرار گیرد.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *