دسته ها
جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲

روش تمیز کردن سرخ کن و اصول آن

  • منصوره رمضان زاده
  • ۱۲ اسفند ۱۴۰۱
  • ۰

تمیز کردن سرخ کن به صورت اصولی و صحیح از جمله اعمال مهمی بوده که در راستای حفظ و نگه داری از این دستگاه انجام می گیرد و از اهمیت زیادی برخوردار است به همین دلیل باید به شکل دوره ای صورت پذیرد.

یکی از وسایل پرکاربردی که در محیط آشپزخانه برای پخت انواع غذاها از آن استفاده می گردد سرخ کن بوده که همچون دیگر وسایل و سرویس آشپزخانه بایستی به منظور افزایش طول عمر دستگاه و خوش طعم و مزه بودن غذاها در زمان استفاده از این دستگاه همواره در زمان مناسب تمیز و پاکسازی گردد. در همین راستا تصمیم داریم در این مطلب برای یادگیری شما عزیزان نحوه صحیح تمیز کردن سرخ کن را مورد بررسی قرار دهیم.

اصول و راهنمای تمیز کردن سرخ کن

بهتر است بدانید که دستگاه سرخ کنی که اثرات چربی و آلودگی در بخش های مختلف آن بعد از استفاده باقی بماند قطعا بر روی روند پخت غذا و کیفیت آن تاثیر می گذارد به همین خاطر آشنایی با نحوه صحیح تمیز کردن سرخ کن برای خانم های خانه دار بسیار اهمیت دارد.

روش اصولی پاک کردن سرخ کن

سرخ شدن مواد غذایی با یک سرخ کن راحت تر، مرغوب تر و تمیز تر می باشد و به هیچ عنوان قابل قیاس با سرخ شدن آن ها درون تابه نمی باشد. ولی وقتی که از سرخ کن استفاده می کنید بوی نامطبوعی در فضا پخش می گردد که رفع آن کار راحتی نمی باشد. از سویی دیگر پاکسازی سرخ کن بعد از هر دفعه استفاده عملی دشوار و وقت گیر است که معمولا چندین مرتبه باید صورت گیرد.

در صورتی که سرخ کن تمیز و بدون ذرات آلودگی نباشد مواد غذایی به صورت یکنواخت پخته نمی شوند و امکان دارد با قطعه های خام یا قطعه های گوشت کپک زده رو به رو شوید. از این رو لازم است که پاکسازی سرخ کن به صورت مرتب و دوره ای انجام گیرد چرا که در غیر این صورت تجمع و انباشته شدن چربی موجب شده دستگاه کارایی و عملکرد مناسب خود را از دست بدهد.

مراحل صحیح تمیز کردن سرخ کن

مراحل پاکسازی سرخ کن

برای این کار ابتدا باید سیم سرخ کن را از برق کشیده و صبر کنید تا به طور کامل سرد شود. به هیچ عنوان وقتی که سرخ کن داخل برق می باشد آن را تمیزکاری نکنید. همینطور منتظر بمانید تا کاملا سرد شود تا بدین گونه از سوختگی دستگاه ممانعت نمایید. هرگز آب را به محفظه روغن داغ نریزید چرا که امکان دارد موجب شعله ور شدن آن شود.

  •  مبل و میز
  •  قاصدک 24

در صورتی که تمایل دارید مجددا روغن را استفاده نمایید روغن را در محفظه ای تمیز و دربسته و در جای سرد بگذارید. ولی باید مراقب باشید روغنی که قصد دور ریختن آن را دارید را درون سینک ظرفشویی نریزید چرا که می تواند موجب گرفتگی سینک شود.

نحوه صحیح تمیز کردن سرخ کن

در گام بعدی سبد سرخ کن را درون سینک ظرفشویی قرار دهید. سبد را به دو الی سه قطره مایع ظرفشویی آغشته نموده و در جایی قرار دهید تا بعدا آن را تمیز کرده و بشویید. با کمک دستمال یا اسفنج نمناک باقی مانده روغن و ذرات غذایی درون سینی را تمیز کنید. در صورتی که روغن چسبیده بود با کمک کاردک یا لیسک آن را جدا نمایید. فقط مراقب باشید تا به روکش سرخ کن صدمه ای وارد نشود.

سپس باید در صورت لزوم المنت های حرارتی را پاکسازی کنید. اغلب سرخ کن ها دربردارنده یک جفت شاخه آهنی می باشند. در صورتی که این المنت ها با پسماندهای روغن پوشانده شده بود آن ها را با کمک دستمال کاغذی پاک کنید. تنها باید مواظب باشید که خمیدگی های آن و دیگر بخش ها صدمه نبینند.

بعد از آن با استفاده از ۴ قطره مایع ظرفشویی درون سرخ کن و با ۴ قطره مایع ظرفشویی بیرون سرخ کن را پوشش دهید. در ابتدا آغاز به تمیزکاری کف با حرکات چرخشی کرده تا کف ایجاد شود و بعد با حرکات چرخشی اطراف را نیز تمیزکاری کنید.

نحوه تمیزکاری سرخ کن

به همان مقدار که روغن را درون دستگاه سرخ کن ریخته اید آب داغ درون آن بریزید. این عمل را با کمک پارچ یا لوازم دیگر انجام بدهید و دستگاه را درون سینگ قرار ندهید. حدود ۳ دقیقه منتظر بمانید تا آب درون دستگاه باقی بماند. در طی این مدت می توانید مرحله بعدی را انجام بدهید. با کمک لوازم فرچه ای هر نوع جرم را پاکسازی کنید. پس از تمیزکاری به درستی سبد را آبکشی نمایید تا کف باقی نماند بعد با کمک دستمال آب اضافه آن را بگیرید و صبر کنید تا روی آب چکان خشک گردد.

در گام بعدی تمیز کردن سرخ کن باید فیلتر در را تمیز یا عوض کنید. بر اساس مدل دستگاه این فیلتر می تواند جدا شونده باشد و امکان تمیزکاری داشته باشد که بایستی آن را از دفترچه دستگاه چک نمایید. فوم فیلتر روغن را می توان با استفاده از آب داغ و مایع ظرفشویی پاک کرد. فیلتر بوگیر زغالی امکان تمیزکاری نداشته و هنگامی که جرم بگیرد احتیاج به تعویض دارد.

طریقه پاک کردن سرخ کن

اگر فیلتر ها امکان جداسازی ندارند شما نمی توانید در سرخ کن را درون آب غوطه ور نمایید. در عوض این کار با کمک دستمال مرطوب و کمی مایع ظرفشویی آن را پاکسازی کرده و با دستمال خشک، روغن و مایع ظرفشویی را تمیز کنید. سپس به سراغ سینی بروید و برای بار آخر آن را پاکسازی کنید.

پس از این که حدود ۳۰ دقیقه از خیساندن سینی سپری شد نصف آبی که درون سینی بوده را تخلیه کنید و با کمک اسفنج یا دستمال کف و جداره های سینی را با آب باقی مانده تمیزکاری کنید. بعد آن را داخل سینک بریزید. در صورتی که مقدار روغن زیاد بوده امکان دارد به منظور ممانعت از گرفتگی سینک مایل باشید آن را در محل دیگری تخلیه نمایید.

در صورتی که جرم یا لایه چسبناکی از روغن هنور هم بر روی سینی باقی مانده بود از مخلوط کمی جوش شیرین و آب گرم به منظور ایجاد یک خمیر غلیظ بهره مند شوید تا آن را برطرف سازید. با کمک اسفنج و حرکات چرخشی مکان مدنظرتان را کمی سابیده تا جرم رفع گردد.

طریقه صحیح تمیزکاری سرخ کن

از ترکیبات پاک کننده شیمیایی به منزله آخرین راهکار برای تمیزکاری بهره ببرید. در صورتی که از گاز پاک کن یا سایر مواد پاک کننده شیمیایی استفاده می کنید پس از آن حتما یک بار با آب و مایع ظرفشویی سینی را بشویید و چند مرتبه آبکشی کرده تا اثری از ترکیبات شیمیایی باقی نماند.

در گام بعدی کمی آب تمیز درون سینی ریخته و آن را بچرخانید تا کل کف های موجود را بیرون بریزید. این عمل را چند دفعه تکرار کنید تا کل کف و مایع ظرفشویی باقی مانده از سینی بیرون بریزد. بر روی سطح سینی دست بزنید و در صورتی که لایه روغن چسبنده یا دیگر آلودگی ها را هنوز احساس کردید وجود دارد با کمک سرکه رقیق سینی را آبکشی کنید. برای این کار یک پیمانه از سرکه را با ده پیمانه آب مخلوط کرده یا این که ۱.۲ پیمانه سرکه در مقابل هر لیتر آب را به آن افزوده و سینی را با آن شستشو دهید.

در پایان خشک کردن سرخ کن با دستمال می تواند فرآیند خشک کردن را سریع تر نماید. رویه بیرونی سرخ کن را با کمک دستمال پاک کنید ولی سطح درونی را دست نزنید و اجازه دهید تا به طور کامل توسط هوای آزاد خشک گردد. این عمل موجب شده که اگر آب به شکل ناگهانی به بخش های الکترونیکی سرخ کن وارد شده باشد امکان خارج شدن داشته باشد.

روش صحیح تمیزکاری سرخ کن

در مطلب ارائه شده با مراحل و نحوه صحیح و اصولی تمیز کردن سرخ کن آشنا شدید که امیدواریم مورد توجه و پسندتان قرار گرفته باشد و نهایت بهره را از آن برده باشید. همچنین می توانید در لینک های مقابل با روش های تمیز کردن سبزی خرد کن و تمیز کردن چای ساز آشنا شوید.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو

نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۷ کیلو لاغری در یک ماه، همین الان مشاوره رایگان بگیرین.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *