دسته ها
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱

حیوانات دوزیست و آشنایی با گونه های مختلف دوزیستان

  • شقایق ایران دوست
  • ۱۸ آذر ۱۴۰۱
  • ۰

در این مطلب قرار است شما را با حیوانات دوزیست آشنا کنیم و اطلاعاتی مفید در این زمینه به شما بدهیم و شما باید در حین کار با این موجودات دقت بسیاری داشته باید زیرا این حیوانات ممکن است سمی و کشنده باشند.

حیوانات دوزیست دارای گونه های متفاوتی می باشند از این رو نیاز است تا اطلاعاتی در این زمینه داشته باشید و با آن ها آشنا شوید تا در صورت برخورد با آن ها بتوانید به راحتی خطرناک بودن و نبودنشان را تشخیص داده و واکنش های لازم را انجام دهید.

  اطلاعاتی در مورد زندگی دوزیستان

انواع حیوانات دوزیست

به نوعی از جانداران دو زیست گفته می شود که خونسرد می باشند و زندگی آن ها با سیر جانداران خونسرد متفاوت می باشد. این حیوانات دو دوره زندگی دارند و بیشترشان در دوران تخم و جنین و نوزادی را در آب سپری می کنند و بعد از این که اندام های آن ها شکل گرفت به خشکی می آیند و زندگی خود را ادامه می دهند. البته برخی از آن ها می توانند در دوره بزرگسالی نیز در آب زندگی کنند و زندگی آن ها ترکیبی از خشکی و آب را در بر خواهد گرفت.

دوزیستان حیواناتی هستند که به زبان ساده تر می توانند در آب و در خشکی زندگی نمایند. این حیوانات به صورت کلی دارای انواع متفاوتی می باشند و به سه دسته از نظر شکل و ظاهر و نحوه زندگی تقسیم بندی می شوند. در ادامه همه ان ها را به صورت کامل برایتان بررسی خواهیم کرد.

  • دوزیستان بی دم

این مدل از دوزیستان با نام علمی Anura شناخته می شوند و برای حرکت از دست ها و پا های خود استفاده می کنند و مانند دوزیستان دیگر دم ندارند. در واقع این نوع دوزیستان نیز در ابتدای زندی خود در آب هستند و بعد از این که تکامل آن ها صورت گرفت به خشکی می آیند و در هر دو نوع خشکی و آب می توانند به زندگی خود ادامه دهند. از مهم ترین این دوزیستان می توان به وزغ ها و قورباغه ها اشاره کرد.

حیوانات دوزیست

  •  مبل و میز
  •  قاصدک 24
  • دوزیستان بی دست و پا

دوزیستانی که بدون دست و پا هستند معمولا به سیسیلین ها گفته می شود. این دوزیستان مانند مار ها و کرم ها می باشند و بدنی حلقوی دارند و جزئی از مارهایی می باشند که پولک ندارند.خیلی کم پیش می آید که این مدل از دوزیستان را مشاهده کنید.

  • دوزیستان دم دار

یک سری دیگر از دوزیستان نیز هستند که دارای بدنی کشیده می باشند و شبیه به استوانه اند. در واقع این دوزیستان در ابتدا جمجمه ای پر از استخوان دارند و با گذر زمان این استخوان ها خرد می شود و تبدیل به مفصل خواهد شد. این دسته از دم داران دارای دم ای بسیار بلند و کشیده می باشند و با استفاده از آن حرکت خواهند کرد. دم این دسته از جانوران کمی کشیده تر و بلند تر از ماهی ها می باشد و می توان از بهترین نمونه های آن را سمندر معرفی نمود.

انقراض دوزیستان

بسیاری از حیوانات در معرض انقراض قرار دارند و دوزیستان نیز از این قاعده مستثنی نمی باشند. بیشتر حیواناتی که از بین می روند به دلیل شکار های بی رویه و از بین رفتن زیستگاه هایشان می باشد و بسیاری از این حیوانات در ایران نیز در حال از بین رفتن می باشند. از مهم ترین گونه هایی که در این میان در حال از بین رفتن اند می توان به مار، لاک پشت و سمندر ها اشاره کرد. سمندر ها بیشتر از سایرین در معرض انقراض قرار گرفته اند.

انواع دو زیستان

نحوه جفت گیری این حیوانات

باید بدانید که حیوانات دو زیست به دو صورت جفتگیری می کنند. یکی از این روش ها داخلی می باشد و دیگری جفت گیری خارجی است. جفت گیری خارجی نوعی از جفت گیری دوزیستان می باشد که در آن تخمک و اسپرم به درون آب به صورت همزمان آزاد می شود و تخمک ها بارور می شوند و تخم ها را ایجاد می کنند. در واقع این تخم ها به اعماق دریاها می روند و تا زمانی که نوزاد از تخم ها خارج شود در همان جا می مانند.

در جفت گیری داخلی جنس نر اندامی دارد که می تواند با استفاده از آن تخمک های ماده را بارور نماید و از این طریق نوزاد درون رحم جانور شد می کند و بعد از دوره ای فرزند به دنیا می آید.

 رفتار عجیب در دوزیستان

یکی از عجیب ترین رفتارهایی که ممکن است در مورد این حیوانات بشنوید این است که این دوزیستان گاها زمانی که نتوانند غذایی برای سیر کردن خود بدست بیاورند بچه های خود را می خورند و از این مورد اصلا شرمگین نمی شوند و از این موضوع خوشحال نیز شده و آواز خوشحالی و سرخوشی سر می دهند.

ویژگی های این حیوانات

حیوانات دوزیست یکی از انواع جانوران اند که کمی با سایرین تفاوت دارند و این تفاوت ها می تواند برای زندگی بهتر آن ها  همراه باشد. یکی از این ویژگی ها پوست بسیار خوب ان ها می باشد و آن ها از طریق پوست خود نیز می توانند تنفس کنند و همینطور پوستشان یک ماده ای ترشح می کند که همواره منجر به مرطوب ماندنش می شود.

ماده ای که از پوست این جانوران ترشح می شود در بسیاری از شرایط به کمک آن ها می آید و باعث می شود که شکارچی نتواند به سراغ آن ها بیاید.

لکه هایی که روی پوست بسیاری از سمندرها دیده می شود به این دلیل است که بتوانید آن ها را تشخیص دهید زیرا این گونه از سمندرها بسیار سمی می باشند.

انواع دوزیستان و نحوه به کار بردن روش های دفاعی توسط آن ها

خطرناک ترین دوزیستان

دوزیستان از نظر ظاهری بسیار زیبا می باشند و می تواند نظر بسیاری از افراد را جلب کرده تا با آن ها در تماس باشند و به آن ها دست بزنند ولی باید بدانید که در میان این جانداران یک سری از جانوران هستند که بسیار خطرناک بوده و سمی بودن آن ها به حدی می باشد که می تواند یک انسان را از پای در بیاورد. از خطرناک ترین این حیوانات می توان به قورباغه طلایی اشاره کرد.

ساختار اسکلتی دوزیستان

دوزیستان دارای ساختار های اسکلتی متفاوتی اند زیرا گونه های متفاوتی دارند و هر کدام از آن ها بر اساس نوعی که دارد ممکن است ساختار اسکلتی متفاوتی داشته باشد.

اسکلت دوزیستان دست و پا دار دارای یک جعبه جمجمه ای و همراه با ستون فقرات می بشد و استخوان های دست و پا نیز در آن ها دیده می شود. دوزیستان دم دار دارای یک ستون فقرات بسیار بلند با دست و پاهای کوتاه می باشد و دوزیستان بدون دست و پا نیز تنها دارای استخوان های ستون مهره ها می باشند و کاسه جمجمه ای دارند.

اندام های حرکتی در دوزیستان نیز متفاوت می باشد. دوزیستانی که دست و پا دارند به همراه آن ها حرکت خواهند کرد و برخی از آن ها با استفاده از دست و پاهای خود می جهند. دوزیستان دم دار نیز به همراه دست و پایی که دارند حرکت می کنند و گاها ممکن است از دم خود نیز در این زمینه کمک بگیرند. دوزیستانی که دست و پا ندارند نیز حرکتی مانند خزیدن دارند.

رفتار های عجیب در دوزیستان

دستگاه تنفسی دوزیستان

دوزیستان می توانند از سه روش متفاوت تنفس داشته باشند. در بدن این موجودات دو عدد شش وجود دارد و برای زمانی است که در خشکی هستند و می توانند به راحتی با شش های خود تنفس داشته باشند. یک نوع دیگر از تنفس در این حیوانات از طریق آبشش آن ها می باشد و برای زمان هایی که در حال شنا کردن هستند و یا در آب قرار دارند مورد استفاده قرار می گیرند. نوع دیگر از تنفسی که این حیوانات دارند از طریق پوستشان می باشد و معمولا این مدل از تنفس برای یک سری از دوزیستانی است که به خواب زمستانی می روند و می توانند در این زمان نیز به راحتی تنفس کنند.

راه های دفاعی

دوزیستان همانند سایر حیوانات دیگر دارای روش های دفاعی می باشند. جالب است بدانید که این حیوانات رفتار های شگفت آوری برای مراقبت و دفاع از خود نشان می دهند و در ادامه آن ها را برای شما بیان خواهیم کرد.

یکی از ساده ترین روش هایی که این جانوران می توانند از خودشان دفاع کنند این است که سمی در بدن خود تولید می کنند و یک سری از آن ها این سم را به بیرون خارج می کنند و یک سری دیگر این سم را از طریق پوست خود به بیرون می دهند و در نتیجه از خودشان به این روش ها دفاع می کنند.

یک نوع دیگری از دوزیستان که سمی نمی باشند با ادرار کردن منجر به دور ماندن شکارچی از خودشان می شوند. ادرار این قورباغه ها بوی بسیار بدی دارد و منجر به این می شود که شکارچی به آن ها نزدیک نشود.

آشنایی با حیوانات دوزیست

کشنده بودن دوزیستان

شاید برایتان جالب باشد که بدانید این حیوانات نیز مانند سایرین می توانند به راحتی منجر به مرگ انسان ها شوند. در واقع قورباغه زهر آگین نوعی از دوزیستان می باشد که با مقداری کمی سم می تواند جان ۱۰ نفر را با هم بگیرد. این موضوع برای افرادی که از نزدیک با این حیوانات سر و کار دارند بسیار خطرناک می باشد و ممکن جان خود را به راحتی از دست بدهند. در ادامه می توانید اطلاعات دیگری در مورد  مراحل رشد قورباغه و حیوان قورباغه بدست آورید و اطلاعات خود را در زمینه دانستنی های حیوانات افزایش دهید.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *