دسته ها
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲

بررسی مک بوک پرو ۲۰۲۲ مجهز به به تراشه جدید و قوی M2

  • حکیمه فهیمی
  • ۲۰ آذر ۱۴۰۱
  • ۰

اپل با عرضه مک پرو ۲۰۲۲ صرف تمرکز بر ارتقای تراشه (M2)، بدون هیچ تغییر چشمگیر دیگری می خواهد موفقیت های نسل قبلی را تکرار نماید. در این مطلب به بررسی مک بوک پرو ۲۰۲۲ خواهیم پرداخت.

مک بوک پرو ۲۰۲۲ دستگاه بسیار خوش ساختی است که با تجهیز به تراشه جدید و قوی M2 یکی از قدرتمندترین لپ تاپ های شرکت اپل تاکنون می باشد. با بررسی مک بوک پرو ۲۰۲۲ همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری از این لپ تاپ به دست آورید.

معرفی و بررسی مک بوک پرو ۲۰۲۲

شرکت اپل در کنفرانس WWDC سال جاری علاوه بر رونمایی از نسل جدید مک بوک ایر نسخه جدید مک بوک پرو را نیز معرفی کردند. این دو محصول به تراشه جدید M2 تجهیز شده اند و قدرت بالایی را در اختیار کاربر قرار می دهند. مک بوک پرو ۲۰۲۲ در طراحی دستخوش تغییر نشده و تنها از تراشه قدرتمندی بهره می برد.

به این ترتیب می توان گفت مک بوک پرو ۲۰۲۲ یکی از قدرتمندترین لپ تاپ هایی است که تاکنون اپل به بازار معرفی نموده است. این دستگاه با وجود سایز کوچک از لحاظ قدرت پردازشی یک غول واقعی محسوب شده و قادر است سنگین ترین پردازش ها را در کمترین زمان انجام دهد.

با لپ تاپ خوش ساختی هستیم ولی طراحی آن پس از ۶ سال تکرار شده و خبری از نو بودن در آن نیست. بخصوص اگر طراحی مدرن و بروز مک بوک ایر ۲۰۲۲ را در نظر بگیریم. به طور کلی تراشه جدید M2 عملکرد مک بوک پرو ۲۰۲۲ را نسبت به تراشه M1 حدود ۲۰-۳۰ درصد ارتقا داده است.

می توان گفت مک بوک پرو ۲۰۲۲ لپ تاپ بسیار کارامدی است ولی نه برای کاربری که هم اکنون از مک بوک پرو m1 بهره می گیرد. از سویی برای افرادی که می خواهند این لپ تاپ را خریداری نمایند اختلاف قیمت ۷-۸ میلیون تومان وجود دارد که چندان توجیه پذیر با نسخه M1 نیست.

  •  مبل و میز
  •  آرون گروپس

از طرفی با در نظر گرفتن مک بوک ایر ام ۲ (۲۰۲۲ ) باید گفت این اولترا بوک خوش نمایه، به دلیل فقدان فن، در استفاده های سنگین و مداوم از مک بوک پرو ۲۰۲۲ کم می آورد ولی در بقیه بخش ها وضعیت خیلی بهتری دارد. با توجه به بررسی ها می توان گفت اپل با مک بوک پرو ۲۰۲۲ قصد داشته صرف تمرکز بر تراشه جدید و قدرتمند M2 و هیچ نوع بهبود دیگری در این دستگاه، موفقیت های چشم گیر نسل قبلی را تکرار کند.

در ادامه به بررسی مشخصات و قابلیت های مک بوک پرو ۲۰۲۲ خواهیم پرداخت.

طراحی و کیفیت ساخت

همانطور که اشاره شد مک بوک پرو ۲۰۲۲ در همان رویدادی معرفی شد که مک بوک ایر ۲۰۲۲ با طراحی کاملا جدید و رنگ های متنوع ارائه شد. ولی بررسی ها حاکی از آن است این لپ تاپ ۱۳ اینچی مورد بی مهری قرار گرفته و جز ارتقای تراشه، هیچ تمایز ظاهری دیگری با نسل های گذشته ندارد.

در مورد کیفیت ساخت این دستگاه باید اشاره کرد اپل به ساخت محصولات با کیفیت و دقت ساخت بالا مشهور است. برای درک درستی این موضوع، کافی است خطوط تماس نیمه بالا و پایین مک بوک پرو ۲۰۲۲ را لمس نموده تا تطابق میلی متری آن ها شما را شگفت زده کند.

فرایند ساخت دقیق لپ تاپ های اپل سبب می شود تا مک بوک پرو ۲۰۲۲ در حالت بسته، شبیه بلوکی یکپارچه از جنس آلومینیوم دیده شود. بلوکی با پوشش خاص که چندان هم جاذب اثر انگشت نیست. به این ترتیب بدنه این لپتاپ ساختاری یکپارچه، مستحکم و چگال دارد.

ساختاری که تنها نقطه جدایی آن را می توان سینی پایین لپ تاپ داسنت که با ۶ پیچ ۵ سویه به نیمه پایین اتصال یافته است. کوپرتینویی ها پوشش پلاستیکی لولا در نسل سوم را هم با نمونه ای از جنس آلومینیوم جایگزین نموده اند تا عبارت بدنه یکپارچه فلزی بیش از قبل برازنده لپ تاپ جذاب آن ها باشد.

مکانسیم لولا و نحوه باز یا بسته شدن مک بوک پرو ۲۰۲۲ تفاوتی با مدل های ۲۰۱۶ تا امروز ندارد. بررسی ها نشان داد لولاهای کوچک و محکم این لپتاپ امکان چرخش نمایشگر تا حدود ۱۴۰ درجه را فراهم می نماید و از هر نوع لرزش یا لقی دستگاه حین استفاده در حالت های مختلف جلوگیری می نمایند.

همچنین این لپ تاپ را می توان به راحتی با یک دست باز کرد و مورد استفاده قرار داد. با باز کردن درب مک بوک پرو ۲۰۲۲ شاهد حاشیه های عریض نمایشگر بیش از هر چیز دیگری هستیم. به خصوص اگر طراحی مک بوک ایر ۲۰۲۲ یا دستگاهی مانند XPS 13 پلاس را در نظر داشته باشیم.

پیشتر اشاره شد که مک بوک پرو ۲۰۲۲ ساختار محکمی داشته و با وجود ضخامت کم دستگاه، همچون نسل های قبلی به خوبی در مقابل خمیدگی از خود مقاومت نشان داده و نیمه پایینی دستگاه هم استحکام مطلوبی دارد. به نحوی که با فشردن قسمت های مرکزی صفحه کلید، پایه لپ تاپ به خوبی در مقابل فرو رفتن مقاومت می کند.

شایان ذکر است مک بوک پرو ۲۰۲۲ با ابعاد ۱.۵۶*۲۱.۲۴*۳۰.۴۱ سانتی متر و وزن ۱.۴ کیلوگرم، عنوان باریک ترین یا سبک ترین اولترا بوک ۱۳ اینچی دنیا را کسب نمی کند ولی همچنان قابلیت حمل آسان و بی دغدغه ای را به همراه دارد. ضمنا رنگ بندی این دستگاه نسبت به مدل های قبلی تفاوتی نداشته و در دو رنگ خاکستری و نقره ای عرضه می شود.

صفحه کلید و ترک پد

بررسی ها نشان می دهد کوپرتینویی ها در صفحه کلید مک بوک پرو ۲۰۲۲ مشابه نسل پیشین، از مکانیسم مجیک استفاده کرده اند. مکانیسمی که با نمونه های استفاده شده در مدل های ۲۰۱۵ مک بوک پرو فرقی ندارد. عمق حرکتی ۱ میلی متری کلیدها، چینش و فواصل آن ها تجربه تایپ خیلی رضایت بخشی را به همراه دارد.

بازخورد و پایداری کلیدها هنگام فشرده شدن از گوشه ها یا مرکز کلید هم مطلوب به نظر می رسد. از سویی صدای تایپ با کیبورد مک بوک پرو ۲۰۲۲ آزار دهنده نبوده و نور پس زمینه کلیدها هم توزیع یکنواختی دارد. شایان ذکر است از میان همه لپ تاپ های اپل، مک بوک پرو ۲۰۲۲ فقط به تاچ بار مجهز است.

تاچ بار می تواند جذابیت لپ تاپ را بیشتر نماید. البته اگر جزو افرادی هستید که به کلیدهای فانکشن عادت دارید، احتمالا مدتی طول می کشد تا به قابلیت تاچ بار عادت کنید. همان نوار ال ای دی باریکی که سال ۲۰۱۶ با سروصدای بسیاری معرفی شد و قرار بود با جایگزینی کلیدهای ردیف فانکشن نوع تعاملات با لپ تاپ را متحول نماید، خوشبختانه از مدل ۲۰۲۰ دیگر کلید Esc در تاچ بار وجود ندارد و در قالب کلید فیزیکی سمت چپ این نوار لمسی تعبیه شده است.

در طرف راست تاچ بار هم کلید پاور یکپارچه با تاچ آیدی وجود دارد که عملکرد سریعی در شناسایی کاربر و بازگشایی قفل دستگاه دارد. اندکی پایین تر از صفحه کلید، ترک پد خیلی بزرگ مک بوک پرو ۲۰۲۲ خودنمای می کند که قسمت چشمگیری از محل استراحت دست را فرا گرفته است.

ترک پد فضای خیلی مناسبی برای اجرای ژست های حرکتی چند انگشتی در اختیار کاربر می گذارد. حرکت انگشت روی پوشش شیشه ای به نرمی صورت گرفته و تاخیر بین حرکت انگشت و نشانگر ماوس خیلی ناچیز است. فرایند کلیک روی همه سطح ترک پد یکسان بوده و برخلاف لپ تاپ های ویندوزی، کلیدهای جداگانه ای در نیمه پایین یا بالای ترک پد برای کلیک راست یا کلیک چپ دیده نمی شود.

همچنین ترک پد مک بوک پرو ۲۰۲۲ از قابلیت فورس تاچ برخوردار بوده و می توان برای امنیت بیشتر از تاچ آیدی جهت باز کردن لپ تاپ استفاده نمود.

درگاه ها و اتصالات

به نظر می رسد اپل در قابلیت IO تراشه M2 نسبت به تراشه M1 ایجاد نکرده زیرا در مک بوک پرو ۲۰۲۲ دستگاه فقط از دو درگاه USB4  و Type C با پشتیبانی همزمان از یک نمایشگر ۶k با نرخ تازه سازی ۶۰ هرتز برخوردار است. به لطف مجوز استفاده از تاندربولت ۳ از سمت اینتل به انجمن USB-IF درگاه USB4  دارای پهنای باند بالغ بر ۴۰ گیگابیت بر ثانیه می باشد. البته امکان استفاده از این پهنای باند جهت اتصال گرافیک اکسترنال وجود ندارد.

لازم به ذکر است مک بوک پرو ۲۰۲۲ به همراه این پورت ها از جک هدفون ۳.۵ میلی متری، ماژول وای فای ۶ با پهنای باند ۱.۲ گیگا بیت بر ثانیه، بلوتوث ۵.۰ و متاسفانه همان وب کم قدیمی با وضوح ۷۲۰ پیکسل بهره مند است. در حالی که مک بوک ایر ۲۰۲۲ از وب کم با کیفیت ۱۰۸۰ پیکسل بهره می گیرد.

شاید تعداد و تنوع درگاه های مک بوک پرو ۲۰۲۲ ضعیف باشد ولی با توجه به استاندارد تاندربولت ۳ اکنون می توانید از پهنای باند فوق العاده ۴۰ گیگابیت بر ثانیه بهره مند گردید.

سخت افزار

همانطور که در ابتدای بررسی مک بوک پرو ۲۰۲۲ اشاره شد این دستگاه در بخش سخت افزاری از تراشه تازه نفس و قدرتمند M2 بهره می برد. تراشه مذکور ۸ هسته ای بوده و از موتور پردازش عصبی ۱۶ هسته ای بهره می برد که معماری جدید ۵ نانومتری دارد. ضمنا پردازنده گرافیکی که این تراشه را همراهی می کند ۱۰ هسته ای بوده و از پس سنگین ترین فعالیت های گرافیکی بر می آید.

لازم به ذکر است معمولا لپ تاپ های شرکت اپل؛ گزینه اول گیمرهای حرفه ای به حساب نمی آیند. ضمنا برای این لپ تاپ حافظه رم ۸ گیگابایت و حافظه داخلی ۲۵۶ گیگابایت در نظر گرفته شده است. که از نوع SSD بوده و بالاترین سرعت را تضمین می نماید. البته می توان مک بوک پرو ۲۰۲۲ را با حافظه داخلی بالاتر نیز تهیه کرد که در این صورت قیمت آن هم افزایش می یابد.

نمایشگر  و اسپیکر

مک بوک پرو ۲۰۲۲ از نمایشگر رتینا ۱۳.۳ اینچی با رزولوشن ۲۵۶۰*۱۶۰۰ پیکسل و تراکم پیکسلی ۲۲۷ پیکسل بر اینچ بهره می برد. این وضوح تصویر سبب می شود محتوای مورد علاقه خود را بالاترین کیفیت مشاهده نمایید. نمایشگر رتینا این دستگاه از نوع IPS LCD می باشد ولی نسبت به نمایشگرهای اولد کیفیت کمی ندارد. حداکثر روشنایی نمایشگر مک بوک پرو ۲۰۲۲ نیز ۵۰۰ نیت گزارش شده است.

ضمنا نسبت تصویر ۱۶:۱۰ این دستگاه بالاتر از پنل های ۱۶:۹ است. ولی کماکان نمایشگرهای ۳:۲ گزینه بهتری برای کاربری هایی مانند تولید محتوا یا کار با جداول حجیم در اکسل محسوب می شود. از نرخ نوسازی بالا در مک بوک پرو ۲۰۲۲ خبری نبوده و محتوا در نمایشگر این لپ تاپ با نرخ ۶۰ هرتز تازه می شود.

در بررسی اسپیکرهای مک بوک پرو ۲۰۲۲ باید اشاره کرد همواره اسپیکرهای مک بوک پرو جزو بهترین ها بوده اند. این موضوع در مورد این لپ تاپ هم صدق می کند. مک بوک پرو ۲۰۲۲ صدایی رسا، شفاف و بدون نویز ارائه می دهد و حتی در بیشترین حجم هم نمی توان به دیستورشن در آن پی برد. در ضمن صدای خروجی دارای دامنه دینامیکی بسیار گسترده و بیس بالایی می باشد.

اسپیکرها در دو سمت کیبورد تعبیه شده اند و اپل مدعی است که با اتصال مستقیم آن ها به منبع تغذیه، نقطه اوج پروسه تقویت صدا بهبود پیدا کرده تا کاربران حرفه ای بتوانند در هر وضعیتی به میکس صدا یا ویرایش ویدیو اقدام کنند. همچنین کوپرتینویی ها وظیفه دریافت صدای ورودی را هم بر عهده سه میکروفن با نسبت سیگنال به نویز بالا قرار داده و این میکروفون ها را هم سطح تجهیزات استودیویی تلقی می کنند.

به این ترتیب اسپیکرهای مک بوک پرو ۲۰۲۲ از نوع استریو هستند و مک بوک جدید به قابلیت های صوتی مانند دالبی اتموس و صدای فضایی مجهز است. همچنین اگر کیفیت ویدیوکال ها و کنفرانس ها برای شما اهمیت دارد، با وجود وبکم ۷۲۰ پیکسل نگرانی نخواهید داشت.

باتری

با توجه به بررسی های صورت گرفته می توان گفت عملکرد لپ تاپ کوچک ولی قدرتمند مک بوک پرو ۲۰۲۲ در زمینه باتری نیز بسیار خوب است. این دستگاه به باتری ۶۷ واتی تجهیز شده است. و همانگونه که در تست ها مشخص شده باتری می تواند حدود ۱۸ ساعت و ۲۰ دقیقه دوام آورده که سبب می شود مک بوک پرو ۲۰۲۲ در زمینه باتری یکی از برترین ها باشد. ضمنا فول شارژ شدن این باتری حدود ۸۵ دقیقه زمان می برد.

سخن پایانی

به طور کلی مک بوک پرو ۲۰۲۲ حزو سبک ترین لپ تاپ های باکیفیت بازار محسوب می شود که اگر به نمایشگر بزرگ برای کارهای خود نیاز ندارید و در عین حال توان پردازش حرف اول را می زند، می توانید با خیال راحت این لپ تاپ را در فهرست خرید خود قرار دهید. همچنین برای آشنایی با لپ تاپ هایی همچون مک بوک ایر ام ۲ و مک بوک پرو ۲۰۲۰ روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *