دسته ها
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

انواع کود درخت لیمو و تاثیر هر یک از کودها بر بخش های مختلف گیاه

 • شقایق ایران دوست
 • ۱۳ مهر ۱۴۰۱
 • ۰

درختان مرکبات نیاز به کودهای متنوعی دارند از این رو قرار است در این مطلب شما را با کود درخت لیمو آشنا کنیم و اطلاعاتی در این زمینه به شما بدهیم.

درختان مرکبات معمولا به کودهای بسیار خاصی نیز دارند و اگر بتوانید در زمان مناسب به این درختان کود دهید می توانید میوه های بسیار با کیفیتی را دریافت نمایید. در ادامه شما را با کود درخت لیمو آشنا خواهیم کرد و اطلاعاتی بسیار خوب در مورد زمان دقیق کوددهی به این درخت برای شما بیان خواهیم کرد.

کود درخت لیمو

اطلاعاتی در مورد کود درخت لیمو

بهترین کود برای رشد این درختان به صورت خاص طراحی می شود و این کودها مخصوص میوه دهی و رشد خوب درختان مرکبات می باشد. از بهترین کودها برای این درختان می توان به کودهای فروت ست اشاره کرد. اگر بتوانید از این کودها به درستی و در زمان مناسب استفاده کنید میوه های بسیار با کیفیتی از این درختان دریافت می کنید و میوه دهی باغ شما دو چندان خواهد شد. این کودها نه تنها برای درخت لیمو بلکه برای سایر مرکبات نیز بسیار مفید می باشد.

زمان درست کود دادن به درختان لیمو

کود دهی به درختان بستگی به سن آن ها دارد از این رو بهتر است در این مورد تحقیقات لازم را انجام دهید تا به صورت اشتباه به درختان کود نداده و سعی کنید این کار را به درستی انجام دهید. به صورت کلی باید در فصل های رشد درختان هر سه ماه یک بار کود دهی را انجام دهید. شما می توانید از کود های مایع نیز برای سیستم آبیاری استفاده کنید و کودها را نیز در زمان مناسب به همراه آب وارد زمین نمایید. همانطور که گفته شد این روش به صورت کلی می باشد و اگر درختان جوان تری دارید بهتر است از یک فردی که در این کار تخصص دارد کمک بخواهید در غیر این صورت ممکن است با کود دادن بسیار زیاد منجر به خشک شدن درختان شوید.

کود فسفر برای درختان لیمو

باید بدانید که زمان درست کود درخت لیمو در رشد آن بسیار تاثیر گذار می باشد و باید از کود دادن به این درختان در زمستان خودداری نمایید در غیر این صورت شما تنها هزینه اضافی پرداخت کرده اید. در نظر داشته باشید که اگر نشانه های ضعف در میوه ها پیدا شد در فصل های رشد باید میزان کود دهی را به این درختان تا حدودی افزایش دهید تا این ضعف ها جبران گردد.

 • آرون گروپس

میوه ندادن درخت لیمو

یکی از علت هایی که این درخت میوه نمی دهد ضعیف بودنش می باشد از این رو باید کود دهی را سر وقت انجام دهید تا بتوانید این ضعف ها را جبران نمایید. سایر دلایل میوه ندادن این درخت عبارت است از :

 • رشد نکردن درخت به اندازه کافی
 • نبودن در سن میوه دهی
 • نداشتن نور مناسب برای رشد
 • انجام نشدن گرده افشانی به روش درست
 • آبیاری نا مناسب این درخت
 • رعایت نکردن نظم در کود دهی

کود مناسب درخت لیمو

کودها و تاثیرات آنها بر درخت لیمو

هر کودی می تواند تاثیرات متفاوتی بر روی این درخت داشته باشد از این رو کودهای متناسب درخت لیمو را برایتان بررسی می کنیم  و شما با توجه به نیاز درختان خود می توانید از این کودها کمک بگیرید.

کود مایع

کود گوگرد مایع برای درختان لیمو بسیار مناسب می باشد و اگر می خواهید درختان شما مواد غذایی را از خاک جذب کنند باید سعی کنید در زمان مناسب و به صورت مهندسی شده از این کود استفاده کنید. در واقع گوگرد دارای خاصیت بسیار زیادی برای برای درختان مرکبات می باشد و می تواند به ضو عفونی کردن آن ها پرداخته و آفات را از آن ها دور نماید از این رو بهتر است از یک مهندس کشاورزی کمک گرفته و این کودها را در زمان مناسب به درخت لیمو بدهید تا میوه های سالم و با کیفیتی به شما بدهد.

کود پتاسیم

کودهای پتاسیم دار می توانند درخت شما را نسبت به آفات مقاوم تر نمایند و در نهایت درخت شما با کیفیت تر خواهد شد و میوه های بیش تری خواهد داد. در واقع اگر از این کود برای درختان لیمو استفاده کنید می توانید مقاومت آن ها را در تنش های محیطی نیز کاهش دهید. اگر در زمان کود دهی درختان از این کود استفاده کنید می توانید یک سوم نیاز درخت را به پتاسیم از بین ببرید و نشانه های کمبود این ماده معدنی را در درخت و میوه ها کاهش دهید.

کود فسفر

فسفر تاثیر بسیار زیادی در ساختار گیاه دارد و به انجام فتوسنتز بسیار کمک می کند از این رو بهتر است این عنصر را برای درختان لیمو تامین نمایید در غیر این صورت باید شاهد لکه های زرد و قهوه ای رنگ بر روی برگ درختان لیمو باشید و پوست میوه ها نیز در اثر کمبود این ماده بسیار کلفت خواهند شد.

کود های مناسب برای درختان مرکبات

کود حیوانی

از مهمترین کودها برای درخت لیمو کودهای حیوانی از نوع دامی می باشد و باید این کودها را در زمان اتمام برداشت به درختان بدهید تا بتوانند تمامی مواد از دست رفته خود را جبران کرده و شرایط را برای رشد و میوه دادن سال بعد درخت آماده نمایند. در واقع استفاده از این کودها باعث می شود که آب به میزان بسیار بیش تری در خاکم بماند و تنش های آبی را کاهش می هد.

کود آهن

کود آهن نیز تاثیرات بسیار زیادی بر رشد درختان لیمو دارد و این کودها می توانند عمل فتوسنتز، تولید کلروفیل و تنفس گیاه را راحت تر می کنند و اگر برگ های درختان شما زودتر از فصل پاییز زرد شدند و می ریزند بهتر است از کودهای آهن دار برای رشد بهتر درخت استفاده کنید.

کود سه بیست

این کود حاوی نیتروژن فسفر و پتاسیم می باشد و می تواند یکی از بهترین کودهای درخت لیمو باشد بنابراین استفاده از این کود می تواند مواد مورد نیاز برای رشد درخت را فراهم نموده و مقاومت درخت را نسبت به آفات و تنش های محیطی کاهش داده و همچنین به حجیم شدن میوه ها نیز کمک می کند.

کود هیومیک اسید

این کود در میان کشاورزان دارای طرفداران بسیار زیادی می باشد زیرا مواد آلی و معدنی بسیاری را در خود جای داده است و با استفاده از این کود شما می توانید تعداد بی شماری از مشکلات درختان لیمو خود را کنترل کنید. البته از این کود برای از بین بردن شوری خاک نیز استفاده می شود و همچنین این کود می تواند مانع از جذب فلزات سنگین در خاک شده و در نهایت اگر از این کود به همراه یک سری از کودهای دیگر استفاده کنید می توانید جذب در ریشه را بهبود بخشید.

کود برای لیمو

با استفاده از کودهای شیمیایی می توانید خاک را اصلاح کرده و از بروز مسمومیت های خاک پیشگیری نمایید. در ادامه می توانید اطلاعاتی دیگر در رابطه کوددهی درخت نارنج و زمان کود دهی درختان میوه بدست آورید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *