دسته ها
پنج شنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱

بررسی اجزای مختلف سیستم هدایت فرمان خودرو

 • حکیمه فهیمی
 • ۱۴ شهریور ۱۴۰۱
 • ۰

در این نوشتار قصد داریم شما را با سیستم هدایت فرمان خودرو که نام دیگر آن جلوبندی است، آشنا نماییم. امروزه اغلب سیستم های هدایت فرمان به صورت هیدرولیکی طراحی و ساخته می شوند.

سیستم هدایت فرمان خودرو یا جلوبندی شامل اجزای مختلفی است و این نوع سیستم فرمان دارای مکانیسم اهرم بندی بوده تا هدایت اتومبیل در مسیر دلخواه صورت گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سیستم مذکور با این مطلب همراه ما باشید.

سیستم هدایت فرمان خودرو یا جلوبندی

سیستم هدایت فرمان بسته به میزان چرخش غربیلک فرمان توسط راننده، به کنترل جهت و میزان گردش چرخ های جلو می پردازد. به عبارت ساده تر، به مجموعه مکانیسم یا مکانیسم هایی که از غربیلک فرمان شروع و تا پشت چرخ های جلو ادامه می یابد و وظیفه تغییر جهت تایرها را برعهده داشته، سیستم هدایت فرمان یا اصطلاحا جلوبندی خودرو گفته می شود.

 • چکاد بام
 • بلیط کیش

قابل ذکر است سلامت فنی تمام قطعات این سیستم، تاثیر خیلی زیادی در تامین امنیت سرنشینان خودرو دارد. امروزه اغلب سیستم های هدایت فرمان به شکل هیدرولیکی طراحی و ساخته می شوند که مزیت آن راحتی کار با آن ها و چرخش آسان غریبلک فرمان است.

دقت کنید برای بررسی سطح روغن هیدرولیک فرمان باید به میزان روغن داخل مخزن روغن نگاه کرده که معمولا این مخزن ها از پلاستیک می باشند و در صورتی که مقدار روغن از سطح نمودار کمتر باشد، باید روغن به آن اضافه شود. اگر مخزن روغن فلزی است توسط گج داخل مخزن سطح روغن چک شود.

قابل ذکر است که سیستم هدایت فرمان یا جلوبندی شامل اجزای مختلفی بوده و باید اشاره کرد در مواقع خرابی آن، همواره کل جلوبندی صدمه ندیده و گاهی امکان دارد فقط بخشی از اجزا آسیب دیده باشد که با صرف کمی هزینه قابل تعمیر است. این نوع سیستم فرمان به مکانیسم اهرم بندی مجهز است که تغییر جهت اعمال شده توسط راننده به غربیلک فرمان را به چرخ ها منتقل می سازد و سبب تغییر جهت آن ها و گردش خودرو می گردد.

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

برای هدایت خودرو در مسیر دلخواه، چرخ ها باید جهت پذیر بوده که توسط مکانیسمی به اسم سیستم فرمان این تغییر جهت اعمال می شود که ممکن است، مکانیکی، الکترونیکی و هیدرولیکی باشد. اجزای اصلی سیستم جلوبندی شامل موارد زیر است:

فنرها

به طور کلی یکی از مهمترین و اصلی ترین قسمت های اجزای سیستم هدایت فرمان یا جلوبندی، فنرها هستند که وظیفه مهمی بر عهده دارند. تصور کنید هنگامی که با سرعت بالایی در حال حرکت هستید و ناگهان وارد دست انداز می شوید، اگر فنرها نباشند چه اتفاقی رخ می دهد؟ فنرها تمام ارتعاشات وارده به چرخ ها را دریافت کرده و سبب می شوند تا کمترین فشار ممکن به اتاق خودرو و شاسی اعمال گردد. در حقیقت این عمل را سیستم تعلیق خودرو اجرا کرده است.

فنرها در سیستم جلوبندی خودرو به سه نوع تقسیم می شوند. فنرهای لول که یک میله بوده و به صورت دایره ای شکل به دور استوانه قرار گرفته اند. دومی فنرهای تخت که بیشتر در چرخ های عقب ماشین استفاده می شوند و به شکل چند تخته فلز بوده که روی هم از بزرگ به کوچک تعبیه شده اند. و در نهایت سومین فنر، فنر پیچشی است که از یک میله با خاصیت پیچش و انعطاف پذیری تشکیل شده اند.

کمک فنر

در این باره باید اشاره کرد هنگامی که به فنری از خودرو ضربه وارد گردد؛ این فنر بر اساس خاصیت ذاتی خود تا مدت ها با نوسان همراه است. برای رفع این نوسانات، وسیله مورد نیاز کمک فنر خواهد بود.

طبق ها

طبق ها هم از مهمترین اجزاء سیستم جلوبندی خودرو محسوب می شوند که با بازوهایی سیستم تعلیق را به شاسی اتومبیل متصل می کنند که این طبق ها توسط بوش ها به شاسی و به کمک سیبک به چرخ ها اتصال پیدا می کنند. به طور معمول آسیب دیدگی طبق ها بیشتر بوده و در هنگام خرابی سیستم هدایت فرمان، بیشتر صدمه می بینند.

لقی فرمان

سیستم هدایت فرمان باید دست کم هر ۶ ماه یک مرتبه توسط مراکز مجاز مورد بازرسی و کنترل واقع شود. رانندگی با ماشینی که سیستم فرمان پذیری معیوبی داشته باشد، می تواند تصادف را به همراه آورد. در صورتی که سیستم جلوبندی خودرو هیدرولیکی باشد، مخزن روغن هیدورلیک نیز باید به طور دوره ای بررسی شود.

دو مورد مهم در این راستا باید تحت نظر واقع شود. یکی این که بعد از انجام گردش ها غریبلک فرمان به طور خودکار برگشت پذیری داشته باشد. به عبارتی بعد از اتمام عملیات گردش فرمان، غریبلک فرمان باید بتواند به طور خودکار و بدون نیروی دست به حالت اولیه اش باز گردد. مورد دوم لقی و خلاصی مجاز غربیلک فرمان است.

غربیلک فرمان باید حدودا ۲-۳ سانتی متر خلاصی داشته باشد. به این مفهوم که با چرخاندن فرمان تا حدود کمتر از ۲-۳ سانتی متر، جهت لاستیک های جلو و در نتیجه جهت خودرو تغییری نیابد. وجود لقی یا خلاصی فرمان به این منظور تعبیه شده که با هر تکان جزئی بخصوص در سرعت های بالا، جهت خودرو سریعا عوض نشود. زیرا در غیر این صورت بسیار خطر ساز می شود.

دقت داشته باشید اگر فرمان فاقد خلاصی باشد یا میزان لقی آن بیشتر از حد مجاز باشد، به این معنی است که سیستم هدایت فرمان معیوب بوده و باید در اولین فرصت برای تعمیر آن اقدام شود.

در پایان از همراهی شما با این مطلب سپاس گزاریم و امیدواریم از مطالب نهایت استفاده را برده باشید. همچنین پیشنهاد می شود در صورت علاقمندی برای آشنایی با دیگر سیستم های خودرو از جمله سیستم رادار نقطه کور، سیستم شیب سنج و سیستم کنترل کشش خودرو روی لینک های مزبور کلیک کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.