دسته ها
چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱

دلایل اصلی روشن نشدن آبگرمکن

 • ملیحه بال افکن
 • ۲ شهریور ۱۴۰۱
 • ۰

در واقع روشن نشدن آبگرمکن ها معمولا در اثر عوامل مختلفی رخ می دهد که در این مطلب سعی داریم شما را با علت های اصلی و شایع این اتفاق آشنا نماییم.

به طور کلی آبگرمگن یکی از وسایل مهم در تاسیسات و گرمایش آب مصرفی در ساختمان ها به شما می آید که فقدان و یا خرابی آن موجب به وجود آمدن مشکلات زیادی خواهد شد که یکی از مشکلات، روشن نشدن آبگرمکن بوده که بایستی سریعا برای رفع آن اقدام نمایید.

آشنایی با دلایل روشن نشدن آبگرمکن

همانطور که می دانید این روزها آبگرمکن های دیواری تامین آب گرم خانگی را بر عهده دارند. کارایی این آبگرمکن ها عالی بوده و جوابگوی آب گرم مصرفی خانوار ها می باشد که به خاطر کاربرد فراوانی که دارد امکان آسیب دیدن آن نیز بسیار خواهد بود. روشن نشدن ناگهانی ابگرمکن ها نیز یکی از همین موارد است که به دلیل ایراد در قطعات داخلی خودرو رخ خواهد داد.

علت روشن نشدن آبگرمکن

 • چکاد بام
 • بلیط کیش

شما برای پیدا کردن علت این اتفاق بایستی در ابتدا با یک متخصص مشورت نمایید و به هیچ وجه خودسرانه اقدام به باز کردن اجزای آبگرمکن نکنید. زیرا برخی از قطعات داخلی آبگرمکن ها حساس هستند و با دستکاری شما ممکن است آسیب بیشتری به دستگاه وارد شود. از طرفی نیز خطر گاز و سوخت ناقص وجود دارد و به همین خاطر بهتر است توسط تعمیرکار حرفه ای تعمیرات آن صورت گیرد.

امروزه آبگرمکن های دیواری یکی از ضروری ترین وسایل رفاهی در ساختمان های مسکونی می باشند که مهم ترین وظیفه آن ها تامین گرم منازل خواهد بود. امروزه سطح بهداشت عمومی بالا رفته و تمامی منازل مجهز به حمام مستقل هستند. به طور کلی لوله کشی آب گرم ساختمان از طریق این آبگرمکن ها شارژ می شود و در بسیاری از ادارات نیز آبگرمکن دیواری به منظور تامین آب گرم شستشو و نظافت ساختمان نصب شده اند.

خراب شن این وسیله به معنای از دست دادن آب گرم حمام و شستشو خواهد بود. به ویژه در ساختمان های مسکونی این موضوع می تواند دردسر بسیار زیادی ایجاد کند. به همین خاطر اگر می خواهید با هر مرتبه چرخاندن پیچ شیر آب گرم، آب با دمای مناسب در لوله ها جریان داشته باشد بایستی نسبت به سرویس دوره ای و تعمیر خرابی آبگرمکن جدیت داشته باشید.

نشانه های خرابی آبگرمکن

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

به طور کلی بیشتر مواقع مشکلاتی مانند روشن نشدن ابگرمکن دیواری در مدل های مختلف در ردیف معایب ابگرمکن بدون شمعک و با شمعک در نظر گرفته می شود. اما این ایراد با کمی توجه و رعایت نکات اصولی در بررسی قطعات و بخش های مختلف آبگرمکن دیواری قابل پیشگیری و رفع خواهد بود. با این حال چهار عامل اصلی وجود دارند که علل روشن نشدن ابگرمکن ها خواهند بود و در ادامه به بیان این عوامل پرداخته ایم:

جرقه نزدن آبگرمکن:

به صراحت می توان گفت که کار نکردن جرقه زن سیستم آبگرمکن مهم ترین و رایج ترین علت روشن آبگرمکن دیواری به شمار می آید. در واقع عدم رعایت فاصله مناسب الکترود و مشعل اجازه روشن شدن به مشعل را نمی دهد. برای مثال فاصله استاندارد نوک الکترود از سطح مشعل در حدود ۹ میلی متر است که در صورت افزایش سیستم آن دچار مشکل خواهد شد.

از دیگر دلایل اشکال در جرقه زدن نیز می تواند به شکل در وایر یا سیم رابطه آن اشاره کرد که در این مواقع یا وایر دچار قطعی است و یا از محل اتصال خود جدا شده که تمامی اینها می تواند از دلایل روشن نشدن ابگرمکن باشد.

وجود رسوب در نوک الکترود:

توجه داشته باشید که کثیفی و وجود رسوب در نوک الکترود جرقه زن، در فرآیند جرقه زدن مشکل ایجاد خواهد کرد. در این مواقع توصیه می شود که رسوب زدایی الکترود را با دقت و بدون آسیب رساندن با آن انجام دهید. در این حالت تنها با تمیز کردن آن آبگرمکن روشن خواهد شد. انجام رسوب زدایی آبگرمکن دیواری در جلوگیری از بروز این مشکل تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت.

علل خراب شدن شمعک آبگرمکن

خراب شدن شمعک آبگرمکن:

همچنین خراب شدن شمعک آبگرمکن نیز از رایج ترین دلایل روشن آبگرمکن دیواری خواهد بود که اگر با فشار دادن دکمه مخصوص روشن کردن سیستم جرقه زد و گاز خارج شد اما با روشن آبگرمکن سریع آبگرمکن خاموش شد مشخص می شود که شمعک ایراد دارد و بایستی تعویض گردد.

البته که ممکن است قطعات مکانیکی یا الکترومکانیکی جرقه زدن مانند فندک پیزوالکتریک، وایر یا الکترود نیز دچار ایراد شده باشند که در این شرایط تنها نیاز به تعویض قطعات خواهد بود.

وجود ایراد در دیافگرام یا واشر:

لازم است بدانید که با فرسودگی دیافگرام و پارگی واشر چاره ای به جز تعویض این قطعات برای رفع علت روشن نشدن ابگرمکن دیواری وجود ندارد. پس از اگر متوجه فرسودگی دیافگرام ابگرمکن خود شدید بایستی هر چه سریع تر آن را تعویض نمایید تا مشکل روشن نشدن ابگرمکن تان رفع گردد.

علل جرقه نزدن آبگرمکن

سایر علت های روشن نشدن ابگرمکن:

بهتر است بدانید که علت روشن نشدن آبگرمکن ها لزوما مخصوص علت های فنی نیست و دلایل دیگری نیز وجود دارند که می توانند مانع از کارکرد این سیستم شوند. در ادامه این موارد را به صورت کامل شرح داده ایم.

 • گرفتگی صافی آب در صورت فشار کم آب منزل
 • بسته بودن شیر ربع گرد گاز برای ورود گاز به لوله ها
 • قطع بودن گاز
 • گرفتگی شیپوره گلاتور آب
 • گرفتگی لوله هایی مانند لوله دیافگرام و مبدل گرمایی
 • گرفتگی یا معیوب بودن دیافگرام رگولاتور آب

روش های درست کردن خرابی آبگرمکن

همچنین در ادامه نیز پیشنهاد می شود که با کلیک بر روی لینک های مقابل با مطالب علت هواگیری آبگرمکن دیواری و گرم نشدن آب آبگرمکن نیز آشنا شوید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.