دسته ها
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱

بررسی فورد برانکو نسخه قدیمی آفرود با فناوری های جدید

 • حکیمه فهیمی
 • ۲۰ مرداد ۱۴۰۱
 • ۰

فورد برانکو ۲۰۲۱ به نوعی بازسازی خاطره یک افسانه بوده و دارای طراحی کلاسیک آمیخته با المان های مدرن است. با بررسی فورد برانکو ۲۰۲۱ با ما همراه باشید.

فورد برانکو ۲۰۲۱ بعد از دو دهه مجددا روانه بازار شد. این خودرو با الهام از مدل قدیمی آفرود بی نظیر و با فناوری های جدید و نوآوری های بروز به بازار ارائه شده است. در این مطلب به بررسی فورد برانکو ۲۰۲۱ می پردازیم.

معرفی و بررسی فورد برانکو ۲۰۲۱

در صورت آشنا بودن با خودروهای آمریکایی یقینا نام برانکو برای شما شناخته شده است. خودروی شاسی بلند دو دیفرانسیلی که در دهه ۱۹۶۰ ارائه شد سال ها بود که اسم برانکو در خط تولید فورد حضور نداشت. ولی بعد از دو دهه بالاخره در سال ۲۰۲۱ این خودرو دوباره به بازار ارائه شد.

 • بلیط کیش
 • چکاد بام

در تیزر این خودرو اعلام شد فورد برانکو ۲۰۲۱ به نوعی بازسازی خاطره یک افسانه بوده و باید قبول کنیم که برانکو افسانه ای تکرار نشدنی بود. خودرویی که طی چند سال عرضه اش پر طرفدار بود و هنوز نیز در بین طرفداران خودروهای کلاسیک و آفرودرها مورد استقبال است.

نسل جدید فورد برانکو با الهام گرفتن از نسخه قدیمی یک آفرود بی نظیر و با فناوری های جدید و نوآوری های بروز روانه بازار شده است. آنچه ممکن است اندکی ماشین بازها را متعجب کند موتور ۶ سیلندر این خودرو است که احتمالا به اندازه موتور ۸ سیلندر برای طرفداران این سبک جذاب نباشد.

عنوان برانکو، سنگین بوده و حالا باید دید نسخه جدید فورد برانکو تا چه اندازه می تواند این وظیفه سنگین را به دوش کشد. در ادامه به بررسی فورد برانکو ۲۰۲۱ دو نسخه دو درب و چهار درب می پردازیم تا با امکانات و قابلیت های این خودرو بیشتر آشنا شوید.

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

تاریخچه اجمالی فورد برانکو

در سال ۱۹۶۰ کمپانی فورد، دومین خودروساز بزرگ آمریکا برای رقابت با شورلت بلیزر خودروی دو دیفرانسیلی را روانه بازار کرد که فورد برانکو نام داشت. برانکو در لاتین به معنی گونه ای اسب است. مهمترین ویژگی این خودرو توانایی خارج از جاده ای اش بود.

آخرین بار در سال ۱۹۹۶ نسخه جدیدی از فورد برانکو به بازار ارائه شد. بعد از این سال تولید خودروی مذکور متوقف شد و حدود ۵ سال از بازار جهانی فاصله گرفت. نسل پنجم این خودرو بین سال های ۱۹۹۲-۱۹۹۶ تولید شد که یک شاسی غول پیکر دو درب بود ولی نسخه جدید برانکو برعکس قبل با مدل ها و ابعاد متفاوتی رونمایی شده است.

نسخه های مختلف فورد برانکو

نسل اول این خودرو با سه مدل اتاق ارائه شد. نسخه دو درب و مسقف/ نسخه دو درب با سقف جداشدنی و نسخه پیک آپ یا وانت. حتی نسخه وانت برانکو با توجه به علاقه زیاد امریکایی ها به پیک اپ تراپ ها هم با استقبال بسیاری روبرو شد.

فناوری های فورد برانکو

بررسی ها حاکی از آن است فورد برانکو ۲۰۲۱ از نظر تکنولوژی هم پیشرفت چشمگیری پیدا کرده است و در کابین خودرو نمایشگر ۱۲ اینچی لمسی برای جدیدترین سیستم سرگرمی به اسم sync 4 در نظر گرفته شده است. در این سیستم قابلیت های اپل کارپلی و اندروید اتو به طور استاندارد همراه با اپلیکیشن های متعدد وجود دارند.

در سیستم مسیریابی هم از قابلیت جدیدی به اسم تریل تراکنیگ یا ردیابی حرکت در مسیر استفاده شده تا صاحبان برانکو بتوانند میزان پیشرفت شان در طی مسیر با یکدیگر اشتراک گذاری نمایند. این قابلیت بیشتر مشابه یک شبکه اجتماعی برای آفرودرها است.

فورد برانکو از سیستم های کمک راننده و ایمنی بسیاری بهره می برد که در مسیرهای مختلف به راننده کمک می رساند. رینگ و لاستیک های ویژه آفرود، قفل دیفرانسیل، گیربکس کمکی low-range، جعبه ابزار مخصوص، میل موج گیرهای جدا شونده از جمله ویژگی های خاص فورد برانکو ۲۰۲۱ محسوب می شوند.

بررسی ها نشان می دهد فناوری جدیدی در فورد برانکو ۲۰۲۱ به نام تریل کنترل به کار رفته که قبل از این در فورد اف-۱۵۰ استفاده شده بود. در این فناوری که کروز کنترل پیشرفته ویژه آفرود به شمار می رود، حرکت روی سنگ ها و مسیرهای لغزنده آسان تر می شود. ضمنا در فناوری مذکور،سیستم توزیع گشتاور میان چرخ ها به کار رفته تا فرمان پذیری راحت تر انجام شود.

دوربین دید ۳۶۰ درجه هم موانع پیش روی برانکو را در همه جهات مشخص می نماید. در صورتی که بخواهیم فورد برانکو ۲۰۲۱ را در یک کلمه توصیف نماییم . باید کلمه کارایی اشاره کنیم. نسخه های چهار درب و دو درب خودرو هنگام معرفی با بیش از دویست لوازم جانبی مختلف قابل سفارش می باشند.

همچنین بدنه و کابین خودرو به گونه ای طراحی شده اند که همه تجهیزات و لوازم مورد نیاز راننده برای یک سفر ایمن و بی دردسر را فراهم نمایند.

طراحی کلاسیک همراه با المان های مدرن

با توجه به بررسی ها می توان گفت احتمالا جذاب ترین بخش در فورد برانکو ۲۰۲۱، طراحی کلاسیک همراه با المان های مدرن آن باشد. شباهت ظاهری خیلی زیاد این خودرو به پدربزرگش به حدی زیاد بوده که با نیم نگاهی به آن می توان تشخیص داد با فورد برانکو روبرو هستید.

طراحی و چهره نسل ششم برانکو با الهام از نسخه مشهور و افسانه ای ۱۹۶۶ صورت گرفته است. به این ترتیب ویژگی های خاص نسل اول برانکو در نسخه جدید نیز مشاهده می شود. این قابلیت ها به همراه جدیدترین فناوری شرکت، تلفیق جذابی بین سنت و مدرنیته ایجاد کرده است.

در مراسم معرفی فورد برانکو ۲۰۲۱ از این خودرو به عنوان محصولی که از سختی وانت فورد f-150 و روح اسپرت موستانگ بهره می برد، یادشده است.  از ویژگی های ظاهری فورد برانکو ۲۰۲۱ می توان به چراغ های گرد، اتاق جعبه ای شکل، بدنه ساده و دور از خطوط اضافی، اشاره کرد که حس یک خودروی کلاسیک را القا می کند.

ولی تزئینات خیلی مدرنی در آن به کار رفته که با طراحی روز دنیا هماهنگ گردد. از جمله چراغ های جلو با پس زمینه مشکی و روشنایی روز. چراغ های عقب هم بخشی از این طراحی مدرن بر روی بدنه کلاسیک خودرو می باشند. نورپردازی چراغ ها به وسیله رشته های نئونی صورت گرفته که بار دیگر مدرن بودن برانکو ۲۰۲۱ را به همراه چهره کلاسیکش را یادآور می شود.

لاستیک زاپاس بزرگی هم بین دو چراغ قرار گرفته که روی دریچه عقب خودرو تعبیه شده و در اولین نگاه به خودرو، لاستیک های بزرگ آن توجه بیننده را جلب می کند. این نشان از ماهیت آفردوی برانکو ۲۰۲۱ دارد. تجهیزات دیگری مثل باربند هم روی خودرو تعبیه شده است.

البته جای چراغ های سقفی برای بیابان نوردی روی این خودرو در حال حاضر خالی است. ولی ممکن است در زمان عرضه تجهیزات مذکور قابل سفارش باشند. بررسی ها نشان می دهد طراحی بدنه فورد برانکو ۲۰۲۱ در نسخه های دو درب و چهار درب به نسل اول این خودرو شبیه است.

الهام از طراحی کلاسیک با وجود خطوط کشیده و ظاهر جعبه ای شکل بدنه به برانکو جدید چهره ای جذاب بخشیده است. در بخش های مختلف بدنه شاهد قطعات تزئینی زیادی نیستیم و خودرو در کمال سادگی طراحی شده است. کاپوت خودرو با الهام از نسخه کلاسیک ۱۹۹۶، دارای دو برآمدگی در گوشه ها است تا نشانه ای دقیق در وضعیت لحظه ای خودرو برای راننده باشد.

نکته جذاب در بدنه فورد برانکو ۲۰۲۱ جدا شدن سقف و درب ها است. در بررسی ها مشخص شد درب ها به شکل فریم لس طراحی شده و  دارای قفل های مخفی هستند تا باز شدن آنها از بدنه راحت تر صورت گیرد. فورد برای آینه های جانبی هم راهکار جدیدی به کار گرفته و آن ها را به بدنه متصل نموده است.

به این ترتیب، برعکس خودروهای جیپ که آینه روی درب قرار دارد و با برداشتن دربها دید راننده به آینه هم وجود ندارد، این مشکل در فورد برانکو ۲۰۲۱ مرتفع شده است. نسخه دو درب شاسی بلند برانکو ۲۰۲۱ در حالت استاندارد با سقف هاردتاپ ارائه می شود. در این نسخه از ساختار سه بخشی برای سقف استفاده شده که دو بخش آن قابل جداسازی می باشد.

همانند جیپ رانگلر تکه عقب به طور ثابت باقی می ماند. نسخه چهار درب به طور استاندارد با سقف سافت تاپ ارائه  می شود ولی امکان سفارش با سقف فلزی با چهار قسمت جدا شونده هم وجود دارد. به گفته کمپانی فورد ، هر فرد می تواند به سادگی با آزاد کردن قفل سقف از کابین ، یک بخش از آن را حمل کند.

تمام بخش های سقف به صورت عمودی در صندوق خودرو قرار می گیرند. از جمله آپشن های جذاب بیرونی که امکان سفارش آن ها وجود دارد می توان به درب های مختلف، سپر ماژولار آهنی با وینچ، روف رک، جلو پنجره ای های مختلف، لایت بار ال ای دی و دور گلگیرهای متنوع اشاره نمود. در پایان شایان ذکر است فورد برانکو ۲۰۲۱ با رنگ های متنوع و جدید ارائه می شود.

طراحی داخلی

از آنجا که مهمترین ویژگی برانکو همواره قابلیت های بیرون جاده ای آن بوده بررسی ها نشان داد فورد برانکو ۲۰۲۱ هم با این دید طراحی شده است. به طور مثال روکش داشبورد و حتی فرمان و صندلی ها به جای چرم از متریال سخت ولی زیبا ساخته شده است. کف خودرو نیز به جای کفپوش و موکت، با نوعی پلیمر پوشیده شده که شامل سوراخ هایی هم می باشد. هدف از این کار راحت تر بیرون کردن آب در صورت تجمع آن است.

در ادامه بررسی طراحی داخلی برانکو ۲۰۲۱ باید اشاره کرد که ساده و در عین حال مدرن است. فرمان سه شاخه با کلیدهای فراوان، دسته دنده مخصوص با پوشش چرمی و نمایشگر بزرگ ۱۲ اینچی سیستم سرگرمی، از جمله ویژگی های منحصر به فرد کابین محسوب می شوند.

برای قرار گیری موبایل، جی پی اس و دیگر تجهیزات الکترونیکی، پایه های مخصوصی به طور استاندارد تعبیه شده است. یک منبع قدرت ۱۲ ولتی هم به جهت شارژ تجهیزات موجود می باشد. با توجه به این که برانکو ۲۰۲۱ یک خودروی ماجراجویی است. در چند نقطه از آن پورت خروجی برق ۱۲ ولتی مشاهده می شود که در ماجراجویی های خود کمبود برق روبرو نشوید.

برای راننده و سرنشین دو دستگیره در کنار کنسول میانی و انتهای داشبورد طراحی شده است. در صورت عدم تمایل می توانید این دستگیره ها را به راحتی جدا نماید. در بخش های مختلف کابین پیچ های نقره ای رنگ کوچکی استفاده شده که اسم برانکو روی آن ها حک شده است. علیرغم جزئیات و طراحی زیبا کابین فورد برانکو ۲۰۲۱ به طرز خارق العاده ای طراحی شده است.

مقاوم ترین جنس ها برای پوشش چرم صندلی ها انتخاب شده و در کف خودرو به جهت خالی کردن آب اضافی در وضعیت خاص، دو پیچ تخلیه تعبیه شده است. کابین خودرو ضد آب طراحی شده و بخش های مختلفی مانند کلیدها، کف و روکش ضد آب هستند.

در پایان باید گفت به نظر فورد به خوبی موفق شده خودروی آفرودی که دو دهه از بازنشسته شدن آن می گذرد را به میدان رقابت بازگرداند. خودرویی که مناسب ماجراجویان بوده و قرار است به نقاطی برود که با هیچ خودرویی امکان رفتن به آنجا وجود ندارد.

پیشرانه مختلف

در بررسی ها مشخص شد فورد برانکو ۲۰۲۱ با دو پیشرانه، یک گیربکس دستی و گیربکس اتوماتیک و بسته آفرودی ساسکواچ برای همه تریم ها ارائه می شود. در این بسته، لاستیک های ۳۵ اینچی به همراه رینگ های ۱۷ اینچی بیدلوک، سیستم تعلیق آفرودی و دیفرانسیل های جلو و عقب قبل دار به کار رفته است.

همانطور که اشاره شد برای فورد برانکو دو پیشرانه قابل سفارش می باشد. پیشرانه اول و پایه ، ۴ سیلندر با ظرفیت ۲.۳ لیتری توربو می باشد که قدرتی معادل ۲۷۰ اسب بخار ارائه می دهد. و پیشرانه دوم ۲.۷ لیتری تویین توربو ۶ سیلندر است که ۳۱۰ اسب بخار قدرت ارائه می دهد و قدرتمندترین پیشرانه خانواده برانکو محسوب می شود.

از نظر فنی توان فورد برانکو ۲۰۲۱ روی کاغذ کافی به نظر می رسد ولی شور و هیجانی که برانکوی ۸ سیلندر ارائه می دهد ، در این خودرو مشاهده نمی شود. فورد برانکو ۲۰۲۱ دارای چند تیپ است اما به طور کلی خانواده برانکو سه تیپ اصلی دو درب، چهار درب و اسپورت ادونچر دارد که هر یک با قیمت متفاوتی ارائه می شود.

از همراهی شما تا پایان این مطلب سپاسگزاریم. در صورت تمایل برای آشنایی با سایر خودروهای برند فورد مانند فورد اسکیپ مدل ۲۰۲۰ و فورد موندئو ۲۰۱۹ هیبرید  روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.