دسته ها
چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱

عوارض به تعویق انداختن زایمان و مراقبت های مورد نیاز آن

 • ملیحه بال افکن
 • ۱۱ مرداد ۱۴۰۱
 • ۰

در واقع به تعویق انداختن با وجود لذت های فراوانی که برای مادر دارد اما می تواند برای جنین و حتی خود مادر نیز عوارض جدی را به همراه داشته باشد که شما می توانید با مطالعه این مقاله با این مشکلات و عوارض به صورت کامل آشنا شوید.

همانطور که می دانید دوران حاملگی و بارداری بسیار خاص و متفاوت تر از سایر مقاطع زندگی است و به همین خاطر سعی کنید تا حد امکان برای به تعویق انداختن زمان زایمان تان سخت نگیرید و از داشتن تجربه آن نهایت لذت را ببرید.

روند به تعویق انداختن زایمان

در واقع زایمان دیرتر از موعد یا همان به تعویق افتادن زمان زایمان معمولا به شرایطی گفته می شود که تا هفته ۴۰ بارداری نشانه ای از زایمان در بدن مادر ظاهر نگردد. در ابتدای بارداری پزشک متخصص بر اساس تاریخ آخرین قاعدگی زمان زایمان مشخصی را برای مادر تخمین می زند اما با این حال ممکن است زایمان دیرتر و یا زودتر از موعد تعیین شده اتفاق بیفتد.

علل به تعویق انداختن زایمان

 • تصفیه آب خانگی
 • بلیط کیش

با وجود اینکه چنین شرایطی کاملا طبیعی است اما اگر حدود دو هفته بیشتر از موعد تعیین شده برای زایمان بگذرد و نشانه های تولد نوزاد در بدن مادر بروز نکند شاهد زایمان دیرتر از موعد خواهید بود. که البته این اتفاق در مواردی مورد پسند مادران بارداری قرار می گیرد.

بهتر است بدانید که اغلب نوزادان بین هفته ۳۸ تا ۴۲ بارداری به دنیا خواهند آمد و پس از گذشتن هفته ۴۲ بارداری نوزاد به دنیا نیاید زایمان دیرتر از موعد رخ داده است. به صراحت می توان گفت که از هر ۱۰ تولد بارداری یکی از آن ها زایمان دیرتر از موعد خواهد بود.

چنانچه قصد به تعویق انداختن زمان زایمان را داشته باشید متخصص بهداشت در هر نوبت اندازه ضربان قلب و موقعیت جنین را مورد بررسی قرار می دهد و در مورد حرکات نوزاد از مادر سوالاتی خواهد پرسید. توجه داشته باشید که اگر بیشتر از یک هفته از زمان زایمان تان گذشته است متخصص می تواند ضربان قلب جنین را بررسی نماید.

در واقع پزشک تست بدون استر و حجم مایع آمنیوتیک را می سنجد و یا تست بدون استرس را همراه با سونوگرافی انجام می دهد. در برخی موارد نیز پیشنهاد می شود از روش القای زایمان استفاده کنید. القای زایمان به تحریک انقباضات رحم پیش از شروع درد زایمان القای زایمان گفته می شود تا فرآیند زایمان طبیعی صورت بگیرد.

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

مشکلات ناشی از زایمان دیرتر از موعد

عوارض زایمان دیرتر از موعد

بر اساس تحقیقات انجام شده اگر بارداری تا هفته ۴۱ یا ۴۲ طول بکشد جنین در معرض عوارض جدی خواهد بود و همچنین حین زایمان ممکن است مشکلاتی نیز برای مادر به وجود بیاید. همچنین در نظر داشته باشید که اگر زایمان تقریبا دو هفته پس از موعد تخمین زده شده به طول بیانجامد قطعا عوارض جدی را به همراه خواهد داشت که مهم ترین عوارض ناشی از به تعویق انداختن زایمان به شرح زیر می باشد.

 • سندروم پست مچوریتی:

این سندرم معمولا با علائمی مانند کاهش چربی پوست، کاهش پوشش ورنیکس، کاهش پرز های مویی روی پوست، کاهش حجم آمنیوتیک و دفع مکونیوم توسط جنین بروز خواهد کرد.

 • ماکروزومی جنین:

در این شرایط جنین از حالت عادی بزرگ تر خواهد بود و وزن زیاد او موجب می شود تا زایمان واژینال سخت شود و در نهایت احتمال استفاده از وسایل کمک زایمان افزایش یابد. در مقابل نیز ریسک زایمان سزارین نیز افزایش خواهد یافت.

چنانچه زایمان طبیعی انجام شود احتمال گیر کردن شانه جنین در کانال زایمان افزایش خواهد یافت که به این وضعیت دیستوشی شانه گفته خواهد شد.

عوارض بی شمار زایمان دیرتر از موعد

 • الیگوهیدرامنیوس:

بهتر است بدانید که کاهش بیش از حد حجم مایع آمنیوتیک با عنوان الیگوهیدرامنیوس شناخته خواهد شد که این عارضه معمولا موجب می شود با هر انقباض زایمانی فشار زیادی به بند باف وارد شود و موجب ایجاد مشکلاتی برای جنین گردد. از طرفی بر ضربان قلب جنین تاثیرات ناگواری خواهد داشت.

همچنین عوارض نادر دیگری نیز ممکن است رخ دهند که در ادامه به بیان آن ها پرداخته ایم:

 • افزایش دیسترس جنینی یا همان مشکلات تنفسی جنین و کاهش ضربان قلب جنین
 • پارگی های شدید واژن
 • خونریزی پس از زایمان
 • عفونت شدید
 • مرده زایی
 • افزایش احتمال جراحی زایمان سزارین
 • اختلالات رشد یا توقف آن به دلیل نارسایی جفت

مراقبت های لازم برای به تعویق انداختن زمان وضع حمل

بهتر است بدانید که پس از گذشتن از وقت زایمان تعیین شده برای شما مراقبت ها نیز آغاز خواهند شد. در واقع در طول معاینات روتین که هر دو هفته یک مرتبه تکرار می شود درمانگر شما به بررسی وزن جنین، اندازه جنین، ضربان قلب، وضعیت قرار گیری، حجم مایع آمنیوتیک و حرکات جنین خواهد پرداخت. در ادامه سعی کرده ایم تا کاربردی ترین نکات برای بررسی وضعیت جنین را به صورت کامل شرح دهیم.

مراقبت های لازم برای به تعویق انداختن زایمان

 • بررسی حرکات جنین:

در این روش حرکات جنین شما مورد بررسی قرار می گیرد. خود شما نیز می توانید در منزل با تمرکز کردن الگوی حرکات جنین را بسنجید و در نتیجه هر زمان احساس کردید که تعداد حرکات کمتر از حد معمول است می توانید به درمانگر خود گزارش دهید.

در واقع کاهش حرکات جنین می تواند نشانه ای از زجر جنین باشد. هر زمان احساس کردید حرکات جنین کاهش یافته بهتر است یک ماده غذایی شیرین میل کنید. سپس به پهلوی چپ دراز بکشید و حرکات جنین را در طول نیم ساعت بشمارید. چنانچه از ۴ حرکت کمتر بود بایستی به پزشک تان اطلاع دهید و مورد بررسی قرار بگیرید.

 • تست CST:

زمانی که رحم مادر دچار انقباض می شود ضربان قلب جنین سنجیده خواهد شد. در واقع این روش شرایط جنین حین زایمان را مورد بررسی قرار می دهد و در نتیجه شرایط زجر جنین نیز مشخص خواهد شد.

 • تست NST:

چنانچه بیش از یک هفته از زمان زایمان تعیین شده تان گذشته است انجام تست NST یا بررسی ضربان قلب جنین برای شما تجویز خواهد شد. در این روش ضربان قلب جنین حین حرکات او سنجیده شده و در نتیجه در صورت بروز زجر جنین علائم مختلفی بروز خواهند کرد.

تاثیر به تعویق انداختن زایمان بر جنین

 • سونوگرافی بایوفیزیکال:

ممکن است درخواست سونوگرافی بایوفیزیکال برای شما داده شود. در این سونوگرافی سطح فعالیت و سلامت جنین به همراه حجم مایع آمنیوتیک سنجیده می شود. همچنین مواردی مانند اندازه، وضعیت قرارگیری، سطح تنفس، ضربان قلب و حرکات جنین نیز با این سونوگرافی مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.

حجم مایع آمنیوتیک نیز به صورت دقیق مورد ارزیابی قرار می گیرد زیرا سطح این مایع در زایمان دیرتر از موعد بسیار حائز اهمیت خواهد بود. علاوه بر این سایز و موقعیت جفت نیز سنجیده خواهد شد زیرا بررسی جفت از این نظر حائز اهمیت می باشد که جفت مواد غذایی و اکسیژن جنین را تامین می کند.

 • القای زایمان:

همچنین در برخی موارد تحریک یا القای زایمان نیز ممکن است انجام گیرد. در واقع القای زایمان به معنای تحریک و بروز دردهای زایمان به وسیله ی دارو خواهد بود.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.