دسته ها
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱

رژیم غذایی برای فشار خون و توصیه های مورد توجه این رژیم

 • شقایق ایران دوست
 • ۲۹ تیر ۱۴۰۱
 • ۰

رژیم غذایی برای فشار خون را در این مطلب برایتان بررسی می کنیم و اطلاعاتی را در این زمینه در اختیار شما قرار خواهیم داد تا بتوانید به راحتی این رژیم غذایی را برای خود انجام دهید.

افرادی که فشار خون دارند بهتر است از خوردن یک سری از غذا ها خودداری نمایند زیرا این غذاها می تواند منجر به افزایش فشار خون شده و جان آن ها را به خطر بیندازد. برای این که بتوانید از بالا رفتن فشار خون پیشگیری کنید باید یک رژیم غذایی مناسب داشته باشید و سعی کنید به صورت مستمر ورزش کنید. در ادامه کامل ترین رژیم غذایی برای فشار خون بالا را برایتان بررسی می کنیم.

بررسی علل فشار خون بالا

رژیم غذایی برای فشار خون

استفاده از یک سری از غذاها برای افرادی که پرفشاری خون دارند ممنوع می باشد و بهتر است این افراد اصلا از این غذاهایی که ممنوعه اند استفاده نکنند زیرا ممکن است مشکلات بسیاری برایشان ایجاد شود. معمولا این افراد می توانند به راحتی از مواد غذایی که دارای پتاسیم و فیبر می باشد استفاده کنند زیرا این مواد غذایی می تواند به کاهش فشار خون آن ها کمک نماید.در ادامه بهترین غذاهایی که می توانید برای این مشکل استفاده کنید را برایتان خواهیم گفت.

مواد غذایی تازه

یکی از ساده ترین کارهایی که افرادی دارای فشار خون بالا می توانند از آن استفاده کنند این است که غذا های تازه میل کنند. غذا های مانده می تواند مشکلاتی مانند مسمومیت برای این افراد ایجاد نماید و همچنین ممکن است منجر به بالا رفتن فشار خون در آن ها شود.

میوه ها و سبزیجات

میوه ها و سبزیجات دارای مواد معدنی بسیار خوب برای بدن می باشند و شما می توانید با استفاده از آن ها از بالا رفتن فشار خون خود پیشگیری نمایید. از مهم ترین میوه ها و سبزیجاتی که می توانید از آن ها استفاده نمایید می توان به اسفناج، سیب، هلو و میوه هاو سبزیجات این چنینی استفاده کنید زیرا میزان سدیم آن ها بسیار کم می باشد و مشکلی برای مصرف کننده ایجاد نمی کند. با این حال بهتر است بیشتر مراقب خورد و خوراک خود باشید و در خوردن غذا های مفید نیز زیاده روی نکنید. از دیگر میوه هایی که می توانید در این میان استفاده کنید گوجه های خشک شده با آفتاب، قارچ خشک شده، زغال اخته و گیلاس از بهترین میوه ها و مواد غذایی هستند که می توانید در رژیم غذایی برای فشار خون بالا از آن استفاده نمایید.

استفاده از گیاهان معطر به جای نمک در غذا

 • مبل و میز
 • بلیط کیش

عدم استفاده از نمک و جایگزین کردن مواد دیگر

برخی از چاشنی هایی مانند نمک که در غذاها مورد استفاده قرار می گیرد می تواند میزان فشار خون شما را تا حدودی افزایش دهد. در ادامه جایگزین هایی برای آن ها بیان می کنیم.

 • به عنوان  چاشنی مرغ می توانید از مقداری آب لیمو و یا آب مرکبات استفاده کنید. در این میان دیگر نیازی به استفاده از نمک نمی باشد.
 • به جای استفاده از نمک و سیر و پیاز آماده و یا پودری می توانید از سیر و پیاز تازه استفاده نمایید.
 • از دیگر جایگزین های نمک می توان به انواع فلفل ها اشاره کرد. این فلفل ها می تواند منجر به بهبود طعم غذا شوند و شما دیگر نیازی به استفاده از این ها نخواهید داشت.
 • از انواع سرکه ها نیز می توانید به جای نمک در غذا های خود استفاده کنید. نمک یکی از خطرناک ترین مواد برای افرادی  می باشد که دارای فشار خون بالا هستند و می تواند حتی جان آن ها را به خطر بیندازد. از انواعی از سرکه ها مانند سرکه سیب، سرکه سفید و سرکه بالزامیک می توانید استفاده کنید. یادتان باشد برای این که غذای شما طعم خوبی داشته باشد باید آن ها را در انتهای غذا اضافه نمایید.
 • به جای نمک می توانید از کنجد استفاده کنید. این کار می تواند به شما کمک نماید تا بتوانید طعم خوبی به غذا بدهید و این کار بدون نمک انجام می شود.
 • به جای نمک می توانید از سس خردل و یا فلفل پاپریکا استفاده نمایید.
 • قبل از این که از ادویه های ترکیبی استفاده کنید باید روی آن را را خوب مطالعه کنید زیرا ممکن است برخی از آن ها حاوی نمک باشند.

رژیم غذایی برای فشار خون

میزان مناسب استفاده از نمک

یکی از مهم ترین چیز هایی که افراد دارای فشار خون باید آن را رعایت کنند این است که مقدار استفاده از نمک را در روز تنظیم کنند تا بیش از حد از این ماده خطرناک استفاده نکنند. در واقع نمک یکی از ضروری ترین عناصر برای بدن می باشد و کمبود آن می تواند برای بدن بسیار مضر باشد پس بهتر است میزان استفاده از آن را رعایت نمایید. در نظر داشته باشید که هر فرد در رو.ز مجاز به استفاده کم تر از ۱۴۰ میلی گرم نمک می باشد و اگر از غذا های آماده استفاده می کنید باید حواستان به میزان سدیم روی آن باشد. برای استفاده از نمک مناسب در روز باید به  نکات زیر دقت نمایید.

 • قبل از خوردن غذا های آماده برچسب غذایی آن را مطالعه نمایید و میزان سدیم به کار رفته در آن را بسنجید.
 • از محصولاتی استفاده  کنید که روی آن ها بی نمک و یا کم نمک ذکر شده باشد.
 • برچسب غذایی نان ها و غلات را حتما بررسی نمایید.
 • برای این که بتوانید میزان سدیم موجود در غذا های کنسرو شده مانند لوبیا را کاهش دهید می توانید آن را قبل از خوردن بشویید.
 • بهتر است به جای استفاده از سبزیجات کنسروی از نوع تازه و یا منجمد شده ان استفاده نمایید.
 • از خوردن غذا های فرآوری شده خودداری نمایید و سعی کنید غذا های سالم بخورید.
 • برای استفاده از آجیل ها و مغز ها باید نوع بدون نمک آن ها را انتخاب نمایید.

بالا بودن فشار خون با استفاده بیش از حد از نمک

استفاده از ادویه ها به جای نمک

قطعا طبخ سبزیجات و گوشت ها بدون نمک می تواند مزه آن ها را تغییر دهد. در ادامه شما را با ادویه های مناسب برای این کار آشنا می کنیم و شما می توانید اطلاعات بسیار خوبی را در این زمینه بدست آورید و بدون استفاده از نمک گوشت و سبزیجات خود را بپزید.

ادویه ها و گیاهان مناسب برای پختن سبزیجات بدون نمک

 • ذرت را می توانید با پودر کاری، جعفری و زیرا بپزید.
 • هویج را می توانید با دارچین، زنجبیل، میخک، شوید،جوز، مرزنجوش، رزماری و مریم گلی بپزید.
 • دانه های سبز را بهتر است با استفاده از میخک، آبلیمو، آویشن، ترخون، پونه و مرزنجوش بپزید و از نمک برای طبخ آن استفاده نکنید.
 • گوجه را می توانید با استفاده از جعفری، فلفل، پیاز، مرزنجوش، میخک، برگ بو، ریحان و پونه کوهی طبخ نمایید.

ادویه ها و گیاهان مناسب برای پختن انواع گوشت بدون نمک

 • برای پختن انواع ماهی بدون نمک می توانید از پودر کاری، خردل خشک، آبلیمو، پاپریکا، فلفل و میخک استفاده کنید.
 • برای طبخ مرغ بدون نمک می توانید از ادویه ماکیان، ترخون، آویشن، رزماری و مریم گلی استفاده نمایید.
 • برای پختن گوشت ها نیز می توانید از مرزنجوش، آویشن، جوز و مریم گلی استفاده نمایید.

نکته : در ابتدا این کار کمی سخت به نظر می رسد با این حال بعد از مدتی حس چشایی افراد تغییر می کند و شما می توانید به راحتی این کار را انجام دهید و از خوردن غذا های بدون نمک و یا با نمک اندک نهایت لذت را ببرید.

رژیم غذایی برای فشار خون

توصیه هایی برای کاهش فشار خون و کنترل آن

یکی از مهم ترین عواملی که بر بالا رفتن فشار خون تاثیر دارد می توان به چاقی، استرس و مصرف سیگار اشاره کرد. همین موارد به ظاهر ساده می تواند مشکلات بی شماری برای شما ایجاد کند از این رو باید حواستان به این موارد باشد. داروی درمان کننده ای برای این بیماری وجود ندارد و افرادی که به آن مبتلا می شوند می توانند با استفاده از رژیم غذایی برای فشار خون آن را کنترل نمایند. در این میان علاوه بر رژیم غذایی برای فشار خون که توسط پزشک های تغذیه به فرد داده می شود باید یک سری نکاتی را رعایت کنید در غیر این صورت نمی توانید کاری را از پیش ببرید. در ادامه توصیه های لازم را برایتان آورده ایم و شما می توانید این کار را به راحتی انجام دهید.

 • از غذا های شور استفاده نکنید و میزان استفاده از آن ها را تا حدالامکان کاهش دهید. این غذا ها شامل سوسیس و کالباس، سبزی های کنسرو شده، گوشت نمک سود شده، کنسروها، همبرگر، کراکرها، چیپس، پفک، خیار شور، ماهی های شور و دودی، سوپ های آماده، ترشی، آجیل شور می باشد.
 • حتما در برنامه روزانه خود مقداری سبزیجات و میوه بگنجانید. از مهم ترین میوه هایی که می توانید به راحتی از آن ها استفاده کنید می توان به هندوانه، موز، زرد آلو، گوجه فرنگی، آب پرتقال و گریپ فروت اشاره کرد.
 • از سبزی ها با برگ های تیره، انواع مغز ها، حبوبات و نان غلات و سبوس دار منجر به باز شدن عروق شوید و فشار خون بالا را به راحتی کاهش دهید.
 • در رژیم غذایی برای فشار خون از لبنیات کم چرب حتما استفاده نمایید. چربی این مواد باید کم تر از دو درصد باشد.

رژیم غذایی برای فشار خون

 • استفاده از سبزی ها می تواند منجر به کاهش فشار خون شما شود و ویتامین های مورد نیاز بدنتان را به آن برساند. پس بهتر است در این رژیم غذایی برای فشار خون از سبزی ها به اندازه نیاز استفاده نمایید.
 • باید سعی کنید در این رژیم غذایی استفاده از چربی ها را نیز محدود نمایید. برای این کار سعی کنید از روغن های حیوانی استفاده نکرده و به جای آن روغن های گیاهی همانند روغن زیتون، روغن ذرت و کانولا بهره مند شوید.
 • اگر بتوانید در این میان همراه با محدود کردن سدیم کاهش وزن نیز داشته باشید بهتر می توانید از پس این بیماری بر آمده و آن را کنترل نمایید.
 • سعی کنید از نان های  سبوس دار استفاده کنید و غلات کامل می تواند به شما در این رژیم بسیار کمک کننده باشد.
 • استفاده از سبزیجات معطر به شما کمک می کند تا بتوانید به راحتی نمک را  کنار بگذارید و در غذا های خود به اندازه نیاز و شاید خیلی کم تر از آن استفاده  نمایید.
 • اگر از غذا های کنسرو شده استفاده می کنید باید در حین خرید دقت داشته باشید و برچسب غذایی آن را با دقت بررسی کنید در غیر این صورت ممکن است کنسروهایی را با میزان سدیم بالا تهیه نمایید.
 • تا جایی که می توانید بهتر است از خوردن غذا های رستورانی پرهیز داشته باشید در غیر این صورت ممکن است فشار خون شما با خوردن این غذا ها بالا رفته و مشکلاتی برایتان ایجاد گردد.

فشار خون و مشکلات آن

پیاده روی کردن می تواند به شما کمک کند تا بتوانید وزن خود را کنترل کرده و در برابر بیماری ها مصون بمانید. ۳۰ دقیقه پیاده روی تند در روز به شما این امکان را می دهد که در مدت زمان کوتاهی وزن اضافی خود را از بین ببرید و به سلامت و وزن دلخواهتان برسید و از بالا رفتن فشار خون خود پیشگیری نمایید.

در پایان شما می توانید رژیم برای اوره بالا و رژیم غذایی کبد چرب را مشاهده نمایید و برای این کار کافی است از لینک های داده شده استفاده کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.