دسته ها
چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱

ریفلاکس ادراری و نشانه های تشخیص این بیماری

 • شقایق ایران دوست
 • ۴ تیر ۱۴۰۱
 • ۰

ریفلاکس ادراری باعث بازگشت ادرار به درون کلیه ها می شود و می تواند مشکلات شدیدی مانند انواع عفونت های دستگاه ادراری را شامل شود. برای این که در مورد این بیماری اطلاعات کافی داشته باشید تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

ریفلاکس ادراری یکی از بیماری هایی می باشد که منجر به بازگشت ادرار از مثانه به حالب می باشد. اگر نمی دانید حالب چیست و این مشکل چگونه ایجاد می شود بهتر است ادامه مطلب را مشاهده نمایید.

اطلاعاتی در مورد ریفلاکس ادرار

 • بلیط کیش
 • تصفیه آب خانگی

ریفلاکس ادراری

بعد از این که ادرار در کلیه ها ایجاد می شود به درون لوله هایی به نام حالب وارد می شود و از آنجا به مثانه منتقل می شود و بعد از مدتی دفع خواهد شد. در مثانه ادرار تا زمانی که دفع شود ذخیره خواهد شد و در حالت طبیعی این عملکرد یک طرفه می باشد و دارای دریچه هایی است. در نظر داشته باشید که اگر این دریچه ها به درستی عمل نکند ممکن است ادرار دوباره از مثانه به لوله حالب برگردانده شود. در واقع این امر می تواند منجر به بازگشت عفونت ها به کلیه ها شده و مشکلات بی شماری را برای کلیه ایجاد نماید.

یکی از مشکلاتی که این نوع ریفلاکس ایجاد می کند عفونت های کلیوی می باشد. این عفونت ها اگر در کودکان باشد ممکن است در عرض چند روز آن ها را دیالیزی کند و کلیه هایشان را نابود کند. با از بین رفتن کلیه ها ممکن است فرد مبتلا به ریفلاکس دچار فشار خون نیز شود. درمان این بیماری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد و می تواند از بروز انواع عفونت ها در کلیه ها و مجاری ادراری پیشگیری نماید.

نشانه های ریفلاکس در ادرار

نشانه ها

هر بیماری دارای یک سری از نشانه های خاص می باشد که اگر آن ها را بشناسید می توانید  به موقع بیماری را تشخیص داده و برای درمان اقدام کرده و زمان طلایی درمان را از دست ندهید. این بیماری نیز نیاز به درمان بسیار فوری دارد بنابراین باید نشانه هایش را جدی بگیرید.

 • چکاد بام
 • قاصدک 24

عفونت ادراری با تب

یکی از مهم ترین نشانه های این بیماری تب به همراه عفونت ادراری می باشد. بنابراین بهتر است اگر کودکی تب دارد او را از نظر عفونت ادراری نیز بررسی نمایید. تنها راه تشخیص علت تب آزمایش ادراری می باشد که باید انجام شود. این نوع عفونت ها در کودکان و بزرگسالان  با درد، سوزش و درد پهلو ها همراه می باشد.

ورم کلیه ها

یکی دیگر از نشانه هایی که می تواند نشانه ای از ریفلاکس در جنین ها باشد ورم کلیه ها می باشد. ورم کردن کلیه ها در سونوگرافی مشخص می شود و اگر جنینی دارای این حالت باشد باید بعد از به دنیا آمدن مورد بررسی قرار بگیرد و اگر نیاز به درمان دارد سریعا این مشکل درمان گردد. اگر این مشکل در جنین تشخیص داده نشود ممکن است عفونت های کلیه آن ها را درگیر نماید.

در برخی از شرایط ممکن است این بیماری هیچ نشانه ای با خود به همراه نداشته باشد و شما تنها با استفاده از عکس رنگی از مثانه می توانید این مشکل را تشخیص دهید.

درمان ریفلاکس ادرار

درمان ریفلاکس

برای ریفلاکس ادراری باید یک سری درمان ها را انجام دهید و لازمه هر درمان تشخیص درست و به موقع می باشد. اگر نتوانید این مشکل را به موقع تشخیص دهید ممکن است دچار یک سری از مشکلاتی مانند عفونت های شدید و نارسایی های کلیوی شوید. در بسیاری از موارد این مشکل به سادگی و خود به خودی درمان می شود و تنها کاری که یک متخصص در این زمینه می تواند انجام دهد این است که دارو های آنتی بیوتیک تجویز نماید تا بتواند از بروز عفونت در مجرای ادراری و کلیه ها پیشگیری نماید.

از مهم ترین مواردی که باید برای درمان انجام دهید انتخاب یک پزشک حاذق می باشد تا بتواند نیاز شما به جراحی و یا استفاده تنها از آنتی بیوتیک ها را تشخیص دهد. در برخی از موارد فرد ممکن است با استفاده از آنتی بیوتیک ها باز هم دچار عفونت های شدید شود که باید جراحی شده و این ریفلاکس درمان گردد.

جراحی

یکی دیگر از راه های درمان این مشکل جراحی کردن می باشد. در سالهای اخیر نوعی جراحی جایگزین جراحی های باز شده است که به جراحی بسته و یا آندوسکوپیک معروف می باشد. این جراحی بسیار ساده تر از جراحی های دیگر می باشد و برشی در پایین شکم داده می شود و مثانه باز می شود. بعد از باز شدن مثانه حال ها از مثانه جدا می شوند. در نظر داشته باشید که موفقیت این نوع جراحی ها حدودا ۹۵ درصد می باشد با این حال فردی که جراحی می کند باید یک هفته بعد از جراحی از سوند استفاده نماید.

عوارض جراحی

هر نوع جراحی می  تواند مشکلاتی برای فرد ایجاد کند با این حال عوارض جراحی برای درمان ریفلاکس ممکن است تنها شامل سوزش، درد و مشکلات ادراری باشد که با برداشتن سوند بعد از یک هفته این عارضه ها خود به خود بهبود می یابند.

جراحی بسته ریفلاکس

جراحی بسته

در جراحی های بسته معمولا هیچ برشی بر روی پوست بیمار زده نمی شود و اگر فرد بیمار بعد از یک بار جراحی بهبود پیدا نکند می توان این عمل را تکرار نمود. سادگی این عمل نسبت به جراحی باز بسیار زیاد می باشد و فرد درد و مشکلات کم تری را تجربه خواهد کرد. تنها عیبی که این نوع جراحی با خود به همراه  دارد این است که هزینه بالایی برای این کار وجود دارد ولی درصد موفقیت آن بسیار کم تر از جراحی باز می باشد.

نکات مهم قبل از جراحی

بهتر است قبل از هر نوع جراحی باز یا بسته یک سری نکاتی را بدانید و سعی کنید آن ها را رعایت نمایید. این نکات را در ادامه برایتان بررسی خواهیم کرد.

 • اگر فرد دارای اختلال مثانه و یا یبوست می باشد باید قبل از هر نوع جراحی کشف و درمان شود و بهتر است این اختلالات توسط بیمار گزارش شود و یا پزشک آن ها را کشف نماید در غیر این صورت ممکن است بعد از جراحی ها مشکلاتی برای فرد ایجاد گردد.
 • انتخاب بین نوع جراحی بهتر است توسط خود خانواده تعیین شود زیرا اوضاع اقتصادی هر خانواده ای متفاوت می باشد و پزشک گاها نمی تواند این راه را برای آن ها انتخاب کند.
 • عمل بسته به هر نوع جراحی دیگر ارجحیت دارد زیرا آزار بسیار کم تری به فرد بیمار وارد خواهد شد و فرد آسیب بسیار کم تری خواهد دید.

جراحی مثانه

ریفلاکس ادراری را اگر درمان نکنید تبعات بدی در انتظار شما می باشد. در ادامه می توانید با کلیک بر روی لینک های داده شده اطلاعاتی را در مورد درمان افتادگی مثانه و درمان مثانه عصبی بدست آورید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.