دسته ها
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

درمان شپش عانه و نشانه های ابتلا به آن

 • شقایق ایران دوست
 • ۱۴ خرداد ۱۴۰۱
 • ۰

روش های زیادی برای درمان شپش عانه وجود دارد با این حال بهتر است سعی کنید روش های پزشکی را استفاده کنید تا سریع تر نتیجه بگیرید و عارضه های آن را تجربه نکنید.

یکی از انواع شپش هایی که ممکن است درگیر آن شوید شپش عانه می باشد. در واقع این شپش نوعی حشره بسیار کوچکی می باشد و در میان موهای ناحیه تناسلی زندگی می کند. زمانی که این شپش ها در میان موهای بدن شما حرکت می کنند خارش شدیدی ایجاد می شود و شما ناچار هستید تا مدام با این بخش از بدن درگیر باشید. این نوع شپش ها خاکستری و قهوه ای می باشند و حدودا ۱.۱ الی ۱.۸ سانتی متر طول دارند و شما می توانید بدون چشم مسلح نیز آن ها را ببینید. زمانی که این شپش ها تخم گذاری می کنند دارای تخم های بسیار ریزی هستند و شما نمی توانید بدون ذره بین آن ها را مشاهده نمایید. در ادامه قرار است شما را با درمان شپش عانه آشنا کنیم.

اطلاعاتی در مورد شپش عانه

درمان شپش عانه و اطلاعاتی در مورد علل و نشانه های آن

شپش های عانه دارای پاهایی مانند پنجه خرچنگ می باشند و از آن ها برای این که بتوانند بر روی موها بچسبند استفاده می کنند. در واقع این شپش ها سعی می کنند به ریشه موها بچسبند تا راحت جای خود را از دست ندهند. تخم هایی که این شپش ها می گذارند معمولا زرد و بیضی شکل می باشد و باید با استفاده از چشم های مسلح آن ها را ببینید. این شپش ها توسط رابطه جنسی منتقل می شوند و بسیاری از پزشکان علل اصلی این نوع بیماری را عفونت مقاربتی می دانند. زمانی که شما به این بیماری مبتلا شده باشید خارش شدیدی را در ناحیه تناسلی خود احساس می کنید زیرا این موجودات از خون انسان تغذیه می کنند و گزش آن ها می تواند منجر به ایجاد خارش های شدید شود.

علت ابتلا به شپش عانه

این شپش معمولا از طریق تماس بدنی ممکن است به فردی دیگر منتقل شود و همچنین اگر شما از حوله یا وسایل فردی مبتلا استفاده کنید قطعا دچار این بیماری خواهید شد. شپش هایی که بالغ باشند در طی ۷ الی ۱۰ روز شپش ها از تخم خارج می شوند و با استفاده از خون فرد تغذیه می شود. در نظر داشته باشید که شپش ها می توانند بین یک الی دو روز بدون هیچ غذایی زنده بمانند و بعد از آن از بین می روند. یادتان باشد که این شپش ها از بدن هیچ انسانی پرش نمی کنند و تا زمانی که نمیرند نمی توانید آن ها را از بدن خود جدا کنید. در نظر داشته باشید که این شپش در روی بدن کودکان روی ناحیه تناسلی نمی باشند و بیش تر روی مژه ها و ابرو ها می رود و یکی از اصلی ترین نشانه های تجاوز جنسی در کودکان وجود همین شپش ها می باشد.

نشانه های ابتلا به شپش عانه

نشانه های ابتلا به این نوع شپش

افرادی که به این نوع شپش دچار می شوند دارای یک سری نشانه های خاصی می باشند که این نشانه ها عبارت ند از :

 • آرون گروپس
 • تب
 • تحریک پذیری شدید
 • ضعف بدنی
 • کمبود انرژی
 • مشاهده نقطه های کبودی در محل گزش ها
 • وجود لکه های کوچک روی پوست
 • وجود فضله های این شپش ها روی پوست یا لباس ها
 • خارش بیش از حد
 • زخم های شدید در محل گزش
 • عفونت در محل گزش

درمان شپش

یکی از ساده ترین روش هایی که به شما کمک می کند تا این نوع شپش را درمان کنید تمیز کردن لباس و ملحفه های مورد استفاده می باشد. بهتر است اگر به این بیماری مبتلا شدید به کودکان خود اجازه ندهید که روی تخت شما بخوابند زیرا ممکن است آن ها نیز درگیر این نوع شپش شوند و شما می توانید این شپش ها را در روی ابروها و مژه های آن ها مشاهده نماید. در صورتی که آلودگی ها خفیف باشند سریعا برطرف می شوند و بهتر است از دارو های مخصوص برای درمان استفاده کنید تا سریع تر از شر این نوع شپش ها رها شوید. جالب است بدانید که برای درمان کمی کار شما سخت می شود زیرا شپش ها را نمی توانید با استفاده از آب و صابون از بین ببرید و حتی اگر موهای خود را اصلاح کنید نیز باز هم ممکن است روی بدنش ما باقی بمانند. اگر چندین نفر از خانواده شما با هم به این مشکل دچار شده اند بهتر است درمان را با هم شروع کنید تا بتوانید از ابتلای مجدد پیشگیری کرده و میزان عفونت ها را به حداقل برسانید.

روش های درمانی شپش عانه

بهتر است در حین درمان وسایل خانه را تمیز کنید و سعی کنید همه خانه را جارو بکشید. در واقع بهتر است لباس های خود را با استفاده از آب گرم بشویید و سعی کنید آن ها را با بالاترین دما خشک کنید و اگر وقت این کار را ندارید می توانید لباس های خود را به مدت سه روز کامل درون کیسه پلاستیکی مهر و موم نمایید و بعد از آن لباس خود را بشویید. یادتان باشد که بخور دادن وسایل خانه هیچ تاثیری بر از بین بردن شپش ها ندارد و بهتر است از این روش استفاده نکنید.

روش های درمانی

روش های درمانی شپش بسیار زیاد می باشد و شما می توانید از دارو های مخصوصی که برای درمان این نوع شپش استفاده می شود کمک بگیرید. این دارو ها شامل لوسیون های پرمترین می باشد و شما می توانید آن ها را بدون نسخه پزشک نیز تهیه کرده و مورد استفاده قرار دهید. البته یادتان باشد که خانم های باردار و شیرده قبل از استفاده از این دارو ها باید حتما با یک متخصص مشورت کنند. اگر استفاه از این لوسیون ها موثر نبود باید به پزشک مراجعه کنید تا دارو های دیگری را برای شما تجویز نمایند. دارو های دیگری که برایتان تجویز می شود را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

 • لوسیون مالاتیون

این لوسیون باید ۸ الی ۱۲ ساعت در ناحیه ای که شپش دارد مورد استفاده قرار بگیرد تا بتواند بر آن ها اثر گذاشته و باعث نابودی شان گردد.

 • ایورمکتین

این دارو به صورت قرص می باشد و بعد از ده روز استفاده باید دز دارویی شما با توجه به تغییراتی که دارید تغییر نماید.

شامپوی لیندان و تاثیر آن در درمان شپش

 • شامپوی لیندان

یکی از بهترین و قوی ترین محصولاتی که برای درمان این نوع شپش ها به کار می رود شامپوی لیندان می باشد. این شامپو مرگ همه شپش ها را به دنبال دارد و باید برای استفاده از آن ۵ دقیقه شامپو را به محل شپش دار بزنید و بعد از آن محلی که شپش دارد را با آب بشویید.

نکته ۱ : این نوع شامپوها برای سیستم عصبی انسان بسیار مضر می باشد ولی می تواند حتی تخم های شپش ها را نیز از بین ببرد بنابراین اگر باردار هستید و یا به نوزاد خود شیر می دهید بهتر است قبل از استفاده از این شامپو حتما با یک متخصص در این زمینه مشورت نمایید.

نکته ۲ : استفاده از این شامپو آخرین مرحله ای می باشد که به شما توصیه می شود از آن استفاده کنید بنابراین بهتر است سر خود و بدون نسخه از این دارو کمک نگیرید زیرا ممکن است خطراتی را با خود به همراه داشته باشد و مشکلات بسیاری را حتی برای افرادی که باردار نیستند ایجاد نماید.

نکته ۳ : این دارو برای کودکان، بزرگسالان و افرادی که مستعد تشنج هستند مناسب نمی باشد و اگر مشکلات پوستی دارید بهتر است به هیچ عنوان بدون نظر متخصص از این دارو استفاده نکنید.

درمان شپش عانه

روش استفاده از داروها

روند استفاده از هر دارویی متفاوت  می باشد با این حال همه آن ها دارای یک روند کلی هستند که در ادامه این روند را برایتان شرح خواهیم داد تا بتوانید به راحتی از آن ها استفاده کنید.

 • ابتدا باید ناحیه ای که شپش دارد را به خوبی بشویید و خشک نمایید.
 • استفاده از داروها باید به گونه ای باشد که تمامی موهای بدن را به آن آغشته نمایید.
 • با توجه به دستورالعملی که روی دارو هست این داروها باید به مدت ۵ دقیقه بر روی موهای بدن شما بماند.
 • اگر می توانید شپش ها را مشاهده کنید نیاز است تا آن ها را با استفاده از شانه های مخصوصی جدا نمایید.
 • اگر مژه ها و ابرو های شما به این نوع شپش ها درگیر شده اند می توانید آن ها را با استفاده از موچین از روی مژه ها و ابرو های خود جدا نمایید و اگر فکر می کنید که ممکن است به شما آسیب برسد بهتر است به یک پزشک برای این کار مراجعه نمایید.

درمان شپش عانه

عوارض شپش عانه

مبتلا شدن به این نوع شپش می تواند مشکلات بسیاری را با خود به همراه داشته باشد و بهتر است آن ها را بشناسید.

 • ممکن است بدن شما به وجود شپش ها واکنش داده و این واکنش ها ممکن است تا دو هفته ادامه پیدا کند.
 • اگر خارش های موجود در بدن شما بسیار شدید شده است بهتر است به یک متخصص مراجعه کنید تا بتوانید از عارضه های بعدی پیشگیری کرده و درمان شپش عانه را سریع تر انجام دهید.
 • به صورت کلی این بیماری بسیار خطرناک نمی باشد و شما می توانید با ساده ترین روش ها آن را درمان نمایید.
 • بهتر است سعی کنید زمانی که به خارش های شدید دچار می شوید مقاومت کنید زیرا خاراندن ناحیه ای که می خارد می تواند منجر به شدید شدن عفونت ها شده و مشکلات دیگری را برایتان ایجاد می کند.
 • اگر این شپش ها در مژه های شما وجود داشته باشند احتمال این که به عفونت های چشمی دچار شوید بسیار زیاد می باشد و باید در کوتاه ترین زمان ممکن برای درمان شپش عانه اقدام نمایید.
 • بعد از درمان های موفقیت آمیز شپش عانه باز هم امکان دارد که شما چندین تخم را مشاهده کنید و این بدین معنا نمی باشد که درمان موفقیت آمیز نبوده است. البته اگر باز هم شپش های در حال حرکت مشاهده کردید باید به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است درمان مورد استفاده جواب لازم را نداده باشد و باید از روش های دیگری استفاده کنید تا بتوانید درمان را به صورت کامل انجام داده و مشکلی برایتان ایجاد نشود.

پیشگیری از شپش عانه

روش های پیشگیری

 • برای این که از این بیماری پیشگیری نمایید بهتر است از لباس ها و ملحفه های افراد آلوده استفاده نکنید.
 • تا زمانی که درمان های شما تکمیل نشده است بهتر است از داشتن تماس جنسی خودداری کنید.
 • بیمار بودن خود را بهتر است به افرادی که از لباس های شما استفاده کرده اند و یا با شما ارتباط جنسی داشته اند اطلاع دهید تا آن ها نیز بتوانند درمان شپش عانه را با شما شروع کنند.

علاوه بر این نوع شپش چندین نوع شپش دیگر نیز وجود دارند. حال که با درمان شپش عانه آشنا شدید به شما توصیه می کنیم که درمان شپش بدن و درمان شپش سر را نیز مشاهده کنید تا در صورت نیاز بتوانید از آن ها استفاده کرده و با درمان سریع تر از بروز مشکلات بعدی پیشگیری نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *