دسته ها
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳

درمان دررفتگی آرنج و نحوه تشخیص آن

 • ملیحه بال افکن
 • ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱
 • ۰

در واقع برای درمان دررفتگی آرنج امروزه روش های مختلفی مطرح شده که شما می توانید با مطالعه این مقاله به راحتی با تمام راهکار های درمانی آن آشنا شوید.

به طور کلی دررفتگی آرنج معمولا زمانی رخ می دهد که استخوان ساعد از محل خود نسب به استخوان های بالایی بازو خارج شود. مفصل آرنج که در محل اتصال این سه استخوان تشکیل شده ممکن است در اثر فشار یا آسیب از محل خود جابه جا شده و یا از مفصل شود که در این مواقع بایستی با مشاهده علائم دررفتگی برای درمان آن سریعا اقدام نمایید.

آشنایی با درمان دررفتگی آرنج

در واقع دررفتگی آرنج اغلب زمانی رخ خواهد داد که استخوان های ساعد یعنی رادیوس و اولنا از راستای صحیح خود خارج می شوند و دیگر در راستای صحیح نسبت به استخوان بازو قرار ندارند. به صراحت می توان گفت که دررفتگی آرنج پس از دررفتگی شانه شایع ترین آسیب دررفتگی مفصلی محسوب می شود.

از آنجایی که آرنج یک مفصل با ثبات است برای آسیب دیدن و در رفتنش حتما باید فشار بسیار زیادی به آن وارد شود. دررفتگی آرنج می تواند از نوع جزئی یعنی نیمه دررفتگی یا کچی و ایجاد فاصله کوچک بین سطوح مفصلی و یا نوع کامل یعنی ایجاد فاصله بسیار زیاد بین سطوح مفصلی و جابه جایی کامل استخوان ها باشد. دقت داشته باشید که برای بازگرداندن استخوان به محل قبلی بایستی جا اندازی مفصل با دست انجام گیرد.

بهتر است بدانید که دررفتگی آرنج می تواند باعث وارد شدن آسیب به ساختار ها و بافت های اطراف به ویژه رباط های آرنج نیز شود. دررفتگی می تواند همراه با شکستگی رادیوس یا اولنا باشد و همچنین ممکن است به عصب ها و رگ های خونی گذرنده از نزدیکی آرنج نیز آسیب وارد شود.

چگونگی درمان دررفتگی آرنج

دلایل دررفتگی آرنج:

همانطور که می دانید دلیل اغلب دررفتگی های آرنج مربوط به زمین خوردن است که در بیشتر موارد در حالتی رخ خواهد داد که دست کاملا کشیده باشد. البته که هر گونه ضربه مانند تصادف اتومبیل یا افتادن در حین اسکی که موجب آسیب شود نیز نیز می تواند باعث دررفتگی آرنج در فرد شود.

 • آرون گروپس

همچنین کشیدگی آرنج نیز نوع خاصی از دررفتگی آن محسوب می شود که اغلب در میان کودکان شایع است. این عارضه زمانی اتفاق می افتد که ساعد دست کودک به صورت ناگهانی کشیده شده و این حرکت ناگهانی موجب خارج شدن سر استخوان رادیوس از مفصل آرنج خواهد شد. این نوع دررفتگی معمولا در میان کودکان کمتر از ۵ سال رخ می دهد.

نشانه های دررفتگی آرنج:

به طور کلی درد شدید و تورم آرنج و همچنین ناتوانی در خم کردن آن همگی نشانه هایی از دررفتگی آرنج خواهند بود. در برخی موارد نیز افراد در مچ دستشان حسی نداشته و یا نبضشان را از دست می دهند یعنی قادر به احساس ضربان قلب خود در مچ دستشان نخواهند بود.

علل دررفتگی آرنج

ممکن است شریان ها و عصب هایی که از اطراف آرنج می گذرند آسیب دیده باشند. آسیب دیدگی عصب ها اغلب می تواند باعث بروز اختلالات حسی یا ناتوانی در استفاده طبیعی از ساعد یا مچ دستی شود که پایین تر از آرنج آسیب دیده قرار گرفته اند.

معمولا کودکانی که دچار کشیدگی آرنج شده اند به خاطر درد نمی توانند آرنجشان را خم کنند و به همین خاطر دست شان در حالت کمی خمیده نگه می دارند.

زمان مراجعه به پزشک:

چنانچه نمی توانید آرنج تان را حرکت دهید، درد شدید دارید، نمی توانید دست تان را حس کنید و یا هیچ گونه نبضی در مچ دست تان ندارید بایستی فورا به اورژامس یا مطب پزشک متخصص مراجعه نمایید.

تشخیص دررفتگی:

توجه داشته باشید که مهم ترین ابزار پزشک برای تشخیص درست دررفتگی آرنج، شرح حال بیمار و معاینات فیزیکی خواهد بود. معمولا حرکت دادن آرنج بیمار چه به صورت فعال و چه به صورت منفعل بسیار محدود دردناک است. پزشک به دنبال علائم آسیب دیدگی رگ ها و عصب ها می گردد و تمام علائم ظاهری دررفتگی مانند فرورفتگی یا برآمدگی در پوست خواهد شد.

نشانه های دررفتگی آرنج

عکس برداری با اشعه ایکس که معمولا پس از جا اندازی آرنج بسیار مهم است که عکس برداری انجام شود تا مشخص شود که شکستگی وجود دارد یا خیر. گاهی دررفتگی همراه با شکستگی است و گاهی نیز استخوان ها در حین جااندازی دچار شکستگی خواهند شد.

CT اسکن و MRI برای بررسی آسیب به غضروف مفصلی، رباط ها و دیگر بافت های نرم می توان از این تصاویر استفاده خواهند شد.

راه و روش های درمان:

توجه داشته باشید که دررفتگی آرنج نیاز زیادی به جا انداختن سریع توسط یک فرد آموزش دیده دارد. پس از جا انداختن آن یخ و دارو به منظور کاهش التهاب و درمان درد آرنج نیاز خواهد بود. البته که در برخی موارد نمی توان به کمک دست، دررفتگی را به انداختن و جراحی لازم خواهد بود.

روش های درمان دررفتگی آرنج

پس از جا انداختن برای مدتی بایستی آرنج را بسته و از حرکت دادن آن خودداری کرد. همچنین پس از این عمل مهم است که به فیزیوتراپیست مراجعه نمایید و تمرینات تقویتی و کششی را به طور کامل انجام دهید و دامنه حرکتی عادی آرنج را به آن باز گردانید.

معمولا در فیزیوتراپی از روش های متعددی برای تسریع فرآیند بهبودی و کاهش درد و التهاب استفاده می شود. این تمرینات را می توانید در فضای خانه و یا همراه با فیزیوتراپیست انجام دهید. همچنین در موارد نادر نیز برای تعمیر رباط های آرنج و جلوگیری از دررفتگی های دوباره عمل جراحی نیاز خواهد بود.

دارو درمانی:

پس از جا انداختن دررفتگی آرنج ممکن است به شما یا کودکتان داروهایی برای کاهش درد و شل شدن عضلات بدهند.

تشخیص دررفتگی آرنج

فیزیوتراپی:

پس از قرار رفتن دوباره استخوان ها در محل خود شما نیاز به انجام تمرینات فیزیوتراپی به منظور بهبودی دامنه حرکتی مفصل و تقویت آن خواهید داشت.  در ادامه تعدادی از روش های درمانی فیزیوتراپی برای درمان دررفتگی آرنج آورده شده اند که ممکن است تعدادی از آن ها به صورت همزمان روی فرد اجرا شوند:

 • تمرینات فیزیوتراپی
 • تحریک الکتریکی اعصاب از روی پوست
 • باز توانی مفصل آرنج
 • فراصوت
 • تمرینات کششی و انعطاف پذیری
 • تمرینات مرطوب به دامنه ی حرکتی
 • تمرینات تقویتی
 • آگاه سازی بیمار
 • توصیه های مربوط به باز توانی در محل کار، فعالیت های روزانه و ورزش

انجام جراحی برای بهبود آرنج در رفته

عمل جراحی:

 • در مواردی ممکن است به جراحی نیاز پیدا کنید که در ادامه به بیان این موارد پرداخته ایم:
 • هر کدام از استخوان های در رفته دچار شکستگی نیز شده باشند.
 • رباط های پاره شده نیاز به اتصال داشته باشند.
 • رگ های خونی و اعصاب آسیب دیده نیاز به ترمیم داشته باشند.

در ادامه نیز پیشنهاد می شود که با کلیک بر روی لینک های مقابل با مطالب گرفتگی عضلات کتف و علائم پوکی استخوان نیز آشنا شوید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *