دسته ها
دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱

بهترین زمان زایمان چه موقع می باشد و طول مدت زایمان طبیعی چقدر است؟

 • سحر هودانلویی
 • ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱
 • ۰

این طبیعی است که بسیاری از خانم ها به جای لذت بردن از بارداری خود به فکر مشکلاتی هستند که در این زمان برای آن ها رخ خواهد داد. آگاهی از بهترین زمان زایمان تا حدودی می تواند این نگرانی ها را کنترل کند که در ادامه به شرحی از نکات مربوطه پرداخته ایم.

گفتنی می باشد که حاملگی چیزی در حدود ۲۸۰ روز و یا در عبارتی دیگر ۴۰ هفته به طول می انجامد. بهترین زمان زایمان طبیعی در هفته ۴۰ ام بارداری انجام می گیرد که که به طور طبیعی ممکن است چند روز به عقب و یا جلو موکول شود. از این رو در هفته ۳۸ ام فرد از درد زایمان برخوردار می شود و در انتظار تولد نوزاد می ماند. خیلی کم پیش می آید که زایمان در هفته ۴۰ ام انجام گیرد و به طور معمول تا قبل از هفته ۴۱ ام این انتظار پایان می یابد. در شرایطی که شما به انجام عمل سزارین مجبور هستید،  باید زایمان خود را در هفته ۳۹ ام انجام دهید تا در نهایت برای نوزاد عواقبی پدید نیاید.

آشنایی با زمان مناسب زایمان سزارین

آشنایی با بهترین زمان زایمان

به طور کلی برنامه ریزی برای زمان به این معنی است که ماما برای شما به خوبی تشخیص داده است که چه زانی برای تولد نوزاد شما مناسب تر است. این برنامه ریزی های برای سلامتی مادر و نوزاد از اهمیت به سزایی برخوردار است و می تواند روند آن را به خوبی و سلامتی طی نماید. گفتنی می باشد که اگر در طی یان برنامه ریزی های به پاره شدن کیسه آب مبتلا شدید بیاد به سزارین بپردازید که در این حالت از برنامه خارج خواهید شد اما در غیر این صورت می توانید تا پایان پیدا کردن هفته ۳۰ ام صبر کنید و سپس به انجام زایمان طبیعی خود بپردازید.

هفته ۳۹ ام بارداری

به طور کلی این دسته از نوزاد هایی که خیلی زود متولد می شوند از ایجاد نقص هایی در سلامتی برخوردار هستند که تا بزرگسالی نیز می تواند برای آن ها ادامه پیدا کند. این در حالی است که اگر  نوزاد تا هفته ۳۹ ام در رحم مادر قرار بگیرد می تواند به خوبی تمام عملکرد های حیاتی او شکل گرفته رشد نماید که مغز و ریه ها به همراه کبد از تکامل کاملی برخوردار می شوند.

 • تصفیه آب خانگی
 • بلیط کیش

گفتنی می باشد که رشد مغز تا پایان بارداری صورت می گیرد و در هفته ۳۵ بارداری نیز به تنهایی دو سوم از مغز او شکل گرفته است و در هفته ۳۹ الی ۴۰ ام از تکامل خوبی برخوردار می شود. در شرایطی که نوزاد در زمان مناسب تولد گرد می توان از وزن مناسبی برخوردار باشد و در نهایت از عارضه های تنفسی، شنوایی و بینایی به مراتب کمتر مبتلا باشد. همچنین در اواخر هفته های بارداری به انجام وزن گیری و ذخیره چربی در رحم مادر پرداخته می شود و در حالتی که نوزاد در شکم مادر بیشتر باقی بماند از چربی های زیر پوستی به مراتب بیشتری برخوردار می شود و از این رو به خوب گرم باقی می ماند.

همچنین می توان نوزادانی را که به راحتی عمل مکیدن شیر از سینه مادر را انجام می دهند و کمتر از این فرایند خسته می شوند به راحتی وزن گیری شده اند و این به دلیل زایمان در زمان مناسب بوده است. در ادامه نیز ابتلا به اختلالات یادگیری در نوزادان نیز به مراتب کمتر است.

بهترین زمان زایمان چه وقتی است؟

زایمان زودهنگام

در رابطه با بهترین زمان زایمان گفتنی می باشد که اطلاع از سن بارداری تا حدودی با خطا همراه است. این در حالی است که بسیاری از سونوگرافی ها سن بارداری را تا ۲ هفته بعد از حاملگی به اشتباه حدس می زنند. از این رو برنامه ریزی از طریق تاریخ سونوگرافی به مراتب می تواند خطرناک باشد و در تولد زودهنگام نوزاد نیز تاثیراتی قائل شود.

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

گفتنی می باشد که انجام برنامه ریزی برای سزارین تا حدودی می تواند در سیستم تنفسی و دیگر عارضه های مشکلاتی ایجاد کند و از سوی دیگر نیز نمی توان این نکته را از یاد برد که با یک بار سزارین کردن به مراتب باید زایمان های بعدی خود را نیز به همین صورت انجام دهید. از این رو زایمان سزارین می تواند بروز برخی از بیماری های را به همراه اختلالاتی اعم از چسبندگی جفت را افزایش دهد. همچنین زایمان سزارین در مقایسه با طبیعی  به این صورت است که این دسته از خانم ها به طول درمان و استراحت بیشتری نیاز دارند. از این رو باید با تخصص های مربوطه مشورت های لازم را انجام دهید و با مهارت کامل به انجام آن اقدام نمایید.

طول مدت زایمان طبیعی

گفتنی می باشد که در عصر امروز با پیشرفته شدن تکنولوژی به انجام تحقیقات گسترده ای در این رابطه پرداخته شده است و عوامل شروع دردهای زایمان را به خوبی مورد بررسی قرار داده اند. یکی از مطالعات معتبر در این رابطه چنین مشخص کرده است که بهترین زمان زایمان به میزان سورفکتانت در آلوئول های ریه بستگی جنین و مقداری که برای رسیدگی به آن ها در تنفس مورد نیاز در خارج از رحم صورت می گیرد، نیاز دارد.

به طور کلی این ماده ها در حرکات دم و بازدم جنین به حرکت های درون مایع آمنیوتیک منجر می شود که از پرده های اطراف جنین عبور پیدا کرده و به دیواره های عضلانی رحم مادر وارد خواهد شد. همچنین میومتر و جدارهای عضلانی رحم، سیگنال های آماده شده جنین را دریافت می کنند و آن را به مغز انتقال می دهند که از این رو انقباض های منحصر برای شروع زایمان صورت می گیرد. از این رو کسی نمی تواند متوجه زمان دقیق زایمان طبیعی شود و اینکه در چه زمانی آمادگی های لازم از سی بدن مادر و جنین دریافت می شود را مشخص نماید، چرا که به بروز فعل و انفعال هایی که در بدن رخ می دهد این عامل بستگی دارد.

از این رو به شما خانم های باردار پیشنهاد می کنیم که این دوران شیرین خود را با فکر کردن به زمان بارداری و اتفاقاتی که در طی آن برای شما خواهد افتاد فکر نکنید و این روزهای خود را خراب نکنید. چراکه یک هفته زود و یا دیر شما فرشته زندگی خود را به آغوش خواهید کشید و مهم سلامی شما و نوزاد است که باید آن را به پزشک های متخصص در این زمینه بسپارید.

معرفی بهترین زمان زایمان

نکات مرتبط با زایمان

همچنین در ادامه آشنایی با بهترین زمان زایمان بسیاری از خانم ها در این رابطه سوال هایی دارند که در ادامه به معرفی برخی از آن ها به همراه نکات مرتبطه پرداخته ایم.

 • زمان متوسط برای انجام زایمان

گفتنی می باشد که در طی زایمان اول چیزی در حدود ۱۴ ساعت به زمان نیاز پیدا خواهید کرد. این زمان می تواند کوتاه یا طولانی تر باشد که به توانایی و آمادگی شما در این زمان بستگی پیدا می کنند. همچنین در زایمان های بعدی می تواند آن را در طی ۸ ساعت با سلامتی و موفقیت به پایان برسانید که از این رو بهترین زمان زایمان را با توجه به تجارب شما در این زمینه باید معرفی کرد.

 • شدت درد در زایمان

این طبیعی است که درد زایمان بسیار و شدید است اما چیزی که دیگر خانم ها از آن تعریف می کنند، نیست. این می تواند به مانند درد پریودی باشد که همه خانم ها آن را در طول زندگی خود تجربه می کنند و گاها کمی بیشتر از حالت طبیعی آن است. گفتنی می باشد در زمان پریود در دیواره های عضلانی رحم شما انقباض هایی رخ می دهد که این می تواند در زایمان کمی شدید تر رخ دهد.

توصیه های بهترین زمان زایمان

 • زمان منحصر برای تولد نوزاد

گفتنی می باشد که اگر از زایمان اول برخوردار هستید باید چیزی در حدود ۸ ساعت برای تولد نوزاد خود صبر کنید. این زمان یک میانگین است و کسی نمی تواند به طور دقیق برای آن زمان تعین کند چرا که می تواند مقداری کم و یا زیاد باشد. چیزی که بعید است ۱۸ ساعت زمان برای تولد نوزاد است و گفتنی می باشد که بهترین زمان زایمان با دهانه رحم شما مرتبط است و هرگاه که به طول ۱۰ سانتی متر برد با تلاش هایی که ۱ الی ۲ ساعت قبل انجام می دهید به زایمان کردن خواهید پرداخت.

 • زمان مناسب برای بهبودی مادر بعد از زایمان

گفتنی می باشد که واژن شما بعد از بهبودی کامل نیز باز هم به مانند سابق باز نخواهد گشت. این موضوع را می توان به گونه ای توضیح داد که پروینوم در طی زایمان دچار کشیدگی می شود و زخم هایی بر وی آن ایجاد می گردد که از این رو در طی ۲ هفته همچنان متورم باقی می ماند و برای بهبودی کامل له چیزی در حدود ۶ ماه زمان نیاز خواهید داشت.

 • زمان خارج شدن نوزاد های اول از رحم

طی مطالعات انجام شده مشخص شده است که چیزی در حدود ۱۵ الی ۱۶ درصد از زایمان های اول خیلی دیرتر، خارج شدن نوزاد صورت می گیرد. همچنین بسیار از نوزادان در هفته ۳۹ بارداری به دنیا خواهند آمد. همچنین در ادامه این مطالعه با چنین مشخص شد که فرزند اول به احتمال بیشتر در ۳۷ ام بارداری و یا قبل آن متولد می شود.

زمان مناسب زایمان

 • درد مادران در زایمان اول

مادرانی که اولین تجربه خود را از میان طبیعی دارند به طور کلی در هفته ۴۱ بارداری به دردهایی به ماند سابق دچار خواهند شد. همچنین زنانی که تجربه دوم و یا سوم زایمان خود را دارند در هفته ۴۰ ام و یا روز سوم بعد از زایمان خود به درد در نواحی رحم و شکم مبتلا می شوند. این در حالی است که طی آمار به دست رسیده تنها ۱۰ درصد از خانم ها بعد از هفته  ۴۲ام نیز احساس درد دارند.

 • زمان خارج شدن نوزاد از رحم

پس از آنکه دهانه رحم به سایز مورد نظر رسید باید برای خارج شدن نوزاد اقداماتی صورت بگیرد تا او در کانال زایمان به راحتی قرار بگیرد. به طور کلی زایمان می تواند در طی ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت به طول بینجامد و چند دقیقه بیشتر و یا کمتر به اقداماتی که در عمل جراحی صورت می گیرد، بستگی دارد.

 • احتمال مرگ مادر در حین زایمان

گفتنی می باشد که علاوه بر بروز مرگ در بهترین زمان زایمان می توان بسیاری از بیماری ها را همراه با عفونت ها در این زمان برای خانم ها مشاهده کرد. به طور کلی بسیاری از مرگ و میر های ایجاد شده در اتاق زایمان به عواملی همچون خونریزی بیش از حد، عفونت، سقط جنین و ابتلا به بیماری پره اکلامپسی، بهداشت نامناسب در دوران بارداری به وجود می آید.

مراحل زایمان

 • مقدار واحد درد در زمان زایمان

طی تحقیقات انجام شده محققین بر این باورند که هر شخص چیزی در حدود ۴۵ واحد درد را در می تواند تحمل کند. این در حالی است که خانم ها در طی زایمان چیزی در حدود ۵۷ واحد درد را تحمل می کنند که این به مانند درد شکستن ۲۰ استخوان به صورت همزمان در بدن است.

 • مقدار باز شدن دهانه رحم

این مورد به چندین مرحله تقسیم می شود. این به صورتی است که زایمان های زودرس و هنگامی که شروع می شوند و خیلی سریع و زود انجام می گیرد دهانه رحم را چیزی در حدود ۳ سانتی متر باز می کند. مرحله فعال زایمان نیز زمانی است که دهانه رحم تا چیزی حدود ۷ سانتی متر گشاد می شود و همچنین در مرحله انتقال نیز مقدار بزرگ شدن این دهانه به ۱۰ سانتی متر نیز خواهد رسید.

 • مدت زمان زایمان بعد از تحریک

احساس درد می تواند تا چیزی در حدود ۲ الی ۳ ساعت به طول بینجامد. به طور کلی این موضوع به شدت دردی که به بدن وارد می شود بستگی دارد و در صورتی که از زایمان اول برخورد باشید و کمتر از ۳۷ هفته نیز ز بارداری شما می گذرد به مراتب احساس درد را بیش از قبل احساس خواهید کرد.

توصیه هایی که باید در بهترین زمان زایمان در نظر داشته باشید

 • زمان پایین رفتن شکم بعد از زایمان

گفتنی است که بعد از مشخص شدن بهترین زمان زایمان و بعد از انجام آن نیز رحم به سمت ناف حرکت کرده و به اصطلاح پایین تر می رود که این در طی ۶ تا ۱۰ هفته به طول می انجامد تا به مانند سابق باز گرد. اما پوست این نواحی به زمان بیشتری برای بازگشت به مانند قبل از بارداری نیاز دارد که برای آن می توانید از پزشک های متخصص مشورت بگیرید.

 • اصطلاح گریه نوزادان در رحم

شاید شما نیز این موضوع را شنیده باشید اما نوزادان در رحم می توانند گریه کنند. در این رابطه تحقیق های گسترده ای صورت گرفته است که چنین مشخص شده است که این گریه به دلیل عدم رضایت جنین است و می توان آن را در سکوتی که در هفته های ۲۸ ام بارداری رخ داده است، تشخیص داد.

 • تولد نوزادان در زمان مشخص

همچنین برخی از خانم ها این سوال را دارند که چه تعداد از نوزادها در بهترین زمان زایمان متولد می شوند. چیزی که از قدیم تجربه کسب شده است، نوزادان در ۳ هفته پیش از زمان تعیین شده برای زمان و یا ۲ هفته بعد از آن متولد خواهند شد.

آشنایی با زمان مناسب زایمان طبیعی

 • علت صبر کردن بعد از زایمان در طی ۶ هفته

علت این صبر کردن ها توقف خونریزی های شما می باشد که تا چیزی در حدود ۳ هفته بعد از زایمان برای شما ادامه پیدا خواهد کرد. این به دلیل زخم هایی است که در دهانه رحم شما به وجود آمده است و هنوز به طور کلی ترمیم پیدا نکرده است. در شرایطی که قبل از خوب شدن این زخم ها به رابطه جنسی بپردازید، احتمال بروز عفونت به مراتب بیشتر می شود.

 • احساس در در زمان حرکت کودک

و در پایان از معرفی بهترین زمان زایمان گفتنی می باشد که بسیاری از خانم ها از احساس درد و ناراحتی در زمان حرکت نوزاد برخوردار هستند که با توجه به مطالعات پزشکی مشخص شد که این موضوع از هیچ بیماری منشا نمی گیرد. در حقیقت حرکت آن می تواند نشان دهنده سلامتی فرزند شما که در صحت به انتظار متولد شدن برای چشیدن آغوش گرم والدین خود است.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.