دسته ها
دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

بررسی خودرو ماتیز, خودروی کوچک شهری کم مصرف

 • حکیمه فهیمی
 • ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
 • ۰

خودرو دوو ماتیز توسط کرمان موتور از سال ۷۹-۸۳ مونتاژ و روانه بازار شد. این خودرو در برخی بازارها به اسم شورلت اسپراک نیز ارائه می شد. در ادامه با بررسی این هاچ بک شهری همراه ما ما باشید.

دوو ماتیز خودروی کوچک شهری ساخت شرکت جی ام دوو کره جنوبی می باشد. این خودرو با مصرف پایین و کیفیت مناسب در اروپا با استقبال روبرو شد و از سال ۷۹-۸۳ توسط کرمان موتور عرضه شد. این مطلب دوو ماتیز را مورد بررسی قرار می دهد. با ما همراه باشید.

بررسی خودرو دوو ماتیز

دوو ماتیز خودرو کوچک شهری است که در زمان عرضه به بازار کشور به عنوان یک خودروی کم مصرف و محبوب شهری شناخته شد. چه بسا اگر تولید ماتیز ادامه می یافت امروز در بازار کسی سراغ خودرویی همانند ام وی ام ۱۱۰ را نمی گرفت. ولی متاسفانه تولید این هاچ بک شهری چندان ادامه نداشته و در حال حاضر نسخه های دست دوم آن در بازار ارائه می شود.

 • خرید انواع قهوه
 • بلیط کیش

ماتیز در برخی بازارها به اسم شورولت اسپراک هم عرضه می شد. این خودرو ساخت شرکت جی ام دوو کره جنوبی است. تولید این خودرو از سال ۱۹۹۸ شروع شد و بعد از ورشکستگی شرکت دوو، ماتیز توسط جنرال موتورز تا سال ۲۰۱۱ به اسم شورولت اسپارک که پیشتر به آن اشاره شد؛ تولید گشت. قابل ذکر است دوو ماتیز در رده هاچ بک شهری یا میکروکار جای می گیرد.

شرکت کرمان موتور مونتاژ دوو ماتیز را از سال ۷۹-۸۳ بر عهده گرفت. همانطور که اشاره شد دوو ماتیز ساخت کره بوده و در این کشور و بیشتر کشورهای اروپایی ارائه شد. این خودرو به دلیل مصرف پایین و کیفیت مناسب در اروپا با استقبال خوبی مواجه شد. در ادامه با بررسی خودرو دوو ماتیز همراه ما باشید.

طراحی بیرونی

بررسی ها نشان می دهد طراحی بیرونی خودرو ماتیز بر پایه فیات Lucciola صورت گرفته است. نخستین تولیدات این خودرو که با نسخه M100 شناخته می شود از موتور سه سیلندر ۸۰۰ سی سی تا سال ۲۰۰۰ تولید شده است و بعد از آن تا سال ۲۰۰۵ نیوفیس ماتیز با اسم M150 که در انگلستان طراحی شد به بازار روانه شد.

ماتیز نیوفیس از نظر ظاهری با نسخه قبلی تفاوتی نداشت و تنها با موتور ۴ سیلندر ۱۱ لیتری تولید شده است. دوو ماتیز در کشورهای مختلف با اسامی متفاوتی از جمله شورولت جوی، باوجان لچی، شورولت لچی، شورلت اسپارک، شورولت ماتیز و … شناخته می شود که برخی از این اسامی به ورشکستگی دوو و واگذاری آن به جنرال موتورز امریکا باز می گردد.

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

همانطور که پیشتر نیز اشاره شد کرمان موتور در سال ۱۳۷۸ مونتاژ نسخه سه سیلندر ماتیز را شروع کرد که البته در آغاز با استقبال خوبی نیز روبرو شد. خانم ها و رانندگان تازه کار از ماتیز بیشتر استقبال نمودند. اما به تدریج این خودرو به دلیل رقبای هم قیمتی که در بازار داشت و البته به خاطر قدرت پایین پیشرانه، با کاهش فروش مواجه شد. ماتیز نیز همانند دوو سیلو در سال ۱۳۸۳ به علت واگذاری دوو به جنرال موتورز امریکا و تحریم ها علیه ایران از روی خط مونتاژ کرمان موتور کنار گذاشته شد.

با توجه بررسی ها می توان گفت خودرو ماتیز یکی از انقلابی ترین تولیدات دوو در طول حیاتش بود. این خودرو با فرم خاص بدنه خود خیلی سریع توانست نظرات را به خود جلب کند. موفقیت چشمگیر آن سبب شد که در ۸ کشور دنیا به تولید برسد. در طراحی این هاچ بک شهری سعی شده تا کمترین فضای ممکن اشغال گردد.

این موضوع را می توان در طراحی جمع و جور و کوچک قسمت موتور و کاپوت جلو، فضای کم صندوق عقب، چرخ های کوچک و … دیده می شود. چراغ های گرد جلوی خودرو به نوعی شناسنامه ماتیز محسوب می شود. این خودرو جلوپنجره ای ندارد و پنجره ای جهت ورود هوا با رادیاتور روی سپر جای گرفته است.

در نمای کناری شاید هندسه جذابی ایجاد نشده است. و به علت عقب صاف و تقریبا عمود و نمای جلو با شیب تند، احتمالا بتوان آن را به صورت یک متوازی الاضلاع شبیه دانست. نمای عقب خودرو هم ساده و یکدست طراحی شده و چراغ های مناسب با بدنه فرم تقریبا خوبی را به این نما بخشیده است.

طراحی داخلی

با توجه به بررسی ها این تصور ایجاد می شود که فضای داخلی خودرو ماتیز به دلیل ابعاد و کلاس خودرو اندک باشد. ولی این موضوع چندان صحت نداشته و فضای سرنشینان جلو کاملا مناسب می باشد و برای سرنشینان عقب نیز اگر قد بلندی نداشته باشند؛ در مسافت های کوتاه خسته کننده نخواهد بود.
البته قطعا برای مسافرت های طولانی ناراحتی و خستگی را به همراه دارد. در حقیقت طراحان ماتیز ظاهرا بیشتر به فکر طراحی خودرویی دو نفره بوده اند تا چهار نفره. قابل ذکر است داشبورد، کنسول و فرمان ماتیز نیز طراحی و کیفیت قابل قبولی دارند و نمای خوبی را ایجاد کرده اند. به طور کلی علیرغم ظاهر جمع و جور خودرو فضای داخلی ماتیز باورکردنی نیست.

ایمنی خودرو

احتمالا سخت باور کنید که خودرو ماتیز بنا بر آمار موسسه یوروانکپ حتی از سیتروئن زانتیا امن تر گزارش شده است. ولی این موضوع صحت دارد. طبق نتایج تست های صورت گرفته موسسه یورو انکپ احتمال آسیب دیدگی در زانتیا بیشتر از دوو ماتیز بوده و شواهد نشان می دهد خودرو ماتیز استحکام بالایی دارد.

ماتیز در سال ۱۹۹۸ روانه بازار شد و در سال ۲۰۰۰ در موسسه یوروانکپ مورد آزمایش قرار گفت. نتایج نشان داد که حفاظت از سر راننده و سرنشین خیلی خوب بوده و در دیگر بخش ها هم محافظت خوبی از سرنشین جلو صورت می گیرد که البته برای راننده اندکی پایین تر است و سرنشین کناری شرایط بهتری دارد.

در قسمت برخورد جانبی هم نمره کاملا مناسب دریافت کرده و حفاظت مناسبی در بخش سر و بالاتنه فراهم شده است. به طور کلی بررسی ها نشان می دهد خودرو دوو ماتیز موفق به دریافت سه ستاره ایمنی در بخش حفاظت سرنشینان بزرگسال شده است و نمره کلی هم در این قسمت ۱۹ می باشد.

از این ۱۹ امتیاز کسب شده ۶ نمره به تصادف از جلو و ۱۳ نمره به برخوردهای جانبی مربوط است که نشان می دهد ماتیز در تصادف از کنار خودروی بسیار مستحکمی می باشد. در ضمن ماتیز از منظر بخش حفاظت عابر پیاده نیز تحت تست یوروانکپ قرار گرفت که در این بخش نیز موفق به کسب دو ستاره ایمنی شد در حالی که زانتیا یک ستاره دریافت کرد. در مجموع دوو ماتیز سه ستاره ایمنی و سیتروئن زانتیا ۱.۵ ستاره ایمنی را از موسسه معتبر یورو انکپ دریافت کرده اند.

با نگاهی به نتایج کسب شده توسط ماتیز می توان اطمینان داشت که برای استفاده شهری و روزانه گزینه مناسبی بوده و می توان در وضعیت اورژانسی روی ایمنی و استحکام آن حساب باز کرد.

مشخصات فنی و امکانات خودرو

بررسی ها حاکی از آن است خودرو ماتیز در بازار جهانی با موتور ۰.۸ لیتری و یک لیتری ارائه شده که اولی سه سیلندر خطی است و قدرتی معادل ۵۲ اسب بخار در ۵۹۰۰ دور در دقیقه و گشتاور ۶۹ نیوتن متر در ۴۶۰۰ دور در دقیقه را تولید می کند. و دومی پیشرانه ۴ سیلندر خطی با قدرت ۶۲ اسب بخار و گشتاور ۸۷ نیوتن متر می باشد. در ضمن بیشترین سرعتی که با دوو ماتیز می توان رانندگی نمود ۱۴۴ کیلومتر بر ساعت می باشد.

این خودرو  کره ای با حد آلایندگی یورو ۳، شتاب صفر تا صد حدود ۱۵ ثانیه را به همراه دارد و مصرف سوخت نرمال شهری آن ۶-۶.۵ لیتر در هر صد کیلومتر است همچنین مصرف جاده ای آن حدود ۵ لیتر در هر صد کیلومتر می باشد. قابل ذکر است سیستم جرقه ماتیز کویل و دلکو دارای مگنت بوده که جزو نسخه های ابتدایی انرژکتوری است.

خودرو دوو ماتیز وزن کمتر از ۸۰۰ کیلو گرم هر چند به موتور ۸۰۰ سی سی و ظرفیت باک ۳۵ سی سی مجهز است ولی تا هنگامی که روی مسیر صاف و مستقیم حرکت می کردید، پاسخگوی نیاز شما بود. و از امکانات این خودرو می توان به شیشه برقی، گیربکس ۵ سرعته دستی موتور انرژکتوری، گرمکن شیشه عقب، فرمان هیدرولیک؛ سیستم تهویه مطبوع دستی، قفل مرکزی+ کنترل مرکزی، فرمان تاشو، تنظیم دستی صندلی های جلو، سیستم پخش رادیو،درب باز کن برقی سیستم باک بنزین اشاره کرد.

تجربه رانندگی خودرو

سواری و رانندگی با ماتیز در صورت نداشتن توقع سرعت و شتاب بالا، با ابعاد ۱۴۹۵ میلی متر طول، ۳۴۹۵ میلی متر عرض و ۱۴۸۶ میلی متر ارتفاع؛ خوب ارزیابی می شود. ابعاد خودرو طوری است که می تواند به همه طرف تسلط داشته و به خوبی مسیر حرکت خود را کنترل نمایید. به ویژه در بخش جلو به علت کوچک بودن محفظه موتور.

مصرف بسیار کم خودرو نیز می تواند حس رضایتمندی را برای مالک خودرو فراهم کند. صدای موتور بسیار کم بوده و به درون خودرو نفوذ نمی کند. در سواری با ماتیز در سر پیچ های تند باید احتیاط لازم را داشت زیرا به علت سایز کوچک چرخ ها و وزن کم خودرو احتمال چپ کردن آن نسبت به سایر خودروها بالاتر است.

در ضمن پیشرانه نه چندان قوی خودرو در سر بالایی ها به ویژه اگر کولر نیز روشن باشد، مشکل ساز می شود. در مجموع می توان ماتیز را خودرویی مناسب سفرهای شهری دانست.

به طور کلی می توان بیان کرد که ماتیز جهت عبور و مرور در خیابان های صاف و مسطح شهری تولید شده و به هیچ وجه نباید از آن در معابر پر پیچ و خم به رانندگی پرداخت. پیشرانه ضعیف یکی از معایب خودرو محسوب می شود و سبب شده اکثرا به خرید پراید و رنو پی کی را ترجیح بدهند. هر چند این دو خودرو مذکور نیز چندان قدرتی را ارائه نمی دهند.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.